Son zamanların popüler kullanımı her ne kadar akıllı telefonlar olsa da tuşlu telefonlar birçok kullanıcı tarafından hâlâ tercih ediliyor. Hızlı şarj olma, uzun süre şarj tutabilme, stabil kullanım gibi özellikleriyle tuşlu telefonlar kullanıcıların tercihini etkileyen önemli faktörler. Diğer yandan tuşlu telefonlar kullanıcılar tarafından kullanılırken bu telefonların yedek parçaları da ilerleyen zamanlarda kullanıcılar tarafından gerekli hale gelebiliyor.

Tuşlu telefonlarda kullanıma bağlı olarak zamanla ortaya çıkan en önemli sorunların başında tuş takımında takılma veya takım materyalinde deformasyon gelir. Tuşa bastığınızda telefonun komutu algılayamaması, tuşun takılı kalması takımda bozukluk olduğu anlamına gelir. Telefonunuzda bu tarz mekanik arızalar mevcut olabileceği gibi zamanla tuşların üstündeki rakam, harf veya sembollerin silinmesiyle görsel bozukluklar da meydana gelebilir. Tüm bu sebeplerden ötürü telefonunuzu kullanırken tuşlara sert basmamaya, parmaklarınızın temiz olmasına, tuşların aşırı ısıya maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Böylece tuş takımının ömrünü uzatabilirsiniz.

Telefonunuzu her ne kadar temiz kullansanız da kullanım ömrüne bağlı olarak tuş takımları işlev göremez hale gelir. Bu nedenle cep telefonu yedek parçaları arasında alet çantanızda telefonunuza uygun bir tuş takımı bulundurmak ilerleyen zamanlarda size büyük bir kolaylık sağlayabilir. Bu kategoride birçok telefon marka ve modeline ait tuş takımı yedek parçası bulabilirsiniz.

Eğer cep telefonu tuş takımı çalışmıyor veya tuş takımınız çok yıprandıysa elinizdeki birkaç basit alet ve temel adımlarla telefon takımınızı değiştirebilirsiniz. Böylece telefonunuz ilk aldığınız günkü gibi yenilenmiş bir şekilde görünür. Çok daha iyi bir görünüm elde etmek isterseniz telefonunuzun kasasını da değiştirebilirsiniz.

Cep telefonunuzun takımını veya kasasını değiştirmek için ilk olarak telefonunuzu düğmeden kapatın ve ardından bataryayı çıkarabilirsiniz. Bataryayı çıkardıktan sonra telefonun dış kasasını kasa içindeki tırnaklara dikkat ederek çıkarabilirsiniz. Telefon kasasını çıkardıktan sonra tuş takımı da sökülebilir olacaktır. Bu adımdan sonra tuş takımını çıkararak takımın iliştirildiği kısmı temizleyebilirsiniz. Temizlerken kuru bir kulak çöpü kullanarak bunu yapabilirsiniz. Fakat kesinlikle nemli bir temizlik materyali kullanmamalısınız. Temizledikten sonra yeni tuş takımınızı takacağınız yerdeki çizgi veya işaretlere uygun olarak yerleştirebilirsiniz. Tuş takımının ana gövdeye tam olarak oturduğuna ve tüm tuşların ana gövdedeki pinlere basacak şekilde uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Bunun ardından dış kasayı takmalısınız. Bataryayı taktıktan sonra telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde tuş takımlı klasik telefonlar bulunduğu gibi Android veya Windows Phone işletim sistemine sahip tuşlu cep telefonları da mevcut. Tuş takımları telefon marka ve modeline göre değişir. Genellikle sert veya yumuşak plastikten üretilenleri olduğu gibi metal detaylara sahip tuş takımları da vardır. Tuşların üzerinde 0’dan 9’a kadar numaralar ve numaraların altında metin yazımını kolay hale getiren harf öbekleri yer alır. Kimi takımlar Türkçe karakterleri içerebildiği gibi kimi takımlar İngilizce, Arapça karakterler içerebilir. Bununla birlikte üretimden kaynaklı özelliklerine bağlı olarak cep telefonlarının tuş takımlarının üzerinde arama kabul etme veya reddetme, joystick, ileri-geri veya sağ-sol tuşları bulunabilir.

Telefonunuza tuş takımı alırken dikkat edeceğiniz özellik takımın cep telefonunuzun modeliyle uyumlu olmasıdır. Bu nedenle tuş takımı alırken cep telefonunuzun marka ve modelini göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde tuş takımının telefonunuza takılması mümkün olmayabilir veya takılsa bile fonksiyonunu yerine getiremez. Telefonunuzun modelinden emin olduktan sonra alacağınız tuş takımı telefonunuza kusursuz uyum sağlayacaktır. Tuş takımı fiyatları telefonunuzun markasına ve modeline göre değişebilir. Bu kategoride birbirinden farklı marka ve modelin tuş takımlarını bulabilirsiniz.

Tuş Takımı

3 ürün var
  1. Markalar
    1. Ally
    2. Akıllıphone
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
DSACategoryId/2147483642/60007722/60007727
BAŞA DÖN