Tuş Takımı

Akıllı telefon teknolojisi yıllar içinde geliştikçe tuşlu telefonlar yerini dokunmatik ekranlara bıraksa da tuş takımı, hem akıllı telefonlar hem tuşlu telefonlar için büyük önem taşımayı sürdürüyor. Yeni cep telefonlarında sadece konuşmak değil, yazışmak da büyük önem taşıdığı için tuşlar giderek daha fazla önem kazanıyor. Yeni nesil akıllı telefonların “Home" tuşu ya da farklı tuşları için gereken altyapı da bazen bozularak yedek parça ihtiyacı doğurabiliyor. Hem tuşlu telefonlar, hem de dokunmatik akıllı telefonlar için tuş takımı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktayı kullanılan cep telefonunun modeli oluşturuyor. Farklı marka ve model cep telefonlarında tuşların yeri ve tasarımı farklı olduğundan, doğru ve uygun modelin satın alınması büyük önem taşıyor. Klasik tuşlu telefon modellerinin tuş takımları da kullanım yoğunluğuna bağlı olarak zamanla yıpranıp işlevini yitirebiliyor ve sık sık yenilenme ihtiyacı doğurabiliyor. Cep telefonunu düşürme, suyla temas ettirme, aşırı ve bilinçsiz kullanım gibi çevresel etmenler de cep telefonlarının tuşlarının bozulmasına yol açabiliyor ve cep telefonunun yedek parçalar kullanılarak tamir edilmesi gerekebiliyor. Bu yedek parçalar için doğru ve güvenilir adreslerde, marka ve modele uygun seçeneklerin incelenmesi öneriliyor.

Tuşlu Telefon Modellerinin Avantajları

Cep telefonlarında tuş takımı deyince telefonun akıllı telefon ya da tuşlu telefon olmasına göre kullanılacak yedek parçaların niteliği değişiyor. Tuşlu telefon modelleri kullanım kolaylığından ötürü hâlâ oldukça fazla rağbet görüyor. Özellikle üst yaş gruplarından kullanıcılar alıştıkları telefon modellerinden kolay vazgeçmiyor ve dokunmatik akıllı telefonlar yerine tuşlu telefonları tercih ediyorlar. Bu nedenle çoğu zaman bozulan telefonlarını tamir ettirme ihtiyacı duyan kullanıcılar, yeni tuş takımı satın alıp telefonlarının tuşlarını yenileyerek telefonlarını kullanmaya devam edebiliyor. Kişisel akıllı telefonlarının yanı sıra sadece telefon görüşmeleri için ikinci bir telefon olarak tuşlu telefon kullanmayı tercih eden kullanıcılar da bulunuyor. Kimi kullanıcılar ise klasik tuşlu modeller ile çok daha rahat yazabildiklerinden mesajlaşmak için bu telefon modellerini yeğleyebiliyor. Bu tarz telefon modellerinde tuşları yenilemek için yeni bir takım alırken mutlaka hangi markanın, hangi modeli için satın alındığının kontrol edilmesi gerekiyor. Her marka ve modelde tuşların yeri ve işlevi farklı olabildiğinden en doğru seçimi yapmak büyük önem taşıyor.

Tuş Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Telefonun tasarımında tuşların nerede olduğuna dikkat edilmeli, uyumlu tuş takımları satın alınmalı.
  • Renk gibi faktörler doğrudan estetik yapıyı etkilediğinden uyumlu modeller düşünülmeli.
  • Basit değişiklikler kolayca yapılabilse de, gerektiğinde uzman yardımı almaktan kaçınılmamalı.
  • Orijinal takımlar tercih edilmeli, menşei bilinmeyen parçalar uyumlu da olsa telefona takılmamalı.
  • Tuşların işlevsel çalıştığından emin olunmalı, gerektiğinde hızla değiştirilmeli.

Akıllı Telefonlarda Tuş Takımı Özellikleri

Geleneksel tuşlu cep telefonu modellerinin yanı sıra akıllı telefon modellerinde de farklı tuş takımı kullanımları bulunuyor. Başta home tuşu olmak üzere ses açıp kapama ya da telefonu açıp kapama için farklı tuşlar kullanılabiliyor. Bu tuşlar akıllı telefonu daha kolay ve hızlı biçimde kullanma imkanı veriyor, telefonun pek çok özelliğinden daha seri biçimde faydalanılabiliyor. Bu tuşlar ayın zamanda akıllı telefonun kamerası ile daha rahat fotoğraf çekebilmek için de büyük kolaylık sağlıyor. Bazı modellerde Home tuşlarının parmak izi okuma özelliği sayesinde çok daha güvenli bir kullanım sağlanabiliyor. Parmak izi okuyucu özelliği olan tuşlar, kullanıcılara kişisel verilerini güvende tutma imkanı veriyor. Ayrıca bu parmak izi okuyucu özelliği olan tuşlar sayesinde akıllı telefona hızlı ve pratik bir erişim de mümkün olabiliyor. Bu tuşlar hızlı fotoğraf çekmekten, uygulamalara daha kolay erişime pek çok ekstra kullanım kolaylığı da sunabiliyor. Parmak izi okuyucularına birden fazla kişinin parmak izi tanıtılacağı gibi bazı işlevlere özel parmak izi koruma önlemi de getirilebiliyor. Parmak izinin doğru biçimde okunabilmesi ve işlevsel kullanılabilmesi için bu tuşun doğru çalışması büyük önem taşıyor.

Tuş Takımının Bozulması ve Onarımı

İster tüm klavyesi tuşlu olsun, isterse bazı işlevsel tuşları bulunsun tüm cep telefonu modellerinde kullanıma bağlı olarak problemler görülebiliyor. Sık temas etme, dikkatsiz kullanım ya da diğer etkenler sonucu tuş takımı işlevini yitirebiliyor, zaman içinde sağlıklı biçimde kullanılamaz hale gelebiliyor. Akıllı telefonun diğer tüm mekanizmaları ve donanımları çalışırken sadece tuş takımı kaynaklı sorunlar nedeniyle işlevsizleşmesini önlemek için cep telefonu üreticileri yaygın biçimde yedek parça üretimi gerçekleştiriyorlar. Değiştirmesi oldukça kolay olan bu parçalar sayesinde cep telefonları kolay biçimde eski performanslarına dönebiliyor. Böylelikle cep telefonu kullanıcıları yeni cep telefonu satın almak ve büyük maliyetlerin altına girmek zorunda kalmıyor. Kimi kullanıcılar ise cep telefonu tuşlarında zamanla oluşan renk değişimleri nedeniyle de bu parçaları değiştirmeyi tercih edebiliyor. Özellikle tuşlu telefon modellerinde harflerin ve rakamların silinmesi gibi sorunlara nedeniyle de yedek parça ihtiyacı doğabiliyor. Bu durumda oldukça uygun koşullarda satın alınabilen ve değiştirilebilen tuşlar telefonun adeta yenilenmesini sağlıyor.

Telefonunuza Uygun Tuş Takımı Fiyatları

Tuşlu telefonlarda bozulan tuş takımı oldukça cazip fiyatlarla değiştirilebiliyor. Tuş takımı fiyatları markaya, modele ve orijinal olup olmama durumuna göre değişebiliyor. Kullanıcılar kişisel tercihlerine göre, uygun fiyatlı bir yedek parça seti ya da orijinal kalitede bir takım satın alabiliyorlar. Her iki seçenekte de düşük maliyetlerle telefonu yenilemek ve alışılan cep telefonu kullanımına sorunsuz devam etmek mümkün olabiliyor. Farklı markaların Android telefonları ya da Apple’ın iPhone’ları da aynı biçimde Home tuşu ve tuş bordu değişikliklerine olanak tanıyor. Markanın yanı sıra her modelde tasarım ve tuşların yeri değiştiğinden telefonun modeli de büyük önem taşıyor.

Tuşlu telefonlarda standart tasarımların yanında bazı kullanıcılar değişik renklerde ya da tasarımlarda tuş takımı modelleri tercih edebiliyor. Görsel açıdan daha etkileyici bir telefon oluşturmak isteyen kullanıcılar, canlı renkler ya da ışıklı tuşlar ile cep telefonlarını daha etkileyici hale getirebiliyor. Tuşlu telefon modellerinde tuşların görünen kısımları elektronik bir bağlantı içermediği için kullanıcılar değişikliği kendileri de gerçekleştirebiliyor. Tıpkı telefon kapağı değiştirir gibi tuşlarını değiştirerek telefonlarına yepyeni bir görünüm kazandırabiliyorlar.

Home Tuşu Değiştirmek İçin Gerekenler

Akıllı telefonlarda ise daha çok Home tuşunun işlevinin yitirilmesi sorunu görülüyor. Hemen hemen bütün akıllı telefon modellerinde telefonun ön tarafında aşağıda yer alan Home tuşu, standart olarak en önemli tuş olarak işlev görüyor. Bu tuşun işlevini yitirmesi ya da tam yerine getirememesi akıllı telefonun kullanılamaması sonucunu doğuruyor. Yeni telefon satın alma maliyetini karşılamak istemeyen kullanıcılar, telefon modellerine uygun bir Home tuşu ya da tuş bordu alarak telefonlarını kullanmaya devam edebiliyor. Kimi telefonlarda bu tuş tek bir tuştan oluşurken, kimilerinde daha fazla tuş içeren setler olarak bulunabiliyor.

Akıllı telefon modelleri tuşlu telefonlara göre çok daha gelişmiş teknoloji içerdiğinden tuşların değişim işlemi de daha karmaşık olabiliyor. Bu nedenle Home tuşu ya da tuş bordunun değiştirilmesi uzmanlık gerektirdiğinden daha çok uzman kişiler tarafından yapılması tavsiye ediliyor. Uzman kişilerce yapılmayan tuş değişimleri akıllı telefonlarda kalıcı hasarlara ya da bozulmalara yol açabileceğinden kullanıcıların dikkatli olması öneriliyor.

Tuş Bordu ve Power Tuşu Değişimi

Akıllı telefon modellerinde çoğunlukla tüm işlevler dokunmatik ekranlarda çözüldüğünden tasarımlarda fazla ekstra tuş yer almıyor. Ancak akıllı telefonlarda Home tuşunun yanı sıra tuş bordu, ses tuşları ve Power tuşu büyük önem taşıyor. Bu tuşlar ciddi yazılım sorunları yaşandığında resetleme ya da formatlama gibi imkanlar da veriyor. Telefonun sağlıklı çalışması açısından da her bir tuşun büyük önemi bulunuyor. Tuş bordunda yer alan ses tuşu da hem müzik dinlerken, hem de sesli görüşmeler sırasında daha verimli bir kullanım için büyük önem taşıyor. Pek çok marka ve model akıllı telefonda ses açma ve kısma tuşlarına ekstra işlevler de tanımlanmış oluyor. Özellikle ekran görüntüsü alma işlevi için bu tuşlar ve bu tuşların farklı kombinasyonları kullanılabiliyor. Bu tuşların işlevsel çalışması, rahat kullanılabilir olması ve aynı anda basılma kolaylığı bu nedenle kullanıcılar için önem taşıyor.

Farklı telefon markaları, farklı modellerinde tasarımların durumuna göre bu tuşları farklı yerlere koyabiliyorlar. Bu nedenle bu tarz tuşların bozulması durumunda mutlaka o marka ve model için üretilmiş tuş setleriyle değiştirilmesi gerekiyor. Tuşlu telefonlarda tuş takımı değişikliği kullanıcılar tarafından yapılacak düzeyde basit iken, akıllı telefon modellerinde çok daha karmaşık bir iş olduğu için mutlaka uzman yardımı gerekiyor.

Klavyeli Cep Telefonu Modelleri

Bazı tuşlu telefon modelleri ve Blackberry marka telefonlarda klavye takımları bulunuyor ve zamanla bu klavyelerin değiştirilmesi gerekebiliyor. Yazma açısından büyük kolaylık sağlayan bu klavyeli telefonlarda tercihe göre Türkçe F ya da evrensel Q klavye dizilimleri bulunabiliyor. Sık kullanıma ya da diğer faktörlere bağlı olarak bozulan klavye tuşları da, yeni alınmış klavyeli tuş setleri ile kolayca değiştirilebiliyor. Bu tarz telefonları kullanmaya alışmış ve böyle daha rahat yazabilen kullanıcılar telefonlarının tuş takımların değiştirmeyi tercih edebiliyor ve daha düzgün yazabilmek için tam performanslı tuş ve klavye takımları olmasını istiyorlar. Ayrıca bazı tuşlu telefon modellerinde tuşlu kapak tasarımları bulunuyor ve ön kapağı değiştirerek tuşlar da değiştirilmiş olabiliyor. Bu model cep telefonlarında kullanıcılar renk tercihlerini de gönüllerince yapabiliyor, dönemsel olarak telefonlarının görünümünü değiştirebiliyorlar. Tuş tasarımları buna uyumlu olduğundan bu işlemler kullanıcılar tarafından sık sık dahi hayata geçirilebiliyor.

Telefon Tuşlarını Yenileme

Artık hayatın vazgeçilmez bir parçası olan ve adeta küçük bir bilgisayar gibi tüm dijital işlevlere sahip olan akıllı telefon modelleri için de tuşların doğru biçimde çalışması gerekiyor. En doğru ve en verimli kullanım için akıllı telefonun tüm parçalarının doğru çalıştığından emin olmak, aksama ya da takılma gibi durumlarda ilgili tuşları değiştirmek gerekiyor. Cep telefonu tuş takımı çalışmıyor hale geldiğinde telefonunuzdan vazgeçmek yerine, doğru bir yedek parça temini ile cep telefonunuzu yeniden eski işlevine kavuşturmanız öneriliyor. Ancak yeni bir tuş ya da klavye seti almadan önce mutlaka sorunun doğru tespit edilmesi, tuşlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olunması tavsiye ediliyor. Emin olunduktan sonra ise seçenekler incelenerek en doğru kararın verilmesi ve telefonun tuşlarının yenilenmesi gerekiyor. Ayrıca cep telefonu bozulmamış olsa bile yeni bir görünüm ya da daha işlevsel bir kullanım isteyenler için de seçenekler bulunuyor. Bunun için adım atmak isteyen kullanıcılar, cep telefonunlarının marka ve modeline uygun tuş setlerini inceleyerek, telefonunu yeni bir dış görünüme ve daha etkili bir kullanıma kavuşturabiliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tuş Takımı

2729 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 2729 ürün
DSACategoryId/2147483642/371967/60007722/60007727