Günlük Elbise


İster evde olsun ister şık bir davet olsun ya da sıradan bir pazar alışverişi için olsun günün her anında üzerimizde olan elbiseler, o anki ruh halimizi ve çevremizdekilerle olan ilişkilerimizi etkiliyor. Bu, artık bilinen bir gerçek. Güzel bir günlük elbise, kendimize olan güvenimizi artırırken, bu güven çevremizle olan ilişkimize de yansır.

İçinde rahat etmediğiniz, sizin tarzınızı yansıtmayan, bedensel kusurlarınızı ön plana çıkaran bir elbise üzerinizdeyken kendinizi düşünün. Eminiz bu his sizi rahatsız edecek, sosyalleşmeden çekinecek ve kendi içinize kapanacaksınız. Bunun tam tersi bir durumu da, sizi yansıtan bir elbise içindeyken yaşayacaksınız; kendinize olan güveninizi bir düşünün... Yeni insanlarla tanışma isteğinizi, yeni mekanları keşfetmek için içinizdeki meraklı kişiliğin ortaya çıktığını ve en önemlisi diğer insanlar tarafından takdir edildiğinizi ve beğenildiğinizi... Üzerimizdeki elbiseler psikolojimizle doğrudan etkilidir. Bu etkileşim iki taraflı gerçekleşir. İçinde bulunduğumuz duygu durumu üzerimizdeki elbiseleri, üzerimizdeki elbiseler duygu durumumuzu etkiler.

Şunu da akıldan çıkarmamak gerekir, ilk tanışmada karşımızdakinin elbiseleri bizim onun hakkındaki ilk bilgiyi aldığımız yer olacaktır. Bu durum, ilk başta bir önyargı gibi olsa da aslına bakarsanız bir fırsattır da. Giydiğimiz günlük elbise, göstermek istediğimiz özelliklerimizin bir aracı olabilir. Konuşmaya ya da anlatmaya gerek kalmadan bizi tanıtan bir araçtır elbise.

Elbise Tarzımız Kişiliğimizi Yansıtır mı?

Bu soruya hiç uzatmadan bir cevap vermek gerekirse, evet seçtiğiniz günlük elbise modeli sizin kişiliğinizi yansıtır. Üzerinizdeki elbise, karşınızdaki insana 3 konuda hızlıca bilgi verecektir. Bu bilgiyi alabilmek için saatlere ya da dakikalara ihtiyacı yoktur. Saniyeler içinde elbiseniz ve siz değerlendirilirsiniz. Tabii ki bu sizin için de geçerlidir. Bir elbise saniyeler içinde;

 • Hayatta edindiğiniz değerler.
 • Toplum içindeki sosyal kimliğiniz.
 • Toplumdaki statünüz.

hakkında bilgi verir. 

Moda Psikoloğu İngiliz Profesör Keren Pina, “üzerimizdeki elbise, sözsüz iletişimin en güçlü kaynağıdır” diyor. Üzerimizdeki elbise hem kendimize hem de yaşadığımız sosyal çevreye mesajlar gönderiyor.

Aslına bakarsanız üzerimizdeki elbise bizim ilkel benliğimize kadar giden bir prensibi çalıştırır. Profesör Keren Pina, “beynimizin çok hızlı bir zamanda karar vermesi gereken durumlardan birisi; karşımızdaki insanı saniyeler içinde dost ya da düşman olarak tanımlamamız gerekliliğidir” diyor. Bunu çok uzun zamandır yapan biz insanlar, modern dönemde artık birbirimizin elbiselerine bakarak yapabiliyoruz.

Elbiseler bizi dış etkenlerden korumak gibi temel yaşamsal bir amaca hizmet ederken günümüzde artık bir statü göstergesi, bir tarz ve bir iletişim biçimi halini de almış durumda. Hal böyle olunca da elbise seçmek, elbise kombini yapmak, yazlık elbise ya da kışlık elbise konusunda doğru seçimler yapmak oldukça önemli.

Elbise Alışverişinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilimsel verilerle üzerimizdeki elbise ve bu elbisenin bıraktığı etkileri göz önüne alınca giyinmek için çaba sarf etmek gerektiği gerçeğine ulaşıyoruz. İşte size bu çabanızda yardımcı olacak birkaç ipucu;

 • Planlayın: Yeni bir elbise almak için alışverişe çıkmadan önce mutlaka gardırobunuza bir göz atın ve eksiklerinizi not edin. Eğer nasıl bir elbiseye ihtiyacınız olduğunu ve ne amaçla kullanacağınıza dair bir fikriniz yoksa, bu süreç sizin hem zaman hem de para kaybetmenize neden olur. Gardırobunuzda “nasılsa giyerim” diye aldığınız kaç elbise var? Bunu akılda tutmakta fayda var. Hem bilinçli bir tüketici yolunda ilerlemek hem de isabetli elbiseler alabilmek için kendinize sorun; “Benim neye ihtiyacım var?” İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra bir bütçe planlaması yapmak da size yardımcı olacaktır. 

Alacağınız her elbise için ne zaman ve nerede giyeceğinize dair bir fikriniz olsun. Böylelikle hiçbir yerde giymek istemeyeceğiniz, anlık bir beğeniyle aldığınız elbise yığını oluşmadan alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. 

 • Düzenleyin: Alışverişe çıkmadan önce gardırobunuzu düzenleyin. Hiç kullanmadığınız, ne zaman aldığınızı bile hatırlamadığınız, kıyıda köşede kalmış elbiseleri gün yüzüne çıkarın. Belki aralarından kullanmak istedikleriniz çıkabilir; ama çıkmazsa dolabınızda yer tutmasına hiç gerek yok. 
 • Mevsimine Göre Hareket Edin: Seçeceğiniz her elbise mevsime uygun olmalıdır. Bir anlık beğeniyle yapacağınız yanlışlık, sizin için pahalıya mâl olabilir. Mevsime uygun kumaşlardan yapılan elbiseler, sizi şık biri haline getirirken, aynı zamanda sıcak ya da serin kalmanızı sağlayacaktır.

Mevsim geçişlerinde, özellikle kıştan yaza geçilen dönemlerde, normal kilonuzun biraz üzerine çıkmış olmanız sizi şaşırtmasın. Bu doğal bir gerçek. Biraz antrenman ve sporla bunu halledebilirsiniz; fakat seçeceğiniz elbiseler daha esnek kumaşlı olursa eğer sizi daha rahat hissettirecektir.

 • Hangi Renk? Gardırobunuzu fazlalıklardan temizlediniz. Elinizde alışveriş için bir plan da var. Peki alacağınız elbise nasıl ve ne renk olmalı? Elinizde var olan renkleri bilirseniz bu sizin işinizi kolaylaştırır. Buna ek olarak kendinize yakışacak rengi de bilmenizde fayda var. “Nasıl olsa elimde bu renkten fazlaca var” diyerek, kendinize yakışmayan farklı bir renk seçmeye çalışmayın.
 • Kalite: Hepimizin bildiği bir İngiliz atasözü der ki; ucuz alacak kadar, fakir değilim. Alacağınız elbiseler, kaliteli kumaştan olmalı. Ancak kaliteli bir kumaştan yapılan elbise bedeninizde iyi durabilir. Ucuz olduğu için alıp ilk yıkamadan sonra attığınız onlarca elbiseyi aklınıza getirin. 
 • Etkilenmeyin: Bedeninizi en iyi tanıyan sizsiniz. Bu nedenle seçeceğiniz günlük elbise hakkında en iyi fikir sizin olacaktır. Modaya uysun diye alacağınız bir elbise ya da arkadaşınızın fikri sizi etkilemesin. Seçtiğiniz elbiseyi giyecek olan sizsiniz bunu aklınızda tutun. 

Vücut Tipinize Göre Günlük Elbise Nasıl Seçilir?

