Android Kabloları (Type C)

Type-C Kablo

Teknolojinin fiziksel donanımları güçlendirilmek üzere gelişme gösterilir. Bunun için de veri kablolarının daha hızlı aktarım yapabilmesi gerekir. Bu durumun en belirgin örnekleri arasında Type-C kablo verilebilir, Çünkü önceki sürümlerle kıyaslandığında daha hızlı bir şekilde veri aktarımı yapıldığı ispatlanmıştır. Bunun için de ayrıca aksesuarlar üretilmiştir. Kablosuz teknolojiye geçilmiş birçok alan olsa da bazı alanlarda hala bu türe benzer aparatlara ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle çok geliştirilmiş olan kablolar, veri aktarımı ile şarj hızı için çok önemlidir.

Kullanım amacından başlayarak fiziksel yapısına kadar pek çok farklı detay doğrultusunda Type-C kablo çeşitlenerek geliştirilmiştir. Kullanıcıların istek ve taleplerine göre farklı modellere ayırıcı özellikler yüklenerek üretilmiştir. Çünkü her bir kablo aynı ihtiyaca cevap vermeyebilir. Bu sebeple kabloların satın alma işleminden önce kullanıcıların ihtiyaçları belirlenmiş ve üretim buna göre şekillenmiştir. Beklentilerin hem doğru hem de verimli bir şekilde karşılanması gerekir. Bunun içinde farklı modeller tercih edilmiştir. Type-C kabloları akıllı cihazlardan olan cep telefonları ile tabletleri şarj etmek için de tercih edebilirsiniz. Farklı alanlarda kullanıldığı için kullanım alanlarına göre de farklı fiyat aralıklarla satışa çıkarılmıştır. 

Teknoloji açısından kullanılan her bir cihazın özellikleri, fiyatları direkt olarak etkilemektedir. Söz konusu teknolojiler arasında Type-C kablo ürünlerin çalışma performanslarında önemli rol oynamaktadır. Çünkü eski sürüme sahip olan kabloların aktarım hızı da otomatik olarak yavaşlayacaktır. Yeni sürüm kablolarda veri aktarımı işlemini çok hızlı bir biçimde gerçekleştirir. Bunun sonucunda eski ile yeni sürüm ürünler farklı fiyatlarda şekillenmektedir. Veri aktarım hızı, yalnızca dosya transfer noktasında değil, şarj süreci boyunca da eski ile yeni sürüm ürünler farklı biçimde fiyatlandırılmaktadır. Sadece dosya aktarım noktasında değil şarj sürecinde de veri aktarım hızı büyük bir güce sahiptir. Çünkü bu kablolar tablet veya telefon gibi cihazları şarj etmek için kullanılmaktadır. Kullanıcıların hemen hepsi hızlı şarj teknolojisinden verim alabilmek için son sürüm olan Type-C kablolarını tercih etmektedir. 

Type-C Kablo

Type-C kablo teknolojilerinin en gelişmiş halini temsil etmektedir. Birden fazla farklı cihaza, çeşitli hedefler doğrultusunda bağlanabilen bir kablo türüdür. Çoğunlukla Type-C kablo şarj kablosu kullanımında tercih edilir. Bilhassa Android cihazların büyük bir kısmı bu bağlantı noktasında yerini belirlemiştir. Söz konusu olan teknolojik cihazları şarj edebilmek için uygun kabloya ihtiyaç duyulmaktadır. Her bir cihazın kutusunda bu kablo çıkmayabilir veya daha sonra arızalandığı için yenisine ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda Type-C şarj aleti ile uyumlu olması gerekir. Güç adaptöründeki giriş noktalarının akım değeri birbiri ile uyuşması halinde istenilen hizmeti sunacaktır.

