Uydunet Modemler

Uydunet, TV yayını için kullanılan koaksiyel kablolar aracılığı ile geniş bant internet bağlantısını tüketiciye sunan servistir. Geniş bant internet teknolojisinde kullanıcılar bölge için belirlenmiş olan bant genişliğini ortaklaşa kullanırlar. İnternet hizmetinin alınabilmesi için kullanıcının uydunet uyumlu modem kullanması gerekir.

Uydunet Modem

Uydunet modemler, diğer modem çeşitlerine göre daha yüksek hızlı internet sağlar ve internete bağlanmak için telefon hattına ihtiyaç duymaz. Uydunet ürünler, servis sağlayıcı tarafından oluşturulan altyapıdaki farklılıklar nedeni ile veri trafiği hava şartlarından etkilenmez ve merkeze uzaklığı ne kadar olursa olsun veri kaybı yaşanmaz. Bu nedenlerden dolayı hem ev kullanıcılarının hem de ofis kullanıcılarının yararlanabileceği ürünlerdir.

Uydunet modem ile internet erişimini gerçekleştiren kullanıcılar, VOIP ve IPTV gibi protokolleri kullanabilirler. VOIP bilgisayar üzerinden ses verisi gönderilmesine imkân veren internet protokolüdür. Sesli iletişimin yanı sıra görüntülü iletişime de izin verdiği için kullanışlıdır ve ek maliyeti yoktur.

IPTV, kullanıcıların televizyon yayınlarını internet bağlantıları aracılığı ile izlemelerini sağlar. Bu servislerin klasik radyo ve televizyon yayınlarından farkı dinamik özellikleri sayesinde kullanıcı deneyimini arttırmalarıdır. IPTV, kullanıcıya izlediği içeriği özelleştirme özgürlüğü verir. IPTV servislerinin üç temel özelliği bulunmaktadır. IPTV hizmeti alan bir kullanıcı listelenen programlardan birini seçerek anında veya bir yayını kaydederek daha sonra tekrar izleyebilir. IPTV ile yüksek kalitede canlı televizyon yayınları izlemek de mümkündür.

Uydunet Modem Fiyatları

Uydunet modem seçiminde ve fiyatlandırmasında; cihazın hızı, port sayısı, desteklediği standartlar, kablosuz bağlantı desteği ve güvenlik seçenekleri gibi özellikler belirleyicidir. Modem seçiminde servis sağlayıcının onayladığı ürünler tercih edilmelidir.

DOCSIS 3.0 destekli uydunet modemler kullanıcıların daha yüksek veri aktarım hızına ulaşmalarına olanak verir. Bu modemler düşük versiyonlar ile geriye dönük uyumlu çalıştığı için kullanıcıya servis sağlayıcı değiştirse bile aynı cihazı kullanma imkânı vermektedir. DOCSIS 3.0 destekli cihazlar ayrıca IPv6 ve IPTV uyumludur.

Uydunet modemlerin birçoğu, bilgisayarın ya da yönlendiricinin ethernet girişine kablolu bağlantı sağlayan RJ45 portu içermektedir. Dört portlu ağ anahtarına sahip olan uydunet modemler, daha fazla cihazın kablolu olarak internete bağlanmasını sağlar.

Günümüzde, evlerde birden fazla kablosuz internet bağlantısı destekleyen cihaz kullanılmaktadır. Kablosuz bağlantıyı destekleyen kendinden yönlendiricili ürünler, bu cihazların internete bağlanmasına imkân verdiği için ekstra cihaz ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Güvenlik seçeneklerine sahip modemler kullanıcılara internet bağlantılarını korumak için daha fazla seçenek sunar. Birçok model; WEP, WPA ve WPA2 gibi güvenlik seçeneklerine sahiptir.

Uydunet Modem Nedir?

Uydunet modem, bilgisayarın internet hizmetinin alınacağı kablo TV hattına bağlanmasını sağlayan cihazdır. Bu ürünler kesintisiz internet bağlantısı ve yüksek hızlı veri aktarımı sağladıkları için geniş bant aygıtları olarak da bilinirler. Standart modemlerin aksine uydunet modemler, dijital sinyal transferini yüksek hızlarda gerçekleştirir. Modemlerde iki temel bağlantı noktası bulunmaktadır. Bu noktalardan biri anten prizine diğeri bilgisayara ya da uydu alıcıya bağlanır.

Modemlerde 802.11n kablosuz iletişim standardı kullanılmaktadır. Bu standart, cihazın birden çok anten kullanabilmesini, veri aktarımının daha geniş alanlarda daha yüksek oranlarda yapılmasını sağlar ve geçmiş standartlar ile geriye dönük olarak uyumlu çalışabilmektedir.

Uydunet modemler, DOCSIS standartlarını desteklemektedir. DOCSIS, kablo TV sistemleri üzerinden veri aktarımında kullanılan standartlardır. Günümüzde üreticiler, DOCSIS 3.0 standardını destekleyen ürünleri tüketicilere sunmaktadır. Bu standardın sağladığı en büyük avantaj DOCSIS 2.0 uyumlu ürünlere göre dört kat hızlı veri transferine olanak vermesidir. DOCSIS 3.0 uyumlu uydunet modemlerde hat birleştirme teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknoloji ile amaçlanan daha yüksek veri aktarım hızlarına hata payını azaltarak ulaşabilmektir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Uydunet Modem Fiyatları

2 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?