French Press

French Press

Bütün dünyada en çok tercih edilen kahve demleme yöntemlerinden ve araçlarından biri olan French Press’in popülerliğinin pek çok farklı nedeni bulunur. Kolay ve pratik olması bu nedenlerin başında gelir. French press ile kahve demlemek; eğer kahveniz önceden çekilmişse, demliğin içine kahve ve sıcak su ekleyerek birkaç dakika beklemekten ibarettir. Bunun yanı sıra, az miktarda kahve yapımına izin verdiği için de özellikle beğenilir. Yalnız yaşayanlar ya da evdeki tek kahve içen kişi olanlar için French Press, tek fincanlık kahve demleme imkanı sunar. Böylece içmek istediğiniz her fincanı hızlıca demleyebilir, her seferinde sıcak ve taze demlenmiş kahvenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kusursuz bir fincan kahve için bazı püf noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekir. French press’i diğer kahve demleme yöntemlerinden farklı kılan özelliklerden biri; çekilmiş kahvenin sıcak su içinde kalmasıdır. Kahve makinelerinde sıcak su kağıt filtrenin içinde kahveyle temas eder, buradan filtrelenerek demliğe damlar. Bu yöntem farkı kahvenin içindeki yağların French press’te kalmasını sağlar. Böylece daha zengin, yoğun ve gövdeli bir kahveniz olur. Ortaya çıkan kahveler kişisel zevklere olduğu kadar günün hangi saatinde ve nasıl içileceğine göre de değişebilir. Örneğin sabah saatlerinde daha hafif olması için drip, akşam yemeğinden sonra yoğun ve gövdeli bir kahve için de French press tercih edebilirsiniz.

Hangi yöntemi kullanıyor olursanız olun, kahve demlerken lezzet ve aromatik tat elde etmek istiyorsanız, kahvenizin taze olduğuna emin olmalısınız. Kahvenizi güvendiğiniz bir kahvecinden satın alabilir ya da güvendiğiniz bir internet sitesinden sipariş verebilirsiniz. Satın alacağınız kahvenin yeni kavrulmuş olması kahvenin tat yoğunluğu ve içeriğindeki aromaları hissettirmesi açısından önemlidir.

Kahve çekirdeklerinin kavrulma süreleri de çekirdek tipine göre değişir. Her kahve uzun süreli kavrulmaya uygun değildir. Ayrıca kahve çekirdeklerinin kalitesi ve tazeliği de kahve severler tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır.

Evinizde elektronik ya da manuel bir kahve değirmeniniz varsa kahvenizi çekirdek olarak almayı düşünmelisiniz. Kahve çekirdekleri öğütüldükten sonra oksidize olmaya başlar. Bu durum da yavaş yavaş kahvenin tadını ve aromasını kaybetmesine sebep olur. Böyle bir sonuç kaliteli kahve isteyenler için arzulanan bir durum değildir. Lezzetli, yoğun aromalı ve taze bir tada sahip olan kahve için kahvenizi çekirdek formunda satın almanızda ve her demlemede sadece kullanacağınız kadarını öğütmenizde fayda vardır.

French Press İçin Kahve Seçimi

Kahve değirmeniniz çekirdekleri öğütürken parçaların eşit büyüklükte olması çok önemlidir. Drip kahvelerde suyun kahveye temas süresi oldukça kısa olduğundan pek fark yaratmayacaktır, fakat French press’te kahve suyun içinde uzun süre duracağından parçaların eşit büyüklükte olması tadı etkileyebilir. Küçük parçalar acımtırak bir tat verirken büyük olanlar tam aksine hiç tat vermeyebilir.

Kahvenizin tadı konusunda vakit harcamaya hazırsanız kahve yapımında kullanmak üzere dijital bir hassas terazi edinmeniz de faydalı olur. Mutfağınızda fazla yer kaplamayacak bu teraziler ile French press’te lezzetli bir kahve demlemek için gerekli ölçüleri tam olarak ayarlayabilirsiniz. Son olarak kahvenin demlenme süresi kahve yapımının son derece kritik bir parçası olduğu için uyarılı bir kronometrenin de faydasını görebilirsiniz. Bu materyallerin hiçbiri de zorunlu olmasa da her birinin içeceğiniz kahvenin tadına etkisi olacaktır.

