Lisanssız Telsizler

Lisanssız telsizlere PMR de denir. PMR 446, "Private Mobil Radio" kelimesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Buna kısaca özel taşınabilir el telsizi de diyebiliriz. PMR’nin yanında genellikle bir de 446 sayısı yer alır. Bu ise telsizlerin sınırlı ve belli frekans aralığını kullandığını gösterir.

Lisanssız Telsiz

Lisanssız telsizler bulundukları ülkede izin verilen güçlere ve frekanslara gönderme yapabilir. Amatör telsizcilerin kullandığı el telsizleri ile kıyaslandığı zaman kısa mesafe erişimli ve sadece ses haberleşmesine yönelik olan alçak ve güçlü telsiz cihazlar olarak da bilinir.

PMR kullanmak için herhangi bir ruhsat gerekmez, ürünler pek çok Avrupa ülkesinde serbest kullanılmakta ve genellikle Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü spesifikasyonlarına uygun olarak üretilmekteyken, ülkemizde "T.C. Telekomünikasyon Kurumu Onaylı" olarak üretilir.

Ülkemizdeki telsizlerin genellikle PMR telsizlerle aynı olduğu düşünülse de bunlar farklı kanallarda ve frekanslarda çalışır. Bu cihazların Türkiye’de kullanılması ve satışı da kanunen yasaktır. Türkiye’de bu amaçla kullanılmasına izin verilen telsizlerin hepsi PMR sınıfında yer alır. Bu telsizlere, çıkış gücü 500 mW olanların ithalatına yasal olarak müsaade edilir. Satışta olan lisanssız telsizler T.C. Telekomünikasyon Kurumunun TGM - STK - 001 Yönetmeliğine uygun olarak UHF 446 Mhz frekans hızında çalışan modeller şeklinde sınırlandırılmıştır.

Lisanssız telsizin görüşme mesafesi telsizin çıkış gücü, anteni ya da diğer özellikleri ile sınırlandırılamaz. Bunun yanında engeller, ufki görüş açısı, manyetik alan ya da yükseklik gibi pek çok etken, telsizin çekim gücünü etkiler. 500 mW’lık bir telsizin menzili, coğrafi koşullara bağlı olarak 3-5 km, şehir dışı düzlük yollarda ise 2-3 km mesafe arasında değişir. Telsiz telefonlarla bina, mesken, şehir içi ve engellerin çokluğuna göre 500 - 1.000 metre arasındaki mesafede görüşebilirsiniz.

Lisanssız Telsiz Nedir?

Halk arasında lisanssız telsizlere kısaca PMR de denir. PMR'lar bazı durumlarda işlerin yürütülmesini kolaylaştırır. Telsizler, özellikle şantiyeler, çeşitli bina içi kullanımlar, okullar, kreşler, fuar, konferans, müsabaka organizasyonları, süpermarketler, gece kulüpleri, lokantalar, otopark işletmeleri, arama - kurtarma ekipleri ve asansör firmaları gibi iş kolları tarafından sıkça kullanılır.

Lisanssız telsizler işlerin daha kolay yürümesini sağlarken maliyetin düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Özellikle de dar alan çalışmalarında telefon yerine telsiz kullanımı günümüzde daha yaygındır. Sadece iş kollarında değil her türlü hobi ve benzeri aktivitede de bu cihazlar kullanılabilir; özellikle de balıkçılar, kampçılar, modelciler, paraşüt, kayak, yürüyüş, bisiklet ve motosiklet tutkunları tarafından sıkça kullanılır. Bu tür outdoor faaliyetlerde, aktiviteye katılan kişilerin veya grupların herhangi bir olağan dışı durumda birbirleriyle haberleşebilmeleri, bulundukları yer hakkında ekip liderlerini veya takım arkadaşlarını bilgilendirebilmeleri kimi zaman hayati önem taşır ve telsizler aracılığıyla kişiler arasında kolaylıkla iletişim sağlanır.

Lisanssız telsizler sayesinde okula ve oyun parkına giden çocuğunuzla da sürekli iletişim halinde kalabilirsiniz. Fakat satın alacağınız telsizin çekim gücünü ve frekansını göz önünde bulundurmalısınız. İhtiyacınıza en uygun PMR'ı inceleyerek size en uygun olanını satın alabilirsiniz. Satın alacağınız cihaz ile komşularınızla ve çocuğunuzla sürekli iletişim kurabilir ve hatta aynı bina içindeki herkesle ücretsiz konuşabilirsiniz.

Lisanssız telsizler pil seti ve masaüstü şarj cihazı ile birlikte satışa sunulmaktadır. Motorola, Panasonic, Aselsan gibi ünlü markaların ve daha birçoğunun ürünlerini tüm detaylarıyla inceleyebilir ve kullanacağınız alanın açık hava veya kapalı mekan olmasına, mesafeye göre çekiş gücüne, gürültü önleyiciye, titreşim özelliği ve VOX özelliğine sahip olup olmadığına göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Lisanssız Telsizler

53 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Aselsan
  2. Sfe
  3. Mirax
  4. Ritera
  5. Motorola
  6. Tekcom
  7. Teknoben
  8. Hytera
  9. WLN
  10. Zetcom
  11. Abell
  12. Air
  13. Baofeng Mojing
  14. Dijital
  15. Fox
  16. Hty Plus
  17. Hyt
  18. Icom
  19. Karel
  20. Mars
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Vox Özelliği
 6. Kanal Sayısı
 7. Toza ve Darbeye Dayanıklılık
 8. Renk
 9. Adet
 10. Titreşim
 11. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483642/371966/16027
BAŞA DÖN