Meyve ve Sebze Soyacağı Çeşitleri

Meyve ve sebze soyacakları, pratik kullanımlarıyla mutfaklardaki en kullanışlı yardımcıların başında gelir. Mutfak gereçleri alışveriş listelerinde giderek üst sıralarda yerini alan, işlevleri ve tasarımları giderek çeşitlenen bu yardımcılar sayesinde yemek yapmak çok daha kolay ve keyiflidir.

Basit bir soyacağın yardımıyla bile, bir bıçakla yapılabileceklerden fazlası, daha az emekle ve daha kısa sürelerde kolaylıkla yapabilir. En önemli özelliği pratiklik sağlamak olan meyve ve sebze soyacakları şık sofraların kurulmasına da yardımcı olur. Bu yardımcıları kullanarak meyve ve sebzelere verilecek şekillerle daha gösterişli sunumlar hazırlanabilir.

Meyve ve Sebze Soyacağı Nedir? Neden Kullanılır?

Temelde kabuk soyma işlemi için tasarlanmış olan soyacaklar; soyulmak istenilen meyve ya da sebzenin tek bir noktasından başlayarak etli kısım ve kabuğunun birbirinden ayrılmasını sağlar.

Ürünler, kabuk soymak başta olmak üzere modeline göre jülyen doğrama, oyma, rendeleme, tırtıklı soyma ve eşit kalınlıkta dilimleme gibi farklı işlevleri de yerine getirebilir. Salata yaparken, kızartma için sebzeleri dilimlerken, cips hazırlarken, nefis dolmalar için sebzeleri oyarken, soyulması güç meyve ve sebzeleri kabuğundan ayırırken ve ayrıca tabakları dekore ederken bu kullanışlı mutfak yardımcıları rahatlıkla kullanılabilir. 

Meyve ve Sebze Soyacağı Çeşitleri Nelerdir?

İşlevine ve tasarımına göre farklı modellerde çok çeşitli meyve ve sebze soyacağı bulunur. Standart meyve ve sebze soyacakları genelde hareketli metal bir bıçak kısmına ve sivri bir uca sahiptir. Bıçak kısmı meyve ve sebzelerin soyulmasını sağlarken keskin sivri ucu kabak, patlıcan gibi sebzeleri oyabilmeyi veya bazı meyvelerin çekirdeklerini çıkarabilmeyi sağlar. Bıçağın şekline göre tırtıklı ya da düz olmasıyla soyma şekli de çeşitlilik gösterir. Standart soyacakların keskin ve sivri ucu bulunmayan, yalnızca bıçak kısmı olan modelleri de mevcuttur. Birçok farklı meyve ve sebzeyi soymak ve de şekillendirmek için kullanılabilecek standart soyacakların yanında, soyulması zor olan tek bir sebze ya da meyveye özel tasarlanmış soyacaklar da bulunmaktadır. Sarımsak soyacağı, bamya soyacağı, domates soyacağı, limon soyacağı ve jülyen şekil veren sebze soyacakları mutfaklarda sık sık kullanılan yardımcılardır. Çok amaçlı meyve ve sebze soyacaklarının, kabukların biriktirildiği hazneli ya da elektrikle çalışan modelleri de bulunmaktadır.

Meyve ve Sebze Soyacağı Seçerken Nelere Dikkat Edllmeli?

Seçmeden önce mutlaka hangi fonksiyonlarının kullanılmak istendiğine karar verilmeli ve ihtiyaçlar net olarak belirlenmelidir. Aksi halde sayısız model ve tasarım arasından seçim yapmak zorlaşabilir. Ayrıca soyacakların tasarımından kaynaklı farklı tutuş şekilleri söz konusudur. Konforlu bir kullanım için hangi tutuş şeklinin daha uygun olduğu da seçim yaparken göz ardı edilmemelidir. Soyma işlemi sırasında gereğinden fazla baskı uygulanan meyve ve sebzeler sulanır ve böylece vitamin kaybına uğrar. Kaliteli ve doğru bir ürün, soyma işlemi sırasında meyve ve sebzelerin sulanmasını önler; tek hamlede ve tek parça halinde ince kabuk soyabilme imkanı sağlar.

Meyve ve Sebze Soyacaklarını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Meyve ve sebze soyacakları, mutfakların vazgeçilmezlerinden ve en sık kullanılan yardımcılardan olsa da, kesici özelliği dolayısıyla dikkatli kullanılması gereken araçlardır. Kullanmadan önce hem soyacağın hem de meyve ve sebzelerin tam olarak kurutulmuş olması gerekmektedir. Islak kullanımda elden kayabilir; kaza ve yaralanmalara sebep olabilir. Ayrıca renkli ve değişik tasarımlarıyla meyve sebze soyacakları çocukların ilgisini kolaylıkla çekebilir. Bu sebeple çocuklardan uzak tutulmalı ya da çocuğun yaşına göre ebeveyn kontrolünde kullanımına izin verilmelidir. Gıdalarla birebir temas ettiğinden, ürünün yapısına ve kullanma talimatlarına uygun olarak temizlenmesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Meyve ve Sebze Soyacağı

5505 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 43 / 5505 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?