Mobil cihazların artışı ve yaygınlaşmasıyla birlikte önem kazanan bataryalar; kapasiteleriyle, boyutlarıyla, şarj süreleriyle farklılık gösteriyor. Cep telefonlarının yoğun kullanımı şarj sorununu gündeme taşıyor ve alternatif arayışlar da yedek batarya kullanımının önemini artırıyor. Markalar, kendi ürünlerini üreterek cihazları ile en uyumlu bataryayı piyasaya sürüyor. Böylece uyum sorunları en aza indirgeniyor. iPhone, Samsung, Nokia, LG, Sony gibi markalar, her model için ayrı bir ürün üreterek müşterilerine hizmet sunuyor. Orijinal ürün kullanımı, hem uyum sorunlarını ortadan kaldırıyor hem de ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirgiyor. Öte yandan, kullanıcılar tarafından alternatif markalar tarafından üretilen ve orijinal batarya kullanmak istemeyenler için daha farklı fiyatlarla seçenekler sunan ürünler de tercih edilebiliyor. Bu ürünleri alırken ürünlerin aşırı şarja, yüksek voltaja, fazla akıma, kısa devreye karşı dayanıklı olmasına ve kullanılacak marka ürünler ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi önem taşıyor.

Batarya çeşitleri ve fiyatları, ürünlerin markaları kadar taşıdıkları özelliklere göre de farklılık gösteriyor. 90’lı yıllarda popüler olan NiCD pillerin yerini günümüzde kullanılmadığı zaman enerji kaybı oldukça az olan ve pratik şekilde şarj olabilen hafif Lityum İyon (Li-ion) piller alıyor. Li-ion pilleri şarj etmek için tamamen şarjının bitmesinin beklenmesine gerek kalmaması ve şarjın yarıda kesilebilmesi de ayrı bir avantaj olarak tercih ediliyor ve ürünün yaygınlaşmasında önemli bir rol oynuyor. Ni-Mh bataryalarda ise şarj tamamlanmadan işlemin bitirilmesi, bataryanın ömrünü tüketiyor. Satılan ürünlerin üzerinde bataryanın malzeme bilgisi veriliyor. Ürünü kullanırken bu bilgi doğrultusunda hareket etmek, batarya ömrünü uzatıyor. Bataryaların dayanma süresi, birçok teknik özelliğin yanı sıra cihazın kullanım durumuna, şebeke çekişine, telefon modeline ve SIM kart gibi farklı kriterlere de bağlı olarak değişebiliyor.

Bataryalar; uzun süre dayanabilen "yüksek performanslı", "yüksek kapasiteli" ve "ekonomik" kategorilerinde sunuluyor. Pil kapasiteleri; mAh birimiyle ifade edilen ve bir pilin tek seferde ne kadar enerji depolayabildiğini gösteren miliamper saat ile belirtiliyor. Ürünler; genel olarak, standart ve yüksek kapasiteli piller olarak ikiye ayrılıyor. Standart bataryalar da genel olarak 1.500-3.000 mAh kapasite ile temel ihtiyaçları karşılayacak kadar destek sağlarken, uzun ömürlü bataryalar ile cihazlar, şarj sorunu yaşatmadan uzun süreler kullanılabiliyor. 3.000-10.000 miliamper saat aralığında yer alan yüksek kapasiteli piller ise sundukları potansiyel sebebiyle tercih ediliyor. Pillerin kapasiteleri kadar şarj ve deşarj olma süreleri de performansı etkileyen önemli kriterler olarak batarya değerlendirmesinde değer taşıyor.

Klasik batarya seçeneklerinin yanı sıra batarya kategorisinde farklı ürünlere de rastlanıyor. Pil şarj ünitesiyle gelen ürünler, şarj cihazı ile oluşabilecek uyum sorunlarını ortadan kaldırıyor. Kutusunda ya da kutusuz satılan bataryalar, kullanıcı tercihinde rol oynayabiliyor. Şık arka kapaklı, modele özgü üretilen bataryalar ise hem fonksiyonel hem de estetik yapılarıyla piyasada yerlerini alıyor.

Cihazınıza uygun pili alırken telefonunuzun markası kadar modelinin de pile uyum sağlamasına dikkat etmeniz önem taşıyor. Alınacak ürünün özelliklerinin ve kullanılacağı cihaza uygunluğunun detaylı incelenmesi de patlama ya da şişme risklerine karşı kritik bir değer arz ediyor. Telefonla uyumsuz bataryaların cihazın ısınma değerini artırdığı biliniyor. Dolayısıyla doğru telefon bataryası seçimi, hem kullanacağınız cihazın sağlığı hem de sizin sağlığınız açısından değer taşıyor. Alınan ürünün garanti kapsamında olması da kullanıcı açısından güven verici bir parametre oluyor.

Batarya sağlığı açısından şarj işleminin 24 saatten fazla sürdürülmemesi gerekiyor. Bataryaların tam performans çalışabilmelerinin ancak ikinci ya da üçüncü tam şarjından sonra ortaya çıkacağının da unutulmaması gerekiyor.

Bataryalar

2.194 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Case 4U
  2. Samsung
  3. Ttec
  4. LG
  5. Huawei
  6. Teleplus
  7. Kvy
  8. Protech
  9. Nokia
  10. Subzero
  11. Tiger
  12. Ally
  13. Deji
  14. Sunix
  15. Able
  16. Casecrown
  17. S-Link
  18. Ksp
  19. HTC
  20. Carda
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483642/371967/60007722/80122009
BAŞA DÖN