Konferans Telefonları

Bazı durumlarda telefon görüşmeleri birden fazla kişi tarafından yapılır. Özellikle iş dünyasında sıklıkla rastlanan bu durumda, iletişimin en kaliteli şekilde gerçekleşmesi gerekir. Her ne kadar telefonların hoparlör açma özelliği buna olanak sağlasa da, bu kullanımda ses aktarım kalitesi istenen seviyede olmaz. Bu durumda, kullanılabilecek en etkili ve en profesyonel ürünler konferans telefonlarıdır.

Konferans Telefonu

Konferans görüşmelerinin en kaliteli şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bu cihazlar, birçok ticari işletme tarafından kullanılır. Bu ürünlerin tercihinde öncelikle ses aktarım kalitesi dikkate alınmalıdır. Eğer sesli görüşmelerin yanında görüntülü görüşme de yapılacaksa, üründe kaliteli bir video kamera da bulunmalıdır. Ürün tercihinde dikkat edilecek diğer bir nokta da kullanılan telefon bağlantısı tipidir. Tercih edilecek ürünün, kullanılan bağlantı tiplerinden hangisini desteklediğine dikkat edilmeli ve analog, dijital ya da IP bağlantı modeller arasından seçim yapılmalıdır.

Konferans telefonları çoklu katılımcı ile görüşme yapmayı sağladığından, konferansa katılacak kişi sayısı bu ürünlerin tercihinde önemli rol oynar. Eğer ortalama katılımcı sayısı ve cihazın kullanılacağı ortam değişmeyecekse, katılımcı sayısı ve ortam genişliğine uygun bir ürün tercih edilmelidir. Çok sayıda katılımcıyla ve geniş alanlarda görüşme yapılmasına olanak sağlayan cihaz modelleri daha yüksek fiyatlı olduğundan, ihtiyacı karşılayacak bir model tercih edilmelidir. Ancak kapasitesi yetersiz bir ürün tercihi de konferans sırasında ses duyarlılığını azaltacağından, tercih edilecek modelin ihtiyaçları karşılayabileceğinden emin olunmalıdır.

Konferans Telefonu Nedir?

Konferans telefonları birden fazla katılımcının bulunduğu telefon görüşmelerinde, görüşme kalitesinin en yüksek seviyede gerçekleşmesini sağlayan üst düzey telefonlardır. Bu cihazlar ile konferans görüşmesi yapılan taraftan gelen sesler, telefonun bulunduğu ortamdaki herkes tarafından duyulur. Aynı şekilde, telefonun bulunduğu ortamda yapılan tüm konuşmalar da karşı tarafa iletilir. Uzaktan toplantı, konferans ya da brifing gibi aynı ortamda bulunan çok sayıda katılımcı ile gerçekleştirilen etkinliklerde bu tip ürünler oldukça kullanışlıdır. Bu cihazların kullanımıyla yapılan konferans etkinliklerinde anlaşılabilirlik her iki taraf için de oldukça yüksek seviyede olur ve yapılan etkinlikte bir telefon görüşmesinden çok normal, karşılıklı bir görüşme atmosferi elde edilir.

Konferans görüşmesinin sesli olarak yapılabilmesinin yanında bazı modellerde video görüntü özelliği de bulunur. Bu özellik sayesinde görüşme görsel olarak da desteklenir. Özellikle yapılan konferans görüşmesinin tablo, grafik ya da çeşitli görsel öğelerle desteklenmesi gerekiyorsa, ya da bir model üzerinde sunum yapılması gerekiyorsa bu tür ürün modelleri çok daha etkili ve işlevsel bir iletişim sağlar.

Kaliteli Konferans Telefonu Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli bir konferans telefonunun sesi karşı tarafa en iyi şekilde iletmesi gerekir. Bunun için cihaz üzerindeki mikrofonların hassas ve çok kaliteli olması gerekir. Çok sayıda katılımcının sesleri algılanacağı için cihaz üzerinde, farklı yönlerden gelecek sesleri algılayabilecek birden fazla mikrofon bulunmalıdır. Ayrıca gerekli durumlarda kullanılmak üzere cihaz üzerinde harici mikrofon bağlantıları da bulunmalıdır. Konferans telefonunun ses iletim kalitesini belirleyen diğer bir etken ise, ortam seslerini karşı tarafa iletmemesidir. Görüşme yapılan ortamdaki klima, bilgisayar, fan ya da projeksiyon gibi cihazlardan kaynaklanan seslerin karşı tarafa iletilmesi görüşmenin kalitesini bozacağından, konferans telefonunda bu seslerin iletilmesini engelleyen bir teknoloji kullanılmalıdır.

Kaliteli bir konferans telefonunun hoparlör kalitesi de yüksek olmalıdır. Cihazın hoparlöründen çıkan sesler, tüm katılımcılar tarafından net şekilde duyulabilmelidir. Hoparlörün verdiği ses net ve güçlü olmalıdır. Görüntülü görüşme yapılabilen modellerde ise kamera çözünürlüğü, ürün kalitesini doğrudan etkiler. Kaliteli bir görüntü aktarımı için cihazın kamerası yüksek çözünürlükte olmalı ve farklı aydınlatma durumlarında bile net ve kaliteli görüntü verebilmelidir. Bu özelliklerin dışında kaliteli bir konferans telefonunun dijital bir göstergesi ve telefon defteri bulunması; arayan numaraları ve konferans süresini göstermesi; ses kesme, beklemeye alma ve konferansa dahil etme gibi özelliklere de sahip olması gerekir.

Konferans Telefonları

16 ürün var
 1. Markalar
  1. Polycom
  2. Multitek
  3. Ttec
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı
DSACategoryId/2147483642/371966/16126
BAŞA DÖN