ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Kilizman Masif
Kilizman Masif Ahşap Yuvarlak Hamur Tahtası

Kilizman Masif Ahşap Yuvarlak Hamur Tahtası

Kilizman Masif
%0 indirim 400,00 TL 400,00 TL
( / adet)
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
DSACategoryId/2147483637/22500/80320060/231987

Kilizman Masif Ahşap Yuvarlak Hamur Tahtası

"

Masif Ihlamur ağacından 60 cm çapında  25 mm ( +/- 2 mm) kalınlığında hamur açma tahtası. Ihlamur ağacından üretilmiş tam boy eklemeli (solid) levhadır. Yağ veya vernik uygulanmamış ham yüzeylidir. 

Ihlamur ağacı hamur işleri ve yufka açma gibi işler için pürüzsüz bir yüzey imkanı sağlayan bir ahşap malzemedir fakat bununla birlikte görece yumuşak dokulu bir yüzeyi mevcuttur. Çok hafif yapısından dolayı taşıma ve saklaması kolay bir ahşap malzemedir.

Hamur açma işleri haricinde kesme işlemleri yapılmaması tavsiye edilir, tahtanın yüzeyi bıçak ile kolay çizilebilmektedir.

Ahşap mutfak gereçleri yağı veya zeytin yağı ile yağlanarak yüzey gözenekliliği doyurulup yüzeysel kirlenmelere karşı daha dayanıklı hale getirilebilir.

Ürünler stok durumu veya renk vb. tercihlere bağlı son işlem süreçlerine göre çoğunlukla sipariş sonrası bir iki günde, ölçü vb. alternatif seçimlerinden dolayı yeni üretim gerektiren ürünler ise sipariş  sonrası 7 ile 10 gün içerisinde hazırlanarak kargoya teslim edilmektedir.

 

Tamamen doğal ahşap malzemeden üretilmiştir, ahşap ekleme işlemleri D4 normunda su bazlı tutkalla yapılmıştır, parça aralarındaki tutkal birleştirme sıkıştırma işleminden ötürü milimetre boyutundadır ve tamamen kuruduktan sonra gıda ile herhangi bir etkilişeme girmeyecek serlik kazanmaktadır.

Ürün renk alternatiflerinin görselleri, ekran tipiniz ve renk ayarlarına göre gerçek renk tonlarından farklılık gösterebilmektedir.

Masif ahşap ürünler ömür biçmek neredeyse mümkün değildir ve en sağlıklı mobilyalardır. MDF - Sunta lam gibi sıkıştırılmış malzemelerden üretilmiş levhalar, pvc türevi kaplama dış yüzeylidir, çizilme ve kırılma yıpranmaya çok açıktır. Bununla birlikte hem kaplama dış yüzey malzemelerinin hem de sıkıştırma ve dış yüzey kaplama işlemlerinde kullanılan yapıştırma kimyasallarının ne derece sağlıklı olduğu tartışmaya açıktır.

Mdf ve sunta-lam malzemeden üretilmiş mobilyalara göre masif ahşap mobilya üretiminde işçilik süreci en aşa 3 misli uzun ve zahmetlidir. Mdf mobilya üretimi, kendinden renkli veya ahşap görünümlü hazır levhaları belirli boyutlarda kesip yan yana eklemek ve kenar köşelerini pvc türevi bantlarla çevrelemekten ibarettir.

Masif ahşap mobilyalar ise büyük boyutlu kerestelerden başlayan kesme-frezeleme-zımparalama-birleştirme-emprenyeleme-renklendirme-vernikleme gibi uzun bir işlem sürecine sahiptir. Mobilyanın her bir parçası el işçiliği ile üretilmektedir.

AKLINIZA TAKILABİLECEK SORULAR

Masif Ahşap nedir?

Tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye Masif Ahşap denir. Hacmi kaplayan ürünün (AĞAÇ) kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halidir. Masif ahşap ürünler tamamen doğal malzemeden üretilmiştir.

Ahşap, tomruklardan kereste boyutlandırma işlemelerden geçtikten sonra, mobilya üretimi için uygun nemlilik şartlarının sağlanması için kurutma işlemine alınmaktadır.

Kurutma ağaç malzemede bulunan ve ağaç malzemenin çürüme aşınma ve çalışmasına neden olan ağacın doğal öz suyunun dışarı atılması işlemidir. Kurutmanın esas sebeplerinden biri organik olan ağaç malzemenin içinde var olan nemi yok ederek mantar - küf gibi oluşumlara neden olan bakteriyel hareketliliği önlemek ve ahşap kurdu denen böceklerin yaşam ortamı olmasının önüne geçmektir. Kurutmayla ağaç malzeme kolay kusursuz işlenebilme, tutkallanma ve çivi - vida tutma kabiliyetinin artması gibi mekanik ve teknik açıdan üstünlükler   kazanmaktadır. Bununla birlikte kurtulmuş ağaçtan elde edilmiş ahşabın, eğilmesi-bükülmesi gibi çalışması da en aza indirilmiş olmaktadır.

