Yemek ve pastacılık sektöründe sıklıkla kullanılan margarin çeşitleri, gıdaları pişirmek ve lezzetlendirmek için kullanılıyor. Margarin sağlıklı mıdır ya da değil midir soruları, zaman zaman gündemi meşgul eden konular arasında olsa da margarinin olmazsa olmaz kabul edildiği birçok yemek, pasta ve kurabiye çeşidi bulunuyor. Tereyağına alternatif olarak üretilmiş olan margarin çeşitleri, pratik, ekonomik ve yaygın kullanım alanlarıyla, gıda sektöründeki yerini korumayı başarıyor.

Margarin Nedir?

Çeşitli bitkisel yağların, hidrojen ve süt bileşenleri ile zenginleştirilmesiyle elde edilen margarinler, günümüzde artık oldukça yüksek teknoloji ile üretiliyor. Tamamen bitkisel kökenli yağlardan yararlanılarak üretilen margarin çeşitleri, üretildiği ülkelerin gıda kanunlarına göre farklı regulasyonlarla şekillendiriliyor. Bu bağlamda AB standartlarında bu yönlendirmeler, resmi olmamakla birlikte margarin içeriklerinde uygulanan trans yağ oranının %2'nin altında tutulması yönünde uygulanıyor. Ülkemizde bu oran %1'in altında olarak belirlenmiş olmakla birlikte, bu miktar "yok denecek kadar az" anlamı taşıdığından, margarin ambalajlarının üzerine " Trans Yağ Yoktur" ibaresi yazılıyor. Paket olarak satışa sunulan margarinlerin içeriğinde, yaklaşık olarak %70 oranında yağ bulundurulurken kutulu ve daha akışkan olan margarin içeriklerinde ise %60 oranında yağ bulunuyor. Kase margarinlerdeki doymuş yağ oranları sıvı yağ olarak nitelendirilen; ayçiçek yağı, zeytin yağı ve diğer sıvı yağ grubundaki ürünlerle hemen hemen aynı değerlerde gözlemleniyor. 

Margarin Ne İşe Yarar?

Yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılan margarin çeşitleri, fiyat değeri olarak daha pahalı olan tereyağının alternatifi olarak kullanılıyor. Birçok yemek türünde margarin kullanımı, tariflerin mutlaka olması gereken malzemeleri arasında yer alıyor. Örneğin, pilav ve makarna gibi yiyeceklerin yanı sıra birçok kurabiye ve kek ürününde de margarin, olmazsa olmaz malzemeler arasında yer alıyor. Tereyağının ekonomik olarak daha maliyetli bir ürün olmasının yanı sıra, margarinin bazı yemekler üzerinde tereyağına oranla daha başarılı sonuçlar verdiği biliniyor. Pasta kremaları, krem şanti ve dondurmalar gibi birçok üründe, margarinlerin kullanımı daha verimli sonuçlar ortaya konmasına katkı sağlıyor. Margarinler, yemek ve diğer pasta grubu mamullerinde direkt olarak gıda malzemeleri ile karıştırılabileceği gibi, benmari usulüyle doğal yoldan ya da ısı kaynağı üzerinde eritilerek de kullanılabiliyor. Margarinler içeriğinde, bilinen aksine doğrudan doğruya kolesterol bulunmuyor. Türkiye'de üretilen margarinler genellikle, soya, fındık, ayçiçek, pamuk ve kanola gibi tarım ürünlerinden elde ediliyor. 

Margarin Nerede Saklanır?

Margarinlerin içeriğinde, yağsız süt ya da süt tozu gibi materyallerin yanı sıra farklı vitamin ve mineraller de yer alıyor. Bununla birlikte, tüm diğer süt içerikli gıda ürünlerinin oda sıcaklığında bozulabileceği gibi, margarin çeşitleri de oda sıcaklığında belirli bir süre sonunda bozulmaya başlıyor. Margarinlerin bozulduğunu, üzerinde sarı ve kalın bir tabaka oluşmasından anlamak mümkün. Diğer peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinde görülen küflenme benzeri bozulma işaretlerine, margarinin bozulma aşamasında pek rastlanmıyor. Buzdolabı koşullarında da margarinlerin belirli bir tüketim süreleri bulunuyor. Kullanmaya başladığınız margarini açtıktan sonra yaklaşık 7-8 gün süreyle buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bu süre zarfında tüketemediğiniz margarinlerin, buzdolabı ortamında dahi olsa bozulmaya başlayabileceğini unutmamak gerekiyor. Bu sebeple, tıpkı tereyağının muhafazasında olduğu gibi, kullanmadığınız margarinleri, buzlukta daha uzun süre saklayabilirsiniz. Tüketeceğiniz kadar margarini, buzdolabının normal gıda raflarında tutabilir, geri kalanını buzlukta uzun süre güvenle muhafaza edebilirsiniz. 

Türkiye'de birçok farklı marka tarafından bitkisel içerikli ya da Omega-3 bakımından zengin margarin çeşitleri üretiliyor. Tereyağ tadına eşdeğer margarin çeşitleri, son dönemde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Markaların kendi ürün gamlarında, tekli ya da çoklu ambalajlar halinde satışa sunulan margarinler, leziz yemekler yapmak için ekonomik çözümler sunuyor. 

Margarin Çeşitleri

17 ürün var
 1. Markalar
  1. Zer
  2. Sana
  3. vita
  4. Ülker
  5. Birma
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001470/60005285
BAŞA DÖN