Bardaklar

Vazgeçilmez ihtiyaçlar arasında olan bardak ve takımları, görsel estetiği ve tamamlayıcılığı ile de sofraların vazgeçilmez şık sunum parçaları arasında yer alır. Işıl ışıl parlamaları ile günlük kullanımdan özel davetlere kadar, çeşitli tasarımlar ve şekillerdeki bardaklar ile sofralar daha da estetik bir görünüm kazanır. Bardak takımları tasarlanırken içinde hangi içeceğin servis edileceği öngörülerek şekillendirilir. Aynı ürünün değişik modellerinin olmasının en önemli nedeni budur. Sofralarda, tercih edilen içecek türüne göre sunulan bardakların görsel bütünlüğü, sofrada dağınık bir hava oluşmasını ve görüntü kalabalığını engeller. Takım şeklinde kullanılan bardaklar, konuklara incelik ve özen gösterildiğinin de bir ifadesidir. Bardakların üretimi ve tasarlanmasında, sunulacak içeceğin sıcaklığının sabit kalması, içindeki alkol gibi ürünlerin uçuculuk süresi, süslemelerin doğru bir mizansenle oturtulabilmesi için gerekli boşlukların bulunması gibi çeşitli detaylara dikkat edilir. Buna göre, doğru bardakla doğru içeceğin sunumunun yapılması sadece görsel olarak değil, lezzet, aroma ve sabit ısı bakımından da önem taşır. Isı yalıtımı için çift camlı bardak çeşitleri de oldukça sık kullanılır. Tüm bu detayların yanı sıra, içeceğin servis edildiği ortam ve mekan da önemlidir. Bardak, tabak, çatal, bıçak gibi ürünlerin kullan - at şeklinde tüketilmesinin daha pratik olduğu açık alan, piknik, deniz kenarı gibi bölgelerde cam bardaklar yerine karton bardak çok daha kullanışlı olacaktır. Özellikle kalabalık toplantılarda yapılan sunumlarda bu tip ürünlerin karton ya da geri dönüştürülebilir plastikten tercih edilmesi, günün sonunda tabak, çatal, bardak temizliği için su, elektrik ve deterjan tüketilmesini de engellemiş olur. Kimi kahve ve benzeri sıcak içeceklerin karton formundaki bardaklarla servis edilmesi, ısının yalıtımı açısından da önemli ve gereklidir.    

İçecek Servisinde Bardak Kullanımının Püf Noktaları

İçecek servisi yaparken hangi bardağın hangi içecek için üretildiğini bilmek, konuklarınıza karşı gösterdiğiniz hassasiyetin ve özenin estetik dokunuşlar içeren detaylarından birisi olacaktır. Bardakları temelde su ve benzeri içeceklerin içine konularak servis edildiği, sofraların olmazsa olmaz gerekliliklerinden birisidir. Bunun yanı sıra özellikle servis edilen içeceğin aroma, koku, tat ve ısı değişikliklerinden minimum etkilenmesi için o içeceğe özel bardakların kullanılması gerekir. Hangi içecekte hangi bardağın seçilmesi gerektiğine dair püf noktaları şöyle maddelendirilir:

  • Balon bardaklar: Bardak ağzına doğru daralan, bombeli şekilde tasarlanmış ürünlerdir. Genellikle tabanları da ağzı ile aynı çapta olur. Temelde yüksek alkollü içeceklerin servis edildiği balon şeklindeki bardaklarda temel prensip, avucunuzun içine yerleştirdiğiniz bardağın ve dolayısı ile içeceğin, elinizin sıcaklığı ile ısınmasıdır. Böylelikle içeceğin aroması alkol ile daha kolay karışır ve içim çok daha kolay olur.
  • Ayaklı kadehler: Çok ince ve uzun ayakları bulunan kadehlerin yanı sıra daha kısa ayaklı modeller de bulunur. Yalnızca alkollü içecekler için değil, alkolsüz içecekler için de oldukça kullanışlı ürünlerdir. Ayaklı tasarıma sahip ürünler, masanın ışıltısını, tabak seviyesinden daha yukarıya doğru taşır ve enerjiyi yükseltir. Uzun ayaklı kadehlerdeki prensip, konulan içeceğin el ısısından uzak olmasıdır. Kısa ve kalın ayaklarda da aynı prensip bulunur ancak bu kadehlerde içecek, soğuk ya da buzlu servis edildiği için elin teması ile oluşacak ısı değişikliği direkt olarak aromayı etkilemez.  
  • Meyve suyu bardakları: Renkli ve şekilli bardak modelleri genellikle meyve suyu bardağı olarak tasarlanır. Konulacak meyve suyunun çağrışımlarından olan pembe, mor, yeşil bardak gibi çeşitlerin yanı sıra, konsepte göre satın alınan siyah bardak gibi değişik renkler de tarzın bir ifadesi olarak dikkat çeker. Taze sıkılmış meyve suları için 200 - 250 ml bardak kullanılırken hazır meyve suları için 300 ml bardak ve üzeri hacimler tercih edilir. Bunun en önemli nedeni, meyve suyunun içine aroma ve lezzet katacak nane yaprağı, limon, tarçın gibi çeşitli ürünler ve bol buz eklenmesidir.
  • Kulplu bardaklar: Özellikle çay ve kahve servislerinde oldukça sık kullanılan kulplu ürünler, porselen ve camdan imal edilir. Kulplu bardaklar, çeşitli boylarda olur ve çoğu zaman da kişisel kullanımda, estetik ve beğeni yaklaşımlarını ifade etmek için satın alınır. Harfli çift bardakları, küçük jestler için özellikle tercih edilen hediyeler arasındadır.

Özel İsimli ve Tasarımlı Bardak Çeşitleri

Bazı bardak çeşitleri, tasarımları ile isimlendirilirler. Bu ürünlerin nasıl kullanıldığını bilmek için ismini bilmek yeterlidir. Kimi bardak isimleri de gündelik kullanılan ürünlere aittir, satın alırken farklı bir isim duyunca farklı bir ürün hissi yaratabilir. İşte madde madde özel isimli ve tasarımlı bardak çeşitleri:

  • Goblet: Su bardağı olarak en çok kullanılan modeldir. Tasarım olarak tek bir tip bardağa goblet denmez, genel olarak goblet türünde üretilmiş bardaklardan söz edilir. Temelde goblet türü bardaklar, tabana doğru daralan, kimi zaman kısa ayaklı bardak modelleridir. Su bardağı olarak kişisel beğeniye göre hacimler değişebilir, genellikle ölçü 200 ml olsa da 150, 125 ve 100 ml bardak türleri de bulunur.
  • Long drinks: Ayaksız, uzun ve dar bardaklardır. Aroması hızlı uçan içecekler için uygundur. İçeceğin üzerinde biriken koku ve aroma bileşenleri, yudumlamadan önce burnunuza ve genzinize dolar, böylelikle yudumu almadan önce kokuyu duyumsamış olursunuz. Bu tip bardaklarda küçük buz parçacıkları kullanılır, özellikle tarçın, zencefil aroması içeren meyve suları için idealdir. Ayrıca gazlı içeceklerle yapılan kokteyller için de bu bardaklar kullanılır.
  • Parfait: Dış yüzeyi bombeli olan, diğer bardaklara göre daha kalın cam ile üretilmiş büyük bardak modellerdir. Bu tip bardakların kalitesi, iç tarafındaki bombe ile anlaşılır. Bu tip bardaklar genellikle kalın ve kısa bir ayakla tamamlanır. Milkshake gibi köpüklü, ısındığı zaman aroması ve tadı değişebilen içecekler için sıkça tercih edilir. Üzerine dondurma ya da krema ekleyerek servis yaptığınız çikolatalı, muzlu içecekler için de parfait tercih edebilirsiniz.
  • Mug: Mug bardaklar, termos özelliğindeki ürünlerdir. Bilinenin aksine mug ile soğuk içecekleri sabit sıcaklıkta tutmak mümkündür. Sıcak içeceklerde genellikle termos bardakların kullanılması, sıvının daha uzun süre sabit ısıda kalmasını sağlar. Mug çeşitlerinde özellikle kulplu olanlar tercih edilir. Böylelikle elin ısısı, bardağın sıcaklık dengesini değiştirmez.
  • Flut: Üretim olarak da oldukça ince cam ile tasarlanan, ayaklı, ince uzun bardak çeşitleri genellikle flut olarak tarif edilir. Kadehler arasında en dar modellerdir. Genellikle şampanya içilirken kullanılan flut bardaklar, estetik ve kibar kıvrımları ile köpükleri gövdede tutarak bardağın ağzına kadar gitmesini engeller.

