Elektrikli radyatörler sınıfında yer alan konvektörler, elektrik enerjisi aracılığıyla ortamda bulunan havayı ısıtarak ortama geri ileten cihazlardır. Konvektörlerde cihazın gövde bölümü ve sahip olduğu ısıtma elemanları ile havanının ısınması ve bu doğrultuda ortamda ısı aktarımının gerçekleşmesi söz konusudur. Konveksiyonel ve doğal bir ısıtma sistemi sunan bu ısıtıcı ürünler, dengeli ısı yayarak tam bir ısınma sağlarken toz kaldırmayan iç mekanizmalarıyla da sağlıklı ve hijyenik bir ısınma ortamı hazırlarlar.

Konvektörün çalışma prensibi, cihazın soğuk havayı doğal hava akışı ile alması ve korumalı rezistans bölüm tarafından ısıtması sonrasında ortama geri iletmesi şeklindedir. Rezistansla temas eden soğuk hava, ısınır ve hacmi artar. Bu sayede ısınan hava hafifler ve yükselerek cihazın üst bölümünde bulunan hava kanallarından (ızgaradan) ortama yayılır. Aynı esnada alt bölümden giren soğuk havanın yine ısınması şeklinde devam eden bu işlem, cihazın çalıştığı süre içerisinde sürekli bir döngü şeklinde devam eder ve ortam ısısı korunmuş olur.

Konvektörlerin yapısı; marka, model ve tasarım özelliklerine göre farklılık gösterirken çalışma sistemleri ise doğal hava akışı ya da fan ile sağlanan basınçlı hava konveksiyonu doğrultusunda gerçekleşir. İç bölümlerinde elektrikli bir ısıtıcı parça, sıcak su bobini ve buhar bobini yer alabilir. Yanı sıra, cihazda ısıtma fonksiyonunun temelini oluşturan ve sıcaklık seviyesinin kontrolünü sağlayan bir termostat bulunur. Sistem içerisinde konumlanmış bu termostat ve vana, optimal ısı kontrolünün sağlanmasına olanak verir.

Konveksiyonel bir ısıtma sunan konvektörler, gerek ısınma gerekse insan sağlığı açısından pek çok avantaj sağlar. Isıtma işlemini doğal hava akışı doğrultusunda gerçekleştiren bu sistemler, ortamda bulunan tozu havalandırmadıklarından özellikle solunum problemi olan kişiler için idealdir. Cihazın içerisinde bulunan soğuk rezistans, tozun yanmasını önleyerek kötü koku oluşumunu engeller ve daha ferah bir ortam sağlamaya yardımcı olur. Yüzey alanları sayesinde dengeli ısı yayılımı gerçekleştiren bu ürünler, sessiz çalışmaları ile de gürültü kirliliğinin önüne geçer. Sıcak hava akımı yayılımı için ek bir bileşen ya da elektrik tesisatına ihtiyaç duymayan cihazlar, kurulum kolaylığı ve odadan odaya rahat taşınabilir özellikleri ile konforlu bir ısıtma vadederler.

Ortam şartlarına uyum sağlayacak farklı ızgara kapağı yön seçenekleri ile ortam içerisindeki yerleşim açısından akılcı çözümler sunan konvektörler, ince yapıları ve küçük boyutlarıyla yer tasarrufu sağlar. İşlevsel ve konforlu bir ısıtma sunan ürünler, ayrıca, ahşap ya da alüminyum gibi farklı malzemeler ve renk alternatifleri ile de iç mekan dekorasyonu açısından tamamlayıcı role sahiptir. Topraklama elektrik dayanım ve kaçak akım testlerinden geçirilen ürünler, bu sayede güvenli bir kullanıma olanak verirler. Konvektör yuvalarının alt bölümüne takılan yükseklik ayar vidaları vasıtasıyla zemine ya da belli bir yükseklikte duvara monte edilebilen ısıtıcılar, beraberlerinde gelen aksesuarları sayesinde tek bir terminal üzerinden kontrol edilebilme kolaylığı sağlar.

Konveksiyonel ısıtma sağlayarak doğal ve konforlu bir ısınma ortamı hazırlayan konvektörler; ev, iş yeri, otel gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Ev tipi konvektör modelleri, tek parça olarak üretilir. Çalışma prensibi açısından önce havayı, sonra ortamı ısıtmaları nedeniyle çok büyük alanları ısıtmaları zaman alır. Bu açıdan konvektörler, genellikle küçük ve orta boyutlu alanlar için uygun ısıtma çözümleri arasında yer alır. Ayrıca, ısınma açısından yetersiz görülen ortamlarda da ek ısı kaynağı olarak kullanılabilirler. Genelde fanlı olarak tasarlanan cihazların son dönemlerde fansız modelleri de üretilmeye başlanmıştır. Teknolojik açıdan öne çıkan plazma konvektör modelleri, otomatik açılıp kapanma ve aşırı ısınma emniyetleri ile işlevsellik sunarken, çift fanlı hi-fi konvektör ısıtıcılar ise özel programlanabilir yapıları ile konforlu ve sıcak bir ortam için zemin hazırlar. Kontrol ve dijital gösterge fonksiyonları açısından manuel ve dijital modelleri bulunan ve çeşitli güç seçenekleriyle üretilen ısıtıcılar, bu sayede farklı ortamların ısınma ihtiyaçları için doğal ve tatmin edici çözümler sunar.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Konvektör

Toplam 24 / 66 ürün
DSACategoryId/2147483638/161876/8001872/80081041