Süt

Hem tek başına tüketilebilen hem de yemek, atıştırmalık ve tatlı gibi yiyeceklere yardımcı madde olarak kullanılan süt, mutfakların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Kaynağı fark etmeksizin oldukça besleyici bir gıda olan süt, başta büyüme çağındaki çocuklar olmak üzere herkese hitap ediyor. Tüketicilerin kullanım alışkanlıklarının ve gıda tüketim rutinlerinin değişmeye başlamasıyla süt çeşitleri de artış gösteriyor. Hayvansal kaynaklı gıdalar tüketmeyen bireyler için sunulan vegan çözümler, düzenli olarak antrenman yapan ve kas geliştirmeyi hedefleyenlere hitap eden protein katkılı ürünler ve daha nicesi, Türkiye’nin önde gelen süt üreticileri tarafından kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Mutfakların Demirbaşı: Pastörize ve UHT Sütler

Tüketiciler tarafından yaygın şekilde kullanılan pastörize ve UHT formundaki hayvansal sütler; inek, koyun, keçi gibi hayvanlardan elde ediliyor. Çiğ edinilen ve kaynatılan sütler de tüketicilere ulaştırılıyor.

Raf ömürleri birkaç günle sınırlı olan ancak besin değeri açısından hayli zengin olduğu gıda uzmanları tarafından ifade edilen pastörize sütler, kendilerinin ve çocuklarının günlük süt tüketimine özen gösteren tüketicilere sesleniyor. 15-20 saniye içerisinde 70 ila 80˚C arası sıcaklığa ulaştırılıp ardından 5˚C’ye soğutularak pastörizasyon işlemine tabi tutulan sütler, genel itibarıyla cam şişede sunuluyor.

Kutu süt olarak da bilinen UHT süt ise pastörize sütlerden farklı olarak sadece 3-5 saniye içerisinde 130 ila 150˚C sıcaklıklara çıkarılıp kısa sürede soğutularak mikroorganizmalardan arındırılıyor. Paketi açılmadan tazeliğini ve yapısını aylarca koruyabilen UHT sütler, paket açıldıktan sonraysa ambalajın yapısına da bağlı olarak birkaç günlük taze kalma süresi vadediyor.

Hayvansal Süte Çok Çeşitli Alternatifler Mevcut

Gerek sağlık gerekse etik yaklaşımlar nedeniyle tüketicilerin bir bölümü, hayvansal süte karşı mesafeli yaklaşıyor ve böylesi ürünleri mutfaklarında bulundurmuyor. Ancak sütün sağladığı yararlar, yalnızca hayvansal kaynaklı sütlerle sınırlı kalmıyor; alternatif besin kaynaklarından çeşitli şekillerde elde edilen sütler de bu sayede tüketilebiliyor.

Soya fasulyesinden imal edilen, Uzak Doğu’da sıklıkla tüketilen ve artık Türkiye’de de rahatlıkla bulunabilen soya sütü, bitkisel sütlerin başında geliyor. Bitkisel protein ve kalsiyum bakımından zengin olan soya sütü, vejetaryen mutfaklarında kendine yer bulabiliyor. Protein, lif ve E vitamini bakımından zengin olan badem sütü ise içerdiği tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar sayesinde en sağlıklı sütler içerisinde değerlendiriliyor. Yüksek yağ seviyesiyle öne çıkan ve bitkisel kaynaklı olmasına karşın keyifle içilebilen Hindistan cevizi sütü de sıklıkla tercih edilen bitkisel kaynaklı sütlerden biri oluyor. Sağlığına önem veren ve düşük kalorili diyetler yaparak gün içerisinde aldığı enerji seviyesini dengelemeye gayret edenlerin tükettikleri yulaftan da süt üretiliyor. Hayvansal sütten çok daha fazla protein içeren ve pişmiş yulaftan üretilen yulaf sütü, yağ içermemesiyle enerji tüketimine dikkat edenlere de hitap ediyor.

Aromalı ve Protein Katkılı Sütlerle Sıra Dışı Lezzetlere Yolculuk

Küçükler kadar yetişkinler de aromalı hayvansal sütleri belirli aralıklarla tüketebiliyor. Çilek, muz gibi meyve aromalarını içeren meyveli sütlerin yanı sıra çikolatalı ve kakaolu sütler de imal ediliyor. Genellikle 250 ml’lik ambalajlarda sunulan ve çoklu paketler hâlinde de satılabilen aromalı süt çeşitleri, küçüklerin beslenme çantalarına rahatça girebiliyor.

Düzenli spor yapan ve kas gelişimine katkıda bulunmak üzere hayvansal protein almak durumunda olan bireyler ise son yıllarda popülerlik kazanan protein katkılı sütlere yönelebiliyor. Vanilya, yer fıstığı, kahve gibi tatlarla zenginleştirilen ve ambalaj başına onlarca gram protein içererek sporcuların kas gelişimine yardım eden ürünler, kullanışlı şişelerde sunuluyor.

Süt üreticileri, tüketicilerin kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçları doğrultusunda, ürün yelpazelerini her geçen dönem artırmayı sürdürüyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Süt Fiyatları ve Çeşitleri

3 ürün listeleniyor
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?