Ses Kabloları

Ses iletimi yaygın olarak fiber optik, HDMI veya analog bakır olmak üzere üç tip kablo ile yapılır. Analog bakır kablolar, koaksiyel tipte dizayn edilir ve genelde geleneksel kullanımlarda tercih edilir. HDMI ve fiber optik kablolar ise ses sinyallerini bir cihazdan diğerine koaksiyel olanlara oranla daha kaliteli bir şekilde aktarır. HDMI kablolun diğerler kablo türlerine göre en önemli farkı ise sesle birlikte aynı anda yüksek çözünürlükte görüntü aktarımı da yapabiliyor olmasıdır. Bünyesinde çeşitli çevirici cihazlar, ses ve görüntü kabloları olan Hepsiburada.com aracılığıyla ürün seçeneklerine bakabilir ve size uygun olanını satın alabilirsiniz.

Koaksiyel Ses ve Görüntü Kabloları

Bir diğer ismi analog kablo olan koaksiyel bakır kablolar, sesi elektriksel olarak iletmeye yarar. Bu tip kabloların iki ucunda da piyasa genelinde jak denen soketler bulunur. Bu soketler 2,5 mm, 3,5 mm veya 6,3 mm çapında üretilirler. Jak çapı, koaksiyel kablonun kullanılacağı cihazın ses çıkışlarına göre seçilir. Klasik jak çeşitleri aynı anda hem ses hem de mikrofon için kullanılabilir. Power Jak ise veri sinyallerinin yanında enerji iletimi de yapar.

Kendinden kilitleme özelliği olan kelepçeli BNC konektörü ise CCTV uygulamalarında, osiloskop veya ses üreteç cihazları gibi alanlarda tercih edilir. 50 ohm ve 75 ohm olmak üzere iki farklı empedansa sahip tipi vardır. Kullanılan koaksiyel kablo ve BNC konektörlerin aynı empedansa sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde sinyalde zayıflamalar ve hatta kayıplar olabilir. XLR kablolar ise gürültüden arındırılmış sinyaller taşır.

Bazı bakır kablolar da ise RCA konektör bulunur. Kablo yapısı yine koaksiyel olan RCA bakır kabloların tek farkı bağlantı kısmıdır. RCA kablolar uydu cihazlarında ve el kameralarında video veya ses iletimi için kullanılır. Koaksiyel ses kabloları, araba teyplerinin AUX çıkışı, televizyonların harici ses sistemine bağlantısı, merkezi anons sistemleri, amfiler, hoparlör bağlantıları veya kulaklıklar gibi birçok alanda sıklıkla kullanılır. Farklı uzunluklarda çeşitleri olan analog ses kabloları bükülmelere ve kırılmalara dayanıklı yalıtkan bir dış kaplama ile birlikte sunulur.

Fiber Optik Ses Kabloları

Fiber optik ses kabloları sinyalin ışık formunda iletilmesini sağlar. Fiber teknolojisinde ışığı kırma indisi farklı olan maddeler kullanılır. Bir yüzeye gelen ışık aynı anda hem kırılabilir hem de yansıyabilir fakat ışık demeti yüzeye kritik açıdan daha büyük bir açıyla çarparsa hiç kırılmadan yansır. Fiber optik kablolarda da bu etkinin oluşabilmesi için ışığın iletildiği bir çekirdek ve yansımanın sağlanması için bir kılıf bulunur. Çekirdek kısmı genelde saf slikon diyoksitten imal edilir. Kılıf bölümü ise bor ya da germanyum gibi bir malzemeyle kırılma indisi düşürülen slikondan oluşur. Kırılma indisleri arasında oluşan bu fark da ışığın yansıyarak ilerlemesini sağlar. Aşırı ses seviyelerinde bile temiz bir sinyal sağlayan fiber optik kablolar, hassas ve üst düzey ses sistemlerinde sıklıkla tercih edilir.

HDMI ve Dönüştürücü Kablolar

Görüntü iletimi için kullanılan VGA ve DVI teknolojilerinin yerini alan HDMI kabloları veri sinyallerini elektriksel formda iletir. Yüksek çözünürlükte görüntü ve sesi aynı anda iletebilen kablo türü, kullanıcıları kablo karmaşasından kurtarır. Farklı uzunluklarda çeşitleri olan HDMI kablo türünün konektör kısmı sabit doğrusal, 90 derece köşeli veya ayarlanabilir tipte menteşeli olabilir.

Elektriksel sinyal veya ışık formuna getirilen ses verileri farklı soketlere sahip kablolar ile iletilir. Kullanılan cihazlara, konektörlere ve giriş çıkış ünitelerine göre bazı dönüştürücü kablo veya aparatlara ihtiyaç duyulabilir. Bu kapsamda RCA erkek - 3.5 mm stereo jak, 3,5 mm erkek jak - XLR dişi, BNC - RGB gibi dönüştürücü kablolar vardır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ses Kablosu Çeşitleri

2053 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler