Yeşil Lazer

Yeşil Lazer

Yeşil lazer, kamp etkinlikleri, gece avı veya astronomik objelerin gökyüzündeki konumunu belirlemeye yardımcı olur. Kullanışlı olan bu araçlar sayesinde, işaretleme işlemleri kolaylıkla yapılır. Genellikle, işaretleme amacıyla bu cihazlar yaygın bir şekilde kullanılır. Aynı zamanda, karanlık ortamda devamlı bir çizgi oluşumu sağlamaya da yardımcı olur. Bu cihazlar, karanlık ortamda çizgiler oluşturma yeteneğiyle farklı uygulamalar yaparak ek avantajlar da sağlamaktadır. Bu aygıtlar, kilometrelerce uzaklıktan görülebilecek kadar etkilidir. Dolayısıyla kurtarma ışığı olarak da kullanılan cihazlardır. Sunduğu avantajlar, işlevsellik ve benzeri özellikleri rağmen yeşil lazer fiyatları oldukça uygundur. 

Yeşil lazer hizalama yapma özelliğiyle üretilen cihazlardır. İlk olarak 2000 senesinde satışa sunulan bu aygıt, 532 mm dalga boyuyla çalışma performansı göstermektedir. Dalga boyunda ise lazer diyotlar yer alır. Bu diyotlar nedeniyle çıkmakta olan yeşil ışığın elde edilmesi DPSSFD teknolojisiyle mümkündür. En yaygın olarak kullanılan lazerler olan bu aygıtlar, gece gökyüzünü işaretlemek için kullanılır. Bu işareti ise yeşil lazer 5000mw derecelendirmeyle yapmaktadır. 

Bazı yeşil lazer üretimleri karanlık ortamda 6 km menzilli olarak çalışır. Çıkışları ise 10 mW olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, model ve markalara bağlı olarak lazer parlaklıkları değişkenlik gösterir. Yeşil lazer ürünleri arasında yer alan bazı cihazlar, 5 mw işaretçi olsa da 30 mw ürünleri kadar ışık üretimi sağlar. Lazerler özel renkler yayarak çalışmaktadırlar. Yeşil rengi ise en parlak ve keskin seçenektir. Dolayısıyla yeşilin yerine mavi ya da kırmızı ışık tercih edilmez. Bu durumun asıl sebebi ise yeşil lazer ışık cihazındaki keskinlik, bu renklerde olmaz ve bulanık bir görünüm oluşur. Aynı zamanda, yeşil lazer ışınlarının hepsi aynı çalışma prensibine sahiptir. Örneğin, AA pil gücüyle çalışmakta olan LED sisteme bağlı lazer diyotlar, çalıştırma düğmesine basıldığında tutarlı ve dar bir ışık demeti yaymaktadır. Bu ürünleri çoğunluğu ise 3000 saate kadar çalışma performansı gösterir. 

Yeşil Lazerin Avantajları

Yeşil çizgi lazer olarak üretilen bu aygıtlar, çeşitli avantajlara sahiptir. Örneğin, bu lazerler kırmızı renkli lazerlerden kat kat daha parlak ürünlerdir. Bu nedenle de kilometrelerce uzaklıktan rahatlıkla fark edilebilecek özelliktedir. Böylece arama kurtarma çalışmalarında sık sık kullanılan ve etkili olan bir araçlardır. Örneğin, kaybolmuş olan bireylerin daha kolay bulunmasına yardımcı olurken rehberlik de edecektir. Bunun yanı sıra, yüksek teknolojiyle imal edilen silahlarda da nişan alma amaçlı da kullanılır. Bu nişan alma işlemi yeşil lazer menzili sayesinde gerçekleştirilmektedir. 

Güçlü yeşil lazer ışınlarının yüksek menzili sayesinde farklı silahlara işaretleme konusunda yardımcı olur. Düşük ve yüksek sıcaklıklar ise lazer işaretçilerinin performanslarına etki etmez. Bu sebeple, ister buzullarda ister çölde kaybolmuş olan bireyler için yardım istemek zor olmayacaktır. Farklı ısılara özel olarak yeşil lazer işaretçileri rahatlıkla kullanılabilir. Bütün avantajlarına karşın yeşil lazer metre aygıtlarının dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Çünkü bu sistemlerin yüksek lazer gücünden dolayı, direkt olarak lazere çıplak gözle bakılması gözlere zarar verecektir. Örneğin, standart yeşil şarjlı lazer pointer 5000mw (yakıcı) ürünlerini kullanırken dikkatli davranmazsanız, geçici körlükte yaşayabilirsiniz. Bu ve buna benzer lazer türleri 3.350 metreye kadar rahatsızlık verebilmektedir. Bunun yanı sıra zemin aydınlatmaları fark etmeksizin de kullanılabilen aygıtlardır. Bir bireyin konumunu saptayabilmek için sürekli bir ışık çizgisi bu cihazlar sayesinde oluşturulur. Böylece gizli operasyonlarda kullanımı tercih edilmez. 

