Lisanssız Telsizler

Özel Mobil Radyo Telsiz (PMR) olarak da adlandırılan lisanssız telsizler, kapalı bir kullanıcı grubuna hizmet eden kullanışlı ve işlevsel bir mobil iletişim sistemidir. Lisanssız PMR telsizler, genellikle sabit kullanıcı grupları, grup konuşması ve bas-konuş için geniş olanaklar sunar. Kısa arama ayar sürelerine sahip olan PMR telsizler; pratik kullanım imkânı, hızlı arama seçenekleri ve kesintisiz konuşma özellikleri ile öne çıkar. PMR sistemleri, kapsama alanı dışında kalınan durumlarda, kullanıcıların doğrudan birbirleriyle iletişim kurabilecekleri DMO modunda kullanıma da olanak tanır.

Lisanssız Telsiz Nedir?

Profesyonel kullanım ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan lisanssız telsizlere, herhangi bir ruhsat, belge veya ehliyete gerek kalmadan sahip olunabilir. Ayarları kolayca yapılabilen yeni nesil PMR telsizler, bas/konuş özelliği sayesinde herkes tarafından rahatça kullanılabilir. Gelişmiş özellikleri ile öne çıkan lisanssız telsizler, basit kullanım ihtiyaçlarından spesifik iletişim seçeneklerine kadar oldukça geniş bir yelpazede kablosuz iletişime olanak sağlar. Profesyonel telsiz olarak da bilinen lisanssız telsizler, amatör telsizcilerin beklentilerini de başarıyla karşılar.

Geniş kapsama alanı üzerinden iletişim için geliştirilen lisanssız telsizler, gizlilik kodlamalarıyla birlikte daha güvenli kanallar elde edebilmek için sıklıkla PMR 446 analog iletişim bandı ile birleştirilir. Belirli bir alanda çalışan veya toplanan kapalı kullanıcı grupları için en ideal seçenekler içinde yer alan PMR telsiz modelleri, uzun mesafeli iletişim seçenekleri ile öne çıkar. 20 km gibi geniş kapsama alanlarında kullanılabilen ürünler, kaya tırmanışı ve dağcılık benzeri outdoor sporlarında da kesintisiz iletişime olanak sağlar.

Lisanssız Telsiz Özellikleri Nelerdir?

Lisanssız telsizler, genellikle çift set halinde satılır. PMR telsiz çeşitleri, dijital ve analog kanal seçenekleri sayesinde farklı kullanımlara uygun olacak şekilde programlanabilir. Bu sayede tek olarak satılan lisanssız telsizlerden çok sayıda alarak grup iletişimi için istenilen kişiselleştirmeler kolayca gerçekleştirilebilir. Titreşimli uyarı mekanizması, bas/konuş sistemi ve sesli otomatik gönderme (VOX) fonksiyonu, PMR telsiz modellerinin çoğunda bulunan ortak özellikler arasında gösterilebilir. Cihazın tasarımı ve kullanım detaylarına bağlı olarak görüntüleme sistemi için LCD veya dijital ekranlar tercih edilebilir. LCD ekranlar, daha detaylı ve zengin görüntü seçenekleri sunar. Dijital paneller ise yüksek verimlilik ve pil tasarrufu konusunda avantaj sağlar.

Çoklu kanal seçenekleri, PMR telsizlerin en önemli özellikleri arasında yer alır. Yeni nesil telsiz modelleri genellikle 8 veya 16 kanal seçeneği ile gelir. Her kanal, farklı bir frekans üzerinden kapalı grup içinde iletişim olanağı sağlar. Belirli bir kanala bağlı olarak tanımlanabilecek alt kanallar da mevcuttur. 120 ve üzerinde alt kanal alternatifleri sayesinde kesintisiz bir şekilde çoklu iletişim sağlanabilir. PMR tipi telsizlerin en önemli fonksiyonları içinde yer alan dijital şifreleme özelliği, iletişim güveliğinin sağlanabilmesine olanak tanır. PMR kullanım olanaklarına ek olarak DMR standartlarına uygun olarak geliştirilen cihazlar sayesinde dijital iletişim imkânlarından yararlanabilmek de mümkün olur.

El telsizlerinin batarya ve enerji özellikleri, kullanımı doğrudan etkileyen hususlar içinde bulunur. Cihazın batarya gücü, telsizin ergonomisine ve özelliklerine uygun olarak belirlenir. El telsizlerinin içinde geleneksel AA tipi bataryaların yanı sıra Li-ion tip bataryalara da sıklıkla yer verilir. Lisanssız telsizin yapısına ve özelliklerine bağlı olarak kapsama mesafesi ve kesintisiz konuşma alanı da çeşitlilik arz eder. PMR telsiz modellerinin kapsamı alanı genellikle 5-20 km arasında değişir. Cihazın kullandığı iletişim altyapısı ve anten fonksiyonlarına bağlı olarak kapsama alanı bu değerlerden daha yüksek veya daha az olabilir. Kapsamı alanı ve iletişim kalitesi; dağlık alanlar, ormanlar, yüksek binalar ve suni yapılar ile çevrelenen bölgelerde değişkenlik gösterebilir.

