Katkı maddeleri ve gıda koruyucularının olası zararlarından korunabilmek için, doğal ve sağlıklı beslenme günümüzde daha da önem kazandı. Bunun sonucunda da hazır gıdalar yerine, evde hazırlanan besin maddeleri öne çıktı. Sağlık için oldukça faydalı olan besinlerden birisi olan yoğurt ise evde yapımı tercih edilen besin maddelerinin arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kullanımları oldukça kolay olan yoğurt makineleri de evde yoğurt yapımını daha pratik ve zevkli hale getiriyor.

Yoğurt Makinesi Fiyatları

Yoğurt makinesi fiyatları, bu makinelerin sahip oldukları teknolojik özelliklere ve malzeme kalitesine göre değişiklik gösterir. Tefal, Arzum ve Philips gibi firmaların yoğurt makinesi modelleri, geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir.

Yoğurt makinesi seçiminde, öncelikle yoğurt yapımı için kullanılan kapların özelliklerine dikkat edilmelidir. Sağlık açısından cam veya çelik kapları olan modellere öncelik verilmelidir. Kapları plastik olan ürünler tercih edilecekse de bu kaplarda BPA maddesinin bulunmadığından emin olunmalıdır. Makinelerin 0,6 litre ile 2 litre arasında değişen yoğurt yapma kapasiteleri de göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Aynı anda birden fazla kap kullanılabilen modellerde ise değişik kıvamlı veya meyveli gibi farklı özelliklerde yoğurtlar hazırlanabileceğinden dolayı, böyle bir kullanım için bu tip ürünler tercih edilmelidir.

Bu makinelerin yoğurdu en iyi şekilde mayalayabilmeleri için, ısı dağılımını en iyi şekilde yapmaları ve ürettikleri ısıyı içlerinde en iyi şekilde tutabilmeleri gerekir. Bu cihazlar genellikle aç-kapa şeklindeki bir anahtar ile çalışırlar. Ancak daha kontrollü bir kullanım için, ayarlanan süre sonunda sesli uyarı veren veya otomatik olarak kapanabilen ürünler tercih edilmeli, zaman takibi yapılabilmesi için de üzerinden dijital göstergesi bulunan bir modele yönelinmelidir. Klasik yoğurdun yanında süzme yoğurt ve peynir gibi besinler de hazırlanmak isteniyorsa, bu mayalama özelliklerine sahip bir ürün seçilmelidir.

Yoğurt Makinesi Nedir?

Mutfak aletleri arasında yer alan yoğurt makineleri, sütün mayalanarak yoğurt haline getirilmesini oldukça kontrollü şekilde gerçekleştiren, portatif elektrikli cihazlardır. Bu cihazların yoğurt kaplarına mayalanmak üzere soğuk veya ılık şekilde koyulan süt, makinede bulunan elektrikli ısıtma tertibatı tarafından ısıtılır. Cihazın iç sıcaklığı, bir termostat yardımıyla sütün mayalanması için en ideal sıcaklık değeri olan 43-46 derece arasında tutulur. Mayalanacak sütün miktarına ve elde edilmek istenen yoğurdun kıvamına göre, birbirkaç saat sonra yoğurt mayalanmış olur ve makineden alınarak soğumaya bırakılır.

Yoğurt makineleri, mayalama işleminde çok fazla ısı enerjisine ihtiyaç duymadıklarından dolayı, bu cihazların enerji sarfiyatları genellikle düşüktür. Bunda makinelerin düşük güç değerlerinin yanında termostatlı çalışmaları ve ısıyı içlerinde iyi şekilde muhafaza etmeleri de rol oynar. Makinede yoğurt mayalamak için kullanılan kaplar, ayrıca yoğurt saklamak amacıyla da kullanıldıklarından, mayalama sonrasında kullanılan bu kapların yıkanması da gerekmez.

Yoğurt Makinesi Nasıl Kullanılır?

Yoğurt makinelerinde kaynatılmış günlük sütün yanında, pastörize sütler de kullanılabilir. Sütün sıcaklığı mayalanma sürecini etkileyeceğinden, süt öncelikle bir miktar ısıtılmalıdır. Kaynamış süt kullanılacaksa da sütün yeterince soğuması beklenmelidir. Sütün mayalanması için içerisine yaklaşık yüzde 1 oranında maya, yani yoğurt koyulur. Bu, 1 litre süt için 1-3 mililitre anlamına gelir ki genellikle bunun için çay kaşığının ucu ile maya eklenmesi yeterli olur. Fazla maya eklenmesi yoğurdun ekşi olmasına neden olur. Buna dikkat edilerek ve çeşitli denemeler sonucunda ideal maya oranına karar verilebilir.

Mayalanma işleminin hızlanması içinse sütün içerisine, çay kaşığının ucu ile toz şeker de ilave edilir. Karışım yavaş hareketlerle iyice karıştırıldıktan sonra, kabın kapağı kapatılır ve makineye yerleştirilir. Makine içerisindeki süt yaklaşık olarak 2-3 saat içerisinde mayalanmış olur. Ancak kullanılacak süt, maya ve şeker miktarı ile mayalanma süresinin hesabında, yoğurt makinesinin kullanma kılavuzunda yer alan öneriler de dikkate alınmalıdır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Yoğurt Makinesi Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 42 ürün
DSACategoryId/2147483637/22001/232334