Akıllı TV kullanımı her ne kadar yaygınlaşsa da bazı TV modelleri ile birçok medya dosyası oynatılamaz. Bu gibi durumlarda genellikle bilgisayar kullanımı tercih edilir. Ancak bu tip bir kullanım geniş televizyon ekranlarındaki medya deneyimlerinin yerini tutmaz. Televizyona bağlanılarak kullanılan bilgisayar media playerlar ise bu problemi etkili bir şekilde çözebilirler.

Bilgisayar Media Player Cihazları

Bilgisayar media cihazları Android veya iOS gibi bir işletim sisteminin yanında işlemci, grafik işlemcisi ve RAM gibi donanımlara da sahip olan elektronik aletlerdir. Temel işlevleri medya dosyalarının oynatılması olmasına rağmen bu cihazların sahip oldukları yazılımsal ve donanımsal özellikler, onların bilgisayar şeklinde kullanılabilmelerini de sağlar.

Cihaz seçiminde öncelikle ürünün hangi donanımlara sahip olduğu dikkate alınmalıdır. İşlemci çekirdek sayısı ve çalışma frekansı, RAM bellek teknolojisi ve kapasitesi, grafik kartı çekirdek sayısı ve kapasitesi gibi özelliklere bu etapta dikkat edilmesi gerekir. Birçok model dahili bir hafızaya sahiptir. Bu hafıza, medya dosyalarının saklanması için gerekli olduğundan ürün seçiminde mümkün olduğunca daha yüksek kapasiteli hafızaya sahip modellere öncelik verilmelidir. Yüksek hızlı veri aktarımı için de SSD diske sahip ürünler tercih edilebilir. Bunun yanında cihazın hafızasının arttırılabilir olması da uzun süreli kullanımlar açısından önemlidir.

Bu cihazlar internete kablolu ya da kablosuz şekilde bağlanabilirler. Kablosuz bağlantı seçeneğine sahip ürünlerin fiyatları diğer modellere göre daha yüksektir. Bazı ürünlerde wireless adaptörler ile kablosuz internet kullanımı mümkün olabilir. Daha işlevsel bir kullanım ve diğer cihazlarla kolay bağlantı için wireless ve bluetooth gibi kablosuz teknolojilere sahip olan ürünler tercih edilmelidir.

Bilgisayar Media Player Cihazının Sağladığı Özellikler

Bilgisayar media player cihazları çok geniş bir yelpazedeki medya dosyası türlerini rahatlıkla oynatabilirler. JPEG, BMP ve TIF gibi resim dosyaları; MP3, WMA ve WAW gibi ses dosyaları ve MKV, AVI ve MPEG1 gibi video dosyaları gibi pek çok dosya türü bu cihazlar ile problemsiz şekilde oynatılabilir. Oynatılacak medya dosyalarının hafızalarında saklanması ile bu cihazlar; film, müzik ve fotoğraf arşivlerinin oluşturulması amacıyla da kullanılabilirler.

Bilgisayar medya player ürünleri kendi işletim sistemlerine sahiptir. İşlemci, grafik kartı ve RAM bellek gibi donanımlara sahip olan bu modeller, aslında birer mini bilgisayar olup bağlandıkları televizyonların akıllı TV şeklinde kullanılmasına da olanak sağlarlar. İnternet, sosyal medya, oyun ve çeşitli uygulama deneyimleri; bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara göre çok daha geniş ekranlara sahip olan televizyonlar üzerinden yaşanabilir. Ürün modelinin sahip olduğu IPTV gibi özellikler ise bu cihazlarla TV izlenmesine ve izlenen programların kaydedilmesine de imkan verir.

Bilgisayar Media Player Cihazı Kullanma Avantajları

Bu cihazlar oldukça az yer kaplayan ancak boyutlarına göre büyük işler yapan araçlardır. Bu ürünler, sahip oldukları donanımlar sayesinde bilgisayarların yaptığı birçok işlevi yerine getirebilirler. Özellikle bilgisayarların en yoğun kullanım alanları; internet sitelerinde gezme, sosyal medya hesaplarını kontrol etme, oyun oynama, müzik dinleme, video izleme ve fotoğraflara bakma ya da düzenleme gibi işlevler bu cihazlarla kolaylıkla yerine getirilebilir. Üstelik bu şekilde kullanımlarında medya oynatıcı modelleri, bilgisayarlara göre çok daha düşük enerji tükettikleri için tasarruf sağlamanızı da mümkün kılabilirler.

Media player cihazları, internet üzerinden dosya indirmeyi de oldukça pratik hale getirirler. Bu cihazların birçoğu, torrent kaynaklı veri indirilmesine ve ftp üzerinden dosya paylaşımına imkan sağlar. Bu işlemler için bilgisayar kullanılması zorunluluğunu da böylece ortadan kalkar. Tüm bu özelliklerinin yanında bu cihazlar, her yere kolaylıkla taşınabilirler ve götürüldükleri yerlerdeki televizyonlara bağlanarak kullanılabilirler. Özellikle de cihazda depolanan arşivler, tatilde gidilen yerlerde güzel vakit geçirilmesine yardımcı olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Media Player Fiyatları

İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
DSACategoryId/2147483646/3013120/18/112123