Kesme Tahtası Ne İşe Yarar?

Kesme tahtası, mutfak işlerinde kullanılan yardımcı aletlerden biridir. Ekmek, sebze, meyve, et ve şarküteri gibi gıdaları dilimleme ve doğramaya yarar.

Gıdaları tabak ya da tezgah üstü gibi kaygan yüzeylerde ya da elde kesmek oldukça zordur. Kaymaya, kesilen gıdanın fırlayıp dağılmasına ve kazalara sebep olabilir. Kesme tahtası kullanılarak daha hızlı ve pratik şekilde doğrama işlemi yapılır. Tahta üzerinde bıçak daha rahat kullanılacağı için gıdalar ezilmeden muntazam şekilde kesilir.

Kesme tahtalarının, son dönemlerde yemek sunumu amacıyla da sıkça tercih edildiği görülmektedir. Özellikle bambu malzemeden yapılmış olan kesme tahtaları peynir ve steak sunumu için kullanılmaktadır. Sunum ve servis tabağı olarak kullanılan kesme tahtaları sofraya doğal ve şık bir görünüm kazandırır.

Madame Coco Kesme Tahtası Çeşitleri Nelerdir?

Madame Coco kesme tahtaları bambu ve polipropilen olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. Her iki malzeme de kullanım amacı ve kullanım alışkanlıklarına göre tercih edilebilecek, dayanıklı ve iyi sonuç veren ürünlerdir.

Polipropilen ya da sert plastik olarak da ifade edilen kesme tahtalarının kullanımı oldukça kolaydır. Bıçağı kavrayabildiği için kolay kullanım sağlar. Aynı zamanda yumuşak yapısı sayesinde paslanmaz çelik bıçakların keskinliğinin azalmasına neden olmaz. Plastik kesme tahtaları hafif ve ince olması nedeniyle kolay taşınır ve az yer kaplar. En avantajlı tarafı ise bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte olmasıdır. Madame Coco plastik kesme tahtaları piyasada çokça bulunan kalitesiz plastik tahtalardan farklıdır. Sert ve parçalanmayan polipropilen malzemeden üretilmiştir.

Madame Coco bambu kesme tahtaları, bambu bitkisinden üretilir. Bambu, son yıllarda kesme tahtalarında kullanılan en popüler malzemelerden biri haline gelmiştir. Bambunun mutfak aletlerinde edindiği popülerliğin, geçerli birkaç sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi, bambunun oldukça dayanıklı ve sağlıklı bir malzeme olmasıdır. Gıdalarla temas eden tüm aletlerde güvenli kullanım ve hijyen oldukça önemlidir. Bambu sağlıklı olduğu kadar temizliği ve bakımı kolay bir malzemedir. Madame Coco kesme tahtası modellerinden biri olan bambu kesme tahtası, pratik ve rahat kullanım sunar.

Madame Coco bambu kesme tahtaları, şık ve modern tasarımları ile sofralarda sunum ve servis tabağı olarak da kullanılmaktadır.

Kesme Tahtası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kesme tahtası alırken sağlıklı ve temizliği kolay olan ürünler tercih edilmelidir. Farklı şekil ve ölçülerde satışa sunulan kesme tahtaları içinden kullanım amacı ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Yemek hazırlarken kullanılan kesme tahtalarında et, şarküteri, sebze, meyve gibi gıdalar kesilir. Kokuların birbirine karışmasını önlemek amacıyla farklı gıdalar için ayrı kesme tahtaları kullanılması tavsiye edilir.

Mutfakta, farklı ölçülerde birkaç adet kesme tahtası bulundurmak oldukça faydalıdır. Gıda kokularının karışmasını önlemenin yanı sıra, miktara göre kullanım da mutfakta pratiklik açısından önemlidir. Böylece tek bir meyve için büyük tahta kirletmeye gerek kalmayacaktır.

Madame Coco kesme tahtası modelleri, kullanım kolaylığı ve insan sağlığı dikkate alınarak kaliteli malzemeden üretilmiştir. Polipropilen ya da bambu kesme tahtaları güvenle kullanılabilir.

Madame Coco Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Madame Coco Bambu kesme tahtalarının temizliği oldukça kolaydır. Bambu malzeme, uzun süre suya ve kimyasala maruz kaldığında bozulur. Bu nedenle bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bambunun temizliği için sıcak su, sünger ve az miktarda bulaşık deterjanı yeterlidir. Yıkama işlemi sonraya bırakılacaksa, kullanımın hemen akabinde suyun altına tutularak gıda artıklarının akıtılması, temizlik işlemini kolaylaştırır. Kesme tahtası uzun süre su içinde bırakılmamalıdır. Bambu kesme tahtasını temizlemek için ağartıcı ve aşındırıcı deterjan ya da mutfak teli kullanılmamalıdır. Yıkama işlemi sona erdikten sonra tahta dik konumda kurumaya bırakılmalı, tamamen kurumadan dolap içine konmamalıdır.

Madame Coco plastik kesme tahtası elde bulaşık deterjanı ve sünger yardımıyla yıkanabildiği gibi bulaşık makinesinde de yıkanabilir. Plastik kesme tahtasının hijyenini sağlamak için ayda bir karbonatla temizlenebilir. Suyla seyreltilmiş 1 yemek kaşığı karbonat tüm yüzeye yayılarak 1 saat bekletilip bol suyla durulanır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Madame Coco Kesme Tahtası Modelleri

1 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Madame Coco
  2. Korkmaz
  3. Emsan
  4. Bambum
  5. Karaca
  6. Lava
  7. Keramika
  8. Tantitoni
  9. Taç
  10. Tupperware
  11. Neva
  12. Fackelmann
  13. İkea
  14. Disegno
  15. Decovetro
  16. Decorita
  17. Türkay
  18. Utyawood
  19. Epicurean
  20. Ciciler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı
 • Marka Madame Coco
  

Kesme Tahtası Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483637/22500/80320060/231987/madamecoco
Başa dön