Çay Bardakları

Gelir düzeyi ne olursa olsun her evin mutfağında, mutlaka çay demlenir. Uyanır uyanmaz, güne başlamanın ilk adımı, mutfakta çay demlemekle başlar. Günün belirli saatlerinde bu ritüel, sınır olmaksızın tekrarlanır. Yaz, kış hiç fark etmeden tüketilen çay, Türk kültürünün ana içeceği olma özelliğini taşır. Yeri ve zamanı olmadığı gibi, her an gittiğiniz her yerde, ilk ikram edilen içecektir. Evinize gelen konuklarınıza ilk ikramınız yine çay olur. Evinizde, okulunuzda, ofisinizde veya gittiğiniz kafede, günün her saatinde içme imkanı bulursunuz.

Çay Bardakları Ve Modelleri

Çay içmek çok ayrı ve özel bir keyiftir. Bu keyfi ise çayı içtiğiniz bardak tamamlar. Çay bardağı tabağı ile birlikte kullanılır. Birbirinden güzel çeşitleri olmasına rağmen, en bilineni küçük ince belli çay bardağı ve Ajda bardağıdır.

Tiryakileri özellikle küçük ince belli çay bardağını tercih ederler. Küçük ince belli çay bardağının dudak kısmının ve orta kısmının dar olması, çayın hemen soğumamasını sağladığı için, bu bardaklar içerken tadına vara vara kullanacağınız bardak türüdür.

Ajda bardağı ise ince belli fakat daha büyük olanıdır. Eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız ile birlikteyken, keyifli sohbetlerinizin arasında, çayınızı birbirinden güzel renk ve desende üretilen çay bardakları ile yudumlayabilirsiniz. İsteğinize göre saplı, sapsız, renkli, sade, desenli cam olabileceği gibi; şık görüntüsü ve zarafeti ile göz dolduran çeşitli renk ve desende seramik veya porselen çay bardakları da tercih edebilirsiniz.

Metal saplı, çizgili, çiçekli, farklı desenleri ve renkleri ile çay bardağı çeşitleri kahvaltılarınızı ve beş çaylarınızı süsler. İsteğinize göre büyük, küçük, cam üzerine kabartma işlemeli ya da kristal çay bardakları ile çayınızı büyük keyif alarak, misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Çay Bardağı Nasıl Tutulur?

Çay bardağının türüne göre tutuş şeklide değişkenlik gösterir. Saplı çay bardaklarının sapından, ince belli bardakların belinden tutularak içilebilir.

Çok tüketenler çay bardağını dudak payı dediğimiz yerden tutarak, bu şekilde içmenin keyfine yudum yudum varır. Aynı zamanda bardağını eliyle kavradığı için çayın geç soğumasını sağlar.

Yaz, kış dört mevsim ana içeceğiniz olan çayı içerken, bardağı tutuş şeklinizin de o anki ruh halinizi ifade eden bir dili olabileceğini hiç düşündünüz mü ?

Kış aylarının soğuk günlerinde, evinizde yalnızsanız ya da ofisinizde geç saatlere kadar çalışıyorsanız; yalnızlığınızı demlediğiniz ve içtiğiniz bir bardak çay ile paylaşırsınız. Büyük bardak ile içiyor ve de iki elinizle birlikte kavrıyorsanız, üşüdüğünüz ve içinizin ısınmasını istediğinizdendir. Soğukta içtiğiniz sıcacık bir bardak çay bazen en yakın dostunuz olur.

Bazı zamanlarda ise bu durum utanmanın, sıkılmanın sembolü olabilir. Konuk olduğunuz yerde, eğer çayı herkesten önce içtiyseniz diğerleri de bitirsin diye beklerken, bardağınızı iki elinizle kavrayarak avucunuzun içinde saklayabilirsiniz.

Çay Bardağı Nasıl Parlatılır?

Çayın sürekli tüketimi sonucunda, bardaklarınız sararabilir ya da matlaşabilir. Bu durum bardaklarınızın çay ile sürekli temas halinde olmasının sonucudur. Bunu önlemek için, çayınızı içmeyi bitirdikten sonra bardağınızı tekrar doldurmadan önce dibinde kalan kısmı boşaltmalısınız.

Bardaklarınızı uzun süre bekletmeden hemen yıkamalısınız. Böylece dibinde kalan çayın etkisi ile sararmasını engellemiş olursunuz.

Çay bardaklarınızı parlatmak için; çamaşır suyu, sirkeli su ya da karbonatlı su içerisinde sabaha kadar beklettikten sonra bol su ile yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinesi kullanıyorsanız aynı yöntemle, bulaşık makinenizdeki bardakların üzerine bir miktar çamaşır suyu, sirke ya da karbonat dökebilirsiniz.

Lekelenmesini engellemek ya da lekelerini yok etmek için bardaklarınızın dibine birkaç damla limon sıkabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çay Bardakları & Takımı & Seti

6241 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 6241 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80667016/60003715/22352