Dekorasyona Göre Bardak Çeşitleri

Dekoratif obje olarak da oldukça sık kullanılan bardakların tasarımı, ışıltısı ve duruşunun mekanın genel dekorasyonuyla örtüşmesi bütünlük sağlar. Genel dekorasyon tarzı bohem, otantik olan bir yerde dekoratif obje olarak mug, parfait ve goblet türü bardakların bulunması, çeşitli renklerde ve desenlerde bardakların tezgah üzerine dizilmiş olması dekoratif tarzın detaysal şıklığını tamamlar. Aynı şekilde, özellikle ofislerde yönetim bölümlerindeki detayların genel tarz ile uyumlu olması önem taşır. Bardakların kendilerini ifade edişleri de havayı değiştirir. Kare bardak modelleri görünüş olarak yuvarlak modellere göre daha özgün bir duruş ifade eder. Eğer kurumsal ve profesyonel bir imaj sergilemek istiyorsanız, ofisteki bardakların üzerinde herhangi bir desen olmamasına dikkat etmeniz önem taşır.

Evde ise samimiyet hakim olduğundan, özellikle desenli, neşeli renkleri olan bardaklar mekan enerjisini yükseltir ve dekoratif anlamda ufak dokunuşlar yaratır. Evin her bölümünde farklı bir model kullanımı da sıkça görülen bir stildir. Genelde dekorun bir parçası olarak kullanılan bardaklar, içine led ışık, boncuk gibi aksesuarlar konularak farklı bir tarz oluşturulması, bardağın daha hızlı şekilde deforme olmasını sağlayabilir. Bu tip kendin yap çalışmalarda kullanacağınız bardağın camının daha kalın olmasına dikkat etmeniz önem taşır. Mekan süslemelerinde bardaklar çok değişik ve orjinal şekillerde kullanılsa da cam dayanıklılığının yüksek ısı, fazla ışıktan oluşan sıcaklık değişimi gibi durumlarda zayıflama ihtimalini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Mekansal olarak bütünlük oluşturmak için farklı modellere yönelmeseniz bile özellikle çocuk odasında ya da çocukların kullandığı bardak çeşitlerinde neşeli konseptler ve tasarımlara yönelmeniz gerekir. Üzerinde sevdiği kahramanın görseli olan bir kulplu bardak, çocukların bitki çaylarını içmesi konusunda onları motive edebilir. Çocuklar, özellikle arkadaşları ile birlikte bir şeyler içerken aynı tip bardakları kullanmak istemeyebilir. Aynı modelin farklı renkleri ya da isimli bardak modelleri her zaman kurtarıcıdır. Meyve suyu koyduğunuz bardağı, değişik meyveler ve farklı renkteki pipetlerle süsleyerek de ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Özellikle kapaklı kulplu bardaklar, içindeki sıvının dökülmesini de engelleyeceğinden çok pratik ve kullanışlıdır. Çocukların kullandığı bardakların bulaşık makinesinde yıkanabilir olması, deterjan ve diğer temizleyici ürünlere karşı reaksiyona girmemesi çok dikkat edilmesi gereken başka bir unsurdur.

Bardak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bardak, her mekanın ihtiyacı olduğu için sıkça satın alınan ürünler arasında yer alır. Cam bardaklar, kullanım sıklığına göre hızla deforme olup zamanla çatlama, kırılma gibi nedenlerle işe yaramaz hale gelir. Hijyenin sürekliliği, bardağın dayanıklı şekilde kullanılabilmesi için kaliteli bir ürün olması önem taşır. Ürünlerin elde, bulaşık makinesinde sıklıkla yıkandığı, hem deterjan hem de yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için kırılma ihtimali daha da yüksek olur. Hızla deforme olan ürünler genellikle çeşitli kazalara da sebebiyet verebilirler. Bu nedenle satın alırken seçici davranmak, bardakların daha uzun süre keyifle kullanımı anlamına gelir. Bardak satın alırken öncelikli olarak ne için kullanılacağına karar verilmelidir. Su bardakları, çay bardağı çeşitleri en sık kullanılan ürünlerdir. Kullanım sayısı, kalitesi ve dayanıklılığı hakkında net bilgi verir. Gündelik olarak kullanılan çay bardaklarının genellikle desensiz ve işlemesiz olmasını tercih edebilirsiniz. Düz cam bardakların, özellikle estetik kesimleri ve tasarımları oldukça zevkli olanlarından satın alarak rutin kahvaltı ve çay saati keyfinizi daha da şık hale getirmeniz mümkündür. Aynı şekilde su ve meşrubat bardaklarının da sık kullanılan modellerinin daha kalın camdan üretilen goblet bardaklar olması pratik çözümler sağlayabilir. Su bardakları sadece su ya da meşrubat için kullanılmaz. Özellikle 200 ml bardak çeşitleri, ölçü bardağı olarak da kullanılır. Kullanım sayısı ve alternatifler arttıkça bardakların çizilme, çatlama ihtimalleri de artar. Isıya dayanıklı bardaklar aynı zamanda dirençli camdan üretilir. Bu tip camların kullanım süreleri daha uzundur. Evinizde sürekli bardak kullanımı varsa değişik bardaklar arasından ısıya dayanıklı cam şeffaf bardak çeşitleri ile raflarınızı süsleyebilirsiniz. Bazı bardak çeşitleri oldukça ince üretilmiş ve hassas görünmelerine rağmen ısıya dayanıklı olurlar. Bu modeller, borosilikat ile güçlendirilmiş ürünlerdir. El yapımı ince camdan imal edildikleri için estetik olarak da çok şık dururlar. Bu tip ürünler ile hem sıcak hem soğuk servisini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bardakların Temizlenmesi

Bardaklar, her kullanımdan sonra temizlenmesi gereken önemli kişisel ürünler arasındadır. Bir kez kullanılan bir bardağın bir başka kişi tarafından kullanılması hijyenik olmaz. Bu nedenle sürekli şekilde yıkanıp temiz tutulması gerekir. Bardakların satın alındıktan sonra, kullanılmadan önce yıkanması önemlidir. Hijyenik açıdan bulaşık makinesinde yıkanması bardağı daha temiz hale getirir. Eğer bulaşık makinesi ile yıkama gibi bir durum yoksa, hijyenin sürekliliği için yüksek ısıda ve kiri üzerinde bekletmeden yıkanması önemlidir. Dar ve ince bardaklarda ise özel fırçalar ya da süngerler kullanmak mümkündür. Çok beklemiş ve çok uzun süre kirli kalmış bardaklarda sıcak deterjanlı suda bir süre bekletmek ve üzerindeki parçaları yumuşatarak çıkarmak gerekir.

Bardakların üzerinde boya, desen gibi ekstra detaylar varsa bu ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmadığını kullanma talimatlarından öğrenmeniz mümkündür. Eğer kullanım talimatı yoksa, bardağın tabanındaki soğuk damgalara bakarak, bulaşık makinesine girip girmeyeceğine dair bir detay araştırabilirsiniz. Üzerinde kadeh ve çataldan oluşan bir damga ya da bulaşık makinesi çağrışımı yapan bir desen varsa, bulaşık makinesinde yıkanabilir anlamına gelir. Eğer bu desenlerin üzerinde çarpı işareti bulunuyorsa bu ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanması söz konusu değildir. Ürünlerin yıkanmasında kullanılan deterjan da önemlidir. Toz deterjanlar genellikle hem bulaşık makinesinde hem de elle yıkamada küçük çizikler oluşturarak camın dayanıklılığını etkilerler. Sıvı deterjanlar, cam ürünler için daha ideal temizleyicilerdir. Cam ürünlerin temizliğinde aşındırıcı, deforme edici kimyasallar kullanılmaması çok önemlidir. Özellikle çocuklar için üretilmiş olan bardakların tamamen temiz olması amacıyla bu tip kimyasallara maruz bırakılması, bardağın yapısında değişiklikler oluşmasına neden olur. Gözle görünmeyen küçük çizikler, zaman içinde birleşerek büyük bir çatlağa ya da küçük bir kırığa yol açabilir.

