Kablosuz Şarj Cihazları

Teknolojinin gelişmesi kullanıcılara, akıllı telefonlarını pratik ve hızlı bir şekilde şarj etme konusunda büyük fayda sağlıyor. Bu faydalardan ve önü çok açık olan teknolojik gelişmelerden biri de kablosuz şarj cihazları oluyor. Önceleri çok az akıllı telefonda bulunan kablosuz şarj destekleme özelliği artık pek çok akıllı telefonda bulunduğu için kullanıcılar kablosuz şarj cihazlarına yoğun ilgi gösteriyor. Tasarımları, teknik özellikleri, güçleri ve uyumluluklarıyla farklı niteliklere sahip olan kablosuz şarj cihazları; pek çok teknoloji markası tarafından farklı fiyat aralıklarında ve model seçenekleriyle sunuluyor. Kablosuz şarj cihazı seçerken öncelikle akıllı telefonunuzla uyumlu modellere yönelmeniz gerekiyor. Bu koşulu sağladıktan sonra beklentilerinize ve bütçenize uygun farklı model ve marka alternatifleri arasından dilediğiniz tercihi yapabilirsiniz. Ancak akıllı telefonunuzun sağlayabildiği güçten fazla güç sunan kablosuz şarj cihazlarının da bütçenizi boş yere zorlamak anlamına geleceğini de unutmayın.

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir?

Kablosuz şarj teknolojisi, indüksiyon yolu ile kablo kullanmadan şarj etme işlemidir. Son dönemlerde popülaritesi artan bu teknolojinin geçmişi aslında 1990’lı yıllara dayanıyor. Bu işlemde manyetik alan oluşturan bir istasyon bulunuyor. Böylece indüksiyon bobini ile donatılan cihaz, kablo bağlantısı ihtiyacı duymadan kolay bir şekilde şarj edilebiliyor. Dolayısıyla enerjiyi kablosuz biçimde ileten ünite, yüksek manyetik alan yaratıyor ve bu alanın içerisinde oluşan elektrik, alıcı cihazdaki entegre devrelerde bulunan bobinlerin yardımı ile elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Sonucunda da cihazda kablosuz şarj etme işlemi gerçekleşiyor.

Kablosuz şarj cihazlarında kullanılan teknoloji, ilk ortaya çıktığı dönemlerde şarjlı diş fırçalarında ve benzeri banyo aletlerinde kullanılıyordu. Bugün ise yoğun şekilde akıllı telefonlarda kullanılan bu teknoloji, insanların hayatını büyük oranda kolaylaştırıyor. Yaygınlaşmaya hızla devam eden sistem, gelişmeye de oldukça açık görünüyor. Eğer siz de kablosuz şarj teknolojisini denemek istiyorsanız şimdi tam zamanı olabilir.

Kablosuz Şarj Cihazı Nasıl Kullanılır?

  • İlk olarak, şarj cihazını kablosuz şarj cihazınıza bağlayın. Bağlantı doğru bir şekilde yapıldığında kablosuz şarj cihazınız bağlantı işleminin gerçekleştiğini belirten ışık ile sinyal verecektir.
  • Ardından kablosuz şarj cihazınızın üzerine kablosuz şarj sistemini destekleyen akıllı telefonunuzu yerleştirin. Şarj etme işleminin başlaması için kablosuz şarj cihazının yüzeyinin akıllı telefondaki bobin ile temas etmesi gerekiyor.
  • Sonrasında akıllı telefonunuzdan şarj işleminin başlayıp başlamadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Akıllı telefonunuz tam olarak şarj olduğunda cihazı, kablosuz şarj cihazının üzerinden kaldırın. 

Kablosuz Şarj Cihazı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kablosuz şarj cihazı ile şarj etme işlemini gerçekleştirirken akıllı telefonunuzun arkasında ya da kılıfında kredi kartı, ulaşım kartı ve benzeri RFID tipi kart bulunmamasına özen göstermelisiniz. Eğer kredi kartınızı ya da ulaşım kartınızı akıllı telefonunuzun kılıfının içerisinde taşıyorsanız mutlaka şarj işleminden önce o bölgeden çıkarmalısınız. Akıllı telefonunuz ile kablosuz şarj cihazınızın arasında mıknatıs ya da benzeri bir metal nesne bulunmamasına mutlaka dikkat edin.

Aynı zamanda bazı akıllı telefonlarda bulunan koruyucu kılıflar çok kalın olabiliyor. Bu gibi durumlarda bobin ve yüzey arasındaki temas tam anlamıyla sağlanamadığı için şarj etme işlemi gerçekleşemeyebiliyor. Bu yüzden eğer her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmanıza rağmen şarj işlemi hala gerçekleşmediyse telefon kılıfınızı çıkararak şart etmeyi yeniden deneyebilirsiniz. Ayrıca kablosuz şarj sistemini kullanırken akıllı telefonunuzu herhangi bir şarj cihazına bağlamanız halinde kablosuz şarj özelliğini kullanamayacağınızı da unutmayın. Bu yöntemi kullanmak size ekstra hızlı bir şarj özelliği sağlamayacaktır.