Lisanssız Telsiz Çeşitlerinin Öne Çıkan Avantajları

Lisanssız telsizlerin en temel avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Lisanssız telsiz çeşitleri, herhangi bir sertifika, ehliyet, lisans, ödeme veya belge gerekmeksizin kullanılabilir.
  • Kullanım için GSM ayarlaması yapmaya, abonelik oluşturmaya veya dijital veri bağlantısı kurmaya ihtiyaç duyulmaz.
  • Oldukça hafif ve ergonomik bir yapıya sahip olan yeni nesil lisanssız el telsizleri, kolayca taşınabilir.
  • Temel iletişim protokollerini takip eden PMR telsiz modelleri, etkili ve basit iletişim için çok sayıda kullanışlı özelliği bünyesinde barındırır.
  • PMR telsizler, hem sektörel kullanımlar hem de açık alan kullanımları için ideal ve hesaplı bir iletişim aracıdır.

En Çok Kullanılan Telsiz Aksesuarları

PMR telsizleri daha kolay ve etkili bir şekilde kullanmak için tasarlanan çok sayıda telsiz aksesuarı da mevcuttur. Kulaklıklar, mikrofonlar, askılar, uzatma antenleri, mesafe artırıcılar, şarj aletleri ve bağlantı kablosu gibi kullanışlı telsiz aksesuarları, lisanssız telsizlerden alınan verimi en üst seviyeye taşır. Ergonomik bir tasarıma sahip olan kulak arkası telsiz kulaklıkları, telsize erişimin zor olduğu durumlarda kulaklık kablosu üzerinde bulunan bas/konuş butonu aracılığıyla iletişim kurabilmenize yardımcı olur. Etkili ses izolasyonu ile gelen yeni nesil telsiz kulaklıklar, telsiz konuşmalarının sadece konuşmayı yapan kişiler tarafından algılanabilmesine de olanak tanır. Bu sayede hem pratik hem de güvenli bir şekilde iletişim kurabilmek mümkün olur.

Geniş mesafelerde yüksek ses kalitesi ile iletişim kurabilmek için gerekli olan harici antenler, kullanıma bağlı olarak özelliklerini kaybedebilir. Yamulan, kırılan veya eskiyen antenlerin yenisi ile değiştirilmesi önemlidir. Bağlantı soketi veya vidalama ile doğrudan telsize monte edilebilen harici antenler kolayca takılıp sökülebilir.  Telsiz bataryaları da tıpkı harici antenler gibi telsizlerin en önemli ekipmanları içinde gösterilebilir. Telsiz gövdesine bağlanabilen bel klipsleri; telsizin yaka, bel ya da çanta gibi parçaların üzerinde rahatlıkla taşınabilmesini sağlar. El telsizlerinin veri çıkışına uygun formda üretilen özel bağlantı kabloları ise telsizlerin bilgisayara bağlanarak programlanabilmesine imkân tanır.

Lisanssız Telsiz Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler

Lisanssız el telsizi satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır.

  • PMR telsiz satın alırken cihazın nerelerde kullanılacağı oldukça önemlidir. El telsizleri; bina, tesis, fabrika, park, AVM ve eğlence merkezi gibi belirli alanlar içinde kullanılacaksa o yerin kapsama alanına uygun orta menzilli bir cihaz tercih etmek yeterlidir. Gezi, arama kurtarma, dağcılık ve kampçılık gibi daha komplike yerlerde ise kapsama alanı geniş olan telsizler daha yerinde bir seçim olur.
  • El telsizi; yakada, çantada veya kemerde taşınarak kullanılacaksa cihaz üzerinde taşıma klipsi bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Aynı şekilde, cihaz kablolu ya da kablosuz bir kulaklıkla kullanılacaksa mikrofon girişlerinin yapısı ve kulaklık ile uyumluluğu gibi konulara dikkat edilmelidir.
  • Şarj olanaklarının kısıtlı olduğu yerlerde AA tipi değiştirilebilir pillere sahip bir telsizi kullanmak daha yerinde bir seçim olabilir. Yedek piller sayesinde batarya değişimi kolayca gerçekleştirilebilir.
  • Kullanım alanına ve yerine göre cihazın bazı donanımlara sahip olması gerekebilir. Özellikle açık alan faaliyetlerinde su, toz, ısı ve darbelere karşı dayanıklı olan ürünlerin tercih edilmesi önerilir.
  • Lisanssız telsiz alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da telsizin kanal sayısıdır. Analog kanal ve alt kanal sayısı, kurulan iletişimi çeşitlendirebilmek ve aynı kanal üzerinden çok sayıda kişi ile iletişim kurabilmek için oldukça önemlidir.

PMR Görüşme Mesafesini Etkileyen Hususlar Nelerdir?

