Alarm Sistemleri

Alarm Sistemleri

Güvenlik herkesin birçok yerde önem verdikleri konulardan birisidir. Gündelik hayatın yoğunluğunun ardından herkes evine döner ve dinlenmek için kendilerini derin bir uykuya bırakabilir. Bu gibi durumlarda savunmasız hissetmek oldukça doğaldır. Özellikle evde ailesiyle birlikte yaşayanlar hem kendilerinin hem de sevdiklerinin can güvenliğini sağlamak ister. Bunun yanında evde birçok değerli eşya da muhafaza edilebilir. Değerli eşyaların yanında televizyon, bilgisayar, beyaz eşya gibi şeyler de bulunur. Tüm bunların olası bir hırsızlıkta korunabilmesi için alarm sistemleri devreye girer. Kurulumları oldukça kolay olan ev alarm sistemi sayesinde rahatlıkla evde vakit geçirebilmek mümkündür.

Ev alarmının yanı sıra işyeri alarm sistemi de sıklıkla tercih edilenlerdendir. Özellikle kasaların ve değerli evrakların bulunduğu ofisler birçok açıdan korunmaya ihtiyaç duyulur. Bunun yanında birçok çalışanın bu iş yerlerinde emek verdiği projeler de bulunur. Olası bir hırsızlık durumunda tüm bunlar zarar görür ve iş üretimi aksar. Dolayısıyla böyle bir durumun meydana gelirse yetkili birimlere haber verecek bir alarm sisteminin varlığı, birçok kişinin stresini azaltır ve güvende hissetmesine yardımcı olur. İş yerinin büyüklüğüne göre alarm sistemlerinin farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Küçük bir ofis için uzaktan kumandalı alarm sistemi oldukça pratik bir tercih olur. Bu alarm sistemleri uzaktan kontrol edilebilir oldukları için kolaylıkla kumandalar tarafından yönlendirilebilirler. Kablosuz bir yapıya sahip olduklarından hem kullanım kolaylığı hem de görüntü açısından avantaj sağladığı unutulmamalıdır.

Güvenliğin Anahtarı Alarm Sistemleri

Güvenlik özellikle büyük şehirlerde yaşayan herkes için daha da önemli hale gelmiştir. Hemen hemen birçok yerde ve alanda güvenliği sağlamak alarm sistemleri ile oldukça pratiktir. Ancak alarm sistemlerinin farklı işlevlerde, boyutlarda ve modellerde olması kullanım farklılığından dolayı oldukça doğaldır. Alarm ve uyarı sistemleri arasında panik alarmını, hareket dedektörünü, yangın algılama dedektörünü, gaz dedektörünü, kapı ve pencerelere yerleştirilecek sensörleri görmek oldukça mümkündür. Tüm bunlar konumlandırılacakları yerlerin özelliklerine göre üretilmiştir. Bunlar arasında yer alan panik alarmının oldukça pratik bir kullanımı bulunur. Evde yatak odasında veya oturma odasında istenilen bir noktaya yerleştirilebilir. Bu panik butonlarına kendinizi tehlikeye hissettiğiniz bir anda basmanız yeterlidir. Bu butonlara önceden yardım adresi kodlamalısınız. Böylece mağdur olduğunuz an alarm sistemi otomatik olarak adresinize yardım gönderir. Bir diğer akıllı alarm sistemi parçası ise hareket dedektörü olur. Bu hareket dedektörleri evin veya iş yerinin içerisindeki zamansız hareketlenmeyi algılamak için vardır. Bu dedektörler, haberiniz olmadan kimsenin etrafta gezinememesini sağlar.  Bu hareket dedektörleri eğer evde evcil hayvan besliyorsanız sıkıntı oluşturmayacak şekilde kodlanmıştır. Evcil hayvan hareketleri daha öncesinde tanımlandığında bir sorun meydana gelmez. Daha önce kaydedilmemiş bir hareket tespit edildiğinde ise bundan direkt haberdar olursunuz.

