Bosch Kombi 

Isınma ve sıcak suya kavuşma en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir. Soğuk kış aylarında evleri, iş yerlerini, mağazaları, otelleri vb. ısıtmak için ve suyun sıcaklığını arttırmak için doğal gaz hammaddesini kullanarak çalışan ısıtma mekanizmasına kombi denir. Günümüzde insanlar artık ev bakarken evin kombili olup olmadığını önemser hale gelmiştir ve Türkiye’de yaklaşık 3 milyon kombi kullanmakta olan hane bulunmaktadır. Teknolojinin tırmanışa geçmesiyle beraber eski tip geleneksel kombilerin yerini yoğuşmalı kombiler almıştır ve yoğuşmalı tip kombilerin mucidi de Bosch kombi olmuştur. Bosch kombi alıp almama konusunda kararsızlık yaşıyorsanız neden Bosch marka kombi almanız gerektiğine dair nedenleri, Bosch marka kombilerin özelliklerini, Bosch kombi fiyatlarını ve Bosch kombi çeşitlerini bilmeniz işinize yarayabilir. Ayrıca Bosch kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız da kombi aldıktan sonra uzun ömürlü kullanım için gereklidir. 

Bosch Kombi Almanız İçin 6 Farklı Neden

Bosch kombi almak hususunda endişeleriniz varsa size neden Bosch marka kombi almanız gerektiğine dair 6 farklı neden:

 • Kolay kontrol edilebiliyor olması: Üzerinde yer alan Bosch kombi ayarları sayesinde kolayca kontrol edilebiliyor olması Bosch kombi tercih sebeplerinden sadece bir tanesi. Kolay kontrol ediliyor olması kullanım kolaylığı açısından büyük avantaj sağlıyor. Kombinin üzerinde sıcak su için ayrı ve petekler için ayrı ayarların ve dijital göstergelerin yer alıyor olması sıcaklığı basit bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.
 • Verimlilik kapasitesinin %110’a kadar çıkabiliyor olması: Bosch kombiler azıcık enerji ile çok fazla verim elde edilmesini sağlar. Verimin yüksek olması; suyun açılır açılmaz saniyeler içinde ısınmasını ve peteklerin de kullanılan alanı çabucak ısıtmasını sağlar. Ayrıca yüksek verimlilik sayesinde bir sonraki maddede de geçen enerji tasarrufu sağlanır. 
 • A plus kaliteden de yüksek enerji tasarrufu: Bosch kombi elde edilmek istenen sıcaklıklara en az seviyede doğal gaz kullanarak ulaşan bir sistem ile çalışır. Bu durum doğal gaz faturalarınıza da olumlu bir şekilde yansıyacaktır. 
 • Boyutsal olarak az yer kaplama özelliği: Elektronik aletlerden ilk bilgisayarın bir oda boyutunda olduğu düşünülünce Bosch kombilerin kapladığı alan sağladıkları performansın yanında çok küçük kalıyor. Bu da evlerinizde, iş yerlerinizde, otellerde, restoranlarda alandan tasarruf sağlamanıza yarar.
 • Ultra sessiz çalışma özelliği: Bosch marka kombi adeta “az laf çok iş” prensibini benimsemiş bir çalışma modeli sergileyerek sessizce yapması gereken işi yapıyor. Size ise sadece arkanıza yaslanıp sıcaklığın keyfini sürmek kalıyor. 
 • Kurulum kolaylığı: Bosch kombiler kolay kurulum özellikleri ile kullanıcılarına avantaj sağlıyor. Ancak kurulumun yetkili servis tarafından yapılması garantinin devre dışı kalmaması için önemli.

Bosch Kombi Tercihinizi Kolaylaştıracak 10 Madde

Bosch kombi almaya karar verdiniz fakat hangi model Bosch kombi alacağınızı bilmiyorsanız bilmeniz gereken 10 önemli faktör:

 • Kombi almaya karar verdiyseniz Bosch kombi modelleri hakkında bilgi sahibi olmanız işinize yarayacaktır. Bosch modellerini sitemizden teker teker inceleyebilirsiniz. Modelleri teker teker karşılaştırıp fiyat, kalite, performans ve verimlilik açısından değerlendirerek almak istediğiniz modele karar verebilirsiniz. 
 • Verimlilik oranı önemli bir tercih kriteridir çünkü doğal gaz faturalarınıza verimlilik oranının sonuçları yansıyacaktır. Verimlilikten kasıt az miktarda doğal gaz kullanarak çok miktarda enerji elde etmektir. 
 • Ayrıca cihazın ses düzeyi de bir başka önemli kriterdir. 32 desibellik bir ses düzeyine sahip cihaz kulağı rahatsız etmez ancak eski tip kombiler daha gürültülü çalışarak kulağı rahatsız edebilir. Günlük hayatta birçok gürültü insanı rahatsız ederken ısınma amacıyla aldığınız kombinin sessiz çalışması tercih edilme nedenlerindendir. 
 • Çevrenizde Bosch marka kombi kullananlardan bilgi alabilirsiniz. İnternette de kullanıcı yorumları yer alır ancak internette yer alan bazı yorumlar kafanızı karıştırıyor ise güvenilir kaynaklardan ve kişilerden bilgi almanız Bosch kombi seçiminizi kolaylaştırabilir. 
 • Kombinin nerede ve ne kadarlık bir alanda kullanılacağı önemlidir. Eskiden kombiler sadece küçük alanlarda kullanılabiliyorken artık çok geniş alanlarda da kullanılabilir hale gelmiştir. Sizin için kombinin özelliklerinden önemli olanını belirleyerek Bosch kombi çeşitlerinden hangilerinde bu özellikler varsa onu satın alabilirsiniz. 
 • Yoğuşmalı kombiler, yoğuşmasız kombiler, hermetik kombiler hakkında da bilgi almanız tercihinizi kolaylaştıracaktır.
 • Bosch marka kombi almadan önce verim değerlerini ve sağladığı enerji tasarrufunu mutlaka öğrenin. Yarı yoğuşmalı kombilerin verim-enerji oranı tam yoğuşmalılara göre daha düşükken yoğuşmasız kombilere göre daha yüksektir. 
 • Garanti süresi de tercih yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka kriterdir. Genellikle 24 ay olan garanti süresi cihazınızda kullanım hatalarından kaynaklı olmayan problemler için garanti sağlar ve ücretsiz servis desteği sağlar.
 • Ateşleme türü elektronik olan kombiler ısıya ihtiyaç duyulduğunda otomatik olarak çalışır; verimliliği ve enerji tasarrufu daha fazladır. Ateşleme türü pilot olan kombilerin fiyatları uygundur fakat uzun vadede maddi olarak tasarruf sağlamak istiyorsanız elektronik ateşlemeli kombileri tercih edebilirsiniz.
 • Bosch kombi fiyatları 2021 yılına ait güncel tutarlarını da araştırıp karşılaştırmanız bir başka kriterdir. Bu noktada daha pahalı olan tam yoğuşmalı kombiler uzun vadede maddi külfetini çıkartıp ekstra tasarruf sağlar. Kombinin üretiminde kullanılan alaşımların özellikleri de cihazın uzun ömürlülüğü açısından önemlidir. 

Bosch Kombi Özellikleri 

Kombiler yoğuşmalı kombi ve yoğuşmasız kombi olarak ikiye ayrılır. Bosch kombi modelleri genel itibariyle yoğuşmalı olma özelliğine sahiptir. Kombinin çalışma metodu doğal gazı yakması ve bu sayede ortaya çıkan enerji ile suyu ve havayı ısıtmasıdır. Yoğuşmasız kombilerde doğal gazın yanması sonucu açığa çıkan buhar bacadan dışarı atılırken; yoğuşmalı kombilerde açığa çıkan buhar yoğuşarak ısıtmada kullanılır ve bu devridaim sayesinde enerji tasarrufu en üst seviyede sağlanır. 

Bosch kombilerin ISO 9001 ve TSE sertifikası vardır. Bosch kombilerden en fazla verimi sağlamak için Bosch kombi termostat kullanmanız ekonomik yönden tasarruf etmenizi ve konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlar. 

Kombiler sıcak yaz günlerinde sadece sıcak su için de kullanılabilir. Bosch kombilerin ortalama ömürleri 15 yıl olmakla beraber düzenli bakımı yaptırılmalıdır. Ve bu bakım yetkili servis tarafından yaptırılmalıdır. 

Bosch kombilerin özelliklerinden biri de kombinin önemli parçalarına ön taraftan erişilebiliyor olmasıdır. Bu özellik sayesinde Bosch kombi servis işlemlerinde ve de bakım işlemlerinde zamandan ve maliyetten avantaj sağlar. 

Sessiz çalışma ilkesi ile çalışan Bosch kombiler ayrıca kompakt tasarımlarıyla şık bir görüntüye sahip olup alandan tasarruf sağlarlar. 

Bosch kombilerin bazı modellerinde farklı renk seçenekleri mevcuttur. Genellikle beyaz renkli olsa da siyah renkli kombiler de mekanlara şıklık katacak tarzda üretilmiştir.

Bosch Kombi Modelleri 

Satın alacağınız Bosch kombiye karar vermeden önce Bosch kombi modelleri hakkında bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır. 

En sık tercih edilen modellerden birisi Bosch kombi 2200i olmaktadır. Bacalı ve bacasız seçenekleri bulunan bu model tercih edilebilir modellerin başında gelmektedir. %94’e kadar enerji verimliliği sağlamaktadır. Sessiz çalışması diğer Bosch marka kombilerde olduğu gibi bu model için de geçerli bir özellik olarak karşınıza çıkar.

Bosch kombi 2500 W modeli ise tam yoğuşmalı olup %109’a kadar maksimum verimlilik sağlar. Sağladığı bu verimlilik sayesinde anında istenilen sıcaklıktaki suya ulaşmak mümkün hale gelmiş olur. Ulaşılan bu sıcaklık da sabit kalır. Böylelikle suyun ısınması için bekleme yapılmadığından su israfının da önüne geçilmiş olur. Ayrıca buzdolabınızdan bile daha sessiz çalışır.

Bosch Condens 7000i modeli 100 metrekare ve daha büyük alanlarda içiniz rahat bir şekilde kullanabileceğiniz bir model. Bosch kombi 2500w tam yoğuşmalı kombi modeli 32 desibellik sesi ile sessizce çalışır. Garanti süresi 2 yıl olan kombinin kurulumu oldukça kolaydır. Özel mekanizması sayesinde kombiyi donmalara karşı korur. İç aksamına önden ulaşılıyor olması da kolay bir şekilde bakım ve servis ihtiyacının yapılmasını sağlar.

Yoğuşmasız Kombi ve Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar

Kombi alacaksanız yoğuşmasız ve yoğuşmalı terimleri kulağınıza çalınmış ya da bu terimlere internette Bosch kombi modellerine bakarken denk gelmiş olabilirsiniz. Hermetik yalıtımlı anlamına gelen Fransızca kökenli bir sözcüktür ve bu tür kombiler kombinin çalışması esnasında yanan doğal gaz buharını olduğu gibi atmosfere salmaktadır. 

Yoğuşmalı kombiler ise oluşan doğal gaz buharını kullanarak enerjiye çevirmektedir. Bu bağlamda yoğuşmalı kombiler daha yüksek teknolojiye sahiptir ve daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Haliyle fiyatları da daha yüksektir ancak uzun vadede harcanan parayı amorti eder ve maddi olarak tasarruf sağlar. Yoğuşmalı kombi kullanılacak evlerde daha fazla radyatör kullanılmalıdır, yerden ısıtmalı sistem için de yoğuşmalı kombiler uygundur. Yoğuşmalı kombi kullanılacak evlerde su tesisatı boruları demir, alüminyum ya da bakır hammaddesinden yapılmış olmalıdır. 

Bosch Tam Yoğuşmalı ile Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar

Yoğuşmalı kombiler yanan doğal gazın buharını da kullanarak yüksek verimlilik sağlayan yeni teknoloji kombilerdir. Yoğuşmalı kombiler yarı yoğuşmalı ve tam yoğuşmalı kombiler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki tür kombiyi birbirinden ayıran en büyük fark verim oranları arasındaki farklılıktır. Yarı yoğuşmalı Bosch kombi türü %101 oranında verim sağlarken tam yoğuşmalı Bosch kombiler %109 oranında ultra verimlilik sağlarlar. 

Ayrıca Bosch kombi fiyatı tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı kombilerde farklılık göstermektedir. Tam yoğuşmalı kombiler ilk alınan maliyet açısından yarı yoğuşmalı kombilere göre daha yüksek ücrete sahip olsa da maliyetini sağladığı verimlilikle birkaç senede çıkarmakta ve kullanıcısına maddi tasarruf sağlamaktadır. Yarı yoğuşmalı kombiler geleneksel kombilere göre daha fazla verimlilik sağlarken tam yoğuşmalı kombiler maksimum verimlilik sağlamaktadır. 

Bosch Kombi Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Kombinizin takıldığı yer cihazın doğru çalışması, kombiden verimli bir randıman alınması ve güvenliğiniz için son derece önemlidir. Kombiniz açık hava alan yere konumlandırılmamalı, kolayca alev alabilecek yerlere kurulmamalıdır. Ancak balkonunuzda kapaklı bir kombi koruyucu dolap varsa balkona konumlandırabilirsiniz. Kombinizin açık hava alan yere kurulmamasının nedeni kombinin sıcak ve soğuk hava olaylarından etkilenebilir olmasıdır.

Bosch kombi temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Kombiden kaynaklı bir sorun yoksa peteklerin havası alınmalıdır. Petek boruları tıkanmışsa kombi çalışmaya ara vereceğinden boruların temizlenmesi önemli bir başka husustur. Boruların tıkanıklığı giderilince kombi çalışmaya devam edecektir. Ayrıca 6 ayda bir ve özellikle de kış aylarından önce kombi bakımı yaptırmalısınız. 

Kombinin basıncı da olması gereken değerlerin dışındaysa ideal seviyeye getirilmelidir. Bosch kombi basıncı fazlaysa yani ikinin üzerindeyse düşürülmeli, düşük ise yani bir buçuğun altındaysa yükseltilmelidir. Kombi basıncına bar denir. 1,5 ile 2 değerleri arasında olması, olması gereken bar değerleridir.

Maddi olarak tasarruf sağlamak için kombinizi evden çıkarken kapatmak yerine en düşük ayara getirerek daha fazla tasarruf sağlarsınız. Kombinin kapanması evin tamamen soğumasına neden olacağından tekrar açtığınızda çok fazla enerji tüketimi olacak ve tasarruf yapayım derken tam tersi durumla karşı karşıya kalacaksınız. Ayrıca kullanmadığınız oda için peteği kapatsanız bile en azından 3 peteğin çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Kombi çalışırken en sağlıklısı peteklerin açık konumda olmasıdır. 

Kombi Montajı 

Bosch marka kombi kurulumu oldukça basit olsa da tam yetkili bir servis tarafından yapılması garanti kapsamı dışına çıkılmaması açısından ve güvenlik açısından daha doğrudur. Kombi montajı alanında uzman yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde oluşabilecek hatalarda firma garanti kapsamında değerlendirmez. 

Kombi montajı için özellikle Bosch kombi yetkili servisi ile irtibata geçerek kombinizi taktırmak için randevu alabilirsiniz. İşlerindeki yoğunluğa bağlı olarak en kısa sürede takacaklardır. Ayrıca ambalajı açılmış kombilerde meydana gelecek sorunlardan yetkili servis sorumlu değildir. Bu bağlamda en iyisi ambalaja dahi hiç dokunmamak ve yetkili servisin kurulum yapmasını beklemektir. 

Bosch Kombi Güvenirliliği

Bosch kombi modelleri Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından onaylıdır ve:

 • Alev sönmesine,
 • Gaz kaçaklarına,
 • Baca çekmemesine,
 • Baca geri tepmesine,
 • Donmalara,
 • Aşırı sıcağa ve soğuğu karşı bütün tedbirler alınmıştır. Bu sebeple Bosch kombiler kullanımı kolay ve güvenli cihazlardır.

Bosch Kombi Arızaları ve Çözüm Yolları

Bosch marka kombi arıza konumuna geçtiğinde panik yapmadan kullanma kılavuzundaki talimatlara uymanız gerekir. Kullanma kılavuzunda arıza numaraları yer alır. Bosch kombinizdeki göstergede belirtilen arıza numarasını kullanma kılavuzundan bularak neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eğer sizin yapabilecekleriniz dışında bir arıza mevcutsa bu durumda Bosch yetkili servise başvurmanız gerekecektir. Yetkili olmayan servis çağırırsanız garanti dışı kalırsınız. Ayrıca yetkili olmayan servisler yanlış işlemler yaparak cihazınızın zarar görmesine sebep verebilirler. Maliyeti uyguna getireyim derken maddi olarak zarara uğrayabilirsiniz. 

Bosch Kombi Fiyatları

Bosch kombi fiyatları 2021 yılında kullanılan malzemeye, kombinin çeşidine (hermetik, yoğuşmalı, yoğuşmasız, yarı yoğuşmalı), sağlanan verimliliğe, kullanılan enerjinin yüksekliğine, ısı kapasitesine, ateşleme türlerine göre farklılık göstermektedir. Yoğuşmalı kombiler, yoğuşmasızlara göre; elektronik ateşlemeli kombiler, pilot ateşlemeli kombilere göre daha fazla maliyetli olduğu için daha pahalı olmaktadır.

Ancak kombilerin uzun yıllar kullanılacağı ve doğal gaz fatura ödemesi yapılacağı düşünülünce yoğuşmalı ve elektronik ateşlemeli kombiler ekonomik anlamda kullanıcıya avantaj sağlamaktadır. Bu sebeple sadece fiyatı uygun olduğu için kombi almak doğru olmayacaktır. Evin büyüklüğüne, kaçıncı katta olduğuna ve bulunduğu konuma göre kombi tercihi yapmak sağlıklı olur. 

Bosch Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Bosch kombilerin hermetik yoğuşmalı, yarı yoğuşmalı ve tam yoğuşmalı çeşitleri bulunmaktadır. Bu türler arasında en fazla verimi ve enerji tasarrufunu sağlayan tam yoğuşmalı kombilerdir. %110 enerji verimliliği sağlarlar. Yarı yoğuşmalı kombiler ise %101 enerji verimliliği sağlarlar. 

Bosch Kombi Özellikleri Nelerdir?

Kolay kurulum ve monte özelliğine sahip Bosch kombi çeşitlerinin garanti süresi genellikle 2 yıldır. Sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılayan Bosch kombilerde enerji verimliliği ise modelden modele değişirken %110’a varan verimlilik sağlanır. Az yer kaplar ve bazı modellerinde siyah renk seçeneği mevcuttur. Sessizce iş görür ve gürültü kirliliğine neden olmaz.

Bosch Kombi Kullanırken Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar mı?

Sağlamaz, çünkü tekrar açılınca daha fazla enerji harcayarak tasarruf sağlamaz. Ayrıca sürekli olarak yapılan açıp kapamalar sonucunda cihazınızın ömrünü kısaltabilirsiniz. Bunun yerine Bosch kombi cihazı kullanırken, ihtiyacınız olmadığı ya da evde olmadığınız zamanlarda en kısık seviyeye getirerek cihazınızın ömrünü arttırabilirsiniz.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bosch Kombi

29 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Isıtma Tekniği
Toplam 24 / 29 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?