Yeşil Lazer Kullanım Alanları

Yeşil lazer ne işe yarar? Hangi sektörlerde kullanılır? Bu sorular çok fazla merak edilmektedir. Kullanım alanları oldukça geniş olan bu cihazlar, farklı sektörlere hitap etmektedir. Örneğin, gece gökyüzünün harika görünümünü paylaşmak isteyen astronomlar için en iyi araçtır. Bunun yanı sıra, gökyüzünde kuyruklu yıldız, takımyıldızları, uyduların da işaretlenmesine yardımcı olur. Lazerler, yalnızca gök cisimlerini işaretlemek için değil, aynı zamanda amatör olarak teleskoplarla derin gökyüzü nesnelerini de işaretlemeye yardımcı olur. İşaretleme işleminin yanı sıra, cisimleri bulmak için de yeşil lazerlerden destek alınır. 

Genel olarak yeşil lazer pointer cihazları dalga boyu 400-700 mm görünürlükte nanometre cinsinden ölçüm sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda, çıplak gözle bakıldığında ise maksimum görünürlüğü 555’tir. Yani 532 mm uzaklığa kadar uzanmakta olan lazerler, aynı güçteki lazerlerlerden daha da parlaktır. Bu parlaklık ise normal bir lazer ışınının 7 kat fazlası kadardır. Lazer ışınların güç çıkışları ise miliwatt (mw) cinsinden ölçülmektedir. Bu ölçümlere dayanarak lazerler üç sınıfa ayrılacak şekilde üretilir. Yeşil lazer 1000 mw yanı sıra, sınıf 1 0,5 mw, sınıf 2 1 mw, sınıf 3a 5 mw olurken sınıf 3b 500 mw’a kadar ulaşmaktadır.

Genellikle, yıldız gözlemi uygulamaları için 5 mw güçteki yeşil lazer kullanılır. Bunun yanı sıra, daha güçlü oranları da kullanım alanlarınıza bağlı olarak tercih edebilmeniz mümkündür. Sunumlar, evcil hayvanlar, öğretiler, eğitimler ve benzeri amaçlar için genellikle sınıf 3a altındaki lazerler kullanılır. Bu ürünler, 5 mw’nin altında olduklarında ise en güvenli ve en iyi kategori olarak kabul edilir. 

Yeşil Lazer Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeşil lazer 15 km ve daha uzağa erişebilen işaretleme cihazıdır. Bu cihazları kullanırken ise dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Yeşil ışınlı işaretleme cihazlarını her zaman sorumlu bir şekilde kullanmalısınız. Çünkü bu aygıtlar, ciddi kazalara sebep olabilecek özelliktedir. Doğru kullanılmadığında kalıcı olarak göz hasarlarına ya da geçici körlüğe sebep olacaktır. Aynı zamanda, lazeri kullanırken metal ya da hava araçları üzerinde bu cihazları denememelisiniz. Uçakların yere indirilmesi hayli zor bir durumdur. Dolayısıyla bilinmeyen bir ışının çeşitli karışıklıklara neden olabilmesi mümkündür. Hatta belli kazalar da bu gibi sebeplerden kaynaklı olabilir. Çünkü metaller üzerinde kullanımı da sakıncalı olacaktır. 

Bu cihazlar kullanılırken özel yeşil lazer pili ile çalıştırılır. Pilin sürekli ve doğru bir şekilde şarj edilmesi gerekir. Yeşil lazer işaretleyicilerini kullanırken doğrudan lazerin kendisine bakmamalısınız. Bu cihazlar, tecrübesiz olan ya da küçük çocuklara verilmemelidir. Aynı zamanda, evcil hayvanlar ya da vahşi yaşamlar için çeşitli göz tehlikeleri meydana gelebilir. 

Yeşil lazer pil şarj aleti olarak satışa sunulan ürünler, bu cihazları şarj ederek kullanmanıza olanak sağlar. Şarj aletleri ise yeşil lazerlerin marka, model ve teknik özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Buna bağlı olarak yeşil lazer şarj aleti modelleri de birbirinden farklıdır. 

Yeşil Lazer Şarj Aleti Kaç Km Uzanır?

Kaliteli bir ışın gücüne sahip olan yeşil lazerler, geceleri havada 150 kilometreye kadar menzille işaretleme yapmaya yardımcı olur. 

Yeşil Lazer Kullanma Uygulamaları?

Gümüş, bakır, altın gibi metallerin bu cihazlar kullanılarak markalanabilmesi mümkündür. Bu cihazlar, aynı zamanda baskılı devre kartı ya da bilgisayar çipleri için de en iyi seçim olacaktır. Folyo manyetik kartlar ve elektrik bileşenleri içinde sık sık kullanılan aygıtlardır. 

Yeşil Işıklı Lazer Terazi Ne İşe Yarar?

 Yeşil ışıklı lazer terazi, mürekkep dengeleyici, hizalama çizgileri, denge noktalarını ve dik çizgileri belirlemeye yardımcı olur. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yeşil Lazer Fiyatları

357 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 357 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?