PMR telsizlerin görüşme mesafesini ve çekim alanını etkileyen çok sayıda konu vardır. Görüşme mesafesini, sadece antenin çıkış gücüne, anten yapısına veya cihaz özelliklerine bağlamak doğru olmaz. İki telsiz arasındaki binalar, yüzey farklılıkları, yükseklik farkı, görüş açısı, ormanlık alanlar, taşlık alanlar, vadiler ve dağlar gibi doğal ya da yapay engeller, kapsama alanını ve görüşme mesafesini etkiler. Ayrıca kalabalık yerleşim yerlerinde bulunan baz istasyonları ve enerji tesisleri yakınlarında oluşan manyetik alanlar da kapsama alanı ve görüşme kalitesi üzerinde etkili olur. Frekans kirliliği ve karmaşası da telsizlerin etki alanını manipüle edebilir. 0.5W’lık yeni nesil bir PMR telsiz dâhi bu ortamlardan etkilenebilir. Yollar, bahçeler ve tarlalar gibi geniş düzlüklerde ise cihaz maksimum çekim özelliklerini en üst seviyede gösterir.

Lisanssız El Telsizleri Nasıl Kullanılır?

PMR tip lisanssız el telsizlerin çıkış güçleri 500 mW (0.5 Watt) ile sınırlandırılır. Bu sayede cihazların çekim gücü maksimize edilmiş olur. Benzer özelliklere sahip birden çok telsiz, aynı iletişim kanalı üzerinden haberleşebilir. Uyarı tonları ve konuşma sesleri, ses butonu üzerinden kolaylıkla ayarlanabilir, titreşim konumuna getirilebilir veya tamamen kapatılabilir. Bas/konuş özelliği sayesinde doğrulama sinyali aldıktan sonra da iletişim kurulabilir. Frekans butonu veya dijital gösterge düğmeleri üzerinden frekans ayarlamaları yapılabilir. Telsizin gücü batarya ile sınırlı olduğu için özellikle açık alan faaliyetlerinde telsiz fonksiyonları verimli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca, el telsizi ile görüşürken iletişim kısa ve öz tutulmalı, telsizin gücünü uzun ve efektif bir şekilde değerlendirebilmek için uzun konuşmalardan kaçınılmalıdır.

PMR Telsiz Kullanmak için Lisans Gerekir mi?

PMR telsiz kullanmak için lisans veya ruhsat gerekmez. ETSI 300 296 ya da diğer adıyla Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü standartlarına uyumlu olarak üretilen ve konfigüre edilen PMR telsizler, ülkemizde herhangi bir belge, lisans, aidat ya da abonelik olmaksızın kullanılabilir.  ETSI 300 296 spesifikasyonlarına göre üretilen tüm cihazlar,  T.C. Telekomünikasyon Kurumu Onayının ardından kullanıma hazır hale getirilir. Avrupa standartlarının dışında sunulan lisanssız telsiz modellerinin ise frekans aralıkları ve değerleri normal lisanssız telsizlerden faklıdır. Amerika, Kanada, Avustralya, Güney Afrika ve Yeni Zelenda gibi ülkelerde kullanılan ve sertifikalandırılan telsizler; yapı, görünüm ve özellik olarak normal PMR telsizlere benzese de bu cihazların ülkemizde kullanımı ve satışı yasaktır. Türkiye Cumhuriyeti Telekomünikasyon Kurumu’nun TGM-STK-001 yönetmeliğine uygun olarak üretilen, sertifikalandırılan ve UHF 446 MHz frekans bandında çalışan tüm PMR tipi telsizler, Türkiye sınırları içinde kullanılabilir.

Lisanssız Telsizler Nerelerde Kullanılır?

Profesyonel iletişim ihtiyaçları için sıklıkla tercih edilen lisanssız telsizler, birçok farklı alanda kullanılabilir. Konferans salonu, tiyatro, site, otel, alışveriş merkezi, eğlence merkezi, fuar alanı, depo, okul, hastane ve otopark gibi kapalı alanlar, lisanssız telsizlerin başarıyla kullanıldığı yerler arasında gösterilebilir. İnşaat şantiyeleri, spor tesisleri, panayırlar, festivaller ve açık park alanları içinde PMR telsizleri rahatlıkla kullanılabilir. Kampçılık, outdoor sporlar, dağcılık ve arama kurtarma faaliyetleri için de geniş görüşme mesafesi sunan lisanssız telsizler tercih edilebilir.

Lisanssız telsizleri, profesyonel veya amatör olarak oldukça geniş bir alanda kullanabilirsiniz. Farklı kanallar üzerinde çoklu iletişim kurabilir; panayır, fuar ve sportif etkinlikleri kolayca organize edebilirsiniz. PMR telsizlerin geniş kapsama alanı sayesinde araç kullanırken ya da şantiyede çalışırken ekip arkadaşlarınızla hızlı ve güvenli bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri boyunca gruplar arası haberleşmeyi el telsizleri üzerinden kesintisiz bir şekilde sağlayabilir; yamaç paraşütü, kayak, motosiklet, bisiklet ve tekne kullanırken bile iletişim için kullanışlı PMR el telsizlerinden yararlanabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lisanssız Telsizler

1148 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 52 / 1148 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?