Zırh Bıçaklar

Zırh bıçaklar; Adana'nın yöresel bıçakları olarak bilinir. Lezzetli kebapların ana maddesi kusursuz kıymayı elde etmek için kullanılan bu özel bıçaklar; sadece profesyonel mutfaklarda kullanılmıyor, yavaş yavaş kebap lezzetini evlerine taşımak isteyen mutfaklarda da kendine yer buluyor.

Zırh Bıçak Fiyatları

Zırh bıçaklar; genel 20, 25, 30, 35 ve 40 cm uzunluklarında, çift kollu ya da tek kollu, dövme çelik ya da paslanmaz çelik olarak üretilirler. Satıra benzeyen bu özel bıçağın fiyatları kullanılan malzemenin kalitesine, işçiliğine, büyüklüğüne ve üretim şekline göre değişkenlik gösterir. Çift saplı zırh bıçakları, daha kolay kontrol edilebildikleri için daha pratik bir sonuç elde etmenize yardımcı olur. Satın aldığınız zırh bıçağının iyice bilenmiş olması, kullanırken gerçek bir kesim sunması, etin ezilerek boş yere yorulmanızın önüne geçmesi adına son derece önemlidir.

Geleneksel zırh bıçakları, çeliğin bıçak ustaları tarafından dövülerek form kazandırılması ile üretilirler. Günümüzde geleneksel üretim devam ettiği gibi paslanmaz çelik malzemeden üretilen fabrikasyon zırh bıçakları da mevcuttur. Dövme çelik zırh bıçaklarının fiyatı el emeğinin çok olması sebebiyle fabrikasyon bıçaklara nazaran bir miktar daha yüksektir.

Zırh Bıçak Nasıl Kullanılır?

Lezzetli kebaplar elde etmenin püf noktası, kullanılan kıymanın zırh ile çekilmesidir. Zırh ile çekilen kıyma, irili ufaklı parçalardan oluştuğu için kesinlikle sertleşmez, pişerken birbirine sıkı sıkı tutunur ve piştikten sonra ağızda helva gibi dağılır. Makinede çekilen kıymalara nazaran oldukça lezzetli olur. Adana, Şanlıurfa, Gaziantep kasapları tarafından hala sürdürülen bu geleneksel yöntemle lezzetli kıymalar elde etmek için bir adet zırh bıçağı edinmeniz ve bu zırh bıçağını nasıl kullanacağınızı bilmeniz yeterlidir.

Zırh ile çekeceğiniz eti bir ön hazırlık aşamasından geçirmelisiniz. Sinirleri özenle ayıklanan et herhangi bir yağ, damar ya da zar içermemeli. Sonrasında keskin bir et bıçağı yardımıyla kuşbaşı doğranmalı. Diğer tarafta kıymaya lezzetini veren kuyruk yağı da küçük parçalara ayrılmalı. Zırh bıçağını kullanmadan evvel, yeterince keskin olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Keskin olmayan zırh bıçağı hem sizi zorlayacak hem de eti ezerek, lezzetinin büyük oranda kaybedilmesine neden olacaktır. Kuşbaşı doğranmış etin ve etin üzerine eşit miktarda dağıtılmış kuyruk yağının üzerinden, nazik hareketlerle ve oldukça yavaş bir şekilde bıçağının arka kısmını kaldırıp indirerek, bir baştan diğer başa doğru gezdirmeniz yeterlidir. Sonrasında kesilen etler, ters yüz edilerek işlem tekrarlanmalıdır. Bunun amacı iki yüzde bulunan et parçalarını homojen bir şekilde parçalamaktır. Yoğurma işleminden geçirdikten sonra, istenilen görünüme kavuşana kadar, bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Zırh Bıçak Kullanım Alanları

Zırh bıçağın tasarımı kıyma işlemini etkili bir şekilde yapmaya imkan tanır. Bir zırh bıçağı size lezzetli kebaplar ve köfteler yapmak için, ideal kıymayı elde etmenizi sağlar. Makine kıymasından oldukça farklı bir kıyma elde edersiniz. Zırh bıçağı edinerek lezzetinden ve kalitesinden emin olduğunuz, içeriğine sizin karar verdiğiniz kıymalar hazırlarsınız. Kendi yaptığınız zırh çekim kıyma ile sevdiklerinize ve misafirlerinize, mutfağınız sıcaklığında son derece lezzetli kebaplar, köfteler ve kıyma yemekleri sunabilir; profesyonellere taş çıkaracak yemeklerinizle şölen sofraları kurabilirsiniz.

Sunduğu etkili kıyma işlevi ile kebap yaparken ihtiyaç duyduğunuz diğer malzemeleri de istediğiniz ölçülerde, bir profesyonel gibi kıyabilirsiniz. Maydanozları ezmeden ve suyunu çıkarmadan istediğiniz incelikle kıyarak, kebaplara ekstra lezzet katarken görsel olarak da zenginleştirebilirsiniz. Hazırladığınız kebap ve köftelerin yanına sebzeleri ince ince kıyarak nefis kaşık salatalar hazırlayabilirsiniz. Domatesleri, biberleri, soğanları ve salatalıkları, zırh sayesinde minik minik doğrayarak sofraları çeşitlendirebilirsiniz.

Zırh Bıçaklar

18 ürün var
 1. Ürün Puanı
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Markalar
  1. Pirge
  2. Güler
  3. Sürbisa
  4. Akalın
  5. Metaltex
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22500/80320060/238128/60005537
BAŞA DÖN