Hard Diskler

Bilgisayarın temel bileşenleri arasında yer alan hard disk kısaca verilerin saklandığı manyetik alandır. HDD veya sabit disk olarak da ifade edilir. Bilgisayarınıza yüklediğiniz video, oyun, resim ve yazı gibi tüm içeriklerin kayıt altında tutulması görevini gören hard disk verilerin kalıcı olarak saklanmasını sağlar. Günümüz teknoloji ve internet çağının getirdiği yenilikler bilgisayarlarda daha fazla veri depolama alanına ihtiyacı da beraberinde artmıştır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarınızda ihtiyacınız olan saklama alanını hard disk yenileyerek veya ek bir hard disk kullanarak sağlayabilirsiniz.

Hard disk masaüstü veya dizüstü bilgisayarların çalışma kapasitesini doğrudan etkiler. Bilgisayarınız kapalı olduğunda da veriler hard disk içerisinde saklanır ve bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak sistem belleğine hard disk aracılığı ile iletilir. Dahili ve harici olarak 2 farklı hard disk tipi bulunur. Hard diskler bilgisayarınızın performansını arttırmak ve yüksek kapasitede veri saklamak için kullanılan maliyet açısından da bütçenizi sarsmayan ürünlerdir. Her tip bilgisayar için uyumlu farklı hard disk modelleri bulunur.

Hard Disk Modelleri ve Fiyatları

Hard diskler dahili ve harici olmak üzere iki tiptir. Dahili hard diskler masaüstü bilgisayar ve laptopların içinde, monte edilmiş şekilde iken harici hard diskler de taşınabilir tiptedir. Günümüzde harici hard diskler USB belleklere nazaran daha çok veri barındırabilmesi sebebiyle bir alternatiftir.

Dahili ve harici hard disk modelleri depolama alanı açısından 500 GB, 1 TB, 2 TB ve 8 TB şeklindedir. Bununla birlikte RPM hızları da 5400 RPM’den 10000 RPM’e kadar değişkenlik gösterir. Hard diskler için önbellek değeri de performansının artmasında etkilidir. Genelde hard disklerde önbellek değerleri 8, 16, 32, 64, 128 ve 256 MB şeklindedir. Boyut olarak 2.5 ve 3.5 inç olan hard disk modelleri aynı zamanda USB 3.0 ve USB-C sürümüyle uyumludur. 2.5 inç harici hard diskler usb kablo aracılığıyla kullanılabilir. Ayrıca 3.5 inç boyutundaki harici hard diskler adaptöre sahip olduğundan gücü elektrikten alır. Böylelikle prize takarak kullanılır.

Dahili ya da harici hard disk fiyatları hangi amaçla kullanmak istediğinize, RPM hızına ve depolama alanına göre değişir. Aynı zamanda hard diskler üzerinde fiyat bazında değer belirlemek için gigabayt başına fiyatı hesaplamak gerekir. Bunun için de sürücü fiyatını depolama kapasitesine böldüğünüzde gigabayt başına düşen fiyatı hesaplayarak sizin için en ekonomik olan hard diski satın alabilirsiniz.

SSD’ler hard disklere göre depolama alanlarından dolayı fiyat olarak daha yüksektir. Bu yüzden SSD’yi pratik olarak kullanarak bütçenizden tasarruf yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken SSD ve dahili hard diski birlikte kullanarak işletim sistemi, programlar ve oyunları SSD içine yüklemektir. Pek çok marka ve modeldeki dahili ve harici hard disklere bütçenize uygun avantajlı fiyatlarla Hepsiburada ayrıcalığıyla sahip olabilirsiniz.

Hard Disk Ne İşe Yarar?

Hard diskler verilerin depolandığı plakalar, okuma ve yazma kafaları ve bu kafaların hareketini sağlayan motor bölümünden oluşur. Manyetik bir alanda yazma kafaları ile plakalar üzerine aktarılan veriler sistem üzerinde okuma kafası aracılığı ile kullanılır. Okuma yazma hızının yüksek olması bilgisayarınızdaki verilere daha çabuk ulaşmanızı sağlar. Hard disk yanlışlıkla silmediğiniz sürece müdahaleniz dışında verilerin saklanması için kullanılan en güvenli donanımlardan biridir. Bu sebeple sabit disk olarak da tanımlanır. Yüksek kapasitede veriyi güvenli bir şekilde saklamasının yanı sıra kullandığınız hard disk modeline göre farklı işlevleri de bulunur. Sabit disk ile hard disk arasındaki farklardan bir tanesi, sabit disklerin işletim sistemini kurmaya yönelik işlev görmesidir. Aynı zamanlarda bilgisayarda kullanılacak olan programlar ve oyunlar sabit disk içerisinde yer alır. Hard disklerin ise en büyük avantajının taşınabilir olmasından dolayı her türden dosya ve veriler kolaylıkla saklanabilir.

 

Hard diskler bağlantı çeşidi açısından PATA, SATA ve SCSI olarak üçe ayrılır. PATA yani Paralel İleri Teknoloji Eklentisine sahip hard diskler anakarta iletkenli kablolar aracılığıyla bağlanır. SATA tipi hard diskler ise günümüzde en sık kullanılan tiptir ve bant genişliği daha fazladır. Aynı zamanda uzun ve ince kablolarla kullanılır. Bu yüzden veri akışı her zaman SATA tipinde daha fazladır.

Hard diskleri kişisel bilgisayarların aksine sunucu olarak kullanılan bilgisayar sistemlerinde de görebilmek mümkündür. Sunucularda SCSI bağlantısına sahip hard diskler kullanılır. Birden fazla hard diski bağlamaya yarar. Bu durumda genellikle depolama alanı en yüksek hard disk kullanılır.

Hard Disk Nasıl Seçilir?

Hard disk seçerken öncelikle ne istediğinize net bir şekilde karar vermelisiniz. Eğer fotoğraf, müzik, dizi ya da film gibi öğeler depolamak istiyorsanız ekonomik durumunuza göre pahalı olmayan ancak yüksek depolama alanına sahip hard disklere yönelmelisiniz. Hard diskler genelde 320 GB ile 16 TB aralığında depolama imkanı sunar. Tabii ki taşınabilir olması bu noktada sizin işinizi oldukça kolaylaştırır. Bunun için de 2,5 ya da 3,5 inç boyuta sahip hard diskleri seçebilirsiniz. 2,5 inç boyutundaki hard diskleri genelde laptop ve harici disklerde; 3,5 inçlik hard disk modellerini ise masaüstü bilgisayarlarda görebilmek mümkündür.

Bilgisayarınızın sistem performansından memnun değilseniz ya da eski tip sabit disklere elveda demek istiyorsanız bilgisayarınızı hızlandırmak için SSD’yi tercih edebilirsiniz. Ancak bütçe yönünden avantajlı olanı düşünüyorsanız rpm’i yani sabit diskin iç kısmında yer alan plağın dönüş hızı yüksek bir hard disk sizin için oldukça yeterli olur. Yüksek ses çıkaran sabit disklerin yerine ise dönüş hızı daha yavaş olan sabit disk modelleri tercihiniz olmalıdır.

Günümüzde yeni nesil bilgisayarlar SATA standardını destekler niteliktedir. SATA bağlantı yuvası denilen kısım ise SATA I, SATA II ve SATA III olmak üzere üç farklı kısımdan oluşur. Okuma ve yazma hızı açısından en verimli ve efektif olanı ise SATA III’tür. Son model bilgisayarlarda ise SATA III destekli anakart bulunduğundan sabit disklerin de SATA III’ü desteklediğinden emin olmalısınız. Performans açısından dikkat etmeniz gereken faktör ise RPM hızıdır. Yeni nesil sabit disk modelleri genelde 5400 RPM ve 7200 RPM olmak üzere iki farklı çeşit olarak yer alır. Performans açısından beklentilerinizi karşılayacak hızda olmasını istiyorsanız 7200 RPM hıza sahip sabit disk tam size göre. Bunun yanı sıra sessiz çalışan sabit disk istiyorsanız 5400 RPM’lik sabit diskleri tercih edebilirsiniz.

Hard Disk Kullanımının Avantajları

Hard disk kullanımının avantajları oldukça fazladır. Hard diskler maliyet, depolama alanı ve kullanım kolaylığı bakımından da tercih edilen üründür. CD ve DVD-ROM’lara nazaran hem daha fazla bilgi depolamak hem de dayanıklılık açısından hard diskler daha ön plandadır. Üstelik çok yüksek depolama özelliğine sahip hard disklerinizi istediğiniz her yerde saklayabilir ya da yanınızda taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra her türden işletim sistemine uyumu sayesinde her bilgisayara bilgi aktarımı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hard diskler aynı zamanda aktarım hızı açısından da CD ve DVD-ROM’a göre oldukça gelişmiştir. Dosya aktarımı için uzun süreler vaktinizi harcamanıza gerek yok. Kısa sürelerde bu işi gerçekleştirebilirsiniz. Dosya aktarımının kısa sürelerde yapılmasının en önemli avantajı normal sabit diske göre dönüş hızının yüksek olmasıdır. Dayanıklılık açısından hard disklerde fiziksel temas olduğundan dolayı zamanla performans kaybı gerçekleşir. Dilerseniz hard diskiniz ile usb sürücülerinizi raid yaparak birleştirebilirsiniz. Bu durum hard diskinizin performansını arttırır ve daha efektif kullanmanızı sağlar.

SSD’ler hard disklere göre daha hızlı. Bu da onları daha avantajlı kılan en önemli etken. Aynı zamanda bir hard disk ile aynı işlevi gören mekanik bir parçadır. Ayrıca SSD’ler dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü azaltarak enerji tasarrufu sağlar. SSD bulunan bilgisayarlarda yapılan her eylem normal tip sabit disklere göre çok daha seri ve pratik. SSD’lerin iç yapısında hareket eden parçalar olmadığı için hard disklere göre bozulma ihtimalleri çok düşüktür. Ancak SSD’ler belli bir yazma kapasitesine ulaştıklarında kullanamaz hale gelir ve arıza yapması durumunda veri kurtarmak biraz daha zordur. Aynı zamanda SSD, hard disklere göre daha sessiz çalışır. Hard disklerde veriler bir tabaka üzerine kaydedilir ve dosyaların bulunduğu konum oldukça önem arz eder. SSD’de veriler çiplere kaydedildiği için veri düzeni önemsizdir. Bu yüzden SSD’lerde disk biçimlendirme işlemi de yapılmaz. Hard diskler kapasite olarak 10 TB boyutlarına ulaşabilirken SSD’de maksimum 4 TB kapasite boyutuna ulaşılır.

Hard diskler video ya da resim düzenleyip saklayan grafikerler ve dosya arşivleme ihtiyacı duyan genel bilgisayar kullanıcılarının kullanımına uygundur. Hız ve pratiklik isteyen oyuncu ve diğer kullanıcılar için ise SSD iyi bir çözüm olacaktır.

Hard Disk Montajı ve Kullanımı

Hard disk kullanımında montaj kısmı önemli bir aşamadır. Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınıza hard disk montajını yapmak için masaüstü bilgisayarınız varsa güç kablosunu çıkarın, dizüstü bilgisayara sahipseniz bataryayı çıkarın. Ardından hard diski doğru alana yerleştirin ve güç bağlantılarını yapın.

Güç bağlantılarını yaparken bağlantı uçlarından kırmızı renkteki uçların birbirine bakar şekilde olmasına dikkat edin. Daha sonra vidalama işlemiyle hard diski bulunduğu konuma iyice sabitleyin. Bu konum masaüstü bilgisayarlar için genelde bilgisayar kasasının en alt kısmıdır. Dizüstü bilgisayarlarda ise hard disk yeri genelde HDD işaretiyle belirtilir. Eğer montaj sırasında hard diskinizi yeterince sabitlemezseniz olası bir takım darbeler sonucunda hard diskiniz zarar görerek kullanılmaz hale gelebilir. Dizüstü bilgisayarı için tekrar bataryayı, masaüstü bilgisayar için ise güç kablolarını takarak sistem gücünü aktifleştirin ve bilgisayarı açın. Sıfır hard disk alıp bilgisayarınıza monte ettiyseniz ilk kullanım için yanında verilen USB kablosunu cihaza bağlayarak ihtiyaç duyulan sürücüleri bilgisayarınıza kurduktan sonra hard diskiniz artık kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Özellikle dizüstü bilgisayarların taşınması ve kullanılmasında ekstra dikkat önem arz eder. Örneğin laptopunuzu çantasıyla beraber taşırken mutlaka sabitlemelisiniz. Yeterince sabitlenmediği durumlarda meydana gelen sarsıntılar sonucunda hard diskin bağlantı noktalarında meydana gelen sorunlar saklanan verilere zarar verebilir. Bu durumda karşılaşıldığında hard disk eğer çalışır durumdaysa veri kurtarma işlemi yapılmalıdır.  Aynı zamanda dizüstü bilgisayarınızın hangi yüzeyde kullanıldığı da hard disk ömrünü tetikleyen bir etmendir. Hard disk ömrünü arttırmak için hard diskler için belirlenen standart sıcaklık aralıklarında dizüstü ve masaüstü bilgisayarınızı kullanmaya özen göstermelisiniz. Masaüstü bilgisayarlarda hard disk kullanımında bilgisayar kasası eğer açıksa tozlanma olabilir ve böylelikle soğutma sistemleri tam çalışmadığı için hard diskin ömrü zamanla kısalabilir. Tozlanma gerçekleşmişse hard disk temizliğini siz yapacaksanız çok dikkatli olmanız gerekir. Ancak risk almak istemiyorsanız teknik servislerden faydalanabilirsiniz.

Hard disk alırken nelere dikkat etmeliyim ?

Öncelik olarak depolama kapasitesine bakmalı ardından hard disk ile ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Hızlı veri akışı için dönüş hızına; hard diskin erişim süresi ve hard disk üzerindeki bağlantı birimlerine dikkat etmelisiniz.

Hard disk modelleri arasında hangisi işime yarar?

Hard disk modelleri içerisinde işinize yarayanını bulmak için ne amaçla kullanacağınızı bilmek işinizi kolaylaştırır. Genel anlamda her hard disk modeli işinizi görür. Ancak ekonomik bütçeniz göre hard disk almanız önemlidir.

Hard disk ile neler yapabilirim?

Hard diske bilgisayarınızın işletim sistemini ve işinize yarayacak program ve oynayacağınız oyunları yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda harici hard disk yani taşınabilir hard disk ile fotoğraf, video, müzik, film gibi dosyaları güvenle saklayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Harddisk Fiyatları

1555 ürün listeleniyor
WD
Seagate
Samsung
Toshiba
Kingston
Gjob
Weichuang
Twinmos
Hi-Level
HP
Dell
Crucial
HPE
Bory
Cwecom10
Cwecom15
Hitachi
Kioxia
Apacer
Lexar
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Kapasite
Toplam 36 / 1555 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar