Sağlıklı bir toplum için bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek çok büyük bir önem sahip. Bu eksende geliştirilen cinsel sağlık ürünleri de önemli. Hem gebeliği kontrolsüz olmaktan kurtarmak hem de toplum sağlığı için prezervatifler yaygınlaşıyor. 1930’lardan beri cinsel sağlık ürünü geliştiren Durex markasının prezervatif ürünleri de koruma amacıyla üretilirken cinsel hazza odaklanıyor. Durex prezervatifleri, maksimum zevk için detaylı laboratuvar çalışmaları ile geliştiriliyor. Diğer yandan yırtılma, delinme gibi standart dışı sonuçların oluşmaması için sürekli araştırmalar yapılıyor. Durex prezervatif kullananlar, markanın sunduğu ürün çeşitliliği, ekonomik paket avantajları ve yüksek koruma güvenilirliği konularında memnunlar. Durex de bu konu başlıklarında sürekli olarak anketler düzenliyor ve yayınlıyor. 

Durex Prezervatifleri Hakkında

Durex, marka olarak patentini cinsel sağlık ürünlerinin henüz geliştiği 1930’larda aldı. Bu yönüyle öne çıkan bir üretici.  Bundan sonra testler, araştırmalar ve ürün geliştirmeye olan inancı ile büyüyen ve çok tercih edilen bir marka haline geldi. Dünyada elektronik testlerle üretim yapan ilk cinsel sağlık üreticisi olarak da biliniyor. Lateks alerjisi olanlar için ilk lateks içermeyen prezervatif, farklı heyecanlar arayanlar için kokulu prezervatifler ilk kez Durex mühendisleri tarafından geliştirildi. Ayrıca ​​Durex, dünya çapında bir cinsel sağlık anketi gerçekleştiren ve yayımlayan ilk prezervatif markası olması ile de öne çıkıyor. Toplumda cinsel sağlık bilinci yaratmaya inanan marka, sürekli gelişim gösteriyor. 

Prezervatif Nedir?

Prezervatif, genel olarak erkekler için üretilmiş bir gebelik önlemi ve cinsel yolla bulaşıcı hastalık önlemi olarak biliniyor. Ancak kadınlar için kondom modelleri de var. Kadın prezervatif kullanımı çok yaygın olmadığı için prezervatif, genel olarak erkeklere özel bir cinsel sağlık ürünü olarak biliniyor. Peki, prezervatif tam olarak nedir?

Prezervatif nedir, sorusuna detaylı olarak yanıt verelim. Öncelikle bu kelime dilimize Fransızcadan gelmiştir. Fransızcada ön koruma, koruyucu, sakınıcı anlamlarında kullanılır. Kondom ve kaput kelimeleri ile de ifade edilen bir üründür. Kılıf şeklinde olan ve erkek cinsel organı için tasarlanmış bir üründür. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kadın cinsel organına takılmak üzere olan modelleri de vardır. Kondom adı da verilen prezervatifler, kolayca erkek cinsel organına takılarak kullanılır. Tek kullanımlıktır ve kullanım sonrası doğru şekilde çöpe atılması önemli bir sorumluluktur. 

Bilindiği üzere sağlık ihtiyaçları hızlı ve doğru ürünlerle karşılanabildiğinde toplum sağlığı için önemli bir adım atılıyor. Cinsel sağlık ürünleri de toplum sağlığı için çok önemli. Cinsel sağlık ürünleri, daha fazla zevk yanında daha sağlıklı bir toplum için de işleve sahip. Cinsel sağlık alanında en yaygın olarak kullanılan ürünlerden biri de prezervatifler. Hem bireysel sağlık hem üreme kontrolü hem de kişisel sağlık açısından prezervatif kullanımı önemli. Peki, prezervatif seçerken nelere dikkat etmeli ve Durex prezervatiflerinin özellikleri neler?