Yangın algılama ve gaz dedektörü ise oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Olası bir yangında veya gaz kaçağında sizi haberdar etmek üzerine sistemleri kurulmuştur. Sesle, ışıkla veya teknolojik ürünler aracılığıyla olası bir olumsuzlukta sizinle iletişime geçen bu sitemler sayesinde hem can hem de mal güvenliği korunmuş olur. Özellikle yangın gibi her saniyenin önem kazandığı durumlarda durum ne kadar önceden bilinirse o kadar erken müdahale edilme imkânı oluşur. Gaz dedektörü kullanımı da özellikle doğal gazın kullanıldığı evlerde oldukça önemlidir. Karbondioksit gazı renksiz ve kokusuz bir gaz olduğundan evde yaşayanlar tarafından fark edilmeyebilir. Dolayısıyla bunun için bir alarm sisteminin varlığı can sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bir diğer alarm mekanizması ise kapı ve pencerelere takılan alarm sistemleridir. Pencere alarm sistemi ve kapı alarm sistemi sayesinde sizden habersiz bu yerlerin açılması durumunda alarm sistemi sesli olarak devreye girer ve size haber verir.

Alarm Sistemleri Nerelerde Kullanılabilir?

Alarm sistemleri iş yeri, ev, mağaza ve dükkânların güvenliğinin sağlanmasında olmazsa olmazlar arasında yer alır. Özellikle mağaza alarm sistemi sayesinde değerli ürünler koruma altına alınarak hırsızlık gibi olayların oluşmasına sebep olan kişilerin yakalanmasında yardımcı olur.  Mağazanın büyüklüğüne göre alarm sistemlerinin seçilmesinin daha mantıklı olduğu unutulmamalıdır. Alarm sistemleri genel olarak reflektör, panel, sensör gibi yardımcı parçalardan oluşur. Tüm bunların görevi hareketi, dumanı veya sisi algılamak üzerine tasarlanmıştır. İstenmeyen bir yangının veya hırsızlığın oluşması durumunda birçok alarm sistemi ışık ve ses ile devreye girer.

Akıllı alarm sistemleri sayesinde olumsuz durumlar, kullanıcıların her nerede olursa olsun haberdar olabilmeleri için oldukça önemlidir. Böylece kullanıcılar uzak veya yakın nerde olursa olsunlar telefonlarını yanında taşıdıkları sürece bu durumdan haberdar olabilirler. Böylece eğer yangın evde meydana geliyorsa yetişememe durumunda komşularından yardım istemek için zamanları olabilir.  Bu da evdeki canlı veya cansız şeylere zarar gelmesini engelleyebilir. Evler birçok kişinin gündelik hayatın yoğunluğundan kurtulup dinlendikleri yaşam alanlarıdır. Dolayısıyla alarm sitemlerinin evlerde kullanılması oldukça yaygındır. Ayrıca evlerde kullanıcılar değerli eşyalarını da saklayabilir. Dolayısıyla bu değerli eşyaların güvenliği bu şekilde sağlanabilir. Ev ve iş yerleri dışında okullarda, kafelerde, hastanelerde de sıklıkla kullanılır. Özellikle bankalarda sıklıkla tercih edilen alarmlar sayesinde kullanıcıların mal güvenlikleri sağlanmaya çalışılır. Bankaların yanı sıra kuyumcu, market, bakkal gibi yerlerde dükkan alarm sistemi tercih edilebilir. Bu tarz alarm sistemleri büyük mağazalarda kullanılanlara göre daha farklı boyutlarda ve güçte olabilir.  Alarm sistemleri hırsızlık gibi hem can hem de mal kaybına neden olabileceği için bu tarz önemlerin alınması oldukça mantıklıdır.