Kablo çeşitleri 3A, 4A ve 5A Type-C kablo çeşitlerine rastlamak elbette mümkündür. Özellikle bu çeşitlerde “A” harfi ile belirtilen akım değeri olarak ifade edilmektedir. Şarj kablosu olarak kullanılan Type-C 3.1 kablo ifadesi bir tanım olarak görüldüğünde ürünün teknolojisi hakkında fikir verilebilir. Bu ürün çeşitlerinde 3.1 kablonun sürümünü belirler. Bu tür bir ürün yeni nesil mi ya da eski tip mi olduğu ancak detaylara bakılarak anlaşılacaktır. Kablo çeşitleri arasında Type-C lightning modeli sıkça tercih edilmektedir. Bu ürünün çeşitlerinin özelliği, Apple gibi ürünlerle uyumlu olmasından kaynaklıdır. Apple markalı ürünlerde bağlantı noktaları birbirinden farklıdır. 

iPhone, iPod ve iPad modelleri için Type-C Lightning Kablo özelliklerine sahip kablo modeli kullanılır. Manyetik kablo olan Type-C her iki teknoloji için oldukça önemlidir. Kabloların özellikle manyetik özellikli olması halinde herhangi bir bağlantı noktasına uyum göstermez. Mıknatısla ilgili cihazlara yapışarak beklenilen görevi yerine getirmiş olur. USB Type-C kablosu ile uyumlu bağlantı noktasından tüm cihazlarla beraber kullanılabilmektedir. Bu aşama da cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletler tercih edilmektedir. HDMI Type-C Kablo modeli yine Type-C kabloları arasında farklı bir formdadır. Çünkü bu kablolar, görüntü aktarımı sağlayan bir teknoloji imkanı sunar. Çoğunlukla video kayıt cihazları ile DSLR kameralar ile tabletlerde kullanılır. Boyutu klasik bir Type-C HDMI Kablo modeli diğer kablolardan daha küçük olduğu için mini Type-C kablo olarak da adlandırılmaktadır. Type-C modellerinden biri de OTG kablo dönüştürücü modelidir. Cep telefonlarına flash bellek takmak istenildiğinde OTG kablosuna ihtiyaç duyulmaktadır. 

Type-C Şarj Kablo Modeli

Type-C şarj kablo modelleri yalnızca teknolojilerle değil, tasarımları ile de dikkat çekmektedir. Çünkü bu tasarım özelliklerine sahip olan modellerde hem görünümleri ile ilgi çeker hem de performansları çok yüksek olur. Kablo aparatının uzunluğu da tasarımın bir özelliğidir. Kısa Type-C modeli günlük ihtiyaçları karşılayabilmek için oldukça kullanışlıdır. Kısa sayılabilen kablo uzunluğu yaklaşık olarak 1.5 metredir. Bu da hareket alanına ihtiyaç duyulmayan hallerde özellikle tercih nedeni sayılabilir. İhtiyaç durumunda elbette ki farklı modelleri ile karşılanabilir uzunluklar da mevcuttur. 2 veya 3 metre uzunluğuna sahip olan Type- C modellerini de inceleyebilirsiniz. 

Type-C kablolarında çift taraflı tasarımlar, farklılıklar gösterebilir. Kablonun iki ucu da birbiri ile aynı veya farklı olabilir. Bu noktada hedef, donanımlar için bir dönüşüme kapı aralamak ve direkt olarak iletişim kuramayan cihazlar arasında bağlantı sorununu gidermektir. Mıknatıslı Type-C kablo bu aksesuarlardan yalnızca tek tarafı Type-C özelliği taşır. Diğer taraftan, manyetik bir biçimde cihaza bağlanır. Bu durum hem kullanımı hem de şık ürünleri arayanları farklı modellere yönlendirmektedir. İki Ucu Type-C Kablo modelleri yine kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak bir biçimde tasarlanıp kullanıma hazır hale getirilenler arasında yerini almıştır.

