Cam Ocak

Bir evin olmazsa olmazları arasında hiç şüphesiz akla gelen ilk şey ocaktır. Gerek en temel ihtiyaç olmasıyla gerek görsel anlamda ön planda bulunmasıyla ocak seçimi son derece önemlidir. Bulduğumuz çağda teknolojinin gelişmesi evlerin temel ihtiyacı olan ocağın da gelişerek değişmesinde önemli bir rol oynuyor. İşlevi artan ocakların aynı zamanda tasarımları da çok daha hoş ve göze hitap eden bir yapıya kavuştu. Bu güzel tasarımlar içerisinde özellikle cam ocaklar mutfağınıza estetik bir dokunuş yaparken ortama ayrı bir hava katıyor. Aynı zamanda gelişmiş teknolojileri sayesinde rahat bir kullanım süreci yaşattığı için cam ocak kullananlar da genellikle memnun kalıyor. Cam ocak fiyatları ise özelliklerine göre değiştiği için geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Bu yüzden pek çok ürün arasından bütçenize en uygun ürünü bulmanız son derece kolaydır.

Cam Ocak Modelleri

Son derece geniş bir özellik listesine sahip olan cam ocakların temel olarak üç farklı çeşidi vardır: gazlı, elektrikli ve indüksiyonlu. Gazlı modeller, geleneksel modellere tasarımsal ve pişirme prensibi açısından çok daha yakındır. Cam bir tabakanın üzerine alışılagelmiş alevli sistemi bulundurur. Özellikle közleme vb. pişirme tekniklerini ocak üzerinde yapmayı seven ya da alışkanlıklarını kolay kolay değiştirmeyen insanlardansanız bu modeller tam size göre. Bu sayede alışkanlarınızdan da camın şıklığından da vazgeçmeden mutfak keyfinizi sürdürebilirsiniz. Son derece şık bir tasarıma sahip olan elektrikli cam ocaklarda borcam gibi farklı pişirme kaplarını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Eğer küçük bir çocuğunuz varsa cam ocak elektrikli modellerinde çocuk güvenliği gibi özelliklerin bulunduğu seçeneklere de bir göz atabilirsiniz. Üstelik çalışmak için herhangi bir gaza ihtiyaç duymadığı için sızıntıdan kaynaklanan patlama veya zehirlenme gibi problemleri yaşama ihtimaliniz de olmaz.

İndüksiyonlu modeller ise tek parça cam görünümüyle elektrikli ocaklar gibi görünse de aslında çok daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Cam tabakanın altında manyetik alan yaratan bir sistem bulunur. Bu teknoloji mıknatıs gibi bir sistemle, ocağın kendisini değil direkt olarak üzerine konulan kabı ısıtmayı esas alır. Böylece ocağınızın üzerine dökülen yemekler yanmadığı gibi çocuğunuzun oyun oynarken koyduğu plastik bir kap ya da eliniz de yanmayacaktır. Bu açıdan son derece güvenli ve gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir modeldir. Ayrıca pişirme gücü çok yüksek olmasına rağmen elektrik tüketimi performansına göre şaşırtıcı derecede az. Siz de mutfakta verimliliği de performansı da yüksek bir ürün arıyorsanız ve modern tasarımlar ilginizi çekiyorsa indüksiyonlu cam ocak sizin için oldukça uygun.

Cam Ocakların Kullanım Alanları

En çok tercih edilen türlerden biri olan elektrikli modeller, çıkıntısız bir cam tasarımıyla ön plana çıkar. Bu tarzdaki ürünlerde ateş bulunmadığı için camın pişirme için ayrılan gözleri ayrı ayrı ısınır. Cam ocak modelleri arasında farklılık yaratan en önemli özelliklerden biri tasarımlarıdır. Tasarım açısından bakıldığında bu ürünleri işlevine göre iki temel sınıfa ayırabilirsiniz. Set üstü cam ocak ve ankastre olanlar. Cam ocak ankastre set şeklinde satın alınabilir bu durumda davlumbaz fırın ve ocak bir set halinde gelir. Bu çeşit setler için mutfak tezgâhınızında önceden setinize uygun bir alan kesilmiş olması gerekir. Böylece set tam anlamıyla mutfağa uyum sağlar ve hem şıklığıyla, hem de işlevselliğiyle sizi memnun eder.

Yeniden tasarlanan mutfaklar veya ilk kez taşınacak ev sahipleri için ankastre seçenekler uygun olabilir. Eğer daha portatif ve gideceğiniz her yere de uyum sağlayacak bir model arayışındaysanız set üstü cam ocak seçenekleri sizin için çok daha uygun olabilir. Bu ürünlerde mutfak tezgâhınızda kestirme vb. bir işlem yapmadan sadece gerekli bağlantıları kurarak kullanıma başlayabilirsiniz. Üst düzey teknolojiye sahip bir ürün olan indüksiyonlu ocaklarda yemek pişirebilmek için ise dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kap seçimidir. Bu modelde elektrikli ocaklarda olduğu gibi borcam vb. ürünler kullanamayacağınız gibi belirli malzemelerden üretilmiş tencereler, tavalar vs. tercih etmeniz gerekir. Aksi taktirde manyetik alana uyum sağlamadığı için ocağınız kabı algılamayacaktır. Bu durum başta büyük bir dezavantaj gibi görünse de firmalar indüksiyonlu ocaklar için pek çok yeni ürün geliştiriyor.

Cam Ocak Tasarımları

Set üstü modeller, geniş bir kullanım alanı ve pratiklik sunar. Tezgahınızın bir kısmına ocağınızı kurup mutfağın başka bir bölümüne mini fırınınızı monte ettirerek son derece işlevsel ve kendinize özel bir mutfak tasarımına sahip olabilirsiniz. Ya da fırın kullanmayı düşünmüyorsanız sadece cam set üstü ocağı alarak ekstra masraflardan kurtulmuş olursunuz. Üstelik sunduğu pratikliğe rağmen şıklığı konusunda sizi hayal kırıklığına uğratmaz çünkü tasarım özellikleri bakımından oldukça göz doyuran seçenekler sunmaktadır. Tasarım konusundaki bir diğer nokta renktir. Cam ocak siyah gibi yoğun bir renkle olabildiği gibi beyaz, gri hatta bronz ve altın rengi olabilir.

Siyah modeller, modern görüntüsü ve tam anlamıyla cam yansıma sunan tasarımıyla oldukça güzel ve çarpıcı olduğu gibi pek çok mutfağa da uyum sağlar. Beyaz renkli olanlar cam hissiyatıyla birlikte siyah kadar yansıma yapan modeller değillerdir. Yansıması daha az olduğu için temizlik açısından iz bırakma problemi de çok daha az görülür. Özellikle açık renklerde mutfak tasarımını sevenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Gri cam ocaklar da son buluşturan gri renk son derece hoş bir görüntü sunar. Cam ocak gri olarak tek bir tona da sahip değildir, farklı markaların farklı tonlarda gri ürünleri mevcuttur. Bu üç temel rengin yanında bronz veya altın rengi çok daha sıra dışı görünen renk seçenekleri de bulunmakta. Eğer farklılık arıyorsanız bu renklere de mutlaka bakmalısınız.

Mutfağınızın En Önemli Parçası Cam Ocaklar

Mutfaklar yemek yapmayı seven herkes için evin en özel noktalarıdır. Günün yorgunluğunu atabileceğiniz lezzetli bir akşam yemeği de sevdiklerinizle yapacağınız samimi bir kahvaltı da mutfağı eşsiz kılar. Yemek yapmak için kullanılan pek çok ekipman bulunsa da en mühim nokta tüm bu ekipmanların en işlevsel ve ihtiyaçlara en uygun şekilde tercih edilmesidir. Özellikle ocaklar, mutfak ekipmanları içinde hayati bir öneme sahiptir. Pek çok markanın farklı ihtiyaçlara cevap veren çeşitli modelleri bulunmaktadır çünkü tek bir ocak tipi herkesi memnun etmez. Yemek pişirme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak alışveriş yapılmalıdır. Böylece yemeklerinizi en lezzetli ve kolay biçimde pişirmenin keyfine varırsınız.

Ocaklar mutfağınızda işlev olarak önemli olduğu gibi tasarımlarıyla da dikkat çeker. Özellikle cam ocak modelleri mutfağında hoş bir dokunuş isteyenler tarafından yoğunlukla tercih edilen modellerdir. Gri, siyah, bronz, beyaz, altın gibi çeşitli renklerdeki tasarımlarıyla mutfağınızda şıklığı sağlayan cam ocaklar birçok kullanıcıya hitap edecek şekilde üretilir. Kalabalık sofralara yemek hazırlıyorsanız ve bu yüzden geniş bir ocak arıyorsanız 5 gözlü cam ocak modellerine bakabilirsiniz. Tam aksi durumda küçük sofralar için satın alabileceğiniz 2 gözlü cam ocak seçenekleri dahi mevcuttur. Siz de ihtiyacınıza ve bütçenize göre size en uygun cam ocak modellerine Hepsiburada.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Cam Ocak Nasıl Kullanılır?

Teknik servis tarafından kurulumu yapıldıktan sonra tıpkı diğer ocaklar gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cam Ocak Nasıl Çalışır?

Cam ocaklar da diğer ocaklar gibi sıcaklık ayarını sağlayan tuşlar sayesinde çalışır.

Cam Ocakta Hangi Tencereler Kullanılır?

Elektrikli ve gazlı cam ocaklarda her türlü tencereyi kullanabilirsiniz. Tek istisna indüksiyonlu cam ocaklardır. Bu modeller için indüksiyonlu ocaklara uygun olarak sayılan tencereleri tercih etmelisiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cam Ocak Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Ocak Tipi
Toplam 24 / 691 ürün
DSACategoryId/2147483637/235604/22026/22026