JBL Kulaklık 

Jbl kulaklık tasarımları, kalite düzeyi yüksek ve aynı zamanda hoparlör sistemleri de son derece gelişmiştir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte, kulaklıklardaki tasarım özellikleri de değişmeye başlamıştır. Kalitesi yüksek kulaklık ve hoparlör arayışında olan bireyler için markanın tasarladığı son teknolojik ürünler dikkat çekmektedir. Bu anlamda, üretilen kulaklıklar kaliteli olduğu için kullanıcıların aklına ilk gelen markalardan bir tanesi de JBL’dir. 70 senelik sektör tecrübesine sahip olan bu marka, yeni nesil kulaklık tasarımları yapar. İnovatif bakış açısıyla geliştirilen kulaklık modelleri, kullanıcıların işini kolaylaştırmaktadır. Kulaklıkların, farklı kullanım alanlarına hitap ettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda, kullanım şekli olarak da birbirinden farklı olan aksesuarlardır. Örneğin, kulak içi ve kulak üstü gibi geliştirilen sayısız ürün gamı seçenekler arasındadır. 

Jbl kulak üstü kulaklık modelleri, son zamanlarda çok sık tercih edilen tasarımlardır. Kulak üstü yapıda imal edilen kulaklıklarla, müzik ve multimedya tutkunları memnun olmaktadır. JBL kulaklık çeşitleri, yaşantısı aktif olan ve belli bir rutini olan bireyler için son derece uygundur. Örneğin, spor tutkunlarının beklentilerine en etkili çözüm yolunu bulan farklı tasarımlara sahip kulaklıklar bulunmaktadır. Ürünlerdeki teknolojik donanımın yanı sıra, dış tasarımları da son derece şıktır. Aynı zamanda, bireylerin kıyafetleriyle kombin yapabilecekleri renk aralıklarında ve görselliklerde kulaklık seçenekleri de vardır. Görsel farklılıklarla genişletilen kulaklıklar, her kullanıcının zevkine hitap eder. JBL markası, kulaklık sektöründe öncü olan markalardan bir tanesidir. Dolayısıyla bu marka üzerinden gönül rahatlığıyla kulaklık satın alabilirsiniz. 

JBL Kulaklık Çeşitleri

JBL kulaklık kablolu, kablosuz, kulak içi, kulak üstü ve benzeri kullanım özellikleriyle tasarlanmaktadır. Uzun ömürlü olarak kullanmak isteyeceğiniz JBL ürünleri, son derece kalitelidir. Üretilen kulaklıklar, rahatsız etmeyen malzeme ve materyaller ile üretilmiştir. Kulak içi kulaklıklar, kulağa tam oturan ve sesi sorunsuz almanıza yardımcı olan ürünlerdir. JBL ürünlerinde kullanılan ses çıkış özellikleri ve multimedya kontrolleri, kulaklıkları yönlendirebilmenize yardımcı olmaktadır. Çünkü bazı ürünlerde, multimedya kontrol tuşu ve ses düzeyi gibi özellikler yer alır. Bunun yanı sıra, kulaklıkların üzerinde yer verilen dahili kumandalar da kulaklıklara işlevsellik katmaktadır. 

Markanın ürettiği kulaklık çeşitlerinin bazılarında, dahili mikrofona da yer verilmiştir. Bu özellikleri sayesinde ise akıllı cep telefonları, tablet gibi cihazlara rahatlıkla takılabilmektedir. Böylece gelen aramalar ilgili kumandalar ile yönlendirilebilir. Kablosuz ya da kablolu olarak üretilen kulaklıklar, ideal frekans aralıklarına sahiptir. Ses oluşumları ise dengeli tiz ve basları verilerek ortaya çıkar. Müzik severlerin beklentilerini karşılayan kulaklık çeşitleri, her kullanım amacını destekler. Kablolu olarak üretilen kulaklıkların kablo uzunlukları yeterli düzeydedir. Aynı zamanda, kablo yapıları da kıvrılma ve katlanmalardan etkilenmez. Modeller arasında; Jbl kulaklık bluetooth ürünleri de yer alır. Bu modeller de son teknolojik bir donanımla tasarlanmıştır. 

JBL Kulaklık Modelleri 

Jbl kulaklık kablolu, kablosuz, kulak içi ve benzeri özelliklerde tasarlanan modeller, farklı teknolojik donanımlara sahiptir. 3 mm jak girişli kulaklıkların yanı sıra, bağlantı noktası ilghtning olan modeller de vardır. Bu bağlantı noktasıyla uyumlu olarak üretilen kulaklık modelleri, oldukça işlevsel ürünlerdir. Yaşantısı hareketli olan ya da spor faaliyetleri yapmaktan hoşlanan bireyler için kablosuz kulaklıklar son derece uygun bir seçimdir. Çünkü kapalı ve açık egzersiz ortamları için kablosuz olarak üretilen kulaklıklar, kolay bir kullanıma olanak sağlar. Aynı zamanda, bluetooth yardımıyla da smart cep telefonlarına ya da bilgisayarlara bağlantı kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sıvı ile temaslara karşı da direnç gösteren kulak içi kulaklık modelleri de vardır. Kulak içi kulaklıklar da spor sırasında terlediğinizde bu durumdan etkilenmez. 

Kulak üstü kulaklıklar kadar Jbl kulaklık kulakiçi modelleri de beğeni toplamaktadır. Büyük beğeni kazanan Jbl markalı kulaklıklar, her yaşta bireyin tercih ettiği ürünlerdir. Modeller arasında; şarjlı, şarjsız yeni sistemli ve eski tasarımlı modeller vardır. Şarjlı modeller, şarj edildikten sonra, uzun süre kullanabileceğiniz ürünlerdir. Dolayısıyla uzun antrenmanlar, tatiller ve benzeri kullanımlarda doğru bir seçim olacaktır. Kablo destekli ve kulak üstü kulaklıklar ise teknik anlamda herhangi bir farklılık içermez. Ses kalitesi ve tasarımıyla müzik severlerin ilgisini çekmektedir. Kablosuz kulaklıkların üstünde yankıyı engelleyen dahili mikrofonlar bulunur. Bu mikrofonlarla rahatlıkla, telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, telefon çağrılarını yanıtlama ve müzik kontrolü sağlayabilmeniz adına çeşitli işlevsellikleri kulaklıklardaki özelliklerde bulabilirsiniz. Çünkü çoğu modelde bu tip kullanımlara olanak sağlayan tuşlar yer almaktadır. Kulak üstü formuna sahip olan kulaklıklar, her yaş grubundan beğeni toplamaktadır. 

Modeller arasında kafa bandlı ve yastıklı ürünler de bulunur. Kafa bandı ve yastık destekli kulaklıklar, uzun ömürlü kullanımlara uygundur. Dolayısıyla uzun süre kullanılsa bile kullanıcıların baş ve kulak kısımlarını rahatsız etmez. Üretimleri hafif malzemelerden imal edildiği için ise ağırlık yapmaz. 

JBL Kulaklık Özellikleri

Son zamanlarda, teknolojinin gelişimi, kulaklık üretimleri üzerinde de etkili olmuştur. Bu anlamda markanın ürettiği kulaklıklar, kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alır. Çünkü her kullanım alanına uyumlu olan kulaklık modelleri vardır. Bluetooth özellikli kulaklıklar ile müzik dinlemenin yanı sıra, farklı kullanım alanlarıyla birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı işlemi Jbl kulaklık kulak üstü modellerle de yapabilirsiniz. Bireylerin kendilerine uygun olarak tercih edeceği kulaklıklar, farklı tip özelliklere sahiptir. Ürünlerin özelliklerine dikkat ederek kulaklık satın almanız gerekir. Çünkü ürünlerdeki özellikler, bireylerin kullanım tecrübelerini etkileyecektir. Markanın ürettiği kulaklıklar, çeşitli kullanım amaçlarına uygun olarak üretilir. Bu anlamda, kullanılan teknolojiler de kullanıcıların işlerini her yönden kolaylaştırır. 

Bluetooth destekli kulaklık üretimleri sayesinde, kablolu kulaklıklarla boğuşmadan rahatlıkla müzik dinleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, telefon müzikleri ya da görüşmelerinizi kontrol edebilirsiniz. Bluetoothlu kulaklıklarla, akıllı asistanınızı bile aktifleştirebiliyorsunuz. Genel olarak markanın ürettiği kulaklıklar, ergonomik ve yumuşak sünger destekleriyle rahat bir kullanıma olanak sağlar. Uzun süreli kullanımlarda bile asla rahatsız etmeyen bir kullanım rahatlığı yakalayabilirsiniz. Bluetooth destekli kulaklıklar, katlanabilme özelliği sayesinde kolayca taşıyabileceğiniz ürünlerdir. Ayrıca dışarıdan hava girişleri de bu ürünleri kullandığınızda en aza indirilmiş olur. Ürünlerdeki üstün bass kalitesi sayesinde ise şarkılardaki vurguları rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bass özellikleri ses performansını en üst seviyede hissetmenizi sağlar. Bu nedenle, full dolu bir pil ile gün boyunca kesintisiz bir şekilde müzik dinleyebilirsiniz.  Jbl t110 kulaklık modelleri de kullanıcıların dikkatini çeken ürünlerden bir tanesidir. Üstelik bu tasarımların mavi, kırmızı, siyah, sarı, beyaz ve benzeri renk aralıkları vardır. Bunun yanı sıra, görsel estetiği de yüksek olan ürünlerdir. Renk ve dış tasarım özellikleri sayesinde, her yaşa hitap eden ürünler, marka farkıyla satışa sunulur. 

JBL Bluetooth Kulaklıklar Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Bluetooth destekli olan kulaklık modelleri, bilgisayarlarla iletişim kuran ürünlerdir. Bilgisayara bağlanarak kullanılan bu ürünler, cihazlar arası uzaktan bağlantıyı destekler. Bilgisayar bağlantılarının yanı sıra, cep telefonlarınıza bağlayarak da bluetooth destekli kulaklıkları kullanabilirsiniz. Son zamanlarda, çoğu bilgisayar modeli, bluetooth kulaklıklarla bağlantı kurmayı destekler. Bilgisayar ve cep telefonu gibi aygıtlar ile kulaklıklar arasında rahatlıkla bağlantı kurulabilir. Bu işlemi yapmak için ise iki cihazında bluetooth özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Bluetooth bağlantısı üstünde yer alan bağlantı tuşu yardımıyla aktifleştirme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Bilgisayarlarınızın işletim sistemine göre bluetooth özelliğini değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca cihazınızın görev çubuğunda yer alan bluetooth bağlantısı simgesine tıklayarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Bluetooth’u açtıktan sonra, bağlantı işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin ardından ise cihazınızla eşleşme olur ve kulaklığınız kullanıma hazır konuma gelir. 

JBL kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jbl markasının ürettiği kulaklıklar, farklı tip işlevsellikler ve özelliklere sahiptir. Dolayısıyla farklı kullanım amaçlarına hitap eden cihaz aksesuarlarıdır. Markanın ürettiği kulaklıkları satın almadan önce, kullanım amacınızı belirlemeniz son derece önemlidir. Aynı zamanda, kulaklıkların teknik özellikleri de günlük aktivitelerinizi destekleyecek nitelikte olmalıdır. Örneğin, spor yapan bireyler için kulak içi kulaklıklar son derece idealdir. Bunun yanı sıra, Jbl c 100 kulaklık modelleri de hemen hemen her kullanıma uygun ürünlerdir. Özellikle, bluetooth özellikli üretimler, kullanıcılardan olumlu yorumlar almaktadır. 