Performansı etkilemeden kullanım sürecini kullanıcı için avantaja çeviren bazı özel tasarımlarda bulunmaktadır. Type-C örgü kablo modellerinin dizaynı bu noktada örnek gösterilen modellerin başında gelir. Çünkü söz konusu ürünler arasında şık bir görünüme sahiptir. Bir diğer model iseType-C spiral kablo olarak öne çıkarılmaktadır. Metal kablo özelliği olan bir diğer Type-C modeli de görünüm ve dayanıklı yapıları ile öne çıkarılmaktadır. Malzemenin sağlam formu sayesinde bu ürünlerin kullanım ömürleri oldukça uzundur. Bu modellerin renkli aksesuarları ise her kullanıcının tarzını yansıtmada yardımcı olur. Özellikle tercih edilen renkler arasında mavi, beyaz, siyah, kırmız ve yeşil olarak ifade edilir. 

USB Type-C Kablo

Kullanım amaçlarına göre sıralanan giriş bölümleri dönüştürme seçenekleri bulunan Type-C kablolar, bu özelliği sayesinde dönüştürücü olarak da kullanılır. Aksi takdirde normal şartlarda birbiri ile uyumlu olmayan cihazlar arası bağlantı kurulabilir. USB Type-C kablo modeli bu özelliklere örnek olarak gösterilmektedir. Bir diğer modelde ise cihaz bağlantı noktasını 3,5 mm girişe dönüştürmektedir. Type-C girişi ile bir kulaklık cihazını bağlayabilen üretilen aparat sayesinde kullanılabilir. Ara kablo olarak da yine Type-C en çok tercih edilen üründür. Data kablosu olarak da isimlendirilmektedir. Veri aktarımı oldukça hızlı olan ve teknolojinin gelişimi bakımından telefondan bilgisayarlara ya da tam aksi yönde yani bilgisayardan akıllı telefona dosya transferi yapmak için çok fazla tercih edilir. 

Hassas bir donanım parçası olan USB Type-C Kablo modelleri, cihazlar için oldukça önemlidir. Belirlenen birkaç unsurlar göz önünde bulundurularak satın alınmalıdır. Kablonun hem uzun ömürlü hem de kullanılacak olan cihazlara zarar vermemesi için teknik özelliklerinin çok iyi incelenmesi ve bilgi sahibi olunması önerilir. Bu noktada en çok dikkat edilecek ilk husus Type-C kablosunun kalitesidir. Çünkü kaliteli olan Type-C kablosu çok daha uzun ömürlü ve daha iyi bir netice almanızı sağlayacaktır. Kullanılacak olan cihazların bataryası, aksesuarlar tarafından tehdit oluşturması söz konusu dahi olamaz. Belirli bir standartla göz önünde bulundurularak üretilen bu kabloların hem markaların güvenilirliğine hem de ürünün kalitesi bakımından kullanıcılara ipucu verecektir. İstenmeyen durumların meydana gelmemesi adına önerilen markaları tercih etmek ve kullanıcı yorumlarını okuyarak bilgi edinmek gerekir.

Type-C kablo modelleri belirlenenden çok daha fazla amaç için kullanılmaktadır. Bu nedenle kullanım amaçlarına göre farklı tasarımlara sahip olan modeller genel kullanıma uygun olmayabilir. Çünkü hatalı bir seçim ile kablodan verim elde edilmesini beklemek asla mümkün olamaz. Ancak yaygın olarak kullanılan ya da tercih edilen Type-C modelleri hızlı şarj ya da ara kablo olarak en çok kullanıldığı alanlardır. Bunun nedeni ise söz konusu modellerin hızlı aktarımlarını sağlayabilecek teknolojiye sahip olması olarak açıklanmaktadır. Kablonun akım gücü yüksek ise ortalama sıradan bir akıllı telefonun kendi şarj cihazından çok daha hızlı şarj edilebilir olmasıdır. 

