Çekirdek

Çekirdek; eş, dost, akraba bir araya geldiğinde kurulan en keyifli sohbetlerin yanında vazgeçemediğimiz kuru yemişimizdir. Hem ay çekirdeği, hem de kabak çekirdeği; evde, parkta, sokak ortasında ya da sahilde, kısacası sohbetin olduğu her yerde bize eşlik eder. Çekirdek çitleyenlerden en çok duyulan şey, bir başlayanın bir daha bırakamamasıdır. Tuzlu ya da tuzsuz kavrulmuş çekirdeğin dayanılmaz lezzeti dilden dile dolaşır. Adeta bağımlılık yapan ay çekirdeği, hem çocukların hem de büyüklerin gözde çerezleri arasında yer alır.

Geçmişi Kuzey Afrika’ya dayanan ay çekirdeği, tuzlu ve tuzsuz seçeneklerinin yanı sıra biberli ve soslu olarak da tüketilir. Bol miktarda yağ içeren ay çekirdeği, ülkemizde sofralık yağ yapımında da kullanılır. Ay çekirdeğinin tüm dünyada yetiştirilen 40 çeşidi mevcuttur. Ülkemizde yöreden yöreye çekirdek, çiğdem, günebakan gibi farklı adlarla bilinir. Ay çekirdeği; içerisinde bol miktarda protein, E ve B vitaminleri barındırır. Ayrıca selenyum, bakır, çinko, mangan ve magnezyum gibi elementleri de içerir.

Çekirdek Fiyatları

Oldukça besleyici bir kuru yemiş olan çekirdek, tok tutmaya yardımcı olduğu için zayıflamak isteyenlerin de gözde besinleri arasında yer alır. Bir avuç ay çekirdeğinde, yaklaşık 20 gr yani 75 kalori bulunur. Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği içi sadece kuru yemiş olarak tüketilmez; pek çok hamur işi ve salatada da çekirdek içi kullanılır. Çekirdekli ekmekler ve kekler, lezzetli olduğu kadar besleyicidir de. Çekirdek, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerde kullanılır ve içine girdiği her tarife eşsiz bir lezzet katar. Ayrıca çekirdekli simitler, kurabiyeler, ezmeler ve salatalar da sofranıza lezzet katan tariflerden bazılarıdır. Siz de sevdiklerinizle bir araya geldiğinizde onlara kuru yemiş olarak ay çekirdeği veya kabak çekirdeği ikram edebileceğiniz gibi, içine bunları ekleyerek pişirdiğiniz atıştırmalıkları da ikram edebilirsiniz.

En koyu sohbetlerinizde ağzınızı tatlandıracak bu küçük ama lezzetli yiyecek ile misafirlerinize unutulmaz ikramlar sunabilirsiniz. Klasik poğaça tarifleri yerine ay çekirdeği ya da kabak çekirdeği içi ile yapacağınız poğaçalar, hem misafirleriniz için farklı bir tat, hem de çocuklarınız için besleyici bir alternatif olacaktır. Çekirdekli ekmekler ise klasik ekmekten sıkılanların mutlaka denemesi gereken bir ekmek çeşididir. Hem tatlı, hem de tuzlu keklerde kullanılan ay çekirdeği içi ile farklı ve lezzetli tatlar yakalamanız mümkün. Akşam yemeklerinde ezmelerinizin içine ay çekirdeği ya da kabak çekirdeği içi katmayı deneyin. Ayrıca çay saatlerinde ve akşam yemeklerinde salatalarınıza katacağınız bir miktar çekirdeğin salatanızın tadını nasıl değiştirdiğine siz de şaşıracaksınız. Bu tariflerle hem leziz, hem de besleyici bir öğün hazırlamış olursunuz.

Ay çekirdeği kadar lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir kuru yemiş olan kabak çekirdeği, kabak meyvesinin tohumundan elde edilir. Tuzlu ve tuzsuz olarak kavrulan kabak çekirdeği, ay çekirdeği gibi tatlı sohbetlerin vazgeçilmezleri arasında sayılabilir. Boya ve ilaç sanayiinde de kullanılan kabak çekirdeğinin bazı hastalıklara da iyi geldiğine inanılır. Kabak çekirdeğini kavrulmamış olarak satın alıp evinizde kendi istediğiniz şekilde kavurabilirsiniz. Kavururken içine ister tuz, ister biber, isterseniz sevdiğiniz başka baharatlardan da ekleyerek misafirleriniz için lezzetli ikramlıklar hazırlayabilirsiniz. Keyifli zamanlarınıza eşlik eden kabak çekirdeğini çocuklarınıza farklı tatlarla birlikte sunabilirsiniz. Örneğin çekirdekli kurabiye ya da çekirdekli gevrek ekmekler, çocuklarınızın ve sizin severek tüketeceği yiyecekler arasında sayılabilir. Bir avuç kavrulmuş kabak çekirdeğinde, yaklaşık 20 gr, yani 112 kalori bulunur. Tok tuttuğu için ve besleyici özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı gıdalar arasında sayılır. Çekirdek fiyatları, çekirdeğin türüne ve miktarına göre değişiklik gösterir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çekirdek

937 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 937 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/60000311