Farklı ihtiyaçlara ve özelliklere göre çamaşır makinesi türleri vardır. Çamaşır makinesi türleri yıkama şekline ve çalışma prensibine göre ayrılır. Günümüzde ihtiyaç olan çamaşır makinesi beyaz eşya kategorisine girse de beyaz rengi dışında gri, siyah ve canlı renkli çeşitleri de vardır. İhtiyaç ve ilgiye göre istenilen çamaşır makinesi kolaylıkla temin edilebilir. Eğer bir çamaşır makinesine ihtiyacınız varsa öncelikle çamaşır makinesi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha sonra ihtiyaç ve ilginizle karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma yaptıktan sonra çamaşır makinesinin türüne karar vermiş olursunuz. Çamaşır makinesi türleri şu şekildedir.

Altus Çamaşır Makinesi Fiyatları

 • Otomatik Çamaşır Makinesi: Dijital çamaşır makineleri otomatik çalışır. Yıkanacak çamaşırlar makineye konur. Çamaşırın özelliğine göre makine programı belirlenir. Belirli alana deterjan konulduktan sonra makine kendisi deterjanı ve yıkama suyunu alır. Çamaşırları yıkamak için aldığı suyu ısıtır. Dönme hareketleriyle çamaşırları yıkar, yıkama bittikten sonra çamaşırları sıkar ve çamaşırlar yıkanmış olur. Kapatma düğmesine basarak çamaşırlar çıkarılabilir. Çalışma prensibi de şu şekildedir, makinenin fişi elektrik alan bir prize takılır. Makinenin anahtarına basılır, emniyet kilidi olarak adlandırılan kilit kapıyı kitler. Kapı kapandıktan sonra enerji kapalı kontaktan geçerek suyun kazana geçmesini sağlar. Daha sonra su konulan deterjanı alarak kazana doldurur. Makine de su seviye anahtarı vardır. Su seviye anahtarına göre göre kontrollü bir şekilde kazana su dolar. Sonra enerji, yıkama motoru ve hız kontrol ünitesine gelir. Bütün bu işlem izlendikten sonra makinede yıkama işlemi başlamış olur. Makinenin içerisinde rezistans adı verilen enerjiyi ısıya çeviren bir metal bulunur. Rezistans yardımıyla makineye giren su ısınır. Su ısındığı esnadan makine farklı bir işlem yapmaz. Su ısındıktan sonra kirli su makineden dışarı atılır. Daha sonra programın işleyişi devam eder genellikle su sürekli değişerek çamaşırlarda durulama işlemi yapılır. Makineye yerleştirilen yumuşatıcı bu işlemlerden sonra kullanılır ve en son çamaşırları sıkma işlemi yapılır.
 • Mini Çamaşır Makinesi: Mini çamaşır makineleri iş yeri veya ofis için kullanımı kolay olabiliyor. Açık bir alanda kullanılması daha rahat olabilir. Boyutu küçük olması sebebiyle dar alanda kullanılması da uygundur. Çamaşır makinesi çalışma prensibi ile aynıdır ancak farklı olarak makinede pervane bulunur. Pervane yardımıyla suyu döndürür ve çamaşırlar bu şekilde yıkanır. Mini makinelerde pervane özellikleri farklılaşabiliyor. Genel olarak bu makinelerin su ihtiyacı kişiler tarafından karşılanır. Makine kazanının içerisine sıcak su konur. Makinenin suyu dışarı çıkardığı bir hortumu vardır. Bunun açık ve suyun akabileceği bir yerde durması gerekir. Hortum sayesinde kirli su makineden dışarı atılır. Makinenin suyu atmak için belirli bir çalışma düzeneği bulunmuyor. Çamaşırların durulanması için kişi tarafından soğuk ya da ılık su makineye konmalıdır. Makine hortumu kontrol edilmelidir.Makinenin merdane kolu bulunur. Merdane kolunu çevirerek makinede bulunan çamaşırlara sıkma işlemi yapılır. Yeni model çamaşır makinelerinden sonra kullanımı azaldığı bilinir.
 • Şanzımanlı Çamaşır Makinesi: Mini çamaşır makinelerinin gelişmiş hali olarak bilinir. Makineyi kullanan kişi mini makinelerde olduğu gibi sıcak ve soğuk suyu koyar. Deterjanı da uygun zamanda ekler. Çamaşırları sıkma işlemini makine kendisi yapar. Hortumu yoktur, kirli suyu makine pompa yardımıyla kendisi dışarı atar. Kullanımı mini makinelere oranla biraz yaygındır denebilir. Yeni model çamaşır makinelerine oranla ise kullanımı azdır.
 • Dijital Çamaşır Makinesi: Otomatik çamaşır makinesi olarak adlandırılabilir. Deterjan bölmesinden deterjanı makine kendisi alır. Kirli suyu dışarı atmak için belirli bir düzeneği vardır. Dijital çamaşır makinesinin gövdesinde 3 adet topraklama vardır. Su seviyesini belirlemek için seviye sensörü vardır. Çamaşırların yıkanması için dereceli programı makine otomatik olarak kendisi belirler. Çamaşırın dokusuna ve yapısına bakarak belirli programa karar verir. Kullanıcının programı ayarlaması gerekmiyor. Çamaşırları yıkayıp sıkar. Daha sonra makine özelliğine bağlı olarak kurutma özelliği de vardır, çamaşırları kurutabilir.
 • Ozon ile Çalışan Makine: Yeni model olan ozon ile yıkama yapan bu makine çamaşırlarda bulunan bakteri ve mikropları da temizler. Makinenin içerisinde ozon üreten bir jeneratör vardır. Diğer makinelere kıyasla kısa sürede çamaşırları temizler. Özellikle bebeklerin sağlığı için kullanımı fazladır. Çamaşır makine türleri bu şekildedir.

Çamaşır Makinesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle ihtiyaç belirlenmelidir. İhtiyaç belirlendikten sonra çamaşır makinesi çeşitleri araştırılmalıdır. Çamaşır makinesi çeşitleri araştırılırken mutlaka makinenin ve yapısının her özelliği dikkatlice araştırılmalıdır. Makinenin çalışma prensibini öğrenmek de önemlidir. Araştırmalar yapılırken sadece online olarak değil mağazalardan da bilgi alınmalıdır. Çamaşır makinesinin renk çeşitleri de son zamanlarda farklılık gösteriyor. Kişisel zevklere uygun görüntü ve renk seçilebilir. Evde kullanmak için alınıyorsa evde yaşayan kişi sayısına göre çamaşır makinesi kapasitesi tahmin edilebilir. Kapasite olarak 5-6-7-8-10-12 kg olarak bilinir. İhtiyaca uygun kg belirlenip ona uygun çamaşır makinesi tercih edilmesi önerilir.

Çamaşır makinesinin türüne karar vermeden önce enerji tasarrufuna da dikkat edilmelidir. Çamaşır makinesi çalışırken su ve elektrik harcanır. Enerjiyi tasarruflu kullanan makine daha uzun vadede kullanım için uygundur. Çamaşır makineleri, enerji tasarrufuna göre de gruplara ayrılır. Enerji tasarrufu sağladığının göstergesi olarak üzeri + işareti kullanılır. Aile ekonomisine katkıda bulunmak ve de çevreye en az zarar vermek adına enerji tasarrufu sağlayan elektronik alet kullanımı önerilir.

Çamaşır Makinesi Programları

Çamaşır makinesi seçimi yapıldıktan sonra güvenilir bir satıcıdan temin edilmelidir. Makine temin edildikten sonra görevliler tarafından kurulumu yapılır. Kurulumu yapıldıktan sonra ise kullanma kılavuzu okunmalıdır. Kullanma kılavuzu okunduktan sonra makinenin çalışmasında bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. İhtiyaca uygun olup olmaması da önemlidir. Gerekli bağlantılar ve kontroller sağlandıktan sonra makine kullanılabilir. Beklenilmeyen bir sorun olursa görevliler çağırılmalıdır. Çamaşırları yıkamadan önce kumaşına ve nasıl yıkanması gerektiğine bakılmalıdır. Her kıyafetin farklı yıkama türü vardır. Bilinmeyen ya da yıkama türü uymayan bir programla yıkanırsa kıyafet genişler, daralır ve zarar görür. Kıyafetlerin zarar görmemesi için dikkatli yıkamak gereklidir. Kıyafetlerin etiketlerinde nasıl yıkanması gerektiğine dair temel bilgiler verilir. Etiketlerden yararlanılabilir.

Programlar, makinenin üzerinde yazar. Bazı makinelerde programlar numaralandırılmıştır ve dijital ekranda program adı yazar. Kıyafetlerin nasıl yıkanması gerektiği bilinirse uygun programı seçmek tuşlarla oldukça kolaydır.

 • Spor programı: Spor kıyafetlerin yıkanması için kullanılan programdır. Diğer programlara kıyasla kısa sürer.
 • Yünlü yıkama programı: Yünlü kıyafetlerin yıkanması için düzenlenmiş bir programdır.
 • Sentetik yıkama programı: Günlük kıyafetleri yıkamak için kullanılan program türüdür.
 • Anti alerji programı: Alerjik reaksiyonlara karşı hassas olan kişiler için düzenlenmiş programdır.
 • Kazan temizleme: Çamaşır makinesinin, çamaşır yıkamak için olan kazan bölümünün temizliği için kullanılan programdır.
 • Kırışıklık azaltma programı: Ütü yapmaya alternatif olarak yapılmış program türüdür.
 • Kurutma programı: Bazı çamaşır makineleri sadece kurutma yapmak için kullanılır. Bazı makinelerde ise program olarak kurutma kullanılır. Kolay bir programdır anca uzun sürdüğü için çok sık tercih edilmiyor.
 • Ön yıkama programı: Lekeli kıyafetler için kullanılan program türüdür. Diğer programlara kıyasla yıkama daha uzun sürer.

Çamaşır Makinesi Deterjanları

Çamaşır makinesi hakkında yeterli bilgiye ulaştıktan sonra kullanımı çok kolaydır. Geriye tek bir soru kalır, o da hangi deterjanı kullanmalıyım? sorusudur. Temizlik deterjanlarının farklı amaçlarda kullanılmasından ötürü çok fazla çeşidi vardır. Çamaşır makinesinde kullanılması gereken deterjanların da kendi içerisinde fazla çeşidi vardır. En temel ayrım sıvı ve toz deterjanlardır. Sıvı ya da toz deterjan kullanmanın avantaj ve dezavantajları şu şekildedir:

Sıvı deterjan, her su sıcaklığında beklenen sonucu verir. Çamaşırları temizlerken suyun sıcaklığının önemi yoktur. Sıvı deterjanlar akışkan olduğu için makine bölmesine rahatlıkla ölçekle konulur. Koku çeşidi oldukça fazladır. Sıvı deterjanlar çamaşırlarda leke bırakmaz.

Toz deterjanlar genellikle birçok giysi de iz bırakır. İz bırakmasının sebebi suyla tam olarak karışamaması, fazla deterjan kullanılması olabilir. Toz deterjan çamaşır makinesinin küçük kısımlarına dolabilir ve uzun zaman kullanımı sonucunda makinenin çalışmasını engelleyebilir.

Siyah renkli çamaşırların temizliğinde toz deterjan kullanılması önerilmiyor. Siyah çamaşırlar leke tutmaya müsait olduğu için siyah renkli kıyafetlere özel hazırlanan sıvı deterjanlar önerilir. Sıvı deterjanlar, siyah renkli kıyafetlerde iz bırakmaz. Eğer siyah renkli kıyafetler için hazırlanmış deterjan temin edilemedi ise normal deterjandan kullanılabilir. Ancak normal ölçekten daha az kullanılması önerilir. Beyaz kıyafetler yıkanırken lekeli değilse sıvı deterjan kullanılması uygundur. Eğer beyaz çamaşır lekeliyse az miktar toz deterjan ve sıvı deterjan kullanılabilir. Deterjan çeşitlerinden konsantre deterjanlar da son zamanlarda sık kullanılır. Konsantre deterjan, az miktarda yüksek etki gösterir. Tasarruf sağlamak amacıyla kullanılabilir.

Çamaşırların hepsini aynı anda ve aynı programda yıkamak çamaşırların yapısına zarar verir. En sık yapılan hatalardan biri bütün çamaşırların aynı anda yıkanmasıdır. Kıyafetlerin farklı yıkama türleri vardır ve ona göre yıkanması önerilir. Farklı şekilde yıkanırsa kıyafet ve makine zarar görebilir. Beyazları ayrı renklileri ayrı, yünlü kıyafetleri ayrı, hassas kıyafetleri ayrı, siyah kıyafetleri ayrı yıkamak kıyafetlerin ömrünü uzatır. Kıyafetlerde renk solması olmaması için kullanılan deterjanlar da vardır bu deterjanlar kullanılabilir. Kıyafetleri yıkamadan önce ters çevirmek de bir çözüm olabilir ancak lekeli ise lekeli kısım ön yüzde olmalıdır.

Çamaşır yıkandıysa ve leke çıkmadıysa farklı bir yol izlenmelidir. İlk yıkamada lekeli kıyafete az miktar deterjan dökülmeli ve şişe kapağı ile deterjan kıyafete yedirilmelidir. Daha sonra diğer çamaşırlarla belirlenen programda yıkanmalıdır. Eğer bu işlem yapıldıysa ve leke çıkmadıysa farklı deterjanla ya da aynı deterjanla işlem tekrarlanmalıdır. Toz deterjan kullanılıyorsa su yardımıyla sıvı hale getirilirse daha etkili olur. Çamaşırları önceden soğuk suyla yıkamak leke çıkarımını sağlamaz. Ilık ya da sıcak suyla ıslatmak işe yarayabilir.

Çamaşır makinesi fiyatları makinenin çeşidine, özelliklerine, markasına, program türlerine bağlı olarak değişiyor. Belirlenen ihtiyacı karşılaması, uzun ömürlü olması, sağlam olması, kaliteli olması ve tasarruflu olması önemlidir. Çamaşır makinesi güvenilir bir yerden temin edilmelidir. Garanti belgesi mutlaka alınmalıdır. Çamaşır makinesinin özellikleri geliştikçe maliyeti de artıyor. Çamaşır makinesinin modeli geliştikçe de maliyeti artıyor. İhtiyaca en uygun makine seçilmelidir. Her bütçeye uygun farklı kategorilerde çamaşır makinesi vardır. Bütçe belirledikten sonra seçim yapmak daha doğru olur. Bütçenize uygun çamaşır makinesini online üzerinden birkaç tıkla satın alabilirsiniz. Kullanıcı yorumları satın almak istediğiniz ürünlerle ilgili bilgi almanıza yardımcı olabilir. Aldığınız bilgileri karşılaştırarak daha doğru bir seçim yapabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Altus Çamaşır Makinesi Fiyatları

24 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Yıkama Kapasitesi
Toplam 24 / 24 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?