Kurutma işlemi: Doğal olarak kerestenin doğrudan güneş ışığı almadığı ve doğal hava akışının olduğu bir ortamda uzun süreçte (ağacın cinsi ve hava sıcaklığına bağlı olarak 5 ay ile 3 yıla varan değişik sürelerde) kuruması ile veya özel fırınlarda kerestenin nemlilik oranı kontrol edilerek uygulanan ısıl işlemle gerçekleşir.

Kilizman mobilya üretiminde kullandığı tüm çeşit ağaçlar, fırın veya doğal kurutma işleminden geçmiştir.

Ürünlerde kullanılan malzemeler sağlık açısından gerekli normları taşıyor mu?

Ürünlerin esas malzemesi masif ahşap olduğundan, doğal ağaçtan üretilen bu malzeme ev eşya ve mobilyalarında kullanılan en sağlıklı ve hatta sağlık açısından neredeye hiçbir zararı olmayan tek malzemedir.

Bununla birlikte üretimde kullanılan gerek emprenye gerekse vernikler, üst düzey kaliteli ve konusunda uzman firmalardan temin edilmektedir. Yine bağlantı parçaları dünyanın en büyük mobilya bağlantı parçası üreticisi ve icatçı firması olan HAFELE den temin edilmektedir.

DIN EN 71-3 testi ve sertifikası nedir?

Özellikle boya vernik gibi materyallerin kimyasal özelliklerinin sağlığı etkilememesini amaçlayan bir testtir. Test edilen maddeler, Antimon , Arsenik , Baryum , kadmiyum , krom, kurşun, civa, selenyum – gibi ağır metallerdir ve bu ağır metaller belirli bir orandan daha fazla olursa ter ve tükürük yolu ile vücuda alınabilirler. Vücut fonksiyonları için gerekli olan minerallerle yer değiştirirler. Kısacası insan sağlığı açısından zehirli olabilirler.

Özellikle çocuk mobilyaları ve oyuncaklarında kullanılacak boya ve cila gibi malzemelerde bu sertifikanın bulunması önemlidir ve zorunludur.

VOC Free ne demek?

Uçucu Organik Bileşenler (VOC) çoğu hem renksiz hem de kokusuz olan, çeşitli sıvı ve gazlardan oluşan bir gruptur. Sıvılar oda sıcaklığında kolayca buharlaşabilir –diğer bir deyişle ‘uçucu’dur. VOC’lar alçak atmosferde ozon tabakasını oluşturmak için diğer çevre kirleticileri ile (örn. nitrojen oksitler) tepkimeye girmeleri sonucu kritik bir durum oluşturur. VOC’ların ozon tabakasında yüksek oranda bulunması durumunda, yeryüzündeki insan sağlığına zarar verir, lastik vb. malzemeleri etkiler. Bazı VOC’lar insan sağlığına doğrudan zarar verir (örn. karsinojenler), küresel ısınmaya yol açar (örn. metan gazı) ya da yeryüzünü ultraviyole radyasyonundan koruması gereken stratosferik ozona zarar vermektedir.

VOC Free ürünlerin üretiminde bu gibi organik uçucu bileşenler içermeyen maddeler kullanılmaktadır ve insan sağlığı ile çevreye en duyarlı ürünlerdir.

Tam Boy Ekleme- Solid Panel ne demek?

Tam boy ekleme olarak üretilen paneller diğer bir değişle boy eksiz solid paneller, paneli oluşturan ahşap tahta parçaları panelin net uzunluğu ölçüsünde olmaktadır. Örneğin 100 cm uuznluğunda bir masif panelde yaklaşık 8-9 cm genişliğinde ve net 100 cm uzunluğundaki parçalar yan yana getirilerek D4 normundaki tutkal ile preslenip yapıştırılmaktadır. Kilizman masif panel üretiminde ayrıca endüstirel üretim masif panellerden farklı olarak ekleme işleminde kurt ağzı birleştirme kullanarak, ahşap parçaların kenar birleşme yüzey alanlarını artırılıp tutkal tutunma  - yapışma alanının artması sağlamaktadır. Böyleyikle daha sağlam ve dirençli birleşme ve ekler oluşturulmaktadır.

Boy ekli panellerde ise fireli ahşap malzemelirin kusurlu yerleri kesilip atıldığında geride kalan kusursuz kısa parçalar öncelikle finger joint yöntemi ile uç uça eklenerek elde edilmiş ahşap parçaların yan yana eklenmesiyle oluşturulmaktadır. Tam Boy ekli- Solid masif paneller daha bütün - homojen dokusu ile boy ekle kıyasla üst sınıf ahşap malzemelerdir. 

