Gebelik Ve Ovülasyon Testleri

Hamilelik şüphesi olan kadınların bu durumu netleştirmek üzere evde kendi kendilerine ya da hastanelerde yaptırdığı teste gebelik testi deniliyor. Gebelik testi iki şekilde yapılabiliyor. Bunlardan ilki idrar ile evde yapılan test, diğeri ise hastanede verilen kan testi. Genelde ilk olarak kadınlar fark ettikleri belirtilerin ardından, kolayca temin edilebilen ve en hızlı sonuca ulaştıran evde gebelik testini tercih ediyorlar. Gebelik testi çubuğu da denilen bu test ile yüksek oranda doğru sonuca ulaşmak mümkün. Bu testlerin sonucunda, kanda veya idrarda Beta HCG denilen hormonun olup olmadığı aranır. 

 • Beta HCG nedir?

HCG hormonu beta ve alfa olarak ikiye ayrılıyor. Hamileliğin belirtisi olan hormon Beta olarak adlandırılıyor. Bu nedenle hamilelik ilk oluşmaya başladığı andan itibaren vücutta Beta HCG hormonu salgılanmaya başlıyor. Evde yapılan gebelik testlerinde de bu hormonun yüksekliği anlaşılabiliyor. Dolayısı ile, eğer gebelik sonucu pozitif ise gebelik testi bunu algılayarak hamilelik sonucunu bildiriyor.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Planlı ya da plansız olsun her hamilelik haberi kişilerde heyecana yol açan bir durumdur. Eğer gebelik şüphesi oluşmuşsa, kadınlar bir an önce bu durumu netleştirmek ister. Bu nedenle gebelik testi ne zaman yapılır sorusu birçok kadının bilmediği ve merak ettiği bir konudur. Evde yapılacak gebelik testinin zamanı, regl periyoduna göre belirlenmesi gerekiyor. Rutin periyot üzerinden bakıldığında bir gecikme varsa öncelikle bu gecikmenin üzerinden en az bir hafta geçmesi gerekiyor. Hamilelik durumu pozitif ise, HCG hormonu plasentada hemen ve hızlı bir şekilde salgılanmaya başlıyor. Bu hormon öncelikle kana ve sonrasında kan yolu ile idrara karışmaya başlıyor. Yapılan testte bu hormona rastlanırsa %90 oranında doğruluk payı ile sonuç öğrenilebiliyor. Ancak bir haftadan daha önce yapılan testlerde bu hormon daha düşük seviyelerde olacağı için sonuçlarda sapmalar yaşanabiliyor. Doğru sonuç için, uzmanların da tavsiye ettiği yeterli süre kadar beklenmesi doğruya daha yakın sonuçlar veriyor.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Özellikle ilk defa bu testi kullanacak kadınların ilk sorusu hiç şüphesiz “gebelik testi nasıl yapılır” oluyor. Bu durumda ilk yapılması gereken kullanılacak testin içerisinden çıkan kullanıma dair açıklamayı incelemek olmalı. Çünkü her testin kullanım yöntemi değişkenlik gösterebilir. Genel olarak önerilen, testin sabah uyandığındaki ilk idrar ile yapılması. Test çubuğunun belirtilen ucu idrar yoluna yerleştirerek yapılacağı gibi, idrar uygun bir kaptayken test çubuğu batırılarak 5 - 10 saniye kadar bekletilerek de yapılabilir. Bu işlem yapıldıktan sonra birkaç dakika beklenildiği zaman test sonuçları çubuğun ekranında belirmeye başlıyor.

Gebelik Testi Sonuçları

Gebelik testi sonuçları, her test çubuğuna ve markaya göre değişkenlik gösteriyor. Genel olarak bu sonuçlar test çubuğu ekranında; yatay veya dikey olmak üzere tek çizgi veya iki çizgi, artı şekli veya t işareti, renk değişimi veya yazı şeklinde “hamile” “hamile değil” gibi ibareler ile belirtiliyor. Beliren işaretlerin anlamları ise şu şekilde:

 • Gebelik Testi Pozitif İse: Eğer gebelik testi sonucu pozitif ise, idrardaki HCG hormonuna rastlanmış oluyor. Bu sonuçlar test çubuğunda belli semboller ile gösteriliyor. Testten teste değişiklik gösterse de genel olarak pozitif sonuçlar; artı, t, çift çizgi veya yazı ile hamile ibaresi ile belirtiliyor.
 • Gebelik Testi Negatif İse: Gebelik sonucu pozitif ise de, yine idrarda HCG hormonu yok anlamına geliyor ve genel olarak tek çizgi veya tek çubuk olarak beliriyor.

 

Yalancı Pozitif Ne Demek?

Yalancı pozitif tabiri, evde yapılan gebelik testlerinde nadir de olsa görülebilen testin pozitif çıkmasına rağmen aslında hamilelik durumunun negatif olması anlamına geliyor. Yalancı pozitifin farklı sebepleri olabiliyor. Bunlardan ilki, testin regl gecikmesinden sonra yeteri kadar beklenmemesinden kaynaklanabiliyor. Diğer bir sebep ise, HCG hormonu her zaman hamilelik sebebiyle değil, farklı rahatsızlıklardan kaynaklı olarak vücutta salgılanabiliyor. Bu durumda test, hormonu algılayarak sonucun pozitif çıkması gibi bir durumla karşılaşılabiliyor. 

Negatif Çıkan Sonucun Yanlış Olma İhtimali Var Mıdır?

Evde yapılan gebelik testleri her ne kadar %90 oranına kadar doğruluk vaad etse de bazen belli nedenlerden dolayı yanlış çıkma ihtimali de olabiliyor. Negatif çıkan gebelik testi sonucunun yanlış olma ihtimali de bu doğrultuda karşılaşılabilen durumlardan. Bu nedenle sonuçtan tam emin olmak için aşağıdaki birkaç noktaya dikkat edilebilir.

 • Regl gecikmesinden sonra en az 1 hafta ila 10 gün kadar beklenilmesi çok önemli.
 • Testi yaptıktan sonra, test çubuğunun kullanım açıklamasında yazan bilgilere uyulmalı. Testi yaptıktan sonra heyecana kapılıp acele etmeden belirtilen süre kadar beklenilmeli.
 • Yanlış kullanmış olma, idrarın çubukla tam temas etmeme gibi durumlara karşı ikinci yedek bir test daha uygulamak sonucun sağlamasını yapmak açısından iyi bir yol olabilir.
 • Olabildiğince doğru sonuca ulaşmak için, doğru zamanda doğru şekilde test yapılması gerekiyor. Bu nedenle testin, idrarın en yoğun olduğu sabah ilk uyanıldığı anda yapılması gerekiyor.
 • Evde gebelik testi yapıldıktan sonra, sonuç negatif de olsa pozitif de olsa netleştirmek için hastanede yapılacak olan kan testi de yaptırılmalı.

 

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamile olabileceğinden şüphelenen kadınlar test yaptıklarında gebelik testinde silik çizgi örnekleri ile karşılaşabiliyor. Gebelik testi sonuçlarında, tek çizgi negatif olurken çift çizgi ise pozitif yani kişinin hamile olduğu anlamına geliyor. Hamilelik testinde silik çizgi görüldüğü de olabiliyor. Yani bir çizgi daha net iken diğeri daha silik görülebiliyor. Bu durumun birkaç sebebi olabilir. Bunlar; testin doğru uygulanamamış olması, yetersiz idrar teması, test kitinin duyarlılığının az olması, erken düşük riski, testin erken uygulanması olarak sıralanabilir. Bu durumda, farklı gibi çubuk ile test tekrarlanabilir ve yine aynı durum söz konusu olursa bir sağlık kuruluşuna başvurmak doğru bir davranış olacaktır.

Gebelik Testinde T ve C Çizgisi Ne Anlama Geliyor?

Gebelik testinde t ve c çizgisinin hangi anlamları taşıdığı da merak edilenler arasında. İdrarla gebelik testinde, hem T hem de C bölgesinde çizgi varsa hamilelik sonucu pozitif anlamına geliyor. Ancak sadece C bölgesinde çizgi oluşup, T bölgesinde çizgi yok ise bu da yüksek ihtimalle gebeliğin negatif olması anlamına geliyor. 

Gebelik Testi Çeşitleri

Gebelik testleri kullanım şekli ve kullanım amacına göre çeşitlilik gösteriyor. Bunlardan kısaca; erken gebelik testi, hızlı gebelik testi (kaset tipi gebelik testi) ve ovulasyon testi olarak bahsetmek gerekirse;

 • Erken Gebelik Testi:

Erken gebelik testi, normal gebelik testine göre daha hassastır. Beta HCG hormonu hamile bir kadında 10 değerinin üzerinde olması ile tespit edilir. Erken gebelik testleri, bu oran daha düşükken de kolaylıkla tespit edebiliyor. Ayrıca, normal testte adet bitiminden sonra bir süre beklenmesi gerekirken, erken gebelik testinde beklemeden adet olunması gereken ilk gün uygulanabiliyor.

 • Hızlı Gebelik Testi:

Hızlı gebelik testi, kaset tipi test de denilen bir gebelik testi. Diğer testlerden farkı; normal testlerde önerilen, idrar yoğunluğunun fazla olduğu sabah idrarı ile testin uygulanması gerektiğidir. Ancak hızlı gebelik testi günün herhangi bir saatinde uygulanabiliyor. Aynı zamanda, yine erken gebelik testi gibi gecikmeden sonra bir süre beklemek gerekmiyor.

 • Gebelik İçin Ovulasyon Testi 

Gebelik için ovulasyon testi, özellikle regl periyotları düzensiz olan kadınlar için öneriliyor. Ovulasyon testi ile, hamile kalmak için en verimli olan yumurtlama günü kolayca tespit edilebilir.

Gebelik Testi Fiyatları

Gebelik testi çeşitleri, online alışveriş ile kolaylıkla temin edilebiliyor. Gebelik testi fiyatları, tekli satışa sunulduğu gibi ihtiyaç duyulan diğer çeşitleri ile set halinde de satılıyor. Hepsiburada’da hem çeşit hem de fiyat araştırması yaparak kullanıcı yorumlarını da inceleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gebelik Testi

197 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 197 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012178/26012201