Prezervatif Özellikleri

Erkek ya da kadın prezervatifleri cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar için büyük bir öneml avantajı sunarlar. Diğer yandan istenmeyen gebeliklerin olumsuz sonuçları açısından da çok etkilidirler. Erkek kondomları, kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor. Bu nedenle de kadın kondomlarına göre daha fazla yaygın kullanımları var. 

Kondomların özellikleri incelendiğinde öncelikle iki cinse özel üretimlerinden bahsetmek gerekir.  Kondomlar tasarımsal açıdan erkek prezervatifleri ve kadın prezervatifleri şeklinde iki farklı kategoriye ayrılırlar. 

 • Kadınlar İçin Prezervatifler

İlk prezervatifler, erkeklerin kullanımı için üretilmiştir. Ancak bazı erkeklerin bu ürünleri kullanmak istememesi ve kadınların kendilerini koruma haklarının olduğu düşüncesi, kadın cinsel organına uygun prezervatiflerin tasarlanması fikrine neden oldu. Kadınlar için kondom üretimi de başlamış oldu. Bu ilk üretimler, özellikle Amerika'da büyük bir özgürlükçü yaklaşım olarak benimsendi. İlk kadın prezervatiflerinde ürünler tek kullanımlık değildi. Birden çok kere kullanılabiliyor olmaları da onları tercih sebebi yaptı. Ancak kadın prezervatifleri ilk yıllarda yaygın olarak poliüretandan yapılıyordu. Bu da ürünlerin rahatsız edici olmasına hatta pek çok kadında alerjik sorunlara yol açmasına zemin hazırladı. Tam da bu nedenle kadın prezervatifleri, başlangıçta iyi bir fikir gibi görünse de yaygınlaşmadı. İlerleyen yıllarda kadın kondomlarının malzemesi ve tasarımı konusunda önemli yenilikler yapıldı. Ancak hala erkek kondomlarına oranlar daha az tercih ediliyorlar. İlk kadın kondomunu bir aile hekimi olan Danimarkalı Lasse Hessel icat etmişti. Lasse Hessel, bu dönemde yaygınlaşan bazı cinsel hastalıklardan yola çıkarak vajinanın meni ve diğer vücut sıvılarına maruz kalmasını önlemek istemişti. İlk kadın prezervatifi 1990 yılında piyasaya sürülmüş ve FDA onayı almıştır. 

Kadın prezervatifi, halka şeklinde bir kılıftır. Yumuşak malzemeden üretilir. Genellikle farklı boyut seçenekleri sunulur. İki uçlu silindir formunda olsa da bir ucu kapalıdır. Kapalı kısım vajina içine yerleştirilir. Açık kısım dışta kalır. Açık kısım, vajina ve cinsel organları kaplar. 

 • Erkekler İçin Prezervatifler

Erkek cinsel organı olan penisin erekte haline takılmak üzere boyutlandırılmış ve tasarlanmış cinsel sağlık ürünleridir. Temel amacı, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları önlemek üzere sıvıların temasını engellemektir. Diğer yandan prezervatif kullanımı iler erkekler, plansız gebeliğin önüne geçebilir. Erkekler için prezervatif modelleri, kadın kondomlarına göre çok daha yaygın bir kullanıma sahiptir. Prezervatif, genellikle folyodan yapılmış ve yuvarlak hatları olan bir ambalaj içindedir. Kondom, ambalaja dürülü olarak yerleştirilmiştir. Genel olarak prezervatif tasarımında mutlaka uç kısımda meninin toplaması için bir boşluk bulunur. Bu boşluk yine korunma amacıyla büyük önem taşıyor. Söz konusu boşluk yoksa meni prezervatifin içinden dışarıya itilebilir. Elbette itilen sıvı, canlı sperm ve bakteri ya da virüs içeriyor olabilir. 

Prezervatif Kullanmanın Faydaları Nelerdir? / Prezervatif Neden Kullanılır?

Kondom kullanmanın sebepleri, temelde hastalıkların bulaş riskini azaltmak ve gebelik konusunda istenmeyen sonuçların önüne geçmektir. İlk prezervatiflerin üretim amacı ise özellikle bu dönemde Avrupa’yı kasıp kavuran veba gibi bulaşıcı hastalıklardır. Bu hastalıkların ve en çok da cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılımını azaltmak üzere 1500’lü yıllarda ilk çalışmalar başlamıştır. Bir erkek ya da kadının prezervatif kullanarak nelerin önüne geçebildiğini maddeler halinde anlatalım:

 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Karşı Prezervatif Kullanmak!

Bel soğukluğu, klamidya, trichomonas, hepatit B, HIV, AIDS, genital herpes gibi bazı hastalıkların cinsel yolla bulaştığı biliniyor. Üstelik bu hastalıkların çoğu, hastaya çok büyük acı veriyor. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalıklardan korunmanın yolu ise cinsel yaşamdan vazgeçmek değil! Korunmak ve önlem almak önemli bir fark yaratıyor. Üstelik hastalığın yayılmasını önleyerek genel olarak toplum sağlığını korumak da mümkün. 

 • Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Prezervatif Kullanmak!

Frengi ve bazı grip türleri de hem kişisel temas hem de cinsel yolla bulaşabiliyor. İlişki sırasında ortaya çıkan vücut sıvıları da söz konusu hastalıklar için çok elverişli bir bulaş ortamı sunuyor. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklardan korunmak üzere kondom kullanımı önemli. 

 • Kontrolsüz Doğum Oranı Azaltmak!

Dünya genelinde istenmeyen gebelikler sonucu doğan çocukları bekleyen belirsizlik, hem bireyler hem de toplum için büyük bir tehdit oluşturuyor. Öz bakım ve sosyal bakım sağlamak üzere kendini hazırlamamış ebeveynlerin çocukları, kontrolsüz doğumun sonuçları oluyor. Dolayısıyla gebelik için korunma bireysel bir eylem olduğu kadar toplumsal da. 

 • Gebelikten Korunma 

Dünya genelinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, partneri prezervatif kullanan kadınların sadece %2’sinde gebelik söz konusu oluyor. Söz konusu %2’lik oranda da hatalı kondom kullanımı var. Dolayısıyla gebelikten korunmak için prezervatif kullanmak büyük bir öneml seçeneği oluyor. 

Yukarıdaki dört sebeple dünya genelinde pek çok insan cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmayı tercih ediyor. Diğer doğum kontrol yöntemlerine göre hormonlara etkisi olmaması ve pratik olması da kondomları öne çıkaran özellikler. Ancak en iyi doğum kontrol yöntemi için kişinin bir hekim ile görüşmesi önemli. 

İlk Prezervatif Ne Zaman Üretildi?

İlk prezervatif ne zaman üretildi diye merak ediliyor. İlk prezervatif neyden yapıldı ya da kim buldu gibi sorular da bu ürünün gelişim süreci hakkında fikir veriyor. Tarihi kalıntılar ve kaynaklar gösteriyor ki ilk prezervatif, Antik Mısır’da kullanılmış. Ancak burada korunma amacıyla değil penisi olduğundan daha büyük gösterme amacıyla kullanıldığı düşünülüyor. Hayvan derisinden yapıldığı tahmin edilen bu ilk prezervatif kalıntısı, 1600’lü yıllarda artan bulaşıcı hastalıklar karşısında önlem arayan bilim insanlarına ilham oldu. 

İlk defa prezervatif kullanımı üzerine çok sayıda araştırma var. Gabriel Fallopius 1640 yılında domuz bağırsağından ilk prezervatifi üretti. Profesör olan Gabriel Fallopius, bulaşıcı hastalıklardan korunma için geliştirdiği bu ürünü kolayca kabul ettiremedi. Ancak vazgeçmedi ve çalışmalarını sürdürdü. 1700’lü yıllarda vebanın da etkisiyle Avrupa’da hayvan bağırsağından yapılmış kılıf kullanmak yani prezervatif kullanmak yaygınlaştı. Bundan sonra Avrupalı eczacılar, hekimler, kimyagerler bir araya gelerek prezervatif fikrini geliştirmeye başladılar. Daha yumuşak ve insan cildine dost materyaller üzerinde çalıştılar. 

Dolayısıyla bu süre zarfında kadın ve erkekler için prezervatifler çeşitlenmiş ve gelişmiştir. Hem daha fazla zevk için çok sayıda araştırma yapılmış hem de daha fazla koruyucu olmasına odaklanılmıştır. Prezervatif üretimi, sadece cinsel zevke odaklanmaz, toplum sağlığı için daha iyi korumaya da odaklanır. Bu eksende de 1640 yılından bu yana farklı malzemeler, farklı katmanlar, dokular ve kullanım şekilleri ekseninde ürün geliştirilerek pazara sunulmuştur. 

Prezervatifler Neyden Yapılır?

Prezervatifin malzemesi de önemli ölçüde merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Prezervatifler neyden üretiliyor sorusu ekseninde lateks adı verilen malzeme önem kazanıyor. 1500’lü yıllarda domuz bağırsağının sütte bekletilmesi ile kullanımı söz konusu iken buna alternatif olarak kauçuk kullanımı gelişti. Poliüretan ve poliizopren de çok uzun bir süre tercih edildi. Ancak kondom malzemesi olarak en ideal seçeneğin bu ürünler için geliştirilmiş lateks olduğu yakın zamanda keşfedildi. Günümüzde kullanılan erkek prezervatiflerinin çok büyük bir kısmı latekstir. Ancak bazı insanların lateks alerjisi olabilir. Bu durumda lateks içermeyen prezervatifler tercih edilmelidir. Durex lateks içermeyen kondom seçenekleri sunuyor. Hatta bu konuda ilk üretimi yapmış olan marka olarak biliniyor. 

Prezervatif Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prezervatif kullanırken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Bu konularda dikkatli davranmak, ürünün gebelik için korunma özelliğinin güçlü olması, hastalıklardan koruyabilmesi, daha fazla zevk almak ve toplum sağlığı açısından önemli. Nelere dikkat etmek gerektiğini madde madde anlatalım:

 • Açılmamış Zarar Görmemiş Ambalaj

Paketi açtığınızda ambalajın gerçekten kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Açılmış, hava almış veya delinmiş ürün kullanmak, koruyucu etkiyi engeller. Hem gebelik hem de bulaşıcı hastalık riskini artırır. 

 • Prezervatif Ölçüsü

Prezervatif ölçülerine göre ürün kullanmak gerekir. Dolayısıyla  penis uzunluğuna ve çevresine göre prezervatif seçimi de önemlidir. Doğru ölçüde prezervatif kullanılmadığında rahatsızlık hissi söz konusu olabilir. Çok küçük bir prezervatif kolayca yırtılabilir. Yırtılması çok büyük olanı ise penisten kayabilir.

 • Kullanım Öncesi

Prezervatifi takarken dikkat edilecek şey ise, meninin toplanması boşluk bırakmaktır.. Aksi halde meni sıvısı içeride sıkışır ve dışarı itilerek bulaşıcı hastalıklar ve gebelik için risk artar.

 • Kullanım Sonrası

Kişisel hijyen ürünleri ya da kişisel sağlık ürünleri kullanımı konusunda birey bazında ve toplum kapsamında bilinç sahibi olmak çok önemli. Hijyenik pedler, ıslak mendiller, kağıt peçeteler gibi prezervatifler de kullanım sonrasında doğru şekilde çöpe atılmazsa toplum için büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu nedenle prezervatif kullandıktan sonra düğümlenerek ve kağıt peçeteye sarılarak çöpe atılmalı. Bu konuda ülkemizde çöpleri ayrıştıran geri dönüşüm işçilerini düşünmek ve çevreye saçılan bulaşıcı hastalıkların nelere yol açabileceğini öngörmek çok büyük bir sorumluluk. 

Durex Prezervatif Çeşitleri

En güvenilir prezervatif markaları arasında yer alarak öne çıkan Durex, farklı malzemeler ve özelliklerle yenilikçi ürünler geliştiriyor. İnce prezervatif, kalın seçenekler, dolgulu ürünler ya da kayganlaştırıcı ve uyarıcı içerenler gibi farklı seçenekler sunuyor. Durex marka kondomlar; Naturals, Chill, Yakın Hisset, Yok Ötesi, Klasik, Intense, Maraton, Yok Ötesi Ultra Kaygan, Extreme, Gerçek Dokunuş gibi farklı serilere sahip. Durex prezervatif alırken ölçüleri dikkate alarak ürün çeşitlerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz. 

Durex Prezervatif Ölçüleri

Pek çok kullanıcı, prezervatif ölçülerine bakarken uzunluğuna odaklanır. Oysa prezervatifler üretilirken normalden uzun üretilirler. Yani zaten satın alacağınız tüm prezervatifler uzun olacaktır. Ancak genişlik esas dikkat edilmesi gereken konudur.  Doğru prezervatifi seçerken uzunluktan ziyade genişlik dikkate alınmadığı için konforsuz kullanım ortaya çıkar. Prezervatif ölçülerinde genişlik konusu dikkat edilmesi gereken ilk detaydır. Penisi tam sarmayan prezervatif, ideal kullanım sunamaz. Hem korunma oranı azalır hem de her iki tarafı da rahatsız eder. “Prezervatifler zaten olması gerekenden uzundur” dedik ama penisin dibinde çok fazla katlanma olmamasına da dikkat etmek gerek. Küçük bir miktar katlanma, çoğunlukla olur. İdeal olan ise prezervatifin tam oturmasıdır. Ancak penis dibinde çok fazla katlanma olursa rahatsız edici olacaktır. 

Cinsel sağlık ürünü geliştiren markaların ürettiği prezervatif ölçüleri uluslararası standartlar gereği benzerdir. Genellikle her markada 4 farklı ölçü skalası kullanıcıya sunulur. Prezervatif uzunluğu ve genişliği için esas alınan ölçütler dikkate alınarak üretim yapılır. 

 • Büyük Boy Prezervatifler

Büyük boy olarak satılan prezervatiflerin ölçüleri şöyledir: 55mm genişlik ve 35mm ağız açıklığı

 • Orta Boy Prezervatifler

Orta boy prezervatif 52 mm genişlik ve 33 mm ağız çapına sahiptir.

 • Küçük Boy Prezervatifler

Küçük boy prezervatifte bu ölçü 49 mm temsili genişlik ve 31 mm ağız çapındadır.

 • Ekstra Küçük Boy Prezervatifler

Ekstra küçük prezervatifin boyutları 48 mm X 29 mm şeklindedir. 

Yukarıdaki ölçüler, hemen her marka için benzerdir. Ufak ölçü farklılıkları da olabilir. Prezervatif tercihinde ne çok kullanılan seçenek ise orta boy olanlardır. 

Durex Prezervatif Fiyatları

Durex prezervatif fiyatları, paketlere ve ürün özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Durex prezervatif çoklu paket seçenekleri çok tercih ediliyor. Kolay takılan, iyi optimize edilmiş genişlik ve uzunluklarda sunulan Durex kondom çeşitleri, çoklu paketlerle daha ekonomik. 

Durex Natural 10’lu prezervatif, Durex Natural 20’li prezervatif, Durex Natural 40’lı prezervatif, Durex Chill 10’lu prezervatif, Durex Chill 20’li prezervatif, Durex Chill  40’lı prezervatif, Durex Yakın Hisset, Durex Yok Ötesi Ekstra, Durex Klasik, Durex Extreme

Durex Klasik, Durex Gerçek Dokunuş, Durex Daha Yakın Hisset, Durex Maraton, Durex İntense gibi çeşitlerin fiyatlarına Hepsiburada ile bakabilirsiniz. Uygun fiyata Durex prezervatif siparişi için pratik bir şekilde sonuç alabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Durex Prezervatif

300 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Satıcı
Toplam 36 / 300 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?