Bataryalar

İş hayatında ya da günlük hayatta iletişim kurmak amacıyla en çok tercih edilen iletişim aygıtı, uzun yıllardır cep telefonu olmaya devam ediyor. Sahip olduğunuz cep telefonunu uzun süreler sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için, özellikle cep telefonunuzun batarya sağlığına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede cihazınızı uzun yıllar sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Cep Telefonu Bataryaları

Onlarca telefon markasının geliştirdiği, her ihtiyaca hitap edebilecek nitelikteki ürünlerinin kendine has bataryaları bulunur. Lityum İyon veya Lityum Polimer yapıdaki bu bataryalar, üzerlerinde yazan değerler nispetinde elektrik enerjisi vermek üzere telefonunuzda yer alır. Bataryalarda elektrik enerjisi depolama değeri mAh (miliamper saat) değerleriyle gösterilir. Buradan yola çıkarak kullandığınız telefonun batarya kapasitesini öğrenmiş olursunuz. Yüksek batarya kapasiteli telefonlar daha yavaş dolarlar ve batarya boyutları, daha düşük mAh değerli telefon bataryalarına nazaran daha büyüktür. Kullanılan uygulamalar, internet bağlantısı kaynağı (3G, WiFi bağlantısına göre daha fazla batarya tüketir), uygulamalara bağlı bildirimler, telefonun donanım ve kamera gücü gibi değişkenler, telefon bataryası ne kadar yüksek kapasiteli olursa olsun, kısa sürede şarjının bitmesine neden olabilir.

Cep Telefonu Bataryası Neden Şişer?

Cep telefonunun bataryası eskimeye yüz tuttuğunda değiştirilmesi, telefonu daha uzun süreler kullanmayı hedefleyen kullanıcı kitlesinin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, alınacak yeni bataryanın bilinen bir markanın ürünü olması ve cihazınızla olan uyumudur. Yan sanayi üretimi olarak nitelendirilen, markasız ve içeriği tam olarak bilinemeyen telefon bataryaları, günlük şarj rutinlerinden çok daha kısa sürede etkilenip içinde bulundurduğu kimyasalların tepkimeye girmesiyle, bataryada şişme olarak gözlemlenebilecek tehlikeli durumla sizleri karşı karşıya bırakabilir. Ayrıca bazı eski cep telefonları, şarj konumundayken bataryaya gelen elektriği kesme özelliğine sahip olmayabilir. Bunun neticesinde fazla akıma maruz kalan batarya, ya verimini kaybeder ya da yan sanayi ürünlerinde olduğu gibi şişebilir. Cep telefonu şarj alışkanlığı da batarya verimi ve sağlığı için önemli bir konudur. Yine markasız olarak piyasada satılan şarj cihazları, dengesiz akım sağlayabildiklerinden ötürü şarj sırasında telefonunuza ya da orta vadede bataryanıza zarar verebilir. Kullandığınız telefonu yalnızca kendi şarj aletinizle şarj etmeniz, cihazın ve bataryasının kullanım ömrünü doğrudan etkiler.

Cep Telefonu Bataryası Ömrü

Gün içerisinde en çok şikâyet edilen konulardan biri, cep telefonu bataryasının çok çabuk bitmesidir. Geniş kitleler tarafından dile getirilen bu durum, gerek cep telefonu kullanım sıklığı ve alışkanlığıyla, gerekse batarya sağlığının iyi olup olmamasıyla ilgilidir.

Cep telefonunuzu şarj etme sıklığınız ve batarya oranına göre şarj etmeniz, kullandığınız telefonun batarya ömrü açısından önemli bir rol oynar. Yoldayken şarjınızın azaldığını ve yüzde 10-15 civarında olduğunu gözlemliyorsanız, telefonunuzu aktif olarak kullanmayı bırakmanız ve en kısa sürede şarj etmeye başlamanız yerinde olacaktır. Zira yeni nesil bataryalar, sonuna kadar kullanıldıklarında ömürleri hızlı bir biçimde azalır. Bunun yanında telefonunuzun bataryasını mümkün olduğunca tek seferde şarj etmeye çalışın. Gün içerisinde sürekli şarja takılıp, şarjdan çıkarılan bataryaların da ömürleri, tek seferde şarj edilen telefon bataryalarına nazaran daha hızlı azalır.

Günlük kullanımlarda göz ardı edilen pek çok etken de batarya ömrünü etkileyebilir. Cep telefonu bataryalarının daha uzun ömürlü olabilmesi ve uzun saatler boyunca cep telefonlarının şarj edilmeden kullanılabilmesi için; yalnızca gerekli olduğunda 3G bağlantısının aktif konuma getirilmesi, ihtiyaç duyulmayan uygulamaların telefondan kaldırılması, ekran parlaklığının ortam ışığına göre ayarlanması ve pek çok akıllı telefonda bulunan tasarruf modunun çalıştırılması uygun olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cep Telefonu Batarya Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
ZORE
Kvy
Tekno Prime
Tkgz
Telefon Kulübesi
AXYA
Rovimex
Syronix
Deji
Samsung
Linva
Rova
HEPTEKİLETİŞİM
Oppo
Yesido
Konfulon
Kotenart
Akfa
Bolsat
Nokia
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Telefon Modeli
Toplam 44 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?