Güvenlik kamera sistemleri, iç ve dış mekân güvenliğinin sağlanması ve görüntülerin kayıt altına alınması amacıyla kullanılan sistemlerdir. Bu anlamda, hırsızlık olaylarına karşı hem koruyucu, hem de caydırıcı özelliğinin yanı sıra; kayıt altına alınan görüntüler ile hizmet kalitesinin artırılmasına olanak sağlayan bu sistemler, bu nedenle sıkça tercih edilir. Yanı sıra, özellikle sanayi tipi işletmelerde, üretim kontrolünün sağlanması amacıyla da bu sistemlerin kullanımı söz konusudur.

Kamera sistemlerinin güvenlik ve kalite sürecinin kontrolü ve yönetimi açısından önemi göz önünde bulundurulduğunda, bu sistemlere ait gerek montaj, gerekse donanım açısından her detay önem kazanır. Kamera kablosu, hem görüntü kalitesi hem de iletim fonksiyonu açısından önemli detaylar arasında yer alır. Diğer yandan, her kamera sistemi farklı gereksinimler doğrultusunda kullanılır. Bu bakımdan, güvenlik sistemlerinden maksimum performans ve kaliteli görüntü elde edebilmek için, kamera kablosu seçiminde, sistemin gereksinimlerinin ve hangi amaçla kullanacağının doğru belirlenmesi gerekir.

Güvenlik sistemleri temelde analog ve IP özellikli olmak üzere ikiye ayrılır. Analog kamera sistemlerinde kullanılan kablo çeşitleri, CCTV ve koaksiyel kablolardır. IP özellikli sitemlerde kullanılan ürünler ise Cat5 ve Cat6 modelleridir. Koaksiyel ürün çeşitleri daha çok belirli bir mesafedeki uzaklıklara dair görüntülerin iletiminde kullanılmaktadır. Bu ürünlerde, ilave enerji kablosu gerekliliği söz konusu olup, bu açıdan maliyet daha fazladır. Diğer yandan, koaksiyel kablolar uzun mesafe görüntü ve video iletiminde, diğer kablo türlerine oranla daha az kayıpla çalışırlar.

Güvenlik sistemlerinde kullanımı en yaygın olan ürünler, CCTV kablolardır. Bu ürünler, görüntü, ses, referans, güç ve alarm sinyallerinin eş zamanlı iletimini sağlamak amacıyla tasarlanan kompozit kablolardır. Kamera merkezinden 100 metreye kadar olan mesafe uzaklıklarında kullanılabilme özeliğine sahip olan bu ürünler, ilave enerji kablosu ve işçilik maliyetini ortadan kaldırması sayesinde, daha ekonomik bir kullanım sunarlar.

Kamera Kablosu Fiyatları

Etkin ve verimli çalışan bir sistemde, kullanılan kameranın kalitesinin yanı sıra, beraberindeki altyapı ekipmanları da büyük önem taşır. Bu ekipmanlar arasında yer alan kamera kabloları, sistemin temelini oluşturan görüntü ve ses iletiminde kilit rol üstlenen parçalardan biridir. Bu doğrultuda, kamera kablosunun uygun seçilmemesi, sistemden beklenen performansın alınamaması ve ciddi sonuçlar doğurabilecek bir güvenlik zafiyetinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kamera kabloları, kullanım alanına göre, farklı görüntü mesafelerine duyulan ihtiyaca cevap verebilmek adına, 50, 100, 250 ve 500 m rulo veya 500 m makara halinde ve değişen fiyatlarla satışa sunulur. Belirlenen mesafeden daha yüksek mesafelere ihtiyaç duyulması halinde ise ileti fiber optik kablolar aracılığıyla sağlanır. Görüntü sinyallerini kilometrelerce mesafedeki noktalara taşıyabilen bu ürünler, diğer modellerin aksine kameraya doğrudan bağlanmaz. Sistem özelliklerine uygun fiber çevirici cihazlarla bağlantı sağlarlar. Tekli ve çoklu olarak iki farklı şekilde dizayn edilmiş bu ürünler, maksimum görüntü mesafesine imkân veren ürünler arasında yer alır.

Kamera kabloları, ses ya da görüntü iletim şekli ve iletim mesafesine göre farklı seçeneklere sahiptir. Kamera kablosu fiyatları bu faktörlere bağlı donanım ve sistem özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu doğrultuda, yaygın bir kullanım alanına sahip olan CCTV kamera kabloları ve kısa mesafe iletimli sistemlerde tercih edilen koaksiyel kablolar, kullanım alanı ve özelikleri doğrultusunda değişen fiyatlara sahiptir. Yanı sıra, CCTV kamera kabloları ses ve görüntü sinyal iletimi açısından 2+1 ve 4+1 olmak üzere ikiye ayrılır. Sadece ses ve güç iletimini yapılabilen 2+1 kamera kabloları ve görüntü ve enerjiye ilave olarak ses sinyalli bir iletime olanak tanıyan 4+1 ürün çeşitleri de, bu yönde farklı fiyat seçenekleriyle sunulan ürünler arasında yer alır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kamera Kablosu

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 224 ürün
DSACategoryId/2147483638/17201/161719/80331054/60007240