Fileto Bıçağı

Yemek yaparken hızı artırmanın yolu, hazırlık aşamasını kısaltmaktan geçer. Profesyonel şefler gibi yemek yapmak isteyen bir kişi, duruma uyum gösterecek ekipman kullanmalıdır. Eldeki malzemeye uygun bıçak kullanmak, hem görsel yönü yüksek bir yemek hazırlamayı, hem de bu işi kısa bir süre içinde tamamlamayı sağlar. Nazik bir işlem olan fileto çıkarmaya sıra geldiğinde, uygun bıçağın önemi daha da artar.

Fileto Bıçakları

Fileto bıçak modelleri, geniş kullanım alanları ile mutfakta başrollerden birini oynar. Balıktan tavuğa, deniz ürünlerinden ete çok sayıda yiyeceğin, pişirmeye hazırlık olarak tanzim edilmesine yardımcı olurlar. Sadece fileto etin kullanılabildiği tariflerde ise vazgeçilmezdirler.

Fileto çıkarmaktan anlaşılan, sadece herhangi bir tür etin kemiklerinden ayrılması olarak bilinir. Aslında bu işlem, balıkları pullarından ayırmak, etin derisini çıkarmak, kemik veya kılçıklarından ayırmak, büyük kemiklere sahipse bunları eti delmeden sıyırmak gibi pek çok aşamayı kapsayan bir iştir. El becerisine dayalı olduğu kadar, iyi bir bıçak kullanımı da gerekir. Herhangi bir kesme bıçağı ile fileto çıkarılamaz. Hangi çeşit et kullanılacaksa onun için özel üretilmiş bir fileto bıçağı kullanmak, hem kullanıcıyı korur, hem işi kolaylaştırır.

Fileto Bıçağı Nedir?

Fileto bıçakları pek çok farklı amaç için üretilmiştir. Balık sıyırma ve kılçık ayıklama için özel ağızlı olanlar, temiz ve kılçıksız balık fileto ayırmak için kullanılırlar. Tavuk kemiklerini ayırmak için veya et kemiklerinden hatasızca kurtulmak için olan çeşitler, balık için kullanılandan çok az bir farkla daha kalındır. Özel V tasarıma sahip, bir ağzı düz bir ağzı tırtıklı olan balık ayıklama bıçakları, kalkan balığı gibi daha spesifik türlerin filetolarını çıkarmak için hazırlanmışlardır. Küçük bir kama görüntüsündeki istiridye ayıklamak için olanlar, istiridye, midye, deniz tarağı gibi deniz canlılarının kabukları açmak ve filetosunu almak için vardırlar.

Şekil olarak da farklı amaca yönelik, farklı tasarımları olan fileto bıçakları bulmak mümkündür. Kavisli ve esnek bir yapıya sahip fileto bıçakları bulunabildiği gibi, normalden daha dar ve küçük alanlarda çalışmak için daha dar ağızlı, büyük et parçaları ve büyük kemiklerde çalışmak için daha geniş ağızlı, kaydırmaz sapa sahip, parmak koruyuculu gibi farklı pek çok çeşit de bulunur. Victorinox, Zwilling, Wüsthof ve daha pek çok markanın ürünlerini inceleyebilir, amacınıza yönelik bir ürünü bulabilir, değişken fiyatlardan size uygun birini tercih edebilirsiniz.

Fileto Bıçağı Nasıl Olmalı?

Fileto bıçakları şekil olarak ince, uzun ve ucu hafifçe yukarı kalkık biçimiyle diğer bıçaklardan ayrılırlar. Yapısının bu şekilde olmasının sebebi, sivri ucuyla et ve kemik arasından kolayca girebilmesi, girdikten sonra keskin ve ince kenarıyla hasar vermeden ve hızlıca kesime devam edebilmesidir. Hangi malzemeden imal edilmiş olursa olsun, fileto bıçağında vazgeçilmez bir özellik de esnekliğidir. Baskı yapıldığında kırılmadan rahatça esneyebilen ürün, kusursuz fileto çıkarma işlemini sağlar. Tavuk gibi yumuşak ve esnek deriye sahip etlerde, deri ile et arasında hızlıca girip, istenmeyen deriden kurtulmak için kullanılır. Bazı yağlı etlerde, etin kendisinden kayıp olmadan, rahatsız edici yağ tabakasından kurtulmak için de kullanılır. İnce keskin yapısı ve esnekliğiyle, yağ tabakasına saplanıp kalmadan, ileri geri ittirme sırasında şekil bozukluğu yaratmadan bu parçaları kolaylıkla ayırır.

Fileto bıçağıyla çalışırken güvenlik ön plana alınmalıdır. Bunun için hem parmak koruyuculu, hem baskıya dayanıp esneyebilen modeller özellikle tercih edilir. Bu kategoride malzeme olarak esnek çelik veya dövme çelik tercih edilir. Sap tasarımları elin tam kavrayacağı ve kaymayacağı biçimde yapılır. Çelik, kaymaz plastik ve perçinli ahşap sap seçenekleri mevcuttur. Genel olarak ince çalışılan bir iş olduğundan, fileto bıçaklarının tasarımına parmak koruyucu bir kısım da eklenmiştir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fileto Bıçakları

243 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 243 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80320060/238128/60005541