Kablosuz şarj cihazının sürekli olarak elektrik prizinde ya da güç kaynağına bağlı halde olmasına gerek duyulmuyor. Dolayısıyla enerji tasarrufu sağlamak adına kablosuz şarj cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda güç kaynağından ya da prizden çıkarabilirsiniz. Genellikle şarj cihazlarında güç düğmesi olmadığı için boşa elektrik harcamamak için bu işlemi mutlaka yapmanız gerekiyor. Kablosuz şarj cihazını kullanacağınız zaman pedi yerleştireceğiniz alanın da darbe almaya karşı güvenli bölgede olduğundan emin olmalısınız. Bu durum hem kablosuz şarj cihazınızın hem de akıllı telefonunuzun güvenliği için önemli oluyor.

Kablosuz Şarj Cihazlarının Kullanıcıya Sağladığı Faydalar

Kablosuz şarj cihazları elbette akıllı telefon kullanıcılarına oldukça fazla fayda sağlıyor. Kablosuz şarj cihazını kullanan ve somut şekilde faydasını gören kişilerin dile getirdiği bazı net yararlar bulunuyor. Bunların en önemlisi; iki cihaz arasında herhangi bir tel ya da kablo yer almaması oluyor. Pek çok insan şarj cihazını ararken çok sayıdaki kablonun birbirine karışmış halde durduğu yığınlar arasında uzun vakitler harcıyor. İşte kablosuz şarj cihazları da ilk olarak bu zaman kaybını ortadan kaldırıyor.

Kablosuz şarj cihazının bir diğer avantajı ise şarj etme işlemi için priz yanında beklemek zorunda kalmamanız oluyor. Evde, ofiste ya da okuldayken dilediğiniz her ortamda akıllı telefonunuzu kolayca ve güvenli bir şekilde şarj edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bilindiği üzere cihazlar kablo girişlerinden su, toz ya da aşındırıcı maddeler alarak çeşitli bozulmalar ya da fonksiyon kayıpları yaşayabiliyorlar. Kablosuz şarj cihazının genel yapısı ve teknik donanımı sayesinde bu tip aksaklıklar aşama ihtimali de en aza indiriliyor. Aynı zamanda kablosuz şarj cihazları, şarj işlemi tamamlandığı zaman otomatik şekilde işlemi bitirme fonksiyonunu da devreye sokuyor. Bu durum da cihaz güvenliği açısından büyük fayda sağlıyor.

Kablosuz Şarj Cihazının Normal Şarja Göre Avantajları

Kablosuz şarj cihazları normal şarjlara göre çeşitli avantajlar sağlıyor. Akıllı telefonunuz ile uyumlu bir kablosuz şarj cihazına sahip olduğunuzda elde edeceğiniz avantajları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  • Akıllı telefonunuzu bir yere kablo ile sabitlemek durumunda kalmazsınız. 
  • Akıllı telefonunuzu dilediğiniz her yerde yanınızda dururken şarj pedinin üzerine bırakarak şarj edebilir ve cihaza kolay erişim sağlayabilirsiniz.
  • Akıllı telefonunuzu şarj edeceğiniz zaman kablo aramak durumunda kalmaz ve bozulan şarj kabloları için ekstra bütçeler ayırmak durumunda olmazsınız.
  • Kablosuz şarj cihazının pedini, masanızın üzerinde telefon standı olarak da kullanabilirsiniz. Dolayısıyla şarj işlemi sırasında video izleme ya da haber okuma gibi online aktiviteleri yapmaya devam edebilirsiniz. 
  • Son dönemlerde kulaklık girişleri akıllı telefonlardan kaldırılmaya başlandığı için telefonu şarj ederken müzik dinlemeye de dilediğiniz gibi devam edebilirsiniz. 

Kablosuz Şarj Cihazı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli ve yüksek güvenlik sunan bir kablosuz şarj cihazı edinmek istiyorsanız satın alacağınız cihazın standart olarak Qi sertifikasına sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu sertifikanın bulunduğu bütün kablosuz şarj cihazları, kablosuz şarj desteği olan akıllı telefonunuzu kolayca şarj edecektir. Ancak öncesinde telefonunuzun bu sistemleri destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz. 

Bunun yanı sıra akıllı telefonunuzun kaç watt’a kadar kablosuz şarj sistemini desteklediğini de öğrenmelisiniz. Örneğin iPhone cihazlar için bu sınır 7,5 watt civarında olabiliyor. Bu yüzden daha fazla ücret ödeyip bu değerin üstünde bir çıkışı bulunan kablosuz şarj cihazı satın almanız sadece kullanamayacağınız bir fonksiyona ekstra ücret ödemeniz anlamına gelebiliyor. Android cihazlar için ise kablosuz şarj sistemi desteği 15 watt’a kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda kablosuz şarj cihazınızın çıkışının yanı sıra kablosuz şarj cihazınızı prize bağlayacağınız adaptörün de yeterli güce sahip olması gerekiyor. Bu noktaya da özellikle dikkat etmelisiniz. Düşük watt çıkışı bulunan adaptörler kullandığınız zaman hızlı şarj desteği olan bir kablosuz şarj cihazı tercih etmiş olsanız dahi akıllı telefonunuz beklentinizin altında kalacak şekilde yavaş şarj olabilir. Eğer hızlı şarj etme işlemi istiyorsanız bu detaya da özen göstermelisiniz. Yine de akıllı telefonunuzu hızlı şarj etmenin çok da önemli bir özellik olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda 5 watt’lık kablosuz şarj cihazı pedleri de sizin için gayet yeterli olabiliyor. Üstelik bu tip cihazlar daha yüksek değerlere sahip cihazlara göre çok daha uygun fiyatlara satılıyor. Pek çok markada bu değerde kablosuz şarj cihazı kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Bunların yanı sıra satın alacağınız kablosuz şarj cihazının yüksek ısıya, akıma ve voltaja karşı korumasının bulunmasına da özen göstermelisiniz. Bu durum hem cihazlarınızın hem de sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için oldukça önemli oluyor. Ek olarak; satın alacağınız kablosuz şarj cihazınızın prize takılma ve USB portuna bağlanma özelliklerinin bir arada bulunması da size ekstra kolaylık sağlayacak bir nitelik olarak tercih sırasında ürünü öne çıkarıyor. 

Qi Sertifikalı Kablosuz Şarj Cihazları

Teknoloji meraklıları tarafından özellikle son yıllarda dile getirilmeye başlanan Qi sertifikası, kablosuz şarj cihazlarında kullanılan kablosuz enerji iletim sistemi için bir standart olarak kabul ediliyor. Kablosuz Güç Konsorsiyumu yani Wireless Power Consortium tarafından koruma altında olan bu format, USB ya da Bluetooth standartlarını bütün cihazlar için veri iletimi konusunda standartlaştırıyor. Dolayısıyla Qi sertifikası, dünya genelinde kullanılan bütün akıllı telefonlarda kablosuz şarj sistemini standart hale getirmeyi amaçlıyor.

Kablosuz şarj cihazının çalışma prensibi, enerjiyi iletebilmek adına manyetik indüksiyon ya da manyetik rezonans sistemi kullanma işlemine dayanıyor. Qi standardı ise manyetik indüksiyon ve manyetik rezonans sistemlerinin her ikisini de kullanıyor. Bu teknolojiyi aslında dünyayı saran bir manyetik alan gibi düşünebilirsiniz. Akıllı telefonunuzda yer alan ve manyetik enerjiyi ihtiyaç duyduğunuz elektrik enerjisine dönüştürmeye yarayan bobinler ile akıllı telefonunuzun pili kolay bir şekilde şarj ediliyor.

Qi kablosuz şarj standardının en önemli avantajlarından bir tanesi, normal kablosuz şarj cihazı ya da kablolu şarj cihazlarında karşılaşılan fazla ısınma problemini ortadan kaldırması oluyor. Bir akıllı telefon ya da kablosuz şarj cihazı, Qi sertifikasına sahip olduğunda hem güvenlik hem etkinlik hem de uyumluluk bakımından Kablosuz Güç Konsorsiyumu tarafınca teste tabi tutuluyor. Qi sertifikasına sahip olan kablosuz şarj cihazları, 0 ile 30 watt aralığında çalışabiliyor. Fakat satın alacağınız Qi sertifikasına sahip kablosuz şarj cihazının, aynı şekilde Qi sertifikalı olan bir akıllı telefon ile uyumunun sağlanması gerekiyor.

Kablosuz şarj teknolojisi henüz çok yeni ve halen gelişmekte olan bir teknoloji olmakla birlikte daha ilk aşamalarında dahi kullanıcılara büyük kolaylık, güvenlik ve çeşitli avantajlar sağlıyor. Dolayısıyla kablosuz şarj teknolojisinin gelişimi ileride çok daha pratik uygulamalara yol açacak gibi görünüyor. Bu yüzden, akıllı telefonunuz bu sistemi kullanmak için uygunsa siz de bir kablosuz şarj cihazı edinerek bu teknolojiye başlangıç yapabilirsiniz. Ancak eğer kablosuz şarj cihazınızın güvenli ve kaliteli olmasını istiyorsanız mutlaka Qi sertifikası bulunan modellere yönelmelisiniz.

Dünyaca ünlü farklı markalar tarafından geliştirilen değişik fiyat seçeneklerine sahip pek çok Qi sertifikalı kablosuz şarj cihazı bulabilirsiniz. Böylelikle hem cihazınıza uygun ve beklentilerinizi karşılayan hem de bütçenizi zorlamayacak alternatifler arasından dilediğiniz ürünü tercih edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kablosuz Şarj Cihazları

1609 ürün listeleniyor
Apple
Samsung
Xiaomi
Newface
Worldway
Coofbe
Baseus
Earldom
Wiwu
Polhammobile
Microcase
MTK Moveteck
Peeq
Ally
Belkin
LinkTech
Drs Tuning
Marcador
Gökkuşağı
Yesido
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 44 / 1609 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?