Type-C Kablo Hızlı Şarj

Marka tercihleri noktasında, öncelikle kullanılacak olan cihazlar baz alınmalıdır. Cihazları üreten markalar veya firmalar, kullanılacak olan aparatları da üretiyor ise ihtiyacınız olan ürünü güvenli bir şekilde tercih edebilirsiniz. Ancak bu noktada ürünün maliyetine de dikkat etmelisiniz. Güvenilir markaların kaliteli ürünler olarak piyasaya sundukları aparatlar, ortalama fiyatların üzerinde olabilir. Kısıtlı bir bütçeye sahip olan kullanıcılar için bu durum biraz can sıkabilir. Bu sebeple de farklı markalara yönelme eğilimi gösterilebilir. Kullanıcı da muadil ürünler arasında ilk belirlediği husus ise hızlı şarj özelliğine sahip olmasıdır. Type-C kablo hızlı şarj özelliği seçim sürecinin önemli bir aşamasıdır. Beraberinde fiyat, kalite ve performans noktaları kullanıcın belirlediği ya da talep ettiği beklentileri ile ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Aksi takdirde verimli bir kullanımı asla mümkün değildir. 

Teknolojik özellikler belirlenirken aparatların performansları ile cihazın özellikleri büyük önem arz eder. Type-C kablo seçiminde ürüne ait özelliklere ve teknolojilerine dikkat edilmesi gerekir. Veri aktarımını hızlı bir biçimde olması isteniyorsa bunun için yeni sürümler tercih edilmelidir. Eğer ekonomik bir seçim yapmanız gerekiyorsa, yüksek performans gösteren ancak son sürüm olmayan modelleri filtreleyerek tercihleriniz arasına alabilirsiniz. Bu aşamada kablo uzunluklarına ve performanslarına dikkat edilmesi önerilmektedir.

Ürünü satın almadan önce kesinlikle kullanım alanlarınıza ve kullanım alışkanlıklarınıza dikkat ederek tercihlerinizi belirlemelisiniz. Kullanım amacınız ve ihtiyaçlarınızın neler olduğunu belirleyerek, cihazınızın aksesuarlarını, şarj aleti ile beraber kullanılacaksa daha hassas davranılması gerektiği unutulmamalıdır. Kullanıcın telefon markası ile tercihi yapılacak olan Type-C kablo modelinin birbiri ile uyumlu olması büyük önem taşır. Güç adaptörü veya cep telefonu uyumsuz bir cihaz ile çalıştırıldığında zarar görmesi kaçınılmaz olur. Bu sebeple, uyumlu bir aparat olmasına ve cihazınıza ait olan orijinal, lisanslı ürünler satın alınması hedeflenmelidir. 

Type-C Kablo Modellerinin Kullanım Ömürleri Ne Kadardır?

Tüm teknolojik ürünlerin belirlenmiş bir kullanım ömürleri vardır. Ve her bir cihazın uzun ömürlü kullanım vaat edilmesi beklenir. Karmaşık bir yapıya sahip olmayan bu kabloların kullanım ömürlerinin biçilmesi zordur. Satın alındıktan sonra kullanımlarına göre, uzun yıllar bile kullanılabilir. 

En Kullanışlı Type-C Kablo Modeli Hangisidir?

Farklı türlerde iletilen bu kabloların kullanım amaçlarına göre üretimlerinde çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Dayanıklı bir materyalle kaplanan kablolar uzun ömürlü ve kullanışlıdır.

Type-C Kablonun Fiyat Aralıkları Neden Farklıdır?

Teknolojik ürünlerde, üretimlerin hemen her gün yeniden geliştirilerek üretilmesi fiyatları belirleyen noktaların başında gelir. Ayrıca kullanılan malzemeye ve kullanılan alanlara göre de fiyatlarda değişiklik göstermesi diğer sebepler arasındadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Type-C Kablo

5782 ürün listeleniyor
Baseus
Anker
Spigen
Samsung
Ugreen
Xiaomi
Mcdodo
Philips
Ttec
Cup Express
Caichi
Haibeishe
Paleon
Landu
Haohaicheng
Haoruiqi
Konfulon
Gorgeous
Syrox
Coofbe
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 5782 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?