Ülker markası, 1944 yılında yenilik getirecek bir marka olma iddiasıyla Sabri Ülker tarafından kurulur. Yıllar içinde gelişen, sadece Türkiye’nin değil; dünyanın sayılı markalarından biri olan Ülker, her dönem kalitesi ve ileri teknolojisi ile adından söz ettirir. Ülker bünyesinde geliştirilen pek çok marka, lezzet ve sağlıklı beslenme kavramlarıyla birlikte anılmaya başlar. Sadece gıda üretimi ile sınırlı kalmayan; yaygın bir dağıtım ağı da kurup geliştiren ve 1950’lerdeki radyo reklamlarından bugüne marka imajına büyük önem veren Ülker, bugün 11'i ana kategori olmak üzere toplam 44 kategoride 330'dan fazla alt markanın sahibidir.

Bisküviden çikolataya, margarinden sakıza, kahveden sıvı yağa kadar pek çok Ülker ürünü, her gün milyonlarca tüketiciyle buluşur. Alışılan kalitesinden ödün vermeden çok boyutlu gelişimini sürdüren Ülker, Türkiye dahil 6 ülkede 19 fabrikaya sahip durumdadır. Türkiye’nin sevilen gıda markalarının çoğunu bünyesinde toplayan Ülker’in, adıyla ve markasıyla efsane olmuş pek çok ürünü vardır. Yolculuğuna, 1944 yılında üretilmeye başlanan "pötibör bisküvi" ile başlayan Ülker, bugün hâlâ yaygın biçimde pötibör bisküvi üretip, ülke geneline dağıtır.

Zamanla ürün çeşitliliğini artıran Ülker, 1970’li yıllarda çikolatanın pahalı bir yiyecek olduğu algısını yıkarak, çikolatayı herkes için erişilebilir hâle getirir. 1970’ler boyunca Çokomilk, Çokomel, Çokonat, Dido, Ülker Çikolatalı Gofret gibi yeniliklerle pek çok atılım yapan Ülker, 1980’lerde Halley, Hobby, Albeni, Metro markalarını geliştirir. 1990’larda bir yandan Biskrem gibi özel markaları oluştururken, bir yandan da bisküvi ve çikolata dışında Bizim marka margarin ile yeni bir kategori daha başlatır. Bu kategoride zamanla hazır çorbadan sıvı yağa pek çok gıda ürünü yerini alır. Dankek adıyla kek serisi, Hero adıyla bebek maması serisine başlayan Ülker, 2007’de Ülker Golden, 2009’da Napoliten çikolatalarını piyasaya sürer. Yulaflı, tam buğdaylı bisküvilerden oluşan Ülker Saklıköy serisi, 2013’te yeni bir rüzgar estirir.

Dünyanın önemli bisküvi ve çikolata üreticilerini adım adım bünyesine katan firma, bir süre önce bisküvi ve çikolata alanındaki üç ayrı şirketi Ülker, Godiva ve McVitie’s markalarını Pladis çatısı altında birleştirir ve yeniden yapılanmaya gider. Dünyaya açılmaya ilk önce bisküvi, çikolata, şekerleme gibi geleneksel gıdalarla başlayan Ülker, bugün 19 ayrı ülkedeki fabrikaları ve 80’i aşkın ülkedeki gelişkin pazar payı ile büyüme ivmesini sürdürme eğilimindedir. Pek çok ülkede kendi markaları ile var olmayı başaran Ülker, kısa sürede Orta Doğu pazarının sınırlarını aşar ve dünyanın farklı coğrafyalarına yayılmaya başlar. Ülker, Kazakistan, Suudi Arabistan, Romanya, Pakistan ve Mısır’daki yatırımlarıyla hem Ülker markalı ürünleri satmaya, hem de yerel markaların üretim ve dağıtımını yapmaya devam eder.

Üretimde kalite belgesi ISO 9002’i 1996 yılında, gıda güvenliğinde kalite ve standardı gösteren HACCP belgelerini 2001 yılında alan Ülker, 2002 yılında Avrupa merkezli kalite belgelendirme kuruluşu BRC’den en yüksek not olan “üst düzey/high level” derecesine hak kazanır. Pek çok kuşağın Ülker ürünleri tüketerek büyüdüğü Türkiye’de marka, bilinirliği açısından ilk sıralarda yer alır. Türk halkı, marka bağlılığı açısından da Ülker’i yüksek güven duygusu ile üst sıralara taşımaya devam eder.

Yeni pek çok bisküvi ve çikolata markasını kullanıcı ile buluşturan Ülker, bisküvi ve çikolata başta olmak üzere gıda deyince akla ilk gelen markalardan biri olma özelliğini sürdürmektedir. Biskrem, Çizi Kraker, Çubuk Kraker, Pötibör Bisküvi, Albeni, Çikolatalı Gofret, Çokonat, Dido ve Metro gibi hayatın içinde yer alan pek çok markası bulunan Ülker; Mavi Yeşil serisi, Saklıköy gibi özel serilerle de beğeni toplar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...