Hava Perdeleri

Hava perdesi kullanımı ile ortamda temiz hava solumak ve iyi iklimlendirme sağlamak mümkün. Hava perdeleri, son yıllarda temiz hava elde etmek ve ekonomik iklimlendirme avantajıyla öne çıkıyor. Kapının sürekli açık kaldığı işyerleri için hava perdeleri, çok tercih edilen bir teknoloji sunuyor. Hava perdesi ile ortamda uygun iklim ekonomik şekilde sağlanabilir kılınıyor. Ekonomik bir biçimde sıcak ya da soğuk hava elde etmek ve bunu yaparken ortamdaki havayı temiz kılmak üzere bu teknolojiyi işletmeler çok tercih ediyor. 

Kalabalık ortamlarda iklimlendirme teknolojileri ile büyük konfor elde edilebilir. Mevsime göre daha sıcak bir ortam sağlamak ya da serinlik etkisi sunmak, yaşam alanında konforu yükseltiyor. Diğer yandan ortamdaki havanın temiz olması da önemli. Özellikle kafe, restoran, ofis gibi farklı hanelerden gelen kalabalıkların sirkülasyonunun olduğu ortamlarda havayı temiz tutmak büyük önem taşıyor. Elbette mevsime uygun ısı elde etmek ve bunu korumak da. Üstelik iklimlendirmenin neden olduğu maliyeti kısmak, özellikle işletmeler için büyük ölçüde net bir tasarruf sağlayabiliyor. Bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere doğan klimalar ve hava temizleyiciler gibi hava perdeleri de çok önemli bir teknoloji sunuyor. Hava perdesi kullanımı sayesinde bir ortamda istenen ısıyı elde etmek, korumak ve bunu tasarruflu kılmak mümkün oluyor. Peki, hava perdesi ne demek ve nasıl bir teknoloji ile çalışıyor? 

Hava Perdesi Nedir ve Hava Perdesi Ne İşe Yarar?

Temelde hava perdesi, elektronik bir cihazdır. Klimalarla benzer görünümdedir. Ancak çalışma prensibi ve işlevi bakımından klimalardan farklıdır. Özellikle mağaza, kafe, restoran, alışveriş merkezi gibi toplu kullanım alanlarında tercih edilir. Çok kullanışlı olduğu gibi çok verimli bir üründür. 

Hava Perdesi Nedir?

Hava Perdesi nedir sorusunun yanıtı, güçlü bir iklimlendirme teknolojisi ürünü şeklinde de verilebilir.  Burada sürekli olarak sabit hızda ve yüksek debili bir sistem işler. Hava perdesinin işlevi, sürekli hava üfleme şeklinde de tanımlanabilir. Ancak sadece iklimlendirme yapmaz, havayı da temizler. Hatta bazen havaya parfümlü koku yayar. Bu işlevi en çok mağazalarda tercih edilir. Hava perdelerinin amacını anlamak, nasıl bir hava perdesi almalı sorusuna da yanıt veriyor. Bu nedenle hava perdesi neden kullanılır sorusunun yanıtı öğrenmek gerekiyor. 

Hava Perdeleri Ne İşe Yarar?

Hava perdesi kullanmanın nedeni, ortamdaki havanın ısısını korumaktır. Klima, kalorifer gibi araçlarla ısınan ortamdaki sıcak havanın dışarı çıkmasını önlemek üzere çok etkili araçlardır. Benzer şekilde klima ya da vantilatör ile soğutulmuş olan havanın kaybını da önler. Özetle hava perdesi kapı açıkken bile ortamdaki havanın istenen iklimde kalmasını sağlama amacıyla çalışan bir teknoloji sunar. Isı değişikliğini önlemek ısıyı korumak üzere çok etkili bir işlevle çalışırlar. Buna ek olarak ortama toz girmesini önlemek, sinek girişine engel olmak gibi bir işlevleri de vardır. Ayrıca kötü kokuların içeri girmesine engel olur ve ortamdaki havayı da temizlerler. Hava perdesi ne işe yarar sorusunun yanıtı için cihazın kullanımının sunduğu avantajlara bakmak gerekiyor. 

Hava Perdesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Kapılar açıkken bile ortamdaki ısı dengesi korunabilir. İçeride klima ya da diğer ısıtıcı ve soğutucularla sağlanan sıcak veya soğuk hava kaybı önlenir. Bu da özellikle kış aylarında mağaza, banka, market gibi alanlar için çok önemlidir. 
 • Özellikle kış günlerinde dışarıdan içeriye akan soğuk havanın rahatsız edici etkisi azalır. Otel resepsiyonlarında, kafe, restoran girişlerinde veya mağaza ön cephesinde bekleyen personel için konforlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunar. 
 • Enerji verimliliği sağlar. Ortamdaki ısıyı koruyarak sürekli enerji tüketimini engeller. 
 • Ortamı toz ve bakterilerden korur. havayı sirküle ederek ortamdaki toz ve bakterileri temizler. 
 • Hava perdesi kullanmak, ortamdaki havayı temiz kılar. Böylece kötü koku ve havasız ortam etkisine izin verilmez. Bu da hem toplum sağlığı için hem de çalışan konforu için önemlidir. 
 • Ortama böcek ve sinek girmesine izin vermez. Bu da yine ortamdaki konfor için çok önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Özellikle yaz aylarında sinek yoğunluğunun neden olduğu rahatsız edici etkiyi engellemek için hava perdesi kullanımı yaygın. 

Hava Perdesi Nereye Takılır?

Hava perdeleri daire gibi konut tipleri için tercih edilmez. Genellikle mağaza, butik, alışveriş merkezi, restoran, kafe, kamu dairesi gibi kalabalık kullanıma uygun alanlarda tercih edilir. Ofisler de hava perdelerinin çok kullanıldığı yerlerdir. Peki hava perdesi nereye takılır? Kapı üstlerine yatay monte edilen hava perdesi kullanımı en yaygın olanıdır. Kapı üstüne yatay monte edilir. Böylece mekanın içi ile dışı arasında bir hava perdesi etkisi oluşturur. Isınmış havanın dışarı çıkması önler. Kapını geniliği, ortamın genişliği ve yüksekliği ve hava perdesinin takılacağı duvarın şekli nereye takılacağı konusunda belirleyicidir. 

Hava Perdesi Nerelerde Kullanılır?

Klimaya benzeyen görüntüsü ile iklimlendirme aracı olarak da anılan hava perdeleri, güçlü hava teknolojisi sunarlar. Küçük evlerde, dairelerde kullanımları çok işlevsel değildir. Ancak büyük yaşam alanlarında çok büyük bir işlev üstlenirler. Bu nedenle daha çok işyerlerinde kullanılıyor. Bunun için hava perdesi kullanılan yerler listesi ile örnek verilebilir:

 • Restoranlar
 • Kafeler
 • Mağazalar
 • Marketler
 • Oteller
 • Kamu binaları
 • Alışveriş merkezleri
 • Personelin beklediği site girişleri

Hava Perdesi Çalışma Sistemi

Hava perdesi klima aynı şey mi ya da klima ile hava perdesinin farkı nedir, diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak klima ile havanın istenen ısıya getirilmesi mümkün olurken hava perdesi ısıyı koruma amacı taşır. Elbette ek özellikler de sunuyor. Öncelikle hava perdesinde ızgara sistemi vardır. Izgaradan giren hava, dışarıya doğru itilir. Bu işlem, genellikle dairesel olarak yapılır. Ancak eksensel ve ters akış da tercih edilebilir. Filtre sistemleri sayesinde toz ve partiküller de süzülür. Ortamın büyüklüğüne göre hava perdesinin etkisi ayarlanabilir. Yine aynı özellikler gözetilerek hava perdesi türü seçilir. Hava perdelerinde bazı özellikler önemlidir. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

 • Hava perdesi ölçüleri: mm cinsinden ifade edilir.  1200 x 208 x 191 gibi olabilir. 
 • Hava perdesi frekansı: Hz ile ifade edilir ve örneğin 50 Hz olabilir. 
 • Hava perdesi çalışma voltajı: 220 V olabilir. 
 • Hava perdesi ısıtma gücü : W ile ifade edilir. Örneğin 8000 W
 • Hava perdesi motor gücü: Bu da yine W ile ifade edilir.  230 W gibi.
 • Hava hacmi: m³/h şeklinde ifade edilir. Ne kadar havayı sirküle etme kapasitesine sahip olduğunu gösterir.
 • Hava hızı: Bu da m/s şeklinde gösterilir. 
 • Ses seviyesi: Çalışırken çıkardığı gürültüyü ifade eder. En gürültüsüz ürün, en konforlu olanıdır. dBA ile ifade edilir. 
 • Takılabilir yükseklik: Bu da aldığınız hava perdesinin ne kadar yükseğe takılabileceğini gösterir. M ile ifade edilir. Genellikle üzerinde 2,5m şeklinde belirtilir. Örneğin hava perdesi siparişi verdiğinizde ürün üzerinde 2,5m yazdığını gördünüz. Sizin ürünü takacağınız duvarın tavan yüksekliği 2 metre ise bu ürünü kullanamazsınız. Bu nedenle yükseklik mutlaka dikkate alınması gereken bir etiket bilgisidir. 

Hava Perdesi Tercihi ve Kullanımında Dikkat Edilecekler

Klima, vantilatör, hava temizleyici, hava perdesi gibi iklimlendirme araçlarını tercih ederken doğru seçeneği bulmak önemlidir. Bu doğru seçim ile konforlu bir kullanım elde edilebilir. Diğer yandan bu ürünlerin kullanımında da bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Böylece daha az enerji harcamak, daha verimli bir kullanım elde etmek, sağlıklı bir hava solumak mümkün olabiliyor. Hava perdesi ölçüleri, tipi, enerji tüketimi gibi konular mutlaka dikkate alınmalı. 

 • Hava Perdesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hava perdesi tercihinde dikkat edilecekler konusu önemli. Hava perdesi alırken nelere dikkat etmeli ekseninde alınacak yanıtlar ile doğru tercih yapabilirsiniz. Online sipariş ile ihtiyacınıza uygun hava perdesi modelini tercih edebilirsiniz. 

 • Kurulumu ve montajı kolay olmalı
 • Hava perdesi ölçüsüne bakılmalı
 • Enerji tüketimi biçimi ve miktarı incelenmeli
 • Monte edileceği alana uygun ölçüde olmalı
 • Dikey ya da yatay hava perde çeşitlerinden uygun olanı tercih edilmeli
 • Ortamdaki havanın ısısını korurken kendi de çok enerji tüketmemeli
 • İçeriye toz girişini engelleyecek teknolojiye sahip olmalı. Böylece temiz hava için de uygun koşulları sunmalı. 
 • İçeriye sinek ve böcek girişini de önlemeli. Özellikle yaz aylarında bunun için ekstra bir çalışmaya gerek kalmamalı. 
 • Fazla gürültülü çalışmayan bir model tercih edilmeli. Mümkünse en sessiz hava perdesi seçeneği tercih edilmeli. 
 • Seçilecek hava perdesinin kapasitesi ortam genişliğine ve içeri giriş çıkış sirkülasyonuna uygun olmalı. 
 • Sürekli çalışma değil kapının açılıp kapanma oranına göre çalışma prensibine sahip olmalı. Böylece daha tasarruflu kullanım sunabilmeli. 

Doğru hava perdesini satın aldıktan sonra ürünü etkili şekilde kullanmak üzere bazı detayları dikkate almak gerekiyor. 

 • ​​Hava Perdesi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hava perdesi kullanımında dikkat edilecekler konusu, cihazın uzun ömürlü olması ve ortamdaki havanın sağlıklı olması açısından çok önemli. Kullanımda özenli olmak sonucunda cihaz, daha az enerji tüketimi yapabiliyor. Ayrıca hava perdesinin ömrünü uzatmak da yine kullanım alışkanlığına bağlı olabiliyor. Hava perdesi gibi ortam havası üzerinde etkili olan cihazların kullanımında özenli olmak, insan sağlığı açısından da çok önemli. Hava perdesi kullanırken dikkat edilecekler listesine bakalım:

 • Cihazı, mutlaka doğru yere monte ettirin! Estetik kaygılarla yanlış alana monte etmek, işlev kaybına neden olabilir. 
 • Cihazı kullanırken çalışma modlarını değerlendirin. Örneğin kapının hiç açılıp kapandığı bir zaman aralığında hava perdesi çalışmasın. Böylece tasarruflu kullanım elde edilir. 
 • Hava perdesi temizliği de çok önemli bir kullanım detayı olarak karşımıza çıkıyor. Hava perdesi filtreleri için düzenli aralıklarla temizlik yapılmalı. Aksi halde hem cihazın ömrü kısalır hem de ortamda çok kirli bir hava sirküle edilir. Bu da insan sağlığı için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. 
 • Hava perdesi bakımlarını aksatmayın. Düzenli aralıklarla hava perdesi bakımları yaptırın. Bu amaçla mutlaka yetkili servis desteği alın. 
 • Hava perdesi kullanırken filtre ya da diğer parçalar için değişim gerekebilir. Değişim, parça onarımı, tamir gibi işlemler için yetkili servis ile ilerleyin. Yedek parça tercihinde üretici talimatlarına mutlaka uyun!
 • Hava perdesi üreticisinin hazıladığı ürün kataloğu da kullanıcı için önemlidir. Hava perdesi kullanım kılavuzu incelemesini mutlaka yapın. Hava perdesi kullanım kitapçığı, size cihazı nasıl kullanmanız gerektiğini anlatmakla kalmaz. Cihazdan nasıl daha fazla verim alabileceğinizi de açıklar. 

 

Hava Perdesi Çeşitleri

Hava perdesi ısıtıcı çeşitleri arayışında farklı model seçenekleri ile karşılıyoruz. Endüstriyel hava perdesi çeşitleri en bilineni. Ticari hava perdesi çeşitleri ve soğuk oda hava perdesi çeşitleri de yaygın kullanım alanına sahipler. Hava perdesi çeşitleri içinde en yaygın olanı yatay konumlanan ve kapı üstlerine takılan ticari tipler. Diğer yandan hava perdesi modelleri genişliklerine göre de sınıflandırılır. Isıtıcılı hava perdesi modelleri, buharlı hava perdesi modelleri, parfümlü hava perdesi modelleri gibi seçenekler var. Temel hava perdesi kategorizasyonu şu şekildedir:

 • Kullanım Amacına Göre Hava Perdeleri

Ticari tip, endüstriyel tip ve soğuk oda perdeleri şeklinde üç tipi var. Soğuk oda perdeleri; malzeme giriş çıkışı sırasındaki enerji kaybını önlemek için kullanılıyor. Ayrıca alan genişliği, tavan yüksekliği de hangi hava perdesini almalı sorusuna yanıt veriyor. Kapı yüksekliği 6 metreye kadar olan alanlarda endüstriyel tip hava perdeleri kullanılıyor. Büyük garajlar, fabrikalar, spor salonları, alışveriş merkezleri böyle mekanlara güzel örnekler. Kapı yüksekliğinin 2 metreye kadar olduğu banka şubesi, ofis, poliklinik gibi kapıdan giriş çıkışın sık olduğu küçük alanlarda da ticari hava perdeleri kullanılıyor. 

 • Montaj Tipine Göre Hava Perdeleri

Bazı hava perdeleri doğrudan kapı üstüne yatay olarak monte ediliyor. Bazıları ise dikey olarak asılıyor. Ayrıca tavana gömülen gizli hava perdesi modelleri de var. Bunlarda mekana uygun olanı tercih etmek hem kullanım konforu hem de estetik görünüm açısından önemli. 

 • Isıtma Tipine Göre Hava Perdesi Çeşitleri

Hava perdeleri ortamda ısıyı koruma amacı taşıyor. Ortamda sıcak hava sirküle etmek ya da soğuk hava sirküle etmek gibi farklı konulara odaklanan teknolojileri de olabiliyor. Soğuk havayı korumak ya da sıcak havayı korumak gibi amacınıza göre uygun olanı tercih etmeniz önemli. 

​Hava Perdeleri Ne Kadar Elektrik Harcar?

Hava perdelerinin harcadığı enerji miktarı modele göre değişir. Hava perdesi ne kadar elektrik tüketiyor sorusuna yanıt bulmak üzere ürün bilgilerine detaylı olarak bakmak gerekir. Ürün etiket bilgisi ya da üretim kitapçığı bu konuda aradığınız bilgiyi sunabilir. Ürünleri enerji tüketimleri açısından bir biri kıyaslamak da etkili bir sonuç sunabilir. Hava perdesinin kullanım amacı, büyük ölçüde tasarruftur. Ortamdaki havanın ısısını korumak üzere çalışan cihazın kendisinin de enerji tüketimi konusunda iyi olmalıdır. Bu eksende karar vermek önemlidir. 

Hava Perdesi Markaları

Hava perdesi modelleri, çeşitleri farklılık gösteriyor. Benzer şekilde hava perdesi markaları da çeşitleniyor. Freedoor hava perdeleri, Niva hava perdeleri, BSK hava perdeleri, Seemdoor hava perdeleri, Fujikur hava perdeleri gibi farklı markalara ait seçenekler var. Marka özelinde araştırma yapıyorsanız markanın servis ağı ve kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz. Hava perdesi yorumları şeklinde araştırma yaparak ilgili markanın kullanıcılarının deneyimlerini inceleyebilirsiniz.  Yorumlar; ürünün kullanım ömrü, kullanışlılığı, enerji verimliliği gibi konularda önemli ipuçları sunabilir. Ayrıca hava perdesi servis ağı ve servis kalitesi konusunda da fikir verebilirler. Böylece hangi marka hava perdesi, hangi model ya da hangi özellikler soruları için net yanıt elde edebilirsiniz. 

Hava Perdeleri Fiyatları

Hava perdesi fiyatları farklı özelliklere göre değişiyor. Uygun fiyata hava perdesi arayışında ürünün özellikleri ekseninde karar vermek önemli. Farklı markaların ürünlerini fiyat ve özellik açısından inceleyerek karar verebilirsiniz. İyi fiyata hava perdesi bulmak üzere ürünleri fiyata göre listelemek de önemli.  En azdan en çoğa ya da en çoktan en aza fiyat listelemesi yapabilirsiniz. Fiyata göre hava filtresi modellerine bakarken belirlediğiniz bütçe aralığındaki ürünleri de inceleyebilirsiniz. Böylece hem zaman kaybetmez hem de tam da fiyat aralığınızda olan ürünlere odaklanabilirsiniz..Hepsiburada ile hava perdesi fiyatlarını inceleyerek onlarca marka veya model arasından size uygun olanı hemen bulabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hava Perdeleri

114 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 114 ürün
DSACategoryId/2147483638/161876/157284