French press’ler sadece kahve yapımı için değil aynı zamanda bitki çayı demlemek için de uygundur. Sadece bitki çayı demlerken farklı bir French press kullanabilirsiniz. Kahve, yoğun bir  koku ve aromaya sahip olduğundan, her ne kadar iyi yıkanırsa yıkansın French press’e sinen kahve kokusu geçmeyebilir. Bu durumda, aynı French press’te çay demlendiği zaman araya farklı tatlar karışabilir.

French press’te aklınıza gelebilecek her türlü çayı demleyebilirsiniz. Uzun süre kaynatılmaması gereken bitki çayları için French press idealdir. Böylece bitki çayınızda yanık tadı oluşmaz. Hibisküs, elma, gül, nane gibi bitki çayları French press’te demlendiğinde ideal yoğunlukta ve aromada tatlar sunarlar. Öte yandan kuşburnu gibi kaynatılması gereken çaylar için French press kullanımı tavsiye edilmez.

Özellikle yeşil çay yapımında French press tercih edebilirsiniz. Yeşil çayın acımsı ve pek çok insanın hoşuna gitmeyen tadı, aslında fazla kaynar suyla yapılmasından ya da uzun süre demlenmesinden kaynaklanır. Oysa ki yeşil çayın siyah çayın aksine fermente edilmediği için narin ve taze bir tadı olması gerekir. En lezzetli yeşil çayı yapabilmek için sadece bir kere kaynatılmış 90 derecelik su gerekir. Bunun için kaynattığınız suyu birkaç dakika boyunca soğumaya bırakabilirsiniz. Her bir fincan için bir tatlı kaşığı kadar koyacağınız yeşil çayın üzerine sıcak suyu ekleyip yaklaşık 3 dakika boyunca demlemeye bırakmalısınız. Daha fazla bekletmeniz çayın tadının bozulmasına sebep olabilir. French press’in pistonunu indirdikten sonra süzgeç kullanmanıza gerek kalmadan çayınızı içebilirsiniz. Bu şekilde demlenen yeşil çay eğer yüksek kaliteli bir ürünse ikinci defa demlemek için de kullanılabilir.

French Press’inizi Kullanabileceğiniz Başka Alanlar

Kahve ve çay demlemek için pratik ve kolay olan French press, mutfakta vakit geçirmek isteyenler için süzgeçli pistonu sayesinde farklı şekillerde kullanılan işlevsel bir aygıt haline gelebilir. Farklı amaçlar için farklı French press’ler edinmek isteyebilirsiniz. İşte french press ile yapabileceğiniz onlarca fikirden sadece bazıları:

 • Taze otların taze kalmasını için: Maydanoz, adaçayı, nane ve kekik gibi taze otları satın aldığınızda buzdolabında saklamanıza rağmen hızla bozulduğuna şahit oluyorsanız French press’inizde saklamayı deneyebilirsiniz. Bitkilerin sadece köklerinin içine gireceği kadar, yani birkaç santim suyla doldurduğunuz cam kısmın içine taze bitkileri koyarak saklayabilirsiniz. Böylece yemeklere koymak için taze otlarınız her zaman elinizin altında olacaktır.
 • Aromalı krema için: Restoran ve kafelerde şık bir sunumla karşınıza çıkan aromalı kahveleri, evinizde veya ofisinizde de hazırlayabilirsiniz. Kremanıza aroma katmak için nane, vanilya ve meyve gibi yiyecekleri french press’in içine koyabilirsiniz. İkinci adımda üzerine krema ekledikten sonra kullanmadan önce French Press’in pistonunu aşağıya itebilirsiniz. Böylece hem aroma kahveye en iyi şekilde geçecek hem süzülecek hem de şık bir şekilde kremanızı ikram etmiş olacaksınız.
 • Kuru meyveleriniz için: Kuru meyvelerinizi bir miktar su ya da meyve suyu ile birlikte French press içine koyarak nemlenmelerini sağlayabilirsiniz. Bu meyveleri tatlılarınızda, sabah kahvaltınızda yediğiniz müslilerin ya da yoğurdun üzerinde kullanabilirsiniz. Kuru meyveler dilediğiniz kıvama geldikten sonra pistonu sonuna kadar iterek içindeki fazla suyu süzebilirsiniz.
 • Çırpılmış krema yapımı için: Kahvelerinizin üzerini süslemek için çırpılmış krema hazırlamak istiyorsanız temiz bir French press’in içine soğuk sıvı kremayı doldurmak ilk adımınız olmalıdır. Pistonu çok hızlı bir şekilde aşağı yukarı hareket ettirerek yaklaşık beş dakika içerisinde kremanızın hacimce büyüdüğünü ve yumuşak tepecikler oluşturduğunu görebilirsiniz. Dilediğiniz yoğunluğa gelene kadar pistonu hareket ettirmeye devam edebilirsiniz. Kolunuzun yorulduğunu hissedecek olursanız dinlenmek için ara verebilirsiniz.
 • Küçük meyvelerin suyunu sıkmak için: Kokteyller ya da tatlılar için kullanmak üzere çilek, ahududu ve böğürtlen gibi meyvelerin suyunu sıkmanız gerektiğinde french press sizin için büyük kolaylık sunacaktır. Sürahisinin içine dolduracağınız meyveleri pistonla üzerine birkaç defa bastırarak kolayca püre haline getirebilirsiniz. Çıkardığınız suyu kullanmak için pistonu aşağıda tutarak çekirdek ve posanın da ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece meyve sıkıcı ve süzgeç kullanmadan ve ellerinizi kirletmeden hızlı bir şekilde meyve suyu elde edebilirsiniz.
 • Aromatik yağlar için: Zeytinyağınıza tat katmak istiyorsanız kuru otlar, sarımsak ve acı biber gibi malzemelerle zeytinyağını birlikte french press’in içine koyup kapağını kapatabilirsiniz. Bir süre sonra koyduğunuz malzemelerin aroması zeytinyağınıza geçecektir. Zeytinyağını süzerek kullanmak içinse pistonu aşağı itmeniz yeterli olacaktır.
 • Süt köpüğü için: Latte ya da sıcak çikolata içerken köpüksüz yapamam diyenlerdenseniz, sıcak ya da soğuk sütü French press içine dökerek, pistonu hızlı bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Bu şekilde süt köpüğünüz hazır hale gelecektir.. Köpük dilediğiniz kıvama gelince french press’in kapağını tamamen çıkararak kahvenizin üzerinde kullanabilirsiniz.
 • Tahıllarınızı süzmek için: Küçük taneli tahılları yıkadıktan sonra süzmek kimi zaman zorlayıcı olabilir. Özellikle kinoa gibi tahıllar süzgecin deliklerinden aşağı düşebilecek boyuttadırlar. French press’iniz bu gibi tahılların temizliği için uygun bir üründür. Evde süzgecinizin olmadığı zamanlar için de pratiklik sağlar. Tek yapmanız gereken tahılları French press’in içinde su yardımıyla yıkamak ve pistonu bastırıp içindeki suyu dökerek süzmek olacaktır.
 • Kokteyl ya da içeceklerinizi karıştırmak için: French press’in pistonunu yine aşağı yukarı hareket ettirerek içecek malzemelerini karıştırabilirsiniz. Elde ettiğiniz içeceği French press’in pistonunu aşağıda bırakarak süzebilirsiniz.

Chemex Yöntemi

Chemex manuel bir şekilde kahve demlemek için bir kimyager tarafından özellikle icat edilmiş borosiklat camdan yapılma bir alettir. En iyi kahve kişinin zevkine göre değişse de pek çok barista ve kahve severin favori kahve demleme biçimi Chemex kullanımıyla olur. İçtiğiniz kahvenin tadına önem veriyor ve farklı yöntemler deneyerek sizin için en doğru demleme aracını bulmak istiyorsanız Chemex sizin için ideal bir seçim olacaktır. Ayrıca zarif görünümüyle kahvaltı sofralarınızda ve misafirlerinize yapacağınız ikramlarda da şık bir görüntü sunacaktır.

Chemex; pour-over adı verilen, filtre içindeki kahvenin üzerine yavaş yavaş sıcak suyun akıtılmasıyla elde edilen bir kahve demleme yöntemi aracıdır. 1941 yılından beri kullanımda olan Chemex, son yıllarda eski popülerliğini geri kazanmıştır. Bunda toplumun her kesiminden pek çok insanın lezzetli kahve için daha fazla uğraşmaya hazır olmasının da parmağı bulunur. Chemex’in farklı büyüklükte birkaç ayrı modeli vardır, bunun yanında farklı tutacakları olan modellere de rastlayabilirsiniz.

Chemex’i diğer pour-over yöntemlerinden farklı kılan ise bu alette çok daha kalın bir kağıt filtrenin kullanılmasıdır. Geleneksel kağıt filtrelerden daha sıkı bir şekilde örülmüş olan kağıt filtre, açığa çıkan kahve yağının büyük bır kısmını süzer. Ayrıca filtre demlenen kahvenin oldukça yavaş akmasına neden olur, böylece kahvenin son derece dengeli bir tadı olur.

Chemex’in dünya üzerinde pek çok hayranı vardır ve ister yeni kahve içmeye başlayacak olun ister kahve demleme yöntemini değiştirmek isteyen bir kahve sever, Chemex’i severek kullanacağınıza emin olabilirsiniz.

Neden Chemex?

Chemex filtresinin kalınlığı ve küçük gözenekliliği sayesinde demlenen kahvenin tadı da farklı olur. Bunun dışında ürünün tamamen camdan yapılmış olması ve sıra dışı şekli de özgün bir kahve tadı ortaya koyar. Chemex’in tamamen camdan yapılmış olmasının nedeni ise içinde demlenen kahveye başka herhangi bir materyalin tat katmasını engellemektir. Böylece kahveniz tamamen kahve tadına sahip olur. Temiz, canlı ve taze bir lezzetteki kahve için Chemex ideal bir üründür.

Kahve demleme araçları arasında bir üstünlükten ya da hiyerarşiden bahsedilemez. Fakat herkesin bir fincan kahveden beklediği farklı bir tat olabileceği için kimi kahve demleme araçları belirli kişilere daha uygun olabilir. Örneğin Chemex kahvesinde acılıktan hoşlanmayanlar ve daha pürüzsüz bir kahve içme tecrübesi arayanlar için doğru seçim olacaktır. Bu tür kahveler gövdeli olmazlar. Yoğun, acı ve gövdeli kahve sevenler French press’leri kullanmayı tercih edebilirler.

Günün farklı saatlerinde içmek için de evinizde birden çok kahve demleme aracı bulundurabilirsiniz. Sabahları ailece içmek için büyük bir Chemex, tek başınıza kahve yapmak içinse tek fincanlık bir French press kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Chemex ile Kahve Nasıl demlenir?

Chemex ile kahve yapmak için Chemex dışında filtre, kahve öğütücü, ince ağızlı bir su ısıtıcı ve bir adet dijital tartıya ihtiyacınız olacaktır. Bunların bazıları olmazsa sorun yaşamazsınız fakat orijinal Chemex tadı için çoğu malzemeyi edinmeye çalışmanız önemlidir.

 • İşe su ısıtmakla başlayabilirsiniz, suyun uzun süre kaynamadığına emin olmalısınız. Çok uzun ve defalarca kaynatılmış su içindeki oksijen azalacağından bayat bir kahve tadına sebep olabilir.
 • Bu sırada filtre katlanmış yerlerinden ayrılmış olmalı.
 • Kahve çekirdeklerinizi normalde makine ya da French press için hazırladığınızdan daha kalın olacak şekilde öğütülürse istenilen tat elde edilebilir.
 • Kağıt filtre önceden sıcak suyla ıslatılmalı. Bu kahveye kağıt tadı yayılmasını engelleyecektir. Aynı şekilde Chemex’in içini de sıcak suyla ısıtırsanız kahveniz uzun süre sıcak kalacaktır. Kullandığınız suyun tamamı dökülmeli.
 • Öğütülen kahve filtrenin içine koyulmalı ve çok az su dökülmeli.
 • Kalan sıcak su yuvarlak çizerek yavaş yavaş dökülmeli. Filtreyi taşırmayacak şekilde sıcak suyu dökmeye devam edebilirsiniz.
 • Filtrenin içindeki su tamamen damladıktan sonra içinde öğütülmüş kahve olan filtreyi çöpe atarak kahvenizi fincana alabilirsiniz.
 • Kahveyi dilediğiniz şekilde içebilirsiniz fakat Chemex kahvenin meyvemsi ve taze aromasını ortaya çıkardığı için şeker ve süt kullanmadan içmeniz tavsiye edilir.

Chemex kullanırken taze, yeni kavrulmuş ve yeni öğütülmüş yüksek kaliteli kahve kullanmanız çok daha iyi elde etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca dijital tartı ve ince ağızlı kettle da kahvenin tadına etki edecek materyaller arasında yer alır.

V60

V60 pratik, kolay ve ucuz bir kahve demleme yöntemidir. Porselenden, plastikten ya da camdan yapılabilen bu kahve demleyici lezzetli kahveden hoşlanan ama yapımı için fazla uğraşmak istemeyenler için idealdir.

V60’lar şık aksesuarlardır. Instagram için çektiğiniz kahvaltı sofrası fotoğraflarını zarif bir şekilde süslerler. Ayrıca yalnız yaşayanlar için de ideal olan kahve demleme ekipmanları arasında sayılabilir. V60 ile kahve hazırlamak için V60 filtresi, su ısıtıcı ve uygun kağıt filtreler yeterli olur.

V60’ta kahve demleme Chemex yönteminden çok da farklı değildir. Sadece filtreyi önceden ıslatmanıza gerek yoktur ve daha hızlı bir süreçtir. V60’ı direkt olarak bardağınızın ya da kahveyi servis etmek istediğiniz bir sürahinin üzerine yerleştirebilirsiniz. İnce ağızlı bir su ısıtıcıyla suyu yavaş yavaş içinde kahve olan filtrenin üzerine döküp fincana damlamasını beklemeniz yeterli olacaktır.

Tıpkı French press ve Chemex’te olduğu gibi kaliteli ve taze kahve kullanmanız, demlemeden önce öğütmeniz tadı olumlu olarak etkileyecektir. Dilerseniz çok kullanımlı ipek filtrelerden kullanarak çevreye katkınızı da sunabilirsiniz. V60’ların beyaz, siyah, şeffaf ve kırmızı renkleri mevcuttur, mutfak aksesuarlarınıza uygun tonu seçebilirsiniz.

V60 ve Chemex arasındaki fark nedir?

Her ikisi de drip metodu ile kahve demlese de V60 ve Chemex farklı işlevlere sahiptir. V60 sadece kahve demlemek için kullanılır, demlenen kahvenin depolanması için fincan ya da sürahi gerekir. Chemex tek başına yeterlidir, demlenen kahve içinde depolanır, borosiklattan yapılmış olduğu için de kahveyi uzun süre sıcak tutabilir.

V60 ve Chemex’in demledikleri kahveler aynı tada mı sahiptir?

Chemex ve V60 benzer şekilde kağıt filtre gerektirirler, sıcak su kahvenin üstüne, filtrenin içine dökülür ve kahve buradan aşağı damlar. Fakat Chemex’te kullanılan filtre çok daha kalın ve küçük gözenekli olduğu için kahvenin yağının çoğu süzülür. Chemex’te ortaya çıkan kahve daha hafif ve meyvemsi, V60’ta ise daha gövdeli olur.

Hangi demleme aletinin yaptığı kahve daha iyidir?

Bu tamamen kişinin damak zevkine kalmıştır, daha iyi olandan söz edilmesi mümkün değildir. Gövdeli ve yoğun kahve sevenler French press, hafif ve yumuşak içim tercih edenler ise Chemex kullanabilirler. Ayrıca farklı kahve cinsleri için belli aygıtlar daha uygun olabilirler.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

French Press

1686 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 1686 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?