Bardak Çeşitlerinde Hepsiburada Avantajları

Hepsiburada avantajları ile dilediğiniz model, tarz ve tasarımdaki bardağa ulaşabilir ve satın alabilirsiniz. Küçük, büyük boy bardak çeşitleri arasından kullanım sıklığınıza ve zevkinize göre modelleri beğenebilir ya da filtreleme kullanarak dilediğiniz ürün çeşitlerini karşınızda pratik şekilde görebilirsiniz. Hem çocuklar hem büyükler için günlük kullanım amacıyla sunulan bardak çeşitlerinin haricinde, konuklarınız için en şık modelleri de sepetinize atabilirsiniz. Sadece kendiniz ve aileniz için değil, sevdikleriniz için de hediye olarak satın alacağınız ürünler arasından seçim yapabilirsiniz. Özellikle yeni evlenen, başka bir şehirde yaşayan ya da evini tekrar dekore eden kişilere en pratik hediye olan bardak takımları, iyi korundukları ve saklandıkları takdirde çok uzun bir süre sonra da kullanım özelliğine sahiptir. Aynı şekilde, işe yeni başlayan birisine de ofiste kullanmak üzere, onu ifade eden bir bardak ya da kupa hediye etmek için de ürünlere göz atabilirsiniz. Yakın dostlarınızla geçireceğiniz keyifli bir kahve sohbeti için iki kişilik fincan takımlarından 12 - 18 parça bardak seti çeşitlerine kadar birçok ürünü bir arada görmeniz ve beğendiklerinizi seçmeniz için Hepsiburada avantajları sizleri bekliyor.

Kuksa Bardak Nedir?

Orjinal kuksa bardaklar soho ağacından üretilir ve el yapımı olur. Günümüzde hem ulaşım kolaylığı hem de fiyat avantajı açısından zeytin, kayın ve çam ağacından üretilenleri de mevcuttur. Ahşap bardaklar, otantik bir hava verir, içeceklerin daha uzun süre sabit sıcaklıkta kalmasını sağlarlar.

Termisil Bardaklar Hangi Malzemeden Üretilir?

Termisil bardaklar ısıya dayanıklı ürünlerdir. Borosilikattan imal edilirler. Kırılmaya karşı ekstra dayanıklı olan bardakların içine her türlü gıda maddesi konulabilir. Yüzde 100 geri dönüştürülebilen termisil bardaklar bulaşık makinesinde yıkanabilir.  

Karton Bardaklar Sağlığa Zararlı mı?

Genellikle makinelerden kahve ve benzeri ürünler alırken servis edilen karton ve kalın kağıt bardaklarda kraft kullanılır. Kraft oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir ve saf selülozdan üretilir. Bu nedenle çok spesifik durumlar haricinde sağlık problemlerine yol açtığı görülmemiştir. Alerjik bünyelerde oluşabilecek reaksiyonlar için kontrollü tüketim önerilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bardak Çeşitleri

10.000+ ürün listeleniyor
Beyaz Eşya / Mutfak
Beyaz Eşya / Mutfak
Mutfak Gereçleri
Mutfak Gereçleri
Sofra, Servis & Sunum
Sofra, Servis & Sunum
Bardaklar
Bardaklar
Çay Bardakları
Çay Bardakları
Su Bardakları
Su Bardakları
Kupalar
Kupalar
Fincanlar
Fincanlar
Bardak Altlıkları
Bardak Altlıkları
Meşrubat Bardakları
Meşrubat Bardakları
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?