Fleks Kablo

1956 yılında Kaliforniya merkezli Cicoil Corporation firması tarafından icat edilen şerit ya da fleks kablolar; tablet, LED/LCD televizyon, diz üstü bilgisayar ve akıllı cep telefonu gibi elektronik aletler içinde sıklıkla kullanılıyor. Düz kablolar, yüksek esneklik gerektiren uygulamalarda kablo yönetiminin kolay olması için yuvarlak kabloların yerini alıyor. Oldukça ince forma sahip olan fleks kablo çeşitleri, genellikle yuvarlak kablolardan daha az yer kaplıyor. Slim dizaynları ile öne çıkan fleksi kablolar, basınç ve ağırlık kaynaklı bağlantı problemlerini büyük oranda ortadan kaldırıyor. Buna ek olarak, kablo içindeki tellerin ayrı ayrı sarılması, çoklu kabloların muhafazasını da kolaylaştırıyor. Cihaz içi bağlantı noktalarını tamamlayan ürünler, narin ve hassas bir içeriğe sahip olabiliyor. Kapalı ortamlarda kullanılan fleks kablolar, esnek kablolardan farklı olarak, izolasyon malzemeleri ve ekstra koruyucular ile kaplanmıyor. Son derece hafif olan şerit kablolar, daha fazla esneklik sunuyorlar.

Fleks Kablo Fiyatları

Fleks kablo fiyatları; ürünün modeli, türü, ebatları, bağlantı donanımları ve üretim teknolojileri gibi detaylara bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Her markanın kendine has üretim teknolojileri ve bileşen çeşitliliği bulunabiliyor. Akıllı cep telefonu ya da tablet gibi farklı ürünlere göre tasarlanan yapısal kablolar, cihazların dengeli ve kesintisiz bir biçimde çalışabilmesine olanak tanıyor. Hem güç hem de data transferine olanak tanıyan çok yönlü fleks kablo modelleri; ekran bağlantısı ya da veri transferi görevlerini birlikte üstlenebiliyor. SD kart yuvası ile entegre olacak şekilde geliştirilen flat kablolar, tablet ve telefonlara ekstra depolama olanağı sunuyor. FFC ürünleri, genellikle üzerinde farklı bir bileşen içermeyen düz bağlantılara sahip oluyor. Esnek düz kablolar veya geleneksel FFC kablolar, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi yüksek yoğunluklu elektronik uygulamalarda sıklıkla tercih ediliyor.

Yassı ve düz bir tasarım ile üretilen fleks kablo, adını kendine has şeklinden alıyor. Fleksi kablolar, genellikle düz ve esnek bir plastik tabandan oluşuyor. Taban aralıklarında veya geniş giriş uçlarında birden fazla metal iletken yer alabiliyor. Kablonun her iki ucu da montaj işlemini kolaylaştırmak ve gerilimi azaltmak için takviye soketleri ile güçlendiriliyor. Soketler, kablo çıkışlarını biraz daha kalın hâle getiriyor. Böylece, bağlantı yaparken ve tadilat işlemlerinde kablolar korunmuş oluyor. Klips ya da kilit sistemi ile birbirine bağlanan soketler sayesinde kabloların kurulum işlemi için ekstra zaman harcamaya da gerek kalmıyor. Fleksi kablolar, mikro kablo setleri veya geleneksel tekli kablo takımlarından farklı olarak daha komplike kullanımlara da olanak tanıyor. Bir şerit üzerinde 15-20 adet tekli bağlantı kablosu bulunabiliyor. Çok yönlü veri aktarımı sayesinde tek bir kablo ile birden fazla elektronik bileşen arasında bağlantı kurulabiliyor.

Kablo tasarımlarının standartlaştırılması, fleks kabloları gelişmiş parçaların ve donanımların önemli bileşenleri hâline getiriyor. Standartlara uygun bir şekilde üretilen ve izolasyon kalınlıkları milimetrik olarak belirlenen esnek ürünler, kısa süre içinde elektronik sektöründe yaygınlaşmaya başlıyor. Modern yöntemler ile imal edilen FFC tipi yassı kablolar, akıllı cep telefonu ve tablet tarzındaki ufak cihazların yanı sıra çiziciler, 3D yazıcılar, tarayıcılar, faks makineleri, fotokopi makineleri, ana kartlar, ses kartları ve müzik sistemleri gibi çeşitli sinyal iletim sistemleri içinde de yaygın olarak kullanılıyor. Şematik olarak düzenlenen yassı kablolar, tıpkı bir yapboz gibi farklı elektronik parçaları tamamlıyor. Akıllı cep telefonu ya da tablet üzerinde yer alan kamera, mikrofon, kablosuz bağlantı üniteleri, veri soketi ve hoparlör gibi donanımlar, sabit dizilime sahip şerit kablolar ile birbirine kolaylıkla bağlanabiliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fleks Kablo

6385 ürün listeleniyor
Tekno Prime
Telefon Kulübesi
Pandoraplanet
Elektrofoni
Tkgz
Nokta Teknik
fodos
GMR
Çelik Pro
Microlux
Teknonet
Ally
Fayshow
Linva
Toredo Store
Nanlly
AXYA
Sasa
Gazechimp
Prettyia
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 6385 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?