Speaker

Toplantıların ve Eğlenceli Anların Vazgeçilmezi Hoparlörler

Okul, eğitim kurumu ve benzeri yerlerde gerçekleştirilecek toplantılarda kalabalıklara hitap etmek isteyenler, genellikle profesyonel ekipmanlardan yardım alarak sunumlarını gerçekleştirirler. Ancak amfi, hoparlör, mikrofon, mikser gibi bu tür organizasyonlarda gerekli olabilecek ekipmanlar bulunmuyorsa ya da ilgili ekipmanlara ayrılabilecek büyük bütçeler yoksa, işlevsel hoparlör modelleri çözüm sunabilir.

Genellikle taşınabilir ölçülerde üretilen ve seçtiğiniz ürüne göre oldukça yüksek ses çıkışı sağlayabilen toplantı hoparlörleri, mikrofon, uzaktan kumanda gibi birimlerle birlikte gelir. Prize bağlayarak kullanabileceğiniz ürünlerden bazıları, yüksek kapasiteli bataryalara sahiptir ve prize bağlamadan da uzun süreler boyunca kesintisiz çalışabilir. Mikrofonlarıyla kablosuz bağlantı kuran, bu sayede konuşmacıya sahnede veya kürsüde özgürlük tanıyan ürünler, toplantı alanının yapısına bağlı olarak farklı modlarda kullanılabilir. Kimi markaların geliştirdikleri ürünlerde, mikrofonlara reverb, eko, ses değiştirme gibi özellikler bulunmakla birlikte mikrofonun netlik ve ton ayarının kişiselleştirilebilmesine imkân tanınır. Konuşmacılar, kalabalıklara hitaplarına ara verdiklerinde ya da konuşmalarını tamamladıklarında bu çözümler, daha farklı amaçlarla kullanılabilir. Zira ilgili ürünlerin birçoğunda; SD kart girişi, USB portu, FM alıcısı gibi özellikler bulunur. Bu sayede toplantıya katılan dinleyicilere müzik ya da ses kaydı gibi işitsel unsurlar, hoparlör yardımıyla sunulabilir. Özellikle, belirli bir amaçla bir araya gelen toplulukları yönlendirmek ve onlara eğlenceli dakikalar yaşatmak için değerlendirilebilen toplantı hoparlörleri, taşıma ve kurulum sürecinde sizleri hiçbir şekilde zorlamaz.

Dâhilî bataryalı olan ürünlerin kutu içeriklerinde, şarj işlemlerinde kullanmak üzere adaptör ve USB kablosu çıkabilmektedir. Tavsiye edilen süre boyunca prize bağlı kalması gereken ürünler, tam olarak şarj edilmedikleri takdirde vadedildiği müddetçe çalışamayabilir. Bu da açık alanda gerçekleştirilmesi planlanan toplantı ve eğlence süreçlerinin aksamasına neden olabilir.

Hoparlör Modelleriyle Oyunların Büyülü Dünyasına Katılın

Teknoloji ve oyun meraklıları, yeni nesil oyunlarla zaman geçirebilmek adına bilgisayar parçalarını, monitörlerini ve oyun ekipmanlarını baştan aşağı değiştirebilir ama ses ekipmanları konusunda önem vermeyebilir. Aslında sinema filmlerinde olduğu gibi dijital oyunlarda da toplam deneyim göz önüne alındığında, ses çok önemli bir faktördür ve sesin nasıl alındığı, hangi koşullarda işitildiği yalnızca oyun deneyimini değil oyun seansını da etkiler. Bu nedenle oyun süreçlerinde de kullanmak üzere, güçlü ve detaylı sesler sunabilen hoparlör almanız gerekir. Oyun geliştiriciler, oyunların ayarlar sekmesinin ses kısmında genellikle hangi tür hoparlörlerle ya da kulaklıkla oyunu takip edeceğinizi seçmenizi beklerler ve oyunlardaki ses örneklemelerini bu doğrultuda size yansıtırlar. Bu noktada; stereo, 2,1 ya da 5,1 ses sistemi kullanmanız durumunda, oyunlar şayet destekliyorsa, ses özelliklerini kişiselleştirmeniz önerilir.

Bilgisayarınızın bulunduğu alanda çok fazla eşya, dolap, kitaplık gibi birimler varsa ve odanızda kablo karmaşası istemiyorsanız, 5,1 kanal ses sunan ürünlerden ziyade 2,1 ya da stereo ürünleri tercih edebilirsiniz. 2,1 kanal veya stereo ses sistemlerinden yazılımsal olarak sanal çevresel ses elde edebilmeniz, çoğu kullanım senaryosunda sizin için yeterli olacaktır. Özellikle aksiyon oyunlarındaki silah, patlama, çevresel etkiler ve benzeri sesleri mükemmelen duymayı planlıyorsanız, hem uydu hoparlörleri hem de bas tonlarını oluşturan subwoofer’ları geniş sürücüler içeren ürünlere yönelebilirsiniz. Bu sayede aldığınız seslerin ayrıntıları artarken oyun geliştiricilerin sizlere sunmak istedikleri sesleri, olması gerektiği şekilde duyabilirsiniz. Eğer tavsiye edilen formda ürünler almanıza karşın işittiğiniz sesler yeterince ayrıntılı değilse bilgisayarınızın anakartına entegre hâlde bulunan ses kartı için üretilen yazılımlar üzerinden ekolayzer ayarı yapmanız, yine olumsuz sonuç alırsanız, haricî multimedya ses kartları edinmeniz gerekebilir. Zira hoparlörler, kaynaktaki ses ne kadar kaliteliyse o kalitede sesler üretebilir.

Odanızın koşulları müsaitse ve oyunlardaki tüm sesleri kusursuz biçimde duymayı hedefliyorsanız, sürücü genişlikleri, teknik yeterlilikleri, bağlantı noktaları ve diğer özellikleri değişiklik gösteren 5,1 hoparlörleri alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Giriş segmentinde bulunan ürünler, genellikle analog bağlantı ile bilgisayarınıza veya ses kartınıza bağlanabilir. Oyunlardaki rakiplerinizin yerlerini, araçların geliş-gidiş yönlerini, gerçek zamanlı olarak tespit edebilmenize olanak tanırken odanızda, oyunun sunduğu atmosferi yaşatabilmenize olanak veren çok kanallı ses sistemleri, doğru şekilde yapılandırdığınız ve hoparlör ses seviyelerini ideal formda ayarladığınız takdirde film izleme süreçlerinde de harika sonuçlar almanızı sağlar. Eğer ses konusunda hassassanız ve gelişmiş 5,1 çözümlere yatırım yapmayı planlıyorsanız, optik ses çıkışına sahip modellere yönelebilirsiniz. Analog bağlantıya oranla çok daha temiz sesler alabilmenizi sağlayan optik bağlantı, kullanım pratikliği açısından da işlerinizi kolaylaştırabilir. Seçeceğiniz kimi 5,1 hoparlör sistemlerinde haricî decoder cihazları bulunur ve bu sayede ilgili ürünleri, oturma odalarınızda ve salonlarınızdaki multimedya sistemlerine bağlayarak da değerlendirebilirsiniz. Yeni nesil 5,1 hoparlörler ise Bluetooth desteğiyle gelmektedir. Böylece gerek bilgisayarınızı gerekse akıllı cihazlarınızı ve televizyonunuzu, ilgili hoparlörle eşleştirerek kullanabilir, multimedya içeriklerinin keyfini, kablosuz bağlantıyla çıkarabilirsiniz.

Oyun tutkunlarının gözdesi olan teknolojilerden biri olan RGB LED aydınlatma, modern oyuncu hoparlörlerinde de kendine yer bulmaktadır. Elle ya da yazılımsal olarak değiştirmeye uygun şekilde üretilen aydınlatmalar, özellikle bilgisayar kasası ve bilgisayar çevre birimlerinde RGB LED aydınlatma bulunan kullanıcıların ilgisini çeker. Eğer siz de bilgisayarınızın bulunduğu odada hayal ettiğiniz atmosferi, RGB LED aydınlatmalarla hazırlamayı planlıyorsanız, ses ekipmanları konusunda lider markaların hazırladığı oyunculara özel ürünleri seçebilirsiniz. Yalnızca aydınlatma özellikleriyle değil sundukları sesin berraklığıyla da öne çıkan modeller, genellikle stereo ve 2,1 yapısındadır. Bazı markalar ise geliştirdikleri hoparlör çeşitlerini, soundbar formunda tasarlamaktadır. Genellikle oturma odası ve salonlarda görmeye alışık olduğunuz ürünlerin bilgisayarlar için üretilen versiyonları, bas kabini olmaksızın çalışabilir ve bas ve tiz tonlarını, aynı hoparlörlerle üretebilir. RGB LED aydınlatmalı olabilen soundbar yapılı hoparlörler, satın aldığı hoparlörü konumlandıracağı yer bulmakta zorlanan teknoloji ve oyun meraklıları için idealdir.

Bluetooth Hoparlör Modelleriyle Müzik ve Eğlence Her Yerde

Kablosuz bağlantı olanaklarının yaygınlaşmasına paralel şekilde ortaya çıkan Bluetooth destekli hoparlör modelleri, son yılların en çok tercih edilen ses ekipmanları arasında yer almaktadır. Hem müzik dinlemek hem de diğer multimedya içeriklerini ve oyunları takip etmek için değerlendirilen ürünler, seçtiğiniz markanın modeline bağlı olarak Hi-Fi sınıfında yer alabilir ve harikulade sesler sunabilir. Bütçeniz ve beklentileriniz doğrultusunda seçmeniz gereken Bluetooth destekli taşınabilir hoparlörler, teknik özellikleri açısından büyük değişiklikler gösterir. Bu da ilgili ürünlerin kendi içinde sınıflandırılmasına zemin hazırlar.

Bütçenizi zorlamayacak fiyat aralıklarında yer alan, genellikle Uzak Doğu merkezli markaların imzasını taşıyan ve sınırlı seviyede ses çıkışı sunan Bluetooth hoparlör modelleri, genel kullanım için uygunluk gösterir. Örneğin gün içerisinde ara sıra müzik dinliyor, podcast ve internet radyosu gibi yayınları dinliyor, gelen telefon aramalarına da Bluetooth hoparlör üzerinden yanıt vermeyi hedefliyorsanız, böylesi ürünler sizin için uygun olabilir. Ortalama 4-5 saat boyunca çalışma süresi vadeden ve bunu, yerleşik bataryalarıyla mümkün kılan ürünler, kullanım süresinin yarısı kadar zamanda tam doluluğa ulaşır. Markalar, geliştirdikleri ürünlere SD kart girişi, 3,5 mm bağlantı noktası, USB portu gibi ekstralar eklemektedir. Bu sayede giriş segmentindeki taşınabilir Bluetooth hoparlörler, daha işlevsel hâle gelir ve farklı ortamlardaki müzik dosyalarını da otomatik olarak oynatabilir.

Şayet müzik dinlemek sizin için günlük bir rutinden ziyade bir tutkuysa daha özel ürünleri tercih etmeniz gerekebilir. Ses ekipmanları konusunda sektörün öncü isimlerinin hazırladığı çözümler, bu noktada size hitap edebilir. Boyutları, taşıdıkları sürücülerin sayısı ve genişliği, fiziksel özellikleri, bağlanabilirlik imkânları gibi unsurları büyük değişiklik gösteren çözümlerin ortak özelliği, kaynaktan gelen sesi oldukça temiz bir şekilde sizlere iletmektir. Eğer çok kısıtlı bütçeniz yoksa ve favori müzik parçalarınızı, kaliteli sesler eşliğinde dinlemeyi düşünüyorsanız, ilgili markaların hazırladıkları stereo ses çıkışı sağlayan ve bas/tiz sürücüleri ayrı ayrı yapılandırılan, geniş kapasiteli bataryalarla desteklenen ve tercihen pasif radyatör içeren modellere yönelebilirsiniz. Bas tonlarını çok daha başarılı şekilde üretebilen pasif radyatörlü Bluetooth hoparlörler, herhangi bir hava portu bulundurmadığı için su ve toza karşı da dayanıklılık gösterebilir. Buradan hareketle böylesi ürünleri dış mekânda, havuz kenarında, sahilde ve benzeri alanlarda rahatlıkla kullanabilir, modellerden yayılan harika sesler eşliğinde ailenizle ya da arkadaşlarınızla eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Kendinizi bir müzik tutkunu olarak nitelendiriyor, ses konusunda çok hassas olduğunuzu düşünüyorsanız, en yeni Bluetooth bağlantı protokollerini destekleyerek kaynaktan gelen yüksek çözünürlüklü sesleri herhangi bir bozulma veya sıkıştırmaya uğratmadan sizlere sunan ürünleri alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. aptX ve aptX HD standartlarına sahip, yeni nesil özelliklerle donatılan ve bazılarının üzerinde Hi-Fi sertifikası bulunan Bluetooth hoparlörler, neredeyse raf tipi Hi-Fi ekipmanlarıyla yarışabilecek kadar başarılı sesler oluşturabilmektedir. Evinizin ve iş yerinizin odalarına konumlandırabileceğiniz ürünler, 100 Watt ve üstü ses çıkışı sağlayabilir. Genellikle birer adet woofer ve birer adet tweeter’dan oluşan modeller, bilgisayarınızdan, televizyonunuzdan ya da telefonunuzdan gelen sesleri mükemmelen sizlerle buluşturur. Dilediğiniz takdirde ilgili ses kaynaklarından, 3,5 mm’lik bağlantı üzerinden kabloyla da ses alabilmenize olanak veren Bluetooth hoparlörler, prize bağlı çalışabildikleri gibi yerleşik batarya da içermektedir. Hoparlörün ses seviyesi ve açık kalma süresine bağlı olarak 10 saat ve üstü çalışabilen ürünler, diğer tüm şarj edilebilir Bluetooth hoparlörlerde olduğu gibi çalışma sürelerinin yaklaşık yarısı kadar zamanda tam doluluğa ulaşabilir.

Tam kablosuz kulaklıklarda sıklıkla karşınıza çıkan TWS (True Wireless Stereo) özelliği, bazı taşınabilir Bluetooth modellerinde de bulunmaktadır. Aynı markanın aynı model hoparlöründen iki tane alarak ve ilgili adımları takip ederek her iki hoparlörden, gerçek stereo ses almanız mümkündür. Bunun için ayrıca bir işlem yapmanız, işletim sisteminizi yapılandırmanız ya da karmaşık bağlantılar gerçekleştirmeniz gerekmez. Genellikle ürünlerin üzerlerindeki Bluetooth simgeli tuşlara eş zamanlı olarak birkaç saniye basılmasıyla birlikte her iki hoparlör eşleşir ve bu özellik devre dışı bırakılıncaya kadar kaynaktan gelen sesler, sağ ve sol hoparlör olmak üzere stereo şekilde alınabilir. Bazı Bluetooth hoparlörler ise TWS özelliği yerine kaynaktan gelen sesleri aynı anda aktarabilir. Kimi markalar, kaynaktan gelen sesi aynı anda çalma özelliğini aynı model iki hoparlörle sınırlı tutarken kimi markalar ise model ve hoparlör sayısı fark etmeksizin, aynı şirketin geliştirdiği ürünlerin birbirleriyle eşleşerek çalışabilmelerini sağlar. Özellikle tek bir kaynaktan ses yayını yapıp evinizin farklı odalarından bu yayını takip etmeyi hedefliyorsanız, birbirleriyle eşleşerek çalışabilen Bluetooth hoparlör modellerini seçebilirsiniz.

Dekoratif Hoparlör Çeşitleriyle Odanızın Atmosferini Değiştirin

İnovasyon peşinde olan teknoloji markaları, kullanıcıların dinleme süreçlerine eşlik ederken onların odalarının da vazgeçilmez bir parçası hâline gelecek hoparlör modelleri üretmektedir. Çocuk odalarına konumlandırılabilecek şekilde dizayn edilen sevimli hayvan figürleri şeklinde olan hoparlörler, minimal tasarımlı odalara renk katan kübik hoparlörler, âdeta bilim kurgu eserlerinden fırlamış gibi duran yenilikçi hoparlör modelleri ve daha nicesi, yaşam alanlarınızın havasını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda favori müzik parçalarınızı da keyifle dinlemenize olanak verir. Kablolu ya da kablosuz bağlantıyla çalışabilen ürünlerden bazıları ise akıllı fonksiyonlarıyla öne çıkar.

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinin ev otomasyonu çerçevesinde geliştirdiği akıllı hoparlör modelleri, Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden gerçekleştirdiği bağlantıyla internete erişebilir. Üzerlerindeki mikrofonlar aracılığıyla sesli şekilde iletişime geçebileceğiniz modeller, komutlarınızı anında algılayarak verdiğiniz komutlar doğrultusunda kendilerini ya da kendileriyle bağlantılı olan araçları çalıştırabilir. Örneğin, televizyonunuzla eşleştirdiğiniz bir akıllı hoparlöre vereceğiniz komutla video akış hizmetini çalıştırabilir, etkin hâle gelen uygulama içerisinden istediğiniz içeriği oynatmaya başlayabilir hatta dilerseniz arzu ettiğiniz kadar süreyi atlayarak içeriği takip etmeyi sürdürebilirsiniz. İnternet bağlantısı sayesinde sorduğunuz sorulara da yanıt alabilmenizi sağlayan ürünler, geliştiricilerin belirledikleri kullanım senaryosu dâhilinde hayatınızı kolaylaştırabilir. Tüm bunlardan bağımsız olarak son derece başarılı birer medya oynatıcısı da olan akıllı hoparlörler, sesli komutla istediğiniz şarkıları anında çalmaya başlar ve dilediğiniz takdirde bu şarkıların çalmasını durdurabilir, ileri veya geri sarabilir, tamamen başa alabilir.

Yaşam alanınızın Retro havasını destekleyecek ama aynı zamanda üstün ve yüksek kaliteli sesler sunabilen hoparlörler almayı amaçlıyorsanız, dünyanın tanınmış tasarımcıları tarafından dizayn edilen Hi-Fi hoparlörlere yönelebilirsiniz. Sıra dışı tasarımlarıyla alışageldiğiniz hoparlörlerden epey farklı görünebilen ancak hem kabin içi akustikleri hem de içerdikleri sürücülerin özel tasarımları sayesinde kristal berraklığında sesler oluşturabilen modeller, sürekli dinlediğiniz müzik parçalarını tekrar keşfetmenize olanak tanır. Ses kaynaklarına kablolu ya da kablosuz olarak bağlayabileceğiniz ürünler, tarzınızı yansıtmanız noktasında da sizin için ideal olabilir.

Doğrudan doğruya dış mekân kullanımı için tasarlanan ve uzaktan bakıldığında herhangi bir şekilde hoparlöre benzemeyen, modern tasarımlı çözümler de ses ekipmanı üreticileri tarafından sizlere sunulur. Boyutları ve ağırlıkları sayesinde ürettikleri yüksek ses nedeniyle herhangi bir biçimde sarsılmayan veya yerinden oynamayan hoparlörler, havuz kenarı, sahil, balkon ve benzeri açık alanlarda kullanıma uygundur. Zira ilgili çözümler, gelişmiş koruma mekanizmaları sayesinde su ve tozdan etkilenmez, buna rağmen oluşturdukları sesin kalitesinden de taviz vermezler.

Amatör olarak müzikle ilgileniyorum ve kayıt yaparken gelişmiş hoparlörler kullanmak istiyorum; ne tür ürünlere yönelebilirim?

Yaptığınız müziğin türünden bağımsız olarak öncelikle monitör hoparlör şeklinde nitelendirilen profesyonel ürünleri tercih etmelisiniz. Ardından, yaptığınız müziğin türü doğrultusunda (elektronik, rock, akustik vb.) monitör hoparlörlerin sürücü genişliklerini dikkate alarak bir seçim yapmalısınız. Sonraki aşamada hoparlörlerin AB sınıfı amfili mi yoksa D sınıfı amfili mi olacağını, değerlendirmeleriniz neticesinde belirleyebilirsiniz.

Sevdiğim sanatçıların müziklerini, mümkün olan en iyi şekilde dinleyebilmemi sağlayacak hoparlörler arıyorum; nasıl bir ürün almalıyım?

Müzik üretimi hâlâ stereo formda gerçekleştirildiği ve müzik parçalarının, aksi belirtilmediği müddetçe yine stereo hoparlörlerden dinlenmesi önerildiği için bas/mid tonlarını oluşturan bir woofer ve tiz tonlarını oluşturan bir tweeter’dan oluşan hoparlörleri tercih edebilirsiniz. Daha gelişmiş çözümler düşünürseniz üç yollu olarak adlandırılan bas, mid ve tiz sesler için ayrı ayrı sürücüler içeren kapsamlı modellere yönelebilirsiniz.

Salonumdaki Blu-ray oynatıcımla ve oyun konsolumla eşleştirerek kullanabileceğim bir çevresel ses sistemi arıyorum; kendinden decoder’lı ürünler var mı?

Dünyanın ünlü teknoloji markalarının imzasını taşıyan 5,1 ses çıkışı sağlayan ve haricî decoder aygıtıyla birlikte gelen, gereksinimlerinizi karşılayacaktır. İlgili modellerde uzaktan kumanda gibi kontrol birimlerinin bulunması, kullanım sürecinizi kolaylaştırabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Speaker ve Hoparlör Fiyatları

782 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 37 / 782 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Frekans AralığıFrekans, sesin saniyedeki titreşim sayısını ifade eder. Birimi Hertz'dir. İnsan kulağının duyabildiği frekans aralığı ise 20 Hz. ile 20.000 Hz. arasındadır. Bu değer 20.000 Hz. üzeri olursa bu seslere ultrason denir; 20 Hz. altında kalırsa infrason denir. Ultrason ve infrason sesler insan kulağının duyamayacağı seslerdir. Ultrason sesleri yalnızca köpek, yunus balığı gibi bazı hayvanlar duyabilir. 20 Hertz'e yakın olan sesler bass sesler, 20.000 Hertz'e yakın sesler ise tiz sesler olarak ifade edilir. İnsan kulağının duyabildiği frekans aralığındaki bass ve tiz sesleri teknik olarak tek bir hoparlör veremez. Bu nedenle en iyi frekans aralıklarını elde edebilmek için subwoofer, tweeter ve amplifikatör birlikte kullanılır. Subwooferler en düşük frekans aralığındaki sesleri verir, tweeterler ise en yüksek frekans aralığındaki sesleri verir. Wooferler, frekans aralığındaki bass sesleri veren bir hoparlör çeşididir. Bu hoparlör yalnızca düşük frekanstaki sesleri ve kalın, güçlü bass sesleri verir. Tiz sesleri sağlayamaz. Subwooferlar ise wooferlerin sağlayamadığı bu tiz sesleri verirler. Arabalarda kullanılan ses sistemlerinde subwooferler tek olarak kullanılabilirken diğer ses sistemlerinde subwoofer kutularında küçük amplifikatör bulunur. 2+1, 3+1, 4+1, 5+1 gibi ses sistemlerinde çoğunlukla dahili bir amplifikatör yer alır. İnsan kulağının duyduğu frekans aralığının dB olarak karşılığı 0-120 dB aralığıdır. 0-60 dB arası sesler insan kulağını rahatsız etmezken 60-120 dB arası sesler düzensiz frekanslı seslerdir ve gürültü olarak adlandırılır. 60-120 dB aralığındaki sese uzun süre maruz kalmak işitme sorunlarına da yol açar. Plastik, keçe, yün, pamuk gibi yumuşak maddeler sesi az iletir. Bu nedenle yalıtım maddesi olarak kullanılırlar. Kulaklık yapımında da kulak sağlığı ve sesin kalitesi için genellikle bu maddeler kullanılır. Kaliteli bir hoparlör seçiminde de desibel, Hertz, yalıtım gibi özelliklere dikkat etmek gerekir.
Detaylar
Kulaklık Sürücü BirimiKulaklık sürücü birimi, elektrik sinyallerini ses dalgalarına çeviren sistemin genel adıdır. Bobin, mıknatıs ve diyafram parçalarından oluşan sürücü ünitesi, kulaklıkta ses iletimini gerçekleştirir. Bir kulaklığı oluşturan ünite parçaları ne kadar kaliteli olursa ortaya çıkan sesin detayları da o derece kaliteli olur. Sürücülerin marka ve modellere bağlı olarak sayısı ve boyutları farklılık gösterebilir. Klasik kulak içi kulaklıklar 8-15 mm arasında sürücüleri kullanırken, kafa üzerine takılan daha büyük kulaklıklarda 40 mm çapındaki sürücüler yer alır. Teknolojinin sürekli olarak kendisini güncellemesiyle, kullanılan sürücülerin kalite ve performansının da arttığı söylenebilir. Çapı büyüyen kulaklıklarda bass ve tiz sesler daha net ve anlaşılır hale gelir. Kulaklıklarda yer alan sürücü türleri kulaklıkların tüm özelliklerinde belirleyici özellikler taşır. Basit düzeyde müzik dinlemek ya da film izlemek için alınan kulaklıklar tek sürücülüdür. Profesyonel olarak üretilen oyuncu ve DJ kulaklıkları gibi ürünlerde ise çoklu sürücüler kullanılır. Sürücülerin kulaklıklara kattığı özellikler ve artılar, aynı zamanda ürünlerin fiyatlarının artması anlamını taşır. Yani bir ürün sürücü kaynaklı olarak ne kadar iyi ses deneyimi yaşatırsa fiyatı aynı oranda artış gösterir. Kulaklıkların ses aktarımında kilit noktadaki sürücüler çeşitli tiplere sahiptir. Elektrostatik, hareketli gibi türleri olan sürücüler, yer aldıkları kulaklıklara farklı özellikler ekler. Hareketli veya dinamik olarak bilinen sürücüler, günümüzde en yaygın olarak tercih edilen sistemlerdir. Ters mıknatıslama etkisiyle oluşan hava basıncını sese dönüştürür. Sürücü çeşitlerinin en ileri seviyede olanı kemik iletimi tipi sürücülerdir. Bu sürücü türü, kulak içi ya da kulak üzerinde kullanılan kulaklıklardan farklıdır. Bu sistem, ses dalgalarının kemikler yardımıyla, kulak zarına temas etmeden iç kulağa aktarımı esasına dayanır. Oldukça yeni bir sistem olan bu sürücü tipi aynı zamanda en dar kullanım alanına sahiptir.
Detaylar