Pil ömrünün uzun olması, kullanım kolaylığı ve benzeri özellikleriyle bluetoothlu modeller kullanıcılardan tam not almaktadır. Eğer uzun süre kullanıma uygun ürünler satın almak istiyorsanız, pil kapasitesi yüksek kulaklıkları satın almalısınız. Bluetooth kulaklıklar ise pil açısından sınıfı geçmiş olan ürünlerdir. En fazla beğenilen Bluetooth kulaklık özellikleri, kullanıcılara hareket kolaylığı sağlar. Hareket alanlarını genişletirken, kablo derdinden de sizleri kurtarır. Dolayısıyla spor yapan ve aktivitesi olan bireyler için kablosuz kulaklıklar son derece uygundur. Ayrıca kulaklıkların kullanıcılar tarafından kolayca taşınması ve katlanabilir oluşu da beğenilen özelliklerinden biridir. 

Farklı alternatifler ile kullanıcıların karşısına çıkan Jbl markası, kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak üretimler yapar. Çıkarılabilir mikrofonlu, harman, kablosuz, kablolu gibi seçenekleriyle farklı şekillerde kulaklıkları kullanabilirsiniz. Teknolojik düzeyi yüksek olan cihazlar arasında, son zamanlarda önemli bir yere sahip olan bluetooth kulaklıklar, günlük yaşantınızda kaliteli bir kullanıma olanak sağlar. Markanın tasarladığı kulaklıkları satın alırken, kullanım koşullarınıza uygun bir seçim yapmalısınız. Bu anlamda, dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri de şarj edilebilme özelliği ve kullanım süresidir. Şarjlı ürünlerde kullanım süreleri ise günlük kullanımlara uyum sağlayacaktır. 

Sürekli telefon görüşmesi yapan iş insanları için şarjlı kulaklıklar, doğru bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra, uzun egzersizler ve benzeri aktiviteler için de şarjlı kulaklıkları satın alabilirsiniz. Şarjlı kulaklıkların dolum süresi son derece kısa ve şarjın bitiş süreci de uzundur. Bu üretimlerin 10 saatin üstünde şarj kullanım süresi vardır. Genel olarak, uzun telefon görüşmeleri ve müzik dinleme işlemi yapmak için uygun üretimlerdir. Uzun ömürlü ve dayanıklı olan Jbl kulaklıkları, uzun yıllar kullanabilirsiniz. Ancak bluetoothlu kulaklıkların 3.0 sürüme sahip olması gerekir. Aksi halde smart cep telefonlarıyla eşleşmesi mümkün olmayacaktır. Bu anlamda, dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de kulakları rahatsız etmemesidir. Kulaklıklardaki özel sünger kaplamalar ile taktığınız andan itibaren rahatlığı hissedeceksiniz. Yumuşak bir kulaklık kullanımı deneyimi yaşayabilirsiniz. 

JBL Bluetooth Kulaklık Kullanımı 

Marka tarafından üretilen kulaklık modelleri, her türlü ihtiyaca yön vermektedir. Kablosuz ve kablolu olarak ikiye ayrılan kulaklıklar, teknolojik yönden de birbirinden ayrılır. İşlevsellik açısından da son derece pratik etkilere sahip olan kulaklıklar, ihtiyacınıza uygun seçimi yapmanıza olanak sağlar. Şarjlı olarak tasarlanan kulaklıklar, kullanıcıların uzun seyahatlerde bu ürünleri kullanmasına yardımcı olur. Bluetoothlu kulaklıkları şarj etmek için öncelikle, akıllı cep telefonu ve tabletlere tanıtmanız gerekir. Daha sonra, bluetooth bağlantısını açarak şarj olduğundan emin olmalısınız. İkinci aşamada ise cihaza kulaklığı yönlendirin. Eşleştirme tamamlandıktan sonra, ses yönetimini ayarlayabilirsiniz. 

Bluetooth destekli kulaklıklarla ses seviyesiyle de oynayabilirsiniz. Film izlerken, müzik dinlerken, haberleri takip ederken ya da telefonla konuşurken, bu kulaklıklar oldukça idealdir. Ayrıca bu modellerin şarjı bittiğinde ise otomatik olarak sinyal vermektedir. Bu gibi durumlarda ise tekrar şarja bağlayarak kulaklığı şarj edebilirsiniz. Böylece şarj dolduktan belli bir süre sonra kulaklıkları kullanmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak, ürünlerdeki özelliklerde artış oldukça kullanım şekli de değişkenlik gösterir. Seçenekler arasında; kulak içi, kulak üstü, harman kulaklıklar, kablolu ve benzeri modeller yer alır. 

JBL Bluetooth Kulaklık Avantajları

Bluetooth destekli kulaklıkların birçok yönden avantajı bulunmaktadır. Markanın kulaklık kullanıcıları için ürettiği kulaklık çeşitleri arasında bluetoothlu modeller dikkat çekmektedir. Ayrıca kullanıcılara ayrıcalıklı olarak kullanım avantajı da sağlayan ürünlerdir. Bu avantajları ise gün içinde akıllı cep telefonlarıyla yapacağınız bütün işlerde kullanabilirsiniz. Kalabalık ortamlarda telefon görüşmesi yaparken, net bir şekilde sesi almanıza da imkan tanır. Bluetooth kulaklıklardan elde edeceğiniz avantajlar, hiç kuşkusuz ki rahat hareket imkanına sahip olmasıdır. Belli bir alanda kullanıma imkan sağlayan kablosuz kulaklıklar, cep telefonunuz olmadan da kullanıma olanak sağlar. 

Farklı tasarım özelliğiyle dikkat çeken kablosuz modeller, her kullanıcının kriterlerine uygun olarak üretilen modellerdir. Markanın ürettiği kulak içi kulaklıklar arasında yer alan live serisi, kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Tasarlanan serinin sunduğu avantajlardan bir tanesi de Google Asistan ya da Amazon Aleksa gibi girişleri kolaylaştırmasıdır. Bunun yanı sıra, yaşamış olduğunuz her türlü duruma da entegre olan kulaklıklardır. Yani kulağınıza takılı durumdayken, arkadaşlarınızla rahatlıkla konuşabileceğiniz üretimler yapılmıştır. Bu gibi özellikler ise Jbl kulaklık fiyatları üzerinde etkilidir. 

Markanın Talk Thuru ve Ambient Aware teknolojilerini cihaz üstünde etkinleştirmeniz durumunda farklı kişilerle konuşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, etrafınızdaki bütün seslere de hakim olmuş olursunuz. Bu durum, etkili bir şekilde seslerin kontrol edilebileceği anlamına gelir. Özellikle, sporla uğraşan bireyler için kulak üstü kulaklıklar son derece uygun bir seçenektir. Kablosuz ürünler, konsantrasyonu da destekleyen modellerdir. Spor alanlarında ve çocukların online derslerinde de rahatlıkla kullanabileceğiniz ürünlerdir. 

JBL Kulaklık Fiyatları 

Müzik dinlemek ya da profesyonel olarak DJ’lik yapmak isteyen kullanıcıların tercih edeceği kulaklık modelleri aynı olmayacaktır. Kulak üstü yapıda tasarlanan Jbl markalı kulaklıklar, katlanıp açılan formlarda üretilir. Bu sayede, taşınabilirlik anlamında gereksinimlere hitap eder. Dayanıklı malzemelerden imal edilen ve senelerce sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek çeşitli kulaklık modelleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da Jbl kulaklık fiyatı birbirinden ayrılır. Markanın özel kulaklık uygulaması ve Trunote sistemiyle otomatik olarak ses kalibrasyonu sağlanır. Yüksek ses kaliteleriyle de çok amaçlı olarak bu kulaklıkları değerlendirebilirsiniz. 

Seçim yapacağınız kulaklık modelleri, kutu içinde ve taşıma kılıfında elinize ulaşır. Jbl markasının ürettiği kulaklık çeşitleri, teknik özellikleri, teknolojileri, dış tasarım özellikleri ve benzeri niteliklere göre fiyat anlamında birbirinden ayrılır. 

JBL Kulaklıklar Mikrofonlu mu?

Markanın ürettiği kulaklıklar, bluetooth, kulak üstü, kablolu, kablosuz, mikrofonlu özellikleriyle üretilir. Kullanım alanlarına özgü olarak da farklı teknolojiler kullanılarak imal edilmiştir. Bu kulaklıkları, cep telefonu, bilgisayar ya da tabletlerle kullanabilirsiniz. 

JBL Kulaklıklar Suya Dayanıklı mı?

Kullanışlı ve şık tasarımı sayesinde, pratik bir şekilde bu kulaklıkları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda markanın üretimleri arasında yer alan Endurance Dive modeli, su geçirmez özelliklerde imal edilmiştir. 

JBL Kablosuz Kulaklıklar Nasıl Kullanılır?

Kablosuz olarak tasarlanan kulaklıklar, bluetooth eşleştirmesiyle çalışmaktadır. Dolayısıyla bluetooth destekli olarak tasarlanan modeller, kablosuz olarak kullanılır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

JBL Kulaklık

42 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Kulaklık
Kulaklık
Kulak İçi Kulaklık
Kulak İçi Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulaklık Aksesuarları
Kulaklık Aksesuarları
Logitech
JBL
SteelSeries
Razer
Sennheiser
HyperX
Asus
Sony
Corsair
Philips
MSI
Rampage
Xiaomi
Lenovo
essida
Mumall
2Guoyang
Aqqog
Schulzz
Jingyi
Hepsiburada Limiti
Siyah
Beyaz
Mavi
Çok Renkli
Mor
Pembe
Yeşil
Gümüş
Kırmızı
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Bağlantı
Toplam 36 / 42 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Örgü KabloElektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
Detaylar
USBUSB, İngilizce "Universal Serial Bus" isminin kısaltmasıdır. Türkçeye "Evrensel Seri Veriyolu" olarak çevrilebilir. USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. En bilindik şekliyle bilgisayar ana makine olarak ele alınabilir. Bunun yanında yazıcı, akıllı televizyon ya da dijital fotoğraf baskı makinesi de ana makinelerdir. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur. USB 2.0 ve USB 3.0 versiyonları birbirlerine görüntü olarak çok benzer. Bu nedenle USB 3.0 girişi mavi renk ya da "Super Speed" anlamına gelen "SS" harfleri ile belirtilir. USB 3.1 ve USB 3.2 hem USB 2.0 hem de USB 3.0 girişine fiziksel olarak bağlanabilir. Bilgisayara bağlanmak istenen yan donanımın USB ucu bu girişlerden uygun olanına takılır. USB ile bilgisayarınıza bir cihaz bağladığınızda cihazın kurulumu için bilgisayarı yeniden başlatmanız ya da cihaz kurulumu için bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeniz gerekmez. USB ile bağlanan tüm donanımlar, bağlantı kurulduğu anda kullanıma hazırdır. Veri işleme hızının yüksek olması sayesinde USB ile bağlanan cihazların eş zamanlı kullanımı da kolaydır. Örneğin direkt olarak harici bellek üzerinde çalışmak bilgisayarınızın masaüstünde çalışmaktan farklı değildir.  USB bağlantıları A, B ve C tipi olarak ayrılır. A tipi bağlantı uçları yassı dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak hem elektrik hem de veri aktarımı için kullanılır. B tipi bağlantı uçları ise köşeleri genişletilmiş kareye benzer ve yazıcı ve hard disk bağlantılarında tercih edilir. C tipi bağlantı uçları A ve B tipilerinden daha küçüktür ve daha hızlı veri aktarımı sağlar. A tipi bağlantının teknoloji geliştikçe yeni ve hızlı bir sürümü geliştirilmiştir. İlk sürümler olan USB 1.0 ve 1.1 ile saniyede 12 MB aktarım yapmak mümkünken USB 2.0'da bu sayı saniyede 60 MB'dir. Yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısında yakalanan 4,8 Gbps hız, saniyede 600 MB veri aktarımını mümkün kılar. USB 3.1 ise 10 Gbps, yani saniyede 1,22 GB aktarım hızına erişebilmektedir. En son sürüm olan USB 3.2, veri aktarımını 20 Gbps hıza kadar çıkarabilmektedir.
Detaylar
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar