Sebze

Pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilebilen sebze çeşitleri, hafif ve sağlıklı beslenme yöntemlerinin olmazsa olmaz gıdalarıdır. Yapısına ve türüne göre birçok bakımdan farklılık gösteren bu gıdalar, her yaştan insanın sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Vücudun birçok ihtiyacını karşılayarak, direnç kazandırırlar. Sebze çeşitleri, aynı zamanda yemeklerin ana gıdaları arasında yer alır. Şüphesiz ki her çeşit yemeğin lezzetinde ve doğallığında sebzelerin önemli bir yeri vardır.

Sebzeler

Doğal yaşamın vazgeçilmez gıdaları arasında yer alan sebzeler, her mevsim farklı türleriyle sofraları süsler. Sebze türleri ile birbirinden farklı yemekler hazırlanır. Yetişme türüne göre değişiklik gösteren sebzeler köklü, yumrulu, gövdeli, meyveli, yapraklı ve kabuklu çeşitlere sahiptir.

Köklü türler havuç, pancar ve turp gibi sebzelerdir. Daha çok salataları renklendirmek ve sofralara tazelik katmak amaçlı tercih edilirler. Aynı zamanda balık gibi protein ağırlıklı gıdaların yanında da tüketilebilirler. Sarımsak, patates ve soğan gibi gıdalar ise yumrulu türler arasında yer alır. Özellikle birçok yemeğe lezzet katan sarımsak ve soğan, sos amaçlı kullanılmakla beraber aynı zamanda salatalarda da kullanılır. Mantar, taze soğan ve taze sarımsak gibi türler ise gövdeli sebzelerdir. Kabak, taze barbunya, taze bakla, taze bezelye, domates, dolma biber, börülce, taze fasulye, yeşil biber, patlıcan, salatalık ve bamya gibi türler, meyveleri yenebilen türler arasındadır. Yaz aylarında yetişen bu sebze türleri, salatası yapılabildiği gibi aynı zamanda zeytinyağlı olarak da hazırlanabilir.

Karalahana, lahana, ıspanak, ebegümeci, pazı, roka, kuzukulağı, asma yaprağı, marul, mor lahana, maydanoz, tere ve dereotu, yaprakları en çok kullanılan sebzeler arasında yer alır. Dereotu, maydanoz, marul ve mor lahana salatada tercih edilir. Lahana, pazı ve asma yaprağı ise çoğunlukla dolma yapımında kullanılır.

Sebzelerin Faydaları

Sebze çeşitleri, sağlık açısından birçok yönden faydalıdır. Ancak faydalarını azaltmamak adına bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Örneğin, işlenmiş ve konserve yapılmış gıdalar zamanla sağlık açısından sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle sebzelerin organik ve taze oluşuna dikkat etmekte yarar vardır. Sebzelerin faydaları, genellikle her türe göre değişiklik gösterir. Yemeklerin temel malzemeleri olan soğan, sarımsak ve patates; karbonhidrat, vitamin, kükürt, çinko ve fosfor gibi besin değerleri açısından oldukça zengindir.

Antibiyotik özelliği ile bilinen soğan, hazım artırıcı fermentler içerdiği için kalp rahatsızlığı, prostat bozukluğu, sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları ve mide zayıflığı gibi birçok hastalığın çözümünü kolaylaştırır. Genellikle bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsağın, damar sertliği, kan dolaşımı ve cilt rahatsızlıklarına faydaları nedeniyle tüketilmesi gerekir. C ve E vitamini açısından zengin olan domates ise vücut için adeta bir potasyum deposudur. Domatesin hazmı kolaylaştırıcı etkisi uzmanlarca ifade edilir. Cilde pembelik, temizlik katan havuç ve salatalık ise cilt temizleyici özellikleri ile bilinir.

Marul, ıspanak, brokoli, asma yaprağı, karnabahar ve ebegümeci gibi yeşilliklerin faydaları genellikle birbirleriyle benzerlik gösterir. Besin değeri olarak ortak özellik gösteren bu yeşil sebzeler, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve A, C, E, K vitaminleri, lif, folik asit, klorofil gibi birçok mikro besin maddesi ve faydalı bitkisel kimyasallarla doludur. Kısaca yeşillik olarak bilinen bu sebze türleri, vücudun besin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Kanın temizlenmesi ve dolaşımın hızlanmasında etki sağlayan yeşillikler, aynı zamanda kansere karşı savaşan etkileriyle de bilinir. Ispanak, demir değerleriyle özellikle çocukların beslenmesinde yadsınamayacak kadar büyük bir önem taşır. Yeşillikler, özellikle sabah kahvaltıda tüketildiğinde güne daha zinde ve enerjik başlamak adına fayda sağlarlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sebzeler

934 ürün listeleniyor
Ada Rüzgarı Sebze
Akbak Market Sebze
Akçin Gıda Sebze
Akdağ Doğal Sebze
Akkızhan Çiftliği Sebze
Aktar Diyarı Sebze
Aktar Dünyası Sebze
Alfa Arge Kadın Kooperatifi Sebze
Anadolu Organik Pazarı Sebze
Anadolunun Özü Sebze
ANTAKYA YÖRESEL ÇARŞI Sebze
Antep Aşkına Sebze
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 61 / 934 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?