Bir kadının iddiasını ortaya koyabileceği bir elbise onun vazgeçilmezi olacaktır. Siz de herkesin bakışlarını üzerinize toplamak, girdiğiniz mekânda büyük ilgi görmek isterseniz, birbirinden şık elbiseler tercih edebilirsiniz. Gündelik şıklıkta da oldukça tercih edilen elbiseler için birkaç püf noktasına dikkat etmekte yarar var:

Bu noktalardan biri vücut tipinizi bilmeniz ve elbise seçimlerinizi buna göre yapmanız. Seçtiğiniz günlük elbiseler vücut tipinize uygun değil ise şık olmak şöyle dursun saklamak istediğiniz bedensel kusurlarınız ön plana çıkabilir. Bu durum, hem sizin hem de sosyal çevrenizin hoşuna gitmeyecektir. Vücut tiplerine bakacak olursak;

 • Kum Saati Vücut: Tüm kadınların hayalini süsleyen ve ulaşmak istedikleri bir beden olan kum saati beden, erkeklerin de ilgisini oldukça çekmektedir. Göğüs ve basen ölçülerinin benzer olduğu bu vücut tipi, bol günlük elbiseler içinde olduğundan daha kilolu görünecektir. Tam anlamıyla vücudu saran elbiseler kum saati vücut tipi için vazgeçilmezdir. Balık elbiseler ve şifon kumaşlar hem gündelik hem de şık bir davet için kum saati vücut tipine çok yakışacaktır.
 • Elma Vücut Tipi: Bacakların üst bedene göre daha ince olduğu, bel ve basen kısmının kalınlaşarak çıktığı elma vücut tipi için bedene oturan, sıkı bir elbise, bedeni olduğunda daha kilolu gösterecektir. Elma vücut tipine sahipseniz eğer, daha bol kesimli günlük elbiseler tercih etmeniz üst bedeninizi daha zayıf gösterecektir. 

Elma tipi vücutlar bel bölgelerinde desen ya da dekolte olan bir elbise tercih etmemeli. Bakışı bel bölgesine toplayan elbiseler kilolarınızın fark edilmesine neden olacaktır. Elma vücut tipi için göğüs dekolteli ve bacakları ön plana çıkaran elbiseler dengeli bir vücut görünümüne neden olacaktır.

 • Armut Vücut Tipi: Üst bedenin daha dar olduğu, alt bedenin daha genişlediği armut vücut tipinde, özellikle basen bölgelerini ön plana çıkaracak elbiseler kullanılmamalı. Omuzları ön plana çıkaran, baseni kapatan, fakat basen bölgesini gizlerken belin inceliğini de gösterebilen elbiseler tercih etmek daha şık ve kusursuz bir görünüme ulaşmak için oldukça önemli. Basen bölgesini gizlemek için minik desenli günlük elbiseler de armut vücut için iyi bir tercih olacaktır. 
 • Dikdörtgen Vücut Tipi: Kıvrımsız bir biçimde inen bel ve basen bölgesinin yanı sıra ortalama bir göğüs bölgesine sahip olan dikdörtgen vücut tipi için, biraz fazlaca göz yanılmasına ihtiyaç vardır. Oldukça düz inen hatlar, desenler ve taşlarla hareketlendirilmeli. Özellikle omuzları ön plana çıkaran elbiseler, dikdörtgen tipli kadınlar için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. 

Neden Günlük Elbise Tercih Etmelisiniz?

Günlük elbiseler her ne kadar yaz aylarının gelmesiyle oldukça popüler bir hale gelse de sağladıkları konfor ve rahatlıkla kadınlar tarafından çok sık tercih ediliyor. Aslına bakarsanız sadece yaz aylarında değil, kışın da kadınların severek kullandığı günlük elbiseler, birçok kolaylık sağlayarak kadınların hayatında vazgeçilmez oluyor. Elbiselerin sağladığı avantajları sıralarsak;

 • Tek Parça: Kafanızın karışmasına gerek yok. Tek parça olan elbiseler, şıklığı hızlıca yakalamanıza neden olacak. Kış, yaz size bu konforu sağlayan elbiselerin modasının hiçbir zaman geçmediğini unutmayın.

 • Rahat ve Şıklık Bir Arada: Evden çıkmadan önce hazırlandığınız vakti düşündüğünüzde tek parça bir elbiseyi üzerine geçirerek kazanacağınız zamanı bir düşünün. Basit elbiseleri bile birkaç takı ve şık bir ayakkabıyla tamamlayarak günün en güzeli olabilirsiniz.

 • En Kolay Kombin: Elbise her zaman giymesi kolay bir kıyafet. İki parçalı kıyafetler, kombinleme konusunda daha çok emek isterken; bir elbise, seçtiğiniz bir ayakkabıyla tamamlanacaktır. Ayrıca bir pantolon ya da dar bir tişört gibi sizi sıkmaz ve hareketlerinizi engellemez.

 • Saklamak mı? Ortaya Çıkarmak mı?: Vücut tipinize göre seçeceğiniz elbiseler, bedensel kusurlarınızı gizleme konusunda oldukça başarılı olacaktır. Uygun bir elbise sizin en güzel yanlarınızı ortaya çıkararak sizi daha şık ve etkili gösterecektir.

 • Elbiseler Özgürlüktür: Evet günlük elbiseler sizi özgürleştirir. Sizi kafa karışıklığından kurtararak, size zaman kazandırır. Size kalan zaman ve enerjiyle dilediğinizi yapabilirsiniz.

Günlük Şıklığı Elbise ile Nasıl Yakalarsınız?

Elbise denilince ilk akla gelen abiyeler olsa da günlük hayatta da oldukça kullanışlı olan elbiselerle fark yaratabileceğinizin farkında mısınız? Moda her sene başka bir yönde aksa da günlük elbiseler her zaman varlığını koruyor ve kadın giyiminde ağırlığını koruyor. Her tarz, desen ve renkte olan elbiseler kadınların kurtarıcısı. Elbise modellerine bakacak olursak;

 • V Yaka, Desenli ve Fırfırlı Elbiseler: Bu tarz elbiseler rahat olmalarıyla ve oldukça enerjik duruşlarıyla dikkat çekiyor. Desenli ya da düz renk seçeneklerini bulabileceğiniz fırfırlı elbiseler sizi dansa davet edecek kadar iddialı. Derin v yaka bir elbise, düşük omuzlarıyla sizi hiç olmadığınız kadar etkili gösterebilir. Düz bir spor ayakkabı ve çantayla tamamlayabileceğiniz bu elbiseler, spor bir güneş gözlüğünü hak ediyor.

 • Mini Kruvaze Elbiseler: Günlük şıklık arayan hanımların bir numaralı tercihi olan, düğmeli, ince kemerli kruvaze elbiseler kibar görünüşleriyle sizin başınızı döndürebilir. Dantel detaylarıyla sıradanlıktan kurtarabileceğiniz bu elbiseler, sandaletlerle tamamlanabilir. Küpeler ve saç bantlarıyla kendi tarzınızı da yansıtabileceğiniz kruvaze elbiseler, kalın kemerle daha iddialı bir hale getirilebilir.

 • Kot Elbiseler: Kot, erkek kadın fark etmez hepimizin hayatının bir parçası olmuş durumda. Her mevsim giyilebilir oluşuyla kot elbiseler de kadınlar için iyi bir alternatif. Kot elbiseler rahatlığından ödün vermeyen kadınların gardıroplarında baş köşede duruyor. Fırfır desenleriyle zaman zaman hareketlendirilen bu elbiseler, büyük küpelerle tamamlanırsa oldukça şık bir hal alırlar.
 • Karpuz ve Balon Kol Elbiseler: Vintage aksesuarlarla tamamlanan bu elbiseler, sizi bir zaman tüneline sokabilecek kadar şık ve davetkar. Bol kesim ya da fırfır detaylı olan karpuz ve balon kol elbiseler, son dönemlerde oldukça popüler durumda. Düğmeli ve bol kesim karpuz kol bir elbise tercih ederseniz tamamlayıcı aksesuarlara dikkat etmekte fayda olacaktır. Oldukça gösterişli olan karpuz kol elbiseleri daha sade, düz ve basit ayakkabı ve takılarla tamamlamak, hem elbisenin ön planda olmasını sağlayacak hem de size fazladan bir güzellik katacaktır.
 • Düşük Omuzlu Elbiseler: Sizin de burnunuza bir deniz kokusu geldi değil mi? Tatilin vazgeçilmezi serin bir yaz akşamının habercisi düşük omuzlu elbiseler, büzgülü lastikleriyle size ayrı bir hava katıyor olacak. Omuzlarınızı ve köprücük kemiklerini açık bırakan düşük omuzlu elbiseleri sizin tarzınızı yansıtacak bir kolyeyle tamamlamayı unutmayın.Günlük Tarzınızı Oluşturun

Giyinmeyi başkaları için yapılan bir eylem olarak görmemeniz, kendinizi tanımanın bir aracı olarak düşünmeniz sizi ruhen rahatlatacaktır. Tarzınızı oluştururken zaten ilk yapacağınız şey beden kusurlarını iyi öğrenmek olacak; ama sadece kusurlarınızı değil, bedeninizin beğendiğiniz ve öne çıkarmak istediğiniz taraflarını da keşfetmelisiniz. 

Bu keşif sizi tarzınızı oluşturmak için birkaç adım yukarıya taşıyacaktır. Bu bilgiyle bedeninize uygun elbiseler seçmeye başladığınızda kendinizdeki değişime siz de şaşacaksınız; ama iş bununla da bitmiyor. Kendi tarzınızı buluncaya kadar araştırmaya ve denemeye devam etmelisiniz. Moda blogları ya da sevdiğiniz Instagram hesaplarını takip edip onlardan ufak tüyolar almaktan çekinmeyin hatta çok beğendinizi birebir yapın. Emin olun bu taklitçilik olmayacaktır. Her kadının kendine has bir bedeni vardır. Aynı çiçekli günlük elbise, aynı etek ya da aynı küpe sizde daha farklı duracaktır.

Yakın arkadaşlarınızdan da yardım alabilirsiniz. Bazen insan kendini görmekte zorlanabilir böyle durumlarda imdada en yakın arkadaş koşacaktır. Belki birlikte bir alışveriş hem size hem ona iyi gelecek ve birbirinizi daha yakından tanıma fırsatınız olacaktır. Almayı düşündüğünüz her parçayı deneyip onun yorumlamasını isteyebilirsiniz. Arkadaşlar böyle günler için de lazım değil midir?

Son olarak kendi tarzınızı oluştururken kendiniz olmaktan vazgeçmeyin. Kendi isteklerinize kulak verin. İster günlük elbise ister kot ister basit bir tişört olsun siz olmadan onların hiçbiri işe yaramaz.

Neden Günlük Elbise Tercih Etmelisiniz?

Günlük elbiseler, tek parça oluşlarıyla rahat ve pratik bir kombin için idealdir. Bir ayakkabı ve tarzınızı yansıtan birkaç takıyla şıklığı yakalayabilirsiniz. Elbiselerin sağladığı bu rahatlık size zaman kazandıracaktır.

Günlük Elbise Seçerken Altın Kural Nedir?

Elbise seçerken altın kural beden tipinizi bilmenizdir. Armut tipi bir bedeniniz varsa beli ön plana çıkaran, elma tipi bir bedeniniz varsa bacakları ön plana çıkaran, dikdörtgen bir beden tipiniz varsa omuzlarınızı ön plana çıkaran elbiseler tercih etmelisiniz.

Günlük Elbiseleri Tamamlayacak Aksesuarlar Nelerdir?

Günlük şıklığı yakalayabileceğiniz elbiseleri, uygun küpeler ve kolyelerle tamamlayabilirisiniz. Omuzdan dökülen bir elbise için şık ve zarif bir kolye, kot elbise gibi spor bir model için büyük halka küpeler tercih edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Günlük Elbise Modelleri

Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Beden
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483636/12087178/60004640/12087202/12087202