Akıllı telefonlarda ve tabletlerde en çok değiştirilen parçalardan biri olan cep telefonu soketi her modele uygun olarak üretiliyor. Son dönemlerde popülerleşen iki markanın farklı soket tercihleri nedeniyle IOS ve Andorid işletim sistemli ürünlerin parçaları da birbirlerinden farklı oluyor. Bu nedenle Android işletim sistemli bir cihaz için üretilmiş bir parçayı IOS işletim sistemli bir cihazda kullanmak mümkün olmuyor. Cep telefonu soketleri genellikle hatalı kullanımdan dolayı arıza verse de bazı durumlarda üretici firmanın hatalı üretimleri de söz konusu oluyor. Bu tarz durumlarda firmalar müşterilerinin telefonlarını iade alarak mağduriyet durumlarını ortadan kaldırıyor.

Piyasada yaygın olarak kullanılan üç tip soket bulunuyor. IOS cihazlarda lightning adı verilen bir mikro USB teknolojisi kullanılıyor. Android cihazlarda ise genellikle mikro USB ve yeni teknoloji olarak gittikçe adından söz ettiren USB type C soketler kullanılıyor. Özellikle kullanımı gittikçe artan type C soketler daha hızlı veri aktarımını, video giriş çıkışlarını, şarj cihazını tek bir giriş üzerinden yapılmasını sağlayarak, kablo karışıklığını azaltırken kullanım kolaylığı sağlıyor. Type C USB girişler gelecek yıllarda daha yoğun olarak kullanılması planlanan bir teknoloji olsa da halihazırda kullanımda olan birçok cihazda standart micro USB giriş bulunuyor. 

Belirli bir süre kullanımdan sonra genellikle telefonların ve tabletlerin en hızlı yıpranan kısımları olan şarj girişleri, en çok değiştirilen cep telefonu soketi oluyor. Hatalı kullanımın en sık yapıldığı ve cihazların en aktif olarak kullanılan parçaları olan soketler, genellikle bozulduktan sonra tekrar onarılması tavsiye edilmiyor. Çünkü soket onarım işlemi genellikle uzun süreli kullanıma izin vermediği için parça değişikliği kaçınılmaz görülüyor. Bu nedenle genellikle tamiri gerçekleştiren işletmeler cihazların soketlerinin onarılmak yerine değiştirilmesinin daha ekonomik ve pratik bir yol olduğunu söylüyor. Kısa süreli kullanım ömrü olan bir onarım işlemi için ücret vermek yerine soketi yeniletmek çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Üstelik çoğu parçanın kendisine ait garanti süreleri de oluyor. Bu süre içerisinde bir arıza durumu söz konusu olursa üretici firma parça ile ilgili kullanıcılara destek sağlıyor. 

Cihazlarda genellikle arıza veren şarj soketlerinin arızalanmasını engellemek için de alternatif yollar buluyor. Üretici firmalar özellikle şarj esnasında cihazların kullanılmasını önermiyor. Şarj sırasında kullanılan cihazların şarj girişlerinde meydana gelen hareketler ve baskı hem cep telefonu soketi için hem de şarj kablosu için bozulma riski oluşturuyor. Bunun yanı sıra, cihazın orijinal şarj cihazını kullanmamak da girişlerin bozulmasına neden olabiliyor. Cihazın orijinal şarjı yerine kullanılacak şarj cihazın kaçak üretim olmamasına ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Üzerilerinde herhangi bir denetim ve kontrol mekanizması olmadan üretilen şarj aletleri cihazlara zarar verebiliyor.

Telefon ve tabletleri şarj ederken ya da içerisine kart gibi aparatları yerleştirirken nazik olmak gerekiyor. Çünkü kaba ve sert kullanımlar soketlerin yerlerinden oynamasına neden olduğu için arızalar ortaya çıkabiliyor. Arızaya sebep olan durumlardan bir diğeri ise şarj kablosunun telefon ya da tablete ters olarak takılmaya çalışması olarak belirtiliyor. Bu hatalı kullanım nedeniyle cihazdaki girişin dişleri bozulabiliyor. Dişleri bozulan soketler ise şarj sürecini sağlıklı olarak tamamlayamıyor. Ufak bir hareketten etkilenen, zaman zaman şarj kablosuna hiç tepki gösteremeyen cihazların genelinde soket girişiyle ilgili problem olduğu görülüyor. Cep telefonu soketi değişimi yapılırken model ve parça uyumu kritik önem taşıyor. Bu nedenle bu parça değişikliklerinin deneyimli ve bilgili kişilerce yapılması öneriliyor. Deneyimli kişilerce yapılmayan değişimlerde hem yeni alınan parçanın hem de cihazdaki parça bölgelerin arızalanması söz konusu olabiliyor. 

Soket

4 ürün var
  1. Markalar
    1. Casecrown
    2. Genpa
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/2147483642/371967/60007722/60007732
BAŞA DÖN