Ev ve iş yerlerinizin temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken hususların başında süpürge torbası gelir. Hem değişim sıklıkları hem de kaliteleri yaptığınız temizlik kadar önemlidir. Her süpürgenin kendisine özel üretilen orijinal toz torbaları bulunur. Elektrikli süpürgeye uyumlu olarak üretilen süpürge torbaları tozun dışarıya temas etmesine fırsat vermeden zahmetsiz bir şekilde çıkarılıp takılabilir. Böylelikle toz parçaları etrafa temas etmez.

Süpürge torbaları yapıları ve kullanım türleri gereği 3 farklı gruba ayrılırlar.

1. Sentetik süpürge torbası:

2 ve 5 katlı kumaşlardan oluşan, nonowen kumaşından yapılan olan süpürge torbalarıdır. Halk arasında elyaf torba veya bez torba olarak da bilinir. Bu tarz torbalar;

-Yapısında bakteri bulundurmamasından dolayı hijyenik ve alerji karşıtıdır.

-Kendine has yapısı sayesinde atıklarını bünyesinde tutabilir.

-%98'e varan toz tutma özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde tozun salınımı ve ortamın kirlenmesi önlenir.

-Dokusu gereği nem ve sudan etkilenmez.

-Patlamaz.

-Yırtılmaz.

-Temizlik sırasında çekilen yırtıcı maddelerden dolayı kesilmez.

-Yapısı bakımından kullanımı hem pratik hem de kolaydır.

2. Dış ve iç filtreler içeren tek kullanımlık süpürge torbası:

Sentetik toz torbaları kadar toz tutma ve emiş gücüne sahip olmasa da hala tercih edilir ve kullanılır.

3. Filtre özelliği bulunmayan tek katlı kumaştan üretilen süpürge torbası:

-Bu torba türü boşaltılabilir.

-Boşaltım esnasında gözeneklerinin kapanmaması için boşaltımın dikkatli yapılması gerekir.

-Gözeneklerin tıkanabildiği için temizliği iyi bir şekilde yapılmalıdır.

-Bebeklerin, astım hastalarının ve yaşlıların bulunduğu ortamlarda dikkatli kullanılmalıdır. Dikkatli kullanılmayan bu torbalar etrafa toz salınımı yapabilir ve nefes hastalığı oluşan ve oluşabilecek kişileri olumsuz etkileyebilir.

-Yıkanabilir.

 

Süpürge Torbası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Süpürge torbalarını seçerken öncelikli olarak süpürgenizin alt kısmında yer alan model numarasını (E-NR) sorgulatarak torbanın süpürgenize uygunluğunu kontrol ediniz. Her süpürgeye özel olarak torba üretildiğini unutmayınız. Model numarasına uygun olmadan süpürge siparişi vermeyiniz. Uygun olan torbalar hem süpürgenizi hem de sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Yanlış kullanacağınız bir torba toz kaçırmaya başlar ve bulunduğunuz ortamın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Toz kaçırması emeğinizi, zamanınızı olumsuz yönde etkilerken, fazladan elektrik kullanımına da yol açar. Toz kaçıran süpürgenin bir diğer olumsuz özelliği de süpürgenin motoruna toz kaçırmasıdır. İçerisine toz dolmaya başlayan motor bir süre sonra bozulmaya kadar gidebilir.

Uyumlu olmayan bir torba süpürge motorunuzu gereğinden fazla çalıştırır ve gereğinden fazla çalışan süpürge de performans düşüklüğü yaşayabilir. 

Süpürge Torbası Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Elektrikli süpürge torbası değişimi ile ilgili birçok soru mevcuttur. Değişim zamanları, değiştirmeden önce dolmasının önemli olup olmadığı ve nasıl değişeceği konusunda çokça soru mevcuttur. 

Bazı elektrikli süpürgelerin torba doluluğunu gösteren ikaz göstergeleri bulunur. Ancak bazılarında ise bu göstergeler bulunmaz. Böyle durumlarda ise torbanın dolu olup olmadığını kullanıcı bizzat kendisi kontrol etmelidir. Torba değişimi tam dolmadan değiştirilmelidir. Çünkü tam dolmadan değiştirilen torbalar hem süpürgenin rahat çalışmasını hem de hava akışını yükseltir. Kullanım sıklığınıza göre ve ekstra kirlilikler dışında kullandığınız süpürge torbasını belirli periyotlarda değiştirmelisiniz. Sonuna kadar dolduracağınız süpürge torbası ise süpürgenizi olumsuz etkileyecek, süpürgenin fazla efor sarf etmesine yol açacak ve süpürgenin performansını düşürebilir. Böylelikle süpürgenizin veriminin düşmesi kaçınılmaz olabilir.

Süpürge Torbası Değişiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Süpürge torbasını değiştirmeden önce süpürge hortumunun değişime engel olup olmadığına yönelik kontrol sağlamalısınız. Torbanın yerine düzgün bir şekilde oturduğuna emin olmadan kapağı kapatmayınız. Düzgün takılmayan torbalar tozlarını motora kaçırabilir ve motorun toz dolmasına sebep olup motorun bozulmasına yol açabilirler.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Süpürge Torbası Süpürge Aksesuarları

Aksesuar Türü
Süpürge Başlığı
Süpürge Yedek Parçaları
Süpürge Hortumu
Süpürge Filtresi
Süpürge Torbası
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483638/17071/155123/17712/17712