Tankini Mayo Modelleri

Yaz aylarında plajlarda ve havuzlarda her yıl değişen trendlerle birlikte farklı giyim tarzları görülüyor. Bir mayo türü olan tankini de bunlardan biri. Tankini, hem mayo hem bikini diyebileceğimiz iki parçadan oluşan bir plaj kıyafeti. Tankini nedir sorusunun yanıtı olarak; hem konforu hem de şıklığı sunan bir mayo da denebilir. Tankini mayo, bakıldığında mayo ile bikininin birleşimi denebilir. Bu modellerde üst kısım mayoyu andırırken, alt kısım genelde slip, tayt ve şort mayo şeklinde tasarlanır. Tankiniler, farklı renk, desen ve stillerde üretiliyor. Ayrıca tankini mayolar, farklı kumaş seçeneklerinden de üretiliyor. Tankini çeşitleri, stil, renk ve konforlu kullanış sağlaması ile birçok kadın tarafından tercih ediliyor.

Tankini Mayo Modelleri

Tanki mayo modelleri birçok farklı stilde üretiliyor. Bunlar; askılı, straplez, spagetti askılı, boyundan bağlamalı ve v yakalı olarak sıralanabilir. Spagetti askısı olan tankini modelleri, camkini adıyla üretilmektedir. Tankini üstü, genel olarak göbek deliğini de örtecek uzunlukta, alt parçanın tam üzerine gelecek şekilde tasarlanıyor. Yani, tankini mayoların üst modeli aslında bir atleti andırıyor diyebiliriz. Bazı modelleri ise, göğüs kısmında balen ve balensiz seçenekleriyle sütyen özelliği verilerek üretiliyor. Tankini mayolar, ilk olarak rahatlığı nedeniyle tercih ediliyor. Çünkü bu modeller üste yapışmayan bol bir yapıya sahip olduğu için kullanım kolaylığı sağlıyor. İlk olarak bu özelliği ile diğer plaj giyimlerinden ayrılıyor. İkinci bir özelliği ise, alt üst ayrı parçalar halinde olduğu için fit bir görüntü de elde edilebiliyor. Tankini takım olarak satın alınabileceği gibi ayrı ayrı da alınarak konbinlenebilir. Çok fazla tercih edilen tankini mayo modelleri Dagi, Kom, Pierre Cardin, Angelsin, Argento gibi birçok farklı markada, farklı tarzlarda üretiliyor.

Tankini Mayo Kullanım Avantajları

Tankini mayolar formu gereği aslında birçok avantaj da sağlıyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Alt üst ayrı parçalar olduğu için ve formu gereği giyen kişinin üzerine yapışmıyor ve rahat bir kullanım sağlıyor.
 • Fazlalıklarından şikayetçi kişiler için de daha ince görünmeyi sağladığı için genelde tercih sebebi oluyor. 
 • Alt ve üst parçalar ayrı olduğu için farklı bikini altları ve tankini üstleri değiştirerek kullanılabilir.
 • Tankini üstü genellikle dökümlü ve uzun formda olduğu için emziren anneler için de kolaylık sağlıyor. 
 • Tankini bikini, esnek yapısı sayesinde, deniz veya havuzdan çıktıktan sonra değişim kolaylığı da sağlıyor. 
 • Tankini bikiniler, yapısı gereği plajlarda oynanan voleybol vb. gibi kumsal aktivitelerinde da rahatlık sağlıyor.
 • Yine aquapark gibi su parklarında hareket ve adrenalinin yüksek olduğu alanlarda, suya girerken ve çıkarken bikiniye oranla daha konforlu bir kullanım sağlıyor.
 • Plaj aktiviteleri gibi su sporları esnasında da tankini bikiniler çok tercih ediliyor. Jet ski kullanımı, windsurf, kitesurf, parasailing, scuba, flyboard, rafting ve yelken gibi pek çok su sporunda suya düşme riski olduğu için tankini bikiniler iyi bir seçenek oluyor.

Tankini Bikinilerde Kullanılan Kumaş Çeşitleri 

Tankini mayolar, farklı kumaş çeşitleriyle üretiliyor. Bunlar genel olarak; pamuk kumaş, likralı kumaş, naylon kumaş ve elastan olarak sıralanabilir. Mayolarda kullanılan elastan kumaş içeriğinde spandex denilen malzeme de kullanılıyor. Mayo kumaşlarının esnek ve normal kumaşlara göre biraz daha kalın olması sağlanıyor. Böylece, kullanıma göre değişse de genel olarak tüm mayo ve bikiniler gibi tankini bikinilerinde de uzun ömürlü kullanımı sağlanmış oluyor. Mayolarda kullanılan kumaşlar bazen  de belli oranlarda karıştırılarak üretiliyor. Bu oranlar da genelde üretici firma ve kumaşta istenen özelliklere göre belirleniyor. Tankini bikinilerde kullanılan kumaş çeşitlerinin özelliklerine de bakmak gerek.

 • Elastan Kumaş

Elastan kumaş, likralı kumaşlar gibi kolay esneme özelliğine sahip kumaş türü olarak biliniyor. Mayo ve bikinilerde de bu sebeple çok tercih ediliyor. Tankini mayolar da genel olarak elastan kumaşlara farklı elyaflar da karıştırılarak üretiliyor.

 • Pamuklu Kumaş

Pamuklu kumaşlar, fazla su tutarak yavaş kuruduğu için genelde mayo üretimlerinde daha az tercih ediliyor. 

 • Likralı Kumaş

Likralı kumaştan üretilen mayolar en çok tercih edilen seçenek oluyor. Hem kullanım kolaylığı hem de esnek yapısı ile kişilerin de en beğendiği modeller oluyor. Ayrıca en yüksek dayanıklılığa sahip mayolar ve bikinilerin de yine likralı kumaş ile üretilenler olduğunu biliyoruz. Tankini bikinilerde de genel olarak kullanılan kumaşın, likralı kumaş olduğunu görebiliriz.

 • Polyester Kumaş 

Polyester kumaş da suya en çok dayanıklı elyaflardan. Bu nedenle tankini bikinilerde de çokça kullanıldığını görüyoruz. İçeriğinde polyester kumaş bulunan mayo ve bikinilerde suyun içinde veya denizden çıkınca ıslakken de şeklinde bir bozulma görülmüyor. Ayrıca maliyet açısından da bakıldığında, daha uygun mayo seçeneklerinde görülen bir kumaştır.

 • Naylon Kumaş

Naylon kumaşlar da mayolarda sıkça kullanılan türlerden. Dayanıklı ve güçlü bir kumaş olmasının yanı sıra oldukça yumuşak olan naylon kumaşlardan birçok çeşit tankini bikini de üretiliyor.

Tankini Bikini Alırken Hangi Kumaş Tercih Edilmeli?

Tankini bikini alırken tercihlerimizi ihtiyacımıza yönelik olarak yapmalıyız. Yani, vücuda yapışan bir model mi yoksa daha bol ve dökümlü duran bir model mi tercih edilecek öncelikle buna karar verilmeli. Bu doğrultuda, kumaş yapısına göre de tankini modeli seçilebilir. Ancak, genel olarak dayanıklı olması ve baskı kalitesini en iyi gösteren kumaşlardan olduğu için polyester içerikli tankini bikiniler tercih edilebilir.

Tankini Bikiniyi Kimler Tercih Etmeli?

Tankini bikiniyi kimler tercih etmeli sorusunun yanıtı öncelikle kullanım alanına bağlı olarak düşünülebilir. Günlük hayatta plajlarda bikini ve mayo çeşitliliğinin çok fazla olduğunu görüyoruz. Tankini de birbirinden farklı renk ve kombinleme ile yaz aylarında sıkça rastlanan modellerden. Tankini modellerinin tercih edilme konusunu, kullanım amacına ve alanına göre şöyle detaylandırabiliriz:

 • Tankini bikiniler, günlük hayatta rahat kullanımı ve şık ve çeşitlilik açısından da geniş olduğu için çok sık tercih ediliyor.
 • Su sporu ile ilgilenen kişiler için de konfor sağlaması ile iyi bir seçenek.
 • Yeni doğum yapmış ve emziren annelere her an her alanda esnekliği ve formu ile emzirme kolaylığı sağladığı için tercih ediliyor.
 • Hamileler için de, ön kısmı göğüs altından itibaren iki parça olacak şekilde üretilen tankini bikiniler kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu sebeple tankini, hamileler tarafından da en çok tercih edilen bikini türü oluyor. 
 • Fazla kilosunu saklamak isteyen kişiler, daha ince ve şık gözükmek isteyen kişiler tarafından da sıkça tercih ediliyor. 
 • Büyük göğüslü kişiler için de toparlayıcı olması sebebiyle iyi bir tercih oluyor. Özellikle boyundan bağlamalı tankini modelleri bu kişiler için çok uygun.
 • Bikini ve mayolarda aşırı dekolte sevmeyen kişiler tarafından da model çeşitliliği ile tercih edilebilir.
 • Beden aralığı çeşitleri de oldukça sık olduğu için, tankini büyük beden kadınlar için de oldukça fazla seçenek sunuyor.
 • Hamilelik sonrası oluşan veya sık kilo alıp veren kadınlarda görülebilen çatlak, selülit gibi görüntüleri gizlemek isteyen kişiler için de tankini çeşitleri uygun modeller sunuyor.
 • “Mastektomi” yani diğer adıyla meme operasyonu geçiren kişiler için, ameliyat sonrasında kullanımları için, esnek ve doğal yapıda olması sebebiyle tankini bikiniler önerilen modeller arasında yer alıyor. Ayrıca operasyon sonrası izleri saklamak isteyen kadınlar için de iyi bir tercih oluyor.

 

Tankini Mayoları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tankini modelleri, tarzı gereği fazla kilolarından rahatsız olan kişiler için ideal bir seçim oluyor. Ancak yine de tüm giysilerde olduğu gibi, her zaman daha şık gözükmek için vücudumuzu tanıyarak doğru kıyafetler seçmek gerekiyor. Tankini mayoları seçerken nelere dikkat edilmeli noktasında şunlar söylenebilir:

 • Tabiki en başta doğru beden seçerek başlanmalı. Bedenimizden daha dar ya da daha büyük tankini modelleri kötü bir görüntü oluşturacaktır. Tankini bikinilerde büyük beden seçenekleri de bulunuyor.
 • Eğer göğüsleriniz büyükse, boyundan bağlamalı tankini modelleri doğru seçim olacaktır. Aynı zamanda, tankini modellerinde göğüs kısmında toparlayacı balenleri olan seçenekleri de bulunuyor. Böylece daha dik ve küçük bir görüntüye ulaşılabilir.
 • Ayrıca fırfırlı, taşlı ve göğüs kısmı çok fazla desenli olan modeller ile, göğüslerin olduğundan daha büyük görünmesi olası. Bu yüzden, bu bölgede olabildiğince az detay olan modeller tercih edilmeli.
 • Yine göğüs altından büzgülü olan tankini modelleri ile, göbek bölgesindeki fazlalıkları gizlemek de mümkün oluyor. Bu noktada daha bol görünümlü modeller iyi bir görüntü elde etmeyi sağlıyor.
 • Eğer göğüsleriniz daha küçükse, göğüs kısmında push up (dolgu) özelliği bulunan tankini modelleri, daha iyi bir formda gösterecektir. 
 • Tankini modellerinin kalın askılı, ince askılı, straplez gibi farklı askılı modelleri de bulunuyor. Bunlardan üst vücudun şekline göre doğru olanı seçilebilir. 

 

Vücut Tipine Göre Hangi Tankini Modeli Seçilmeli?

Vücudumuzda farklı alanlarda hoşlanmadığımız yerler olabilir. Bunlara göre doğru seçimler yaparak giyinirsek belli oranda bu görüntü azaltılabilir. Örneğin, küçük ya da büyük göğüsler, kalın bacaklar, geniş sırt, göbek ve karın bölgesi fazlalıkları bulunan bölgeleri doğru seçimlerle belli ölçülerde kapatabiliriz. Ayrıca buna göre, bu bölgelerde fazla dekolteden  kaçınmak da doğru bir yaklaşım olacaktır. Vücut tipine göre hangi tankini modeli seçilmeli konusunu biirkaç başlıkta incelemek gerekirse; 

 • Büyük veya Küçük Göğüslere Sahipseniz;

Tankini mayo seçerken, büyük göğüse sahipseniz boyundan bağlamalı ve daha az detaylı, küçük göğüslere sahipseniz silikon dolgulu ve balenli olanlar tercih edilmeli.

 • İnce veya Kalın Bele Sahipseniz;

Eğer ince bele sahipseniz, vücut hatlarını ortaya çıkaracak modeller seçilebilir. Kemer gibi aksesuarları olan, fırfır ya da büzgülü modeller bu bölgelere hacim verebilir. Kalın bele sahip kişiler için de, kalın askılı veya boyundan bağlamalı modeller daha düzgün bir form kazandıracaktır. Aynı zamanda fazla desenli ve göz alıcı desenlerin yanı sıra daha sade ve cilt tonuna uygun renkler seçilmesi, daha doğru olacaktır.

 • Geniş Omuzlara Sahipseniz;

Geniş omuzlara sahip kişilerde, tankini bikini üstlerini seçerken dikkat etmek gerekiyor. Dikkati omuzlara çekmeyen modellerle dengeli bir görüntü oluşturmak önemli. Dikkat edilmesi tavsiye edilen bir nokta da, geniş omuzlu kişiler V yakalı modeller yerine daha yuvarlak tarzda yakaya sahip modelleri tercih etmeli.

 • Geniş Kalçalar Sahipseniz;

Geniş kalçalar için tankini mayo altı tercih ederken öncelikle yüksek bel olması bacak boyunu uzun gösterirken kalçayı da küçük göstermeye yardımcı olur. Ayrıca, kalçalar üst bölgeden daha büyükse, mayonun altını koyu üstü ise açık seçerek dengeli bir görünüm elde edilebilir. Bunun yanı sıra, tankini modellerinde farklı alt seçenekleri de bulunuyor. Geniş kalçalar için bu seçenekler arasından şortlu veya taytlı olanlar tercih edilebilir.

 • Kısa bacak veya Kısa Gövdeye Sahipseniz;

Kısa bacaklara sahip kişiler için yüksek belli bikini altı daha uygun olacaktır. Böylece bacak boyunu uzun göstermek mümkün. Aynı zamanda yüksek bikini altıyla beli de ince göstererek, ilgi buraya çekilebilir. Yine bu kişiler bikini altı seçerken, dikey çizgili ve koyu renkli altlar seçerek daha güzel bir görüntü elde edebilirler.

 • Kalın ve Yağlı Karın Bölgesine Sahipseniz;

Tankini mayo modelleri, kalın ve kilolu karın bölgesine sahip kişiler için en ideal bikini çeşidi denilebilir. Uzun üstü ve farklı seçenekleriyle kusurlu bölge çok rahat kapatılabilir. Bu noktada, bel kısmı büzgülü, pileli olan modelleri tercih edilebilir.

 • Uzun Bir Vücuda Sahipseniz;

Uzun vücuda sahip kişiler tankini mayolarda straplez olan modelleri seçebilirler. Ayrıca, çizgili modellerde dikey yerine yatay çizgili olanları seçmeleri doğru bir tercih olacaktır. Renk seçimi olarak da, koyu renkler yerine canlı ve parlak renkleri tercih edebilirler.

 • Kilolu ve Kalın Bir Vücuda Sahipseniz;

Kilolu ve kalın vücuda sahip kişiler de, klasik mayolara göre daha kapalı ve toparlayıcı tarzda olan tankini modellerini tercih edebilir. Aynı zamanda tankini mayo çeşitleri içerisinden, kalın askılı ve V yakaya sahip modeller de doğru seçenekler arasında bulunuyor. Renk seçeneği olarak da beyaz ve diğer açık renklerden, büyük ve abartılı desenlerden kaçınılması gerekiyor. 

Hamileler İçin Tankini!

Hamilelik döneminde ve sonrasında da kullanım kolaylığı ile tankini mayolar çokça tercih edilen modeller oluyor. Öncelikle, hamilelik döneminde önden yırtmaçlı olan tankini üstleri ile uzun saatler boyunca giyebilirsiniz, tek parça mayolardaki gibi rahatsızlık hissi yaratmıyor. Tankini mayo seçenekleri, hamilelik sonrası oluşan izleri de gizleme imkanı sağlıyor.  Ayrıca, bol oluşu ve yırtmacı ile karın bölgesinde rahatsızlık yaratmıyor ve ıslak olan üstün direk göbek ile teması olmuyor. Bunun yanı sıra, atlet formundaki tankini üstleri ile göbek kısmı da kapalı olduğu için, bebeğe direk güneş ışınlarının gelmesi engellenmiş oluyor. Yine bu noktada, daha az güneş ışınına maruz kalmak için açık renkleri tankini mayoların tercih edilmesi hem anne hem de bebek için doğru bir seçim olacaktır. 

Tankini Mayo Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mayo ve bikiniler; güneş ışınları, klor, tuzlu su, güneş kremleri gibi yıpratıcı maddelere maruz kalıyor. Bu nedenle, tankini mayoları uzun ömürlü kullanabilmek için kullanım sonrasında bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Denizden veya havuzdan çıktıktan sonra uzun süre güneşte kalınması, mayoların solmasına neden olabilir. Hem sağlık hem de mayoların solmaması için uzun süre güneş altında kalınmaması öneriliyor.
 • Güneş kremi, güneş losyonu gibi ürünler içeriklerinde bulunan maddelerden dolayı mayolara uzun süre temas ederse, aşındırabilir. Buna da dikkat edilmesi sağlıklı olacaktır.
 • Tankini mayoları kullanım sonrası yıkarken deterjan, çamaşır suyu gibi yıpratıcı malzemeler kullanılmamalı. Saf su ile durulanması daha uygun olacaktır.
 • Yıkadıktan sonra asarak kurutulması daha uygun.
 • Mayoların dayanıklılığı açısında elde yıkanması daha uygundur. Ancak çamaşır makinesinde yıkanacaksa, yine sadece duru su ile kısa programda yıkanmalı ve sıkma işlemi yapılmaması uygun olur.
 • Ütüleme işlemi de mayolarda yapılmaması gereken kullanım talimatlarından.
 • Mayolar kuru temizlemeye uygun olmadığı için buna da dikkat edilmeli.

 

Tankini Fiyatları ve Yorumları

Tankini mayolar tekstil pazarında bulunan birçok marka tarafından farklı tarz ve modellerde üretiliyor. Tankini fiyatları da, öncelikle satıcı markaya göre değişiklik gösteriyor. Markanın yanı sıra; üreticinin kullandığı kumaş, kalitesi, modeli gibi birçok etkenle birlikte değişiklik gösteriyor. Hepsiburada’da birçok markanın tankini mayo modelini bulabilir, fiyat karşılaştırması da yapabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tankini

182 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 182 ürün
DSACategoryId/2147483636/12087178/60005259/60005257