Yangın Alarm Sistemi Özellikleri

Güvenlik pek çok yerde önemsenen noktalardan birisidir. Çünkü hem iş yerinde hem de ev ortamında maddi manevi kendinizi güvence altına almak istemeniz oldukça doğaldır. Bu noktada devreye giren alarm sistemi modelleri, kullanıldıkları yerlere ve amaçlara göre farklılık gösterir.  En sık rastlanan alarm sistemleri içerisinde hırsız alarm sistemleri ve yangın alarm sistemleri bulunur. Yangın alarm sistemleri hem evde hem de iş yerlerinde güvenlik amacıyla kullanılır. Özellikle mutfakta yemek yaparken ocak kullanımı esnasında yangın meydana gelebilir. Bu yüzden yangın alarmlarının en azından evde mutfakta kullanılması hem can hem de mal kayıplarının önlenmesinde işe yarar olabilir. İş yerlerindeki bir yangın alarmı da oluşabilecek zararları en aza indirmede yardımcı olur. Yangın alarm sistemi kablosuz konvansiyonel ve adresleyebilir olmak üzere üçe ayrılabilir. Adresler ve konvansiyonel sistemler kablolu sistemler içerisinde yer alır. Konvansiyonel sistemler yangının noktasal değil, bölgesel sinyalini verir. Adresli sisteme dayalı alarmlar ise yangının tam olarak nerede çıktığını kullanıcılara belirtir. Böylece yangının başladığı yeri bulmanızda ve müdahale etmenizde yardımcı olur. Kablosuz olanlar sistemler ise kontrol panellerine kablosuz halde bağlanırlar. Kablosuz sistemler adresli sistemlere benzer olarak yangının noktasal olarak iletilmesini sağlarlar. Bu ihbar panele bir radyo sinyali ile gönderilir. Hangi yangın alarm sistemini belirleyeceğiniz ise kuracağınız alan ve sistemin kapasitesi ile yakından ilgilidir.

Kablolu alarm sistemi genel olarak bağlı bir şekilde oldukları için güç kaynağı ile çalışır. Ayrıca olası bir elektrik kesintisine karşı da pil yedeklemesi gerçekleştirilir. Kablolu modellerde sinyal kesilmesi, sinyallerin karışması gibi bir durumla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Kablolu olan yangın alarm sistemlerinde dedektörler, ihbar butonları ve sirenleri kontrol paneline yakın tutulma zorunluluğu bulunmaz. Kablo uzatılarak parçalar istenilen yere taşınabilir. Kablosuz olanlar ise işçiliği kolay olan sistem olarak adlandırılabilirler. Bu da kullanıcılara bütçe dostu bir yaklaşım sunar. Kablosuz bir sistem tercih ettiğinizde kabloyu belirli yerlere taşımak amaçlı duvarı veya tavanı delmenize gerek kalmaz. Böylece pratik kullanımla birlikte genel dekorasyonu bozmamış da olursunuz. Ayrıca kablonun hasar almasıyla sistemin bozulma ihtimali de yoktur. Yangın alarm sistemi fiyatları da kablolu veya kablosuz seçime göre değişiklik göstermekle birlikte alarmın markasına, sensör gücüne ve dayanıklılığına göre değişiklik gösterir. Bunun yanında alarm sisteminin ne kadar teknolojik olduğu da fiyatları etkiler. Örneğin bazı alarm sistemleri akıllı telefon, bilgisayar veya tablet gibi teknolojik araçlarla uyumlu olabilir. Böylece siz evden ne kadar uzakta olsanız da istenmeyen bir durumdan direkt haberdar olabilirsiniz. Bunun için sıklıkla tercih edilen telefon aramalı alarm sistemi seçeneklerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Alarm Sistemi Doğru Bir Şekilde Nasıl Kurulur?

Alarm sistemlerinden alacağınız verimi arttıran bir diğer nokta kuşkusuz doğru bir kurulum olur. Aldığınız alarm sisteminin doğru ve eksiksiz bir şekilde çalışabilmesi için eksiksiz kurulum yapıldığından emin olunmalıdır. Alarm sistemi kurulumu sanıldığı kadar zor değildir. Belirli adımlar takip edildiğinde ve bazı noktalara dikkat edildiğinde kurulumu yetkili servis yapabileceği gibi siz de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu kurulum, kullanmak istediğiniz ortam,  alarmın özellikleri ve işlevleri ile yakından ilişkilidir. Yaşadığınız evin gittiğiniz iş yerinin güvenliğini sağlamak ve değerli eşyalarınızın ve sevdiklerinizi korumak için kuruluma dikkat etmenizde yarar vardır. Bunun için alarm sistemi tavsiye yorumlarına kulak verebileceğiniz gibi ürünlerin kullanım kılavuzlarına da dikkat etmenizde yarar vardır.

Alarm sistemlerini doğru bir şekilde kurabilmek için tuş takımını ve kontrol panelini doğru yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Bu panellerin eve girebilecek yabancılar tarafından görünmeyen bir yere yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden pencere ve giriş-çıkış yerlerinde saklı bir şekilde yerleştirilmesi daha doğru olur. Çünkü panelleri gören hırsızlar kendilerine ona göne bir geçiş rotası belirler. Bu da alarmınızın işlevini yerine getirememesine neden olabilir. Bu panellerin yerini gören kullanıcılar alarm sisteminizi devre dışı bırakabilir. Bunun için eğer tuş takımı kapaklı bir yapıya sahipse kullanılmadığı zaman bu kapağın kapalı olmasına özen gösterilmesi fark edilme ihtimalini düşürür. Sensörleri doğru noktalara yerleştirmek de oldukça önemlidir. Özellikle, kolay girilebilecek pencere ve kapılara bu sensörlerin yerleştirilmesi mantıklı olur. En ufak bir aralıkta dahi sensörlerin işlevini yerine getirmesi ve kullanıcıları uyarması oldukça önemlidir. Sensörler kablolu ve kablosuz ürünlerde farklılık taşıyacağından kablosuz olanların pillerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Böylece sistemin kendini devre dışı bırakma olasılığını en aza indirmiş olursunuz.  Akıllı ev alarm sistemi kurmadan önce sensör ve dedektörlerin eve bir başkası geldiğinde o kişinin hareketlerini algılayabilecek konumda yerleştirilmesi faydalı olur. Bu sensörler özellikle girişlere ve pencerelere konumlandırılmalıdır. Yangın alarm sistemleri ise tavanın tam ortasına kurulabilir. Bir yangın çıkması durumunda duman açığa çıkacak ve ısınan hava direkt olarak yukarı çıkacağından yangından kullanıcıların daha kısa bir sürede haberi olur. Bu da alınacak önlemlerin en hızlı şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlar.

Alarm Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güvenli bir iş yeri ve ev ortamı oluşturulmak istendiğinde akla gelebilecek olan önlemlerden birisi de sensörlü alarm sistemi olur. Bu alarm sistemleri olası bir tehlikede hassas sensörlerle durumu algılayarak, ses ve sinyalle birlikte durumu ev veya iş yeri sahiplerine ulaştırabilir. Dolayısıyla en iyi alarm sistemi almak için birtakım noktalara dikkat edilmesinde yarar vardır. Alarm sistemi almadan önce ne amaçla alırsanız alın öncelikli olarak güvenilir bir markadan olmasına emin olmalısınız. Böylece ürünün sağlamlığı ve kullanım ömrüyle ilgili biraz da olsa avantaj elde etmiş olursunuz. İstenmeyen olası bir zorlukta yetkili servisle iletişime rahatlıkla geçebilmeniz de oldukça faydalı olur.  Bununla birlikte çoklu parametreye sahip alarmları seçilmesi daha mantıklı olabilir. Böylece yanlış alarm ihtimalini minimum seviyede tutmuş olursunuz. Çoklu parametrenin yanında kızılötesi ve mikrodalga algı sistemlerine sahip olan modellere yönelmeniz çok daha işe yarar olur. Kısacası alarm sistemlerinin multi-sensör olmalarına dikkat edilmelidir. Kurulumunun olması gerektiği gibi gerçekleştirmesi de alarm sisteminin maksimum verimde çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Dolayısıyla kurulumu sorunsuz olan ürünleri tercih etmeniz de dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

Kablolu alarm sistemi olduğu gibi kablosuz olan modeller de bulunur. Alarm sistemi almak isteyenler öncelikle hangisini tercih etmek istediklerini belirlemelidir. Böylece mevcut olan ürünlerden daha kolay bir şekilde seçim yapabilmek mümkündür. Bütçenizi ve kullanım rahatlığını göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz. Alarm sisteminin nerede kullanılacağı da dikkat edilmesi gereken durumları etkiler. Çocuklu ve evcil hayvan bulunan bir evde yaşıyorsanız ona uygun bir alarm sistemi tercih etmeniz güvenlik ve rahatlık açısından önemlidir. Bunun için daha küçük ve yükseğe monte edilebilen ürünleri tercih etmeniz iyi bir karar olabilir. Ev için alarm sistemi almadan ve kurmadan önce mutlaka evinizin kaç giriş çıkış noktası olduğunu belirlemeli ve bu noktaları da alarm sistemine dâhil etmelisiniz. Seçeceğiniz alarm sisteminin yedek parçalarının kolay bulunabilir olması da oldukça önemlidir. Genellikle alarm sistemlerini ana kasa, dedektör ve panellerden oluşur. Dolayısıyla bunlar ne kadar sağlamsa o kadar uzun süre alarm sistemlerini kullanabilir ve kendinizi o kadar güvende hissedebilirsiniz. Güvenlik seviyesini daha da yükseltmek isterseniz, şifreli alarm sistemi ürünlerine yönelebilirsiniz. Bu tarz ürünlerde belirleyeceğiniz şifrenin güçlü olması durumunda güvenliğiniz daha güçlenir ve bu şifre girilmediği takdirde yetkisi olmayan kimse tarafından evinize müdahale edilemez.  İhtiyacınıza, isteğinize ve bütçenize göre birbirinden farklı alarm sistemi modellerine sayfamızdan ulaşabilir, dilerseniz kullanıcı yorumlarını okuyarak ürünler hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Her bütçeye ve ihtiyaca uygun alarm sistemleri Hepsiburada’da sizleri bekliyor!

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Alarm sistemlerinin genel çalışma prensibini sensörler oluşturur. Bu sensörler aracılığıyla hırsızlık, yangın veya gaz kaçağı gibi istenmeyen durumlar algılanır ve alarm sinyalinin devreye girmesiyle ev sahibi veya çevredekiler bundan haberdar edilir.

Alarm Sistemi Nasıl Kurulur?

Kurulum alarm sisteminizin tipine ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kurulumu yetkili servisle gerçekleştirebileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için evin tehlike oluşturabilen bir noktasını belirlemek ardından alarm paneli, siren, dedektör ve şifreleme panelinden oluşan bu sistemi maksimum performansta çalışacak şekilde kurulumu gerçekleştirmeniz önemlidir. Özellikle sensörler en küçük hareketi ve belirtiyi algılayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Hangi Alarm Sistemi Daha İyi?

Alarm sistemleri kullanım amaçlarına göre değişiklik gösterdikleri için iyi bir alarm sistemi amacına uygun olarak seçilmiş bir alarm sistemi olur. Bunun yanında olumsuz durumu algılayacak ve bunu kullanıcılara iletecek olan sensörlerinin hassas olmasına ve algılarının güçlü olmasına dikkat edilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Alarm Sistemleri Fiyatları

1826 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 1826 ürün
DSACategoryId/2147483638/17201/161719/162051