 

AHŞAP ÜRÜNLERİN KULLANIMI VE BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

  • Ahşap malzemeler her ne kadar kuru kerestelerden üretilmiş olsa da, üretim yeri ortam neminden kaynaklı bir nem içeriğine sahiptir. Masif ahşap malzeme ve mobilyalar, ev içi gibi kapalı ortamlarda doğrudan ısı kaynağına çok yakın konumlandırılırsa, üretim ortamından kaynaklı doğal iç neminin ani ve orantısız düşmesi, çatlama, ayrılma gibi yüzey kusurlarına sebep olacaktır. Isı kaynağına yakın kısmının hızlı ve farklı çalışmasından kaynaklı olarak yüzey kusurları gelişecektir. Tüm ahşap malzeme ve masif mobilyalar doğrudan ısı kaynaklarına çok yakın kesinlikle konumlandırılmamalıdır.

 

  • Ahşap yüzey koruyucu yağlar uygulanmış masif mobilyalar, her ne kadar  doğal yağların karışımıyla üretilmiş bu özel nitelikli yağlar ile yüzey emiciliği giderilerek,  kahve-çay lekesi gibi oluşumlara karşın dayanıklı hale getirilmiş olsa da, bu gibi sıvıların yüzeye dökülmesinden sonra uzun süre bekletilmeden hafif nemli bezle silinmesi tavsiye edilmektedir. Doğal yağlar, poliüretan vb. kimyasal malzemelerden üretilen vernik uygulamalarındaki gibi mobilya yüzeyinde suni bir film tabakası oluşturmadığından, yüzey emiciliğini giderse de, vernikli mobilyalara göre daha hassas ve özen isteyen kullanım gerektirmektedir. Şüphesiz ki vernik gibi suni bir yüzey yerine, sağlığa zararlı hiçbir yapay kimyasal içermeyen doğal ahşap koruyucu yağlar uygulanmış mobilyalarda, ahşabın doğal yüzeyini hissedebilmek, bu özen gerektiren kullanım hassasiyetine değecek bir niteliktir.  

 

  • Ahşap yüzey koruyucu yağlar uygulanmış mobilyaların temizliği, ağır çözücüler içeren deterjan vb. temizlik kimyasalları ile yapılmamalıdır. Esasen nemli bezle silmek her zaman yeterli gelecektir fakat çeşitli sebeplerden dolayı ayrıntılı temizlik gerektiren durumlarda ahşap ürünler için geliştirilmiş özel ahşap yüzey temizleyicileri ile çok fazla bastırıp ovalamadan dikkatlice silinmeli ve de yüzeyi uzun süre nemli bırakılmadan tamamen kurulanmalıdır.

 

  • Kullanıma bağlı ahşap yüzeyinde gelişen zedelenme veya koruyucu yağın temizlik işlemleri sonucu kısa vadede olmasa bile zamanla silerek eksilmesine bağlı görsel kusurlar oluşursa, öncelikle 400-600 kum zımpara ile okşama zımpara yapılıp, yineden ahşap malzeme yağlanarak, yüzey bakım ve yenilemesi kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Kargo ve teslimat ile ilgili önemli detaylar:

Kitaplık, masa komodin vb. gibi boyutları açısından (demonte olsa bile) büyük hacim veya ağırlıkta paketler oluşturabilecek ürünlerin kargoyla "adrese teslim" hizmetinin özel koşulları mevcuttur:

"İş ve işçi güvenliği Kanunu" maddeleri gereğince kargo paketlerinin nakliyesinde, kargo taşımacılığı hizmetini veren şubeler ve çalışanlarının alet-ekipman imkanları dahilinde belirli sınırlamalar mevcuttur ve bu sınırlamalar da kargo taşımacılık sözleşmelerinde belirtilmektedir.

Kargo firmalarıyla yapılan sözleşmelerin şartlarına göre:


  -Gönderilen paketlerin toplam Desi/Kg ağırlığı 30 Desi ve veya 30 Kg üzerinde ise kata teslimatı yapılmayacaktır. Aynı gönderi içerisinde birden fazla paket olması durumunda paketlerin toplamı 30 Desi/Kg üzeri ise kata teslimatı gerçekleştirilemeyecektir. 

(Kargo firmalarının desi hesaplaması: Desi= ExBxY/3000)
   

Bu gibi paketlerin teslimatı kargo çalışanları tarafından, gönderi adresinin bulunduğu bina kapısına kadar yapılıp, bina içi katlara asansör olsa dahi çıkarılmamaktadır.


  -Tek parça maksimum 100 kg ve 3 metre olan paketler adrese teslim olarak (bina kapısına kadar) taşınmaktadır. Daha büyük paketler şubelerden veya varış transfer merkezinden teslim edilmektedir.

"
Garanti Süresi (Ay) 24
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000002N9NY
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Başa dön