Uydu Santrali

Uydu santrali yani multiswitch, çoklu anahtar anlamına geliyor ve uydu antenlerinden gelen sinyallerin kullanıcıların içinde bağımsız şekilde paylaştırılmasına bir arabirim elemanı olarak yardımcı oluyor. Pek çok kullanıcının, bir ya da daha çok sayıdaki ortak antenden bağımsız şekilde yararlanmasını sağlıyor. Üstelik çoklu anahtara yani uydu santraline bağlanan kullanıcıların hepsi, sisteminde bireysel anteni bulunan kullanıcıların izleyebildiği tüm kanalları izleyebiliyor ve tüm sinyalleri alabiliyor. Eğer siz de multiswitch yani uydu santrali sistemini kullanmayı düşünüyorsanız bazı detaylara dikkat ederek en uygun ekipmanı edinebilirsiniz.

Uydu Santrallerinin Çeşitleri ve Özellikleri

Uydu santralinin üstünde çeşitli girişler ve çıkışlar bulunuyor. Bu giriş ve çıkışların sayıları da ardışıl bağlantı bulunup bulunmamasına göre adlandırılıyor. Örneğin; 9x8’lik bir santral 9 tane girişe ve 8 tane çıkışa sahip oluyor. Bu santral, 2 tane çanak anten üstündeki dörtlü LNB’den gönderilen 8 girişe ilave olarak 1 tane de normal TV anteni ya da kameradan gelen info'yu alıyor, çıkışından da 8 tane kullanıcının bağımsız biçimde kullanmasını sağlıyor. 

Santraller LNB’ler ile antenlerden gelen sinyalleri, IF yani uydu ara frekansının paylaşım temeline göre paylaştırıyor ve böylece kullanıcıların yayını bağımsız şekilde kullanması mümkün oluyor. Uydu santralinin üst bölümünde yer alan ve dörtlü gruplar şeklinde olan LNB girişleri, polarizasyon eşleşmesi gözetilerek dörtlü LNB’lere bağlanıyor. Bir diğer bağlantı noktası da harici TV antenlerinin bağlantıları için oluyor. Multiswitchlerin yanlarında arta kalan çıkışlara ise uydu alıcı cihazları bağlanıyor. 

Uydu Santrali Kurulumu

İlk olarak kurulum yapacağınız alandaki çanak antenlerin nereye monte edileceğine, uydu santralini nereye yerleştireceğinize ve hazır olarak anten kablosu bulunmuyorsa nereden ve ne şekilde çekileceğine kadar vermek üzere detaylı bir keşif yapmalısınız. Tüm bu kalemleri netleştirecek keşfi yaptıktan sonra, çanak anteni ya da antenleri uygun olan bir zemine akıllı vidalar, çelik dübeller, saplama ya da demir kaynağıyla yerinden asla oynamayacağı bir şekilde monte edebilirsiniz. Çanak anten ağırlıklı olarak çatı gibi yüksek olan noktalara yerleştiriliyor. Çünkü antenin önünü kapatabilecek bina ya da ağaç benzeri bir engel olmaması önem taşıyor.

Uydu santrali yani multiswitchin de sıvı ile asla temas etmeyeceği bir yere montajlanması gerekiyor. Çanak antenin uç kısmına yerleştirilecek quattro LNB’den de uydu santraline kablo çekiliyor. Bu aşama kabloların ucuna F konnektör bağlantısı yaparak, çanak antenden gelen sinyalin multiswitche iletilmesini sağlayabilirsiniz. Fazla katlı apartman gibi ya da çanak antenle santral arasında uzun olan mesafe olan dolayısıyla sinyallerin yeterli gelmeyeceği alanlarda multiswitch amplifier kullanabilirsiniz. Multiswitch amplifier, bu noktada sinyal kayıplarını dengeliyor ve böylece sistemin çok daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Uydu santrali sisteminde az 1 çanak antenle ya da en fazla 4 çanak antenle kurulum yapabilirsiniz.

Merkezi Uydu Sisteminin Faydaları

Merkezi uydu sisteminde bir adet antenle tüm binadaki kullanıcılar uydu yayınını izleyebildiği için bina üstünde çok fazla çanak anten yüzünden ortaya çıkan görüntü kirliliği oluşmuyor. Bilindiği üzere bireysel çanak antenlerde bir arıza yaşanması halinde her anten için tek tek apartmanın çatısına çıkmak ve arızayı çözmek gerekiyor. Merkezi uydu sisteminde ise tüm arızalar tek bir merkezden kontrol ediliyor. Üstelik merkezi uydu sistemi bireysel uydu sistemlerine göre çok daha ekonomik ve çok daha kullanışlı oluyor. Hatta uydu yayını için merkezi uydu sistemi bulunan binalar, apartmanlar ya da siteler çok daha cazip bir hale geliyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Uydu Santralı

483 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Toplam 24 / 483 ürün
DSACategoryId/2147483638/17201/155056/60000539