Espresso & Cappuccino Kahve Makineleri

Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen kahve, birçok farklı demleme yöntemi ile hazırlanarak tüketilebilir. Kahvenin en hızlı şekilde demlendiği ve içindeki aromatik bileşenlerin suya oldukça iyi şekilde geçtiği espresso ise dünyada en fazla tercih edilen kahve çeşitlerinden biridir. Demlenmesi basınçlı sıcak su ile gerçekleşen espressonun hazırlanabilmesi için espresso makinesine ihtiyaç duyulur.

Espresso Cappuccino Makineleri

Espresso cappuccino makineleri, espresso ve espresso tabanlı birçok kahve çeşidinin hazırlanabilmesine olanak sağlayan cihazlardır. Bu makinelerle espresso, ristretto, lungo ve americano gibi kahve çeşitlerinin yanında dahili bir süt köpürtücüsü olan modellerle cappuccino, cafe latte, macchiato, mocha ve frappe gibi sütlü kahve çeşitleri de kolaylıkla yapılabilir.

Espresso makineleri temel olarak kapsüllü ve kaşıklı makineler olmak üzere ikiye ayrılır. Temel olarak benzer fonksiyonlara sahip olsalar da kapsüllü makineler kahve hazırlama sürecini büyük oranda otomatik olarak gerçekleştirir. Bu ürünlere sadece kahve kapsülü koyulur ve uygun program seçimi ile kahve elde edilir. Kaşıklı ürünlerde ise kahve hazırlama süreci tamamen manuel olarak gerçekleşir. Kapsüllü modeller daha pratik, kaşıklı modeller ise daha profesyonel bir kullanım sunarlar. Kapsüllü makinelerin kaşıklı modellere göre bir diğer avantajı ise model özelliğine ve kullanılan kapsül ürününe göre bu makinelerle filtre kahve, cafe creme ve çay gibi içecek çeşitlerinin de hazırlanabilmesidir.

Espresso Cappuccino Nedir?

Espresso ve cappuccino, İtalyanlar tarafından dünya kültürüne kazandırılmış olan kahve çeşitleridir. Espresso hazırlanabilmesi için koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin oldukça ince öğütülmesi gerekir. Koyu kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahveden espresso makinesinin kaşığına, 1 shot espresso için 1 ölçek yani 7 gram kadar koyulur. Kaşık içine koyulan kahveye, kaşık çapına uygun bir tamper ile 15 kg kadar kuvvet uygulanarak sıkıştırma işlemi uygulanır. Son olarak kaşık, espresso makinesine yerleştirilir ve makine çalıştırılarak kaşıktaki kahveden basınçlı su geçmesi sağlanır. 1 ölçek kahve için makineden 30 mililitre, 2 ölçek kahve içinse 60 mililitre espresso alınır. Bu işlem sonucunda koyu kıvamlı ve sert bir kahve olan espresso elde edilir. İyi bir espressonun üzerinde en az 3 mm krema tabakası olmalıdır.

Cappuccino ise espressoya süt kreması ve süt köpüğü ilave edilerek hazırlanır. Cappuccino hazırlamak için öncelikle fincana 1 ölçek espresso, daha sonra 1 ölçek kremalandırılmış süt ve son olarak da 1 ölçek süt köpüğü ilave edilerek bol köpüklü ve yumuşak içimli bir içecek elde edilmiş olur.

Espresso Cappuccino Makinesi Tavsiyeleri

Espresso makinesi seçiminde öncelikle kaşıklı ya da kapsüllü modeller arasında tercih yapılmalıdır. Kapsüllü modeller, kahve kapsülleri ile çalışırlar. Bu modellerle birlikte kullanılan kahve kapsülleri tek kullanımlıktır ve bu kapsüller, içerdikleri kahvenin aromasını en iyi şekilde korurlar. Kapsüllü modellerle kahve hazırlamak ve bu cihazları temizlemek oldukça kolaydır. Kaşıklı modeller ise kapsüller ile kullanılmadıkları için kahve seçimi ve öğütme derecesi konusunda hazır ürünlere bağımlılığı ortadan kaldırırlar. Çok daha fonksiyonel kullanılabilmelerinin yanında, kaşıklı ürünlerle kahve hazırlanması ve bu cihazların temizlik ve bakımlarının yapılması kapsüllü modellere göre biraz daha zahmetlidir.

Espresso makinesi seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, cihazın basınç değeridir. İdeal bir espresso için basınç değerinin 9 bar olması gerekir. Ancak bu değerdeki ürünler genellikle profesyonel modellerdir ve fiyatları oldukça yüksektir. Bu sebeple günlük kullanım için basınç değeri 15 bara kadar olan ürünler tercih edilebilir. Cappuccino, cafe latte ve mocha gibi süt ile hazırlanan içeceklerin hazırlanabilmesi içinse tercih edilecek cihazda süt köpürtmek için bir buhar çubuğu olmasına dikkat edilmelidir. Bunun haricinde fonksiyonel bir kullanım için cihazın tek ve çift ölçek espresso için ayrı sepetinin olmasına, kolay temizlenebilir olmasına ve bardak ısıtma bölümüne sahip olmasına da dikkat edilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Espresso Cappuccino Makineleri

603 ürün listeleniyor
Philips
Siemens
Delonghi
Melitta
Gaggia
Arçelik
Saeco
Bosch
Sage
smeg
Ariete
Nespresso
Tchibo
Wacaco
Karaca
KitchenAid
Krups
ASCASO
Miele
Bialetti
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 45 / 603 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?