Akü

Bilgisayar Aküleri

Bilgisayar aküleri, elektrik kesintisi veya voltaj düşmesi gibi bir sıkıntı olduğu bilgisayarın çalışabilmesi için gerekli enerjiyi depolayan ve gerektiğinde kullanan ürünler için üretilmiştir. Bu aküler, bilgisayarlarımızın uzun ömürlü olması ve sağlıklı çalışabilmesi için gerekli araçlardır. Doğru akım enerji kullanımını sağlayan bilgisayar aküleri sayesinde bilgisayarımızda elektrik şebekelerinden kaynaklı sorunlar nedeniyle çıkabilecek arızalarda önlenmiş olur.

Bilgisayar Aküsü

Bilgisayar aküleri enerji ihtiyaçlarını karşılamak için farklı modellerde üretilir ve satışa sunulur. Bakımlı aküler, bakımsız aküler, kesintisiz aküler (UPS Güç Kaynağı) gibi çeşitleri bulunmaktadır. Günlük hayatımızın en önemli iki ihtiyacı olan bilgisayarlar ve elektrik bu tür donanımları kullanmamızı zorunlu hale getirmiştir. Elektrik kesintileri, voltaj düşmeleri ve enerji kayıpları büyük paralar vererek aldığımız bilgisayarların ciddi zararlar görmesine neden olur. Bilgisayarlarda veya diğer elektronik cihazlarda oluşabilecek bu gibi zararları en asgariye indirmek için kesintisiz güç kaynağı kullanmak gereklidir. Bilgisayar aküsü diye tabir edilen bu araçlar yalnızca bilgisayarlarda değil aklımıza gelebilecek tüm elektronik cihazların çalıştırılmasında ve korunmasında kullanılabilir. Aydınlatma, alarm, yangın ve güvenlik, haberleşme cihazları ve daha birçok sistemin çalıştırılmasında güç sağlayan aküler elektriğin olmadığı zamanlarda en temel ihtiyaç haline gelmiştir.

Bilgisayar Aküsü Nedir?

Bilgisayar aküsü, elektriksiz bir ortamda bilgisayarın çalışmasını sağlayan aynı zamanda ani elektrik kesintileri sırasında yaşanacak elektronik sorunlar için bir gerilim emme görevini üstlenen UPS cihazların en önemli bölümüdür. Genellikle yatay ve dikey olarak da çalışabilen bakımsız kuru aküler, ters çevrilseler bile sızdırma yapmazlar. Rafta bekleme süreleri de son derece uzun olan aküler gaz sızdırmaz tiptedir.

Bilgisayarlar için gerekli olan aküler, genellikle metal bir koruma paneli içerisine yerleştirilmiş transformatör veya elektronik devrelerden oluşan cihazdır. Bilgisayarın çalışması için kullanılan elektriğin doğru akım ile sağlamaya yaramaktadır. Prizden alınan elektriğin gerilim düşmesi veya yükselmesi durumunda bilgisayarın zarar görmemesi için doğru bir şekilde enerjiyi aktarmaya yarayan cihazlarda bulunan bakımsız kuru akülar büyük önem teşkil eder.

Bilgisayar Aküsü Önemli midir?

Ani güç kayıpları bilgisayarların zarar görmesine, arızalanmasına, yazılımsal sorunların yaşanmasına neden olur. Bir bilgisayar alırken hiç akla gelmeyen ancak ani elektrik kesintileri ve voltaj düşmesi sonucunda zarar görmeleri üzerine ihtiyaç duyulan bu donanımlar sadece kesinti ve voltaj düşmesinde değil şehir elektriğinin doğru değer ve birimlerde bilgisayara iletilmesinde de işlevsel öneme sahiptirler. UPS cihazınızın ne kadar bir güç gereksinimi olduğunu belirlemeli ve buna göre bir bilgisayar aküsü tercih etmelisiniz. Ani elektrik kesintilerinde ve gerilim sapmalarında bilgisayarın tamamı zarar göreceği gibi içerisindeki donanımsal parçalarında arızalanmasına ve hatta tamir edilemeyecek biçimde yanıp tahrip olmasına neden olur. Bu gibi zararlar bilgi, belge ve veri kaybına neden olarak bilgisayar kullanıcısını mağdur eder. Bu elektriksel sorunlarda en çok karşılaşılan arıza ana kartın yanması durumudur. Ana kartın yanması ile bilgisayar çalışmaz hale gelir. Bu gibi sorunları engellemek için sahip olacağınız kesintisiz güç kaynağının uzun süreli kullanımı için bakımsız kuru akülerini zamanla değiştirmeniz gerekir.

Prizden alınan elektrik ile bilgisayarın çalışmasını sağlayan enerjinin doğru akım yöntemiyle dengede tutulması son derece önemlidir. Kesintisiz güç kaynakları, harmonik adı verilen gerilim dalgalanmalarından bilgisayarı koruyan kesinti esnasında ise ihtiyacı olan elektriği gerektiği kadar üreterek sistemin çalışma devamlılığını sağlayan modellerdir. Olumsuz elektrik şebekesi sorunlarına karşı çok önemli olan bilgisayar akülerinin olmaması yalnızca bilgisayara değil iş gücü kaybına neden olarak kurum ve kuruluşlara da maddi anlamda zarar verir. Şebekedeki anormal durumların düzeltilmesi, bilgisayara kaliteli ve temiz enerjinin aktarılması için bilgisayar akü kullanımı neredeyse şarttır. Türkiye'deki yüksek gerilim, düşük gerilim, frekans değişimleri ve ani voltaj sıçramaları dikkate alındığında bilgisayar akü kullanımının önemi çok yüksektir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bilgisayar Aküleri

1295 ürün listeleniyor
Avantajlı Fırsatlar
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 38 / 1295 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?