Beko Su Sebili

İlk çıktığı zamanlarda bu cihazlar daha çok özel iş yerleri, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşları gibi kalabalık merkezlere yerleştirilmişlerdir. Ancak zamanla ihtiyaç olan sıcak ve soğuk su ihtiyacı için su sebili aklınıza gelebilecek elektriğin olduğu her yere konulmaya başlandı. Öyle ki evlerimize kadar girdi. Hele ki yaz aylarındaki anlık soğuk su ihtiyacı arttığından sizi sürahi ya da cam şişeleri su doldurup buzdolabına koyduktan sonra soğumasını bekleme derdinden kurtarmaktadır. İş yerlerinde de özellikle kalabalık çalışılan yerlerde çalışanlar için işverenler tarafından ofisin belirli yerlerine Beko su sebili koyulmaktadır. Bu cihazlarda genelde iki musluk bulunmaktadır. 

Birinden sıcak su diğerinden de soğuk, buz gibi su akmaktadır. Bu cihazlardaki sıcak sularla çay içebilir, kahve yapabilirsiniz. Su sebilleri damacana kullanımını da kolaylaştırmaktadır. Damacanayı sebile yerleştirmek oldukça pratiktir. Damacananın kapağını açma derdine de son vermektedir. Damacanayı kaldırıp sebilin tepesine yerleştirmeniz yeterlidir. Hatta bazı rivayetlere göre damacanayı ilk yerleştirdiğinizde damacana içindeki guluk guluk hava sesleri insan psikolojisine de iyi gelmektedir. 

Su sebilini ev, işyeri ve hastanelerde kullanmanın faydalarından bahsedecek olursak, buzdolaplarında yer kaplayan büyük sürahi ve su şişelerine gerek kalmamaktadır. Soğuk su ihtiyacının tamamını su sebillerinden karşılayabileceksiniz. Aynı zamanda buzdolabının hele ki yaz aylarında artan soğuk su ihtiyacını karşılayabilmek için sürekli çalışması ve enerji tüketimini maksimum seviyeye çıkarması kaçınılmazdır. Su sebili kullanarak da enerji tasarrufu yapabileceksiniz. Aynı şekilde sürekli çay kahve tüketen bireyler her seferinde ısıtıcıyı çalıştırarak enerji tüketimini artırmaktadır. Su sebillerinin sıcak suyunu kullanarak çay ve kahvelerinizi yaparak enerji tasarrufu etmiş olacaksınız. Arıtmalı su sebilleri seçeneklerini kullanarak da tasarruf sağlamış olursunuz. Ekstra bir arıtma cihazına gerek kalmadan şebeke suyunun bağlandığı arıtmalı su sebilini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Beko su sebili fiyatları düşünüldüğünde ortalama su sebili fiyatlarından çok da farklı değildir. 

Su Sebilleri Nasıl Temizlenir?

Özellikle Beko su sebili kullananların en çok araştırdıkları mesele Beko su sebili nasıl temizlenir konusudur. Su sebilleri yaşamda sağladıkları kolaylıklar için sıkça tercih edilen ve kullanılan aletlerdir. Bu kadar sık kullanılan bir aletin temizliği oldukça önemlidir. İçtiğimiz suyun kalitesini düşürmemek adına ve de mikrop yuvası bir sebil olmasını önlemek adına önerilen temizlik süresi her damacana değişimindedir. Ancak siz istediğiniz zamanlarda temizliğini yapabilirsiniz. İlk alınan su sebilini kullanmadan önce hem iç kısmını hem de dış kısmını güzelce silerek temizlemek gerekmektedir. Ayrıca çıkarılabilen sebil önü oluklarını da çıkartarak güzelce suyla yıkayabilirsiniz. Bunların yanında su sebili temizliği için özel sprey solüsyonlar bulunmaktadır. Bu solüsyonlardan temin ederek de temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Ya da en doğalından olsun benim olsun derseniz sirkeli ya da karbonatlı sularla su sebili temizliği yapabilirsiniz. Bu sirkeli ya da karbonatlı sularla arıtmalı su sebillerinin arıtma kısımlarının da temizliğini yapabilirsiniz. Sirkeli ya da karbonatlı suyla olsun diğer türlü yaptığınız temizlikler olsun iç ve dış temizlik bittikten sonra musluklardan bir miktar su akıtarak sirke, karbonat ya da solüsyon kalıntısından arındırmış olursunuz sebil içindeki suyu. Sağlıklı bir yaşam için içtiğimiz suyun önemi oldukça yüksektir. Bu yüzden su sebili kullanırken temizliğine gerekli önemi verelim hastalıkların önüne geçelim.

Su Sebilleri Çalışma Mantığı nedir?

Su sebilleri içine konulmuş olan suyu istenilen ya da belirlenen ısıya getirmeye yarayan aletlerdir. Su sebilleri damacana ile ve de şebeke suyu bağlanarak çalıştırılabilmektedir. Sebilin su tesisatı şamandıralı bir sistem ile çalışmaktadır. Şamandıralı sistem ile hem sıcak su hem de soğuk su üretilebilmektedir. Sistemden soğuk su istendiğinde sistemin kompresörü çalışır. Kompresör soğutucu, suyu kondersere (soğutucu sistemlerdeki soğutmayı sağlayan maddenin gaz olarak girdiği yerden ısısını çevreye yaymasıyla sıvı hale gelmesini sağlayan bölümdür) göndererek burada soğutulacak suyun ısısı çekilir ve soğutucu akışkan buharlaşır. Su kullanılmaya başlandığında şamandıralı sistem ile hazneye sürekli soğuk su akışı sağlanmış olur. Beko Su sebili nasıl çalışır gibi soruların cevabını da böylece vermiş olalım. Isıtma tarafına baktığımızda rezistans devreye girmektedir. Rezistans sayesinde su istenilen sıcaklığa kadar ısıtılabilmektedir. Isıtma ve soğutma sistemleri için farklı termostatlar kullanılmaktadır. Su sebili soğutucularında sıcaklık değerleri eksiye düşmez. Çünkü suyun sıcaklık değeri sıfırın altına düşerse su donar. Su sebillerinin gövdesi sağlam malzemelerden üretilmektedir. Suyun bulunduğu hazne ise suyun kalitesinin bozulmaması için paslanmaz, nikelaj ya da galvaniz kaplamalı sacdan yapılmaktadır. 

Su Sebili Arızaları Nasıl Giderilmelidir?

Su sebilleri kompresör arızası verebilmektedir. Eski kompresörün sebil içerisinde pislik ve kalıntı bırakmış olma ihtimali vardır. Önce bunlardan kurtulmak gerekmektedir. Kompresör içerisindeki yağın da kontrol edilmesi gerekmektedir. Yağın rengi koyu ise motorun yanmış olduğu anlaşılır. Yeni kompresör takılmadan önce hem su sebilinin iç kısmını hem de yeni takılacak kompresörün tamamının güzelce temizlenmesi çok önemlidir. Kompresör değiştirdikten sonra içerisindeki yağı da değiştirmenin faydası olacaktır. Eski yağ ile yeni yağ da karıştırılmamalıdır. Komple yeni yağ kullanılmalıdır. Devirdaim pompası arızaları genellikle elektrik ve mekanik arızalar olarak kayda geçmektedir. Elektrik arızalarında bağlantılar kontrol edilerek giderilir. Pompa motorunda bir arıza var ise pompanın yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Şebekeye bağlı su sebillerinin arızaları çoğunlukla kireçlenme sonucu olmaktadır. Oluşan kireçten flatör çalışamaz hale gelir. Kireçlenen vanalar suyun akışını engelleyemediği için su basma sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Belirli aralıklarla kontrollerin yapılması gerekmektedir. Sizin bu konuda bir tecrübeniz yok ise bu işe kalkışmamanız önerilmektedir. Yetkili servislerden yardım alarak bu tür sorunlara kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. 

Çeşitli Su Sebili Modelleri

Özellikle su sebili Beko markasının kaliteli ürünleri arasındadır. Bazı modeller şu şekildedir;

  • Beko BSS 4601 T Su Sebili:  Beko su sebili gri renktedir. Oldukça şık bir görüntüsü olan Beko gri su sebili gizli damacana haznesi ile görüntü olarak da oldukça sade bir haldedir. Çoğu su sebilinde olduğu gibi iki musluğa sahiptir. Soğuk su derecesi 5 ile 10 derece arasındadır. Soğutma kapasitesi 2.5 litredir. Ağırlığı 15.2 kilo, yüksekliği 104 santimetre, derinliği 36 santimetre ve genişliği 31 santimetredir. Elektrikli kontrol sistemi ile çalışmaktadır. Su sebilinin garanti kapsamında kalabilmesi için kurulum için bir yetkili servis çağırmanız gereklidir. Eğer kurulumunu kendiniz yaparsanız ürününüz garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Lütfen yetkili servis gelmeden kutu açılımı ve ambalaj açılımını yapmayınız.
  • Beko BSS 2204 Su sebili (Soğuk su + ılık su): En çok tercih edilen ürünlerden olan Beko su sebili BSS 2204 beyaz renkli, iki musluklu sade ve şık bir görüntüye sahip bir su sebilidir. Bu su sebilinin soğuk su kapasitesi 3 litredir. Soğuk su derecesi 5 ile 10 derece arasındadır. Sıcak su tank derecesi ortam sıcaklığına uygun olarak su vermektedir. Yüksekliği 93 santimetre, derinliği 31 santimetre ve genişliği 32 santimetredir. Üründe diğer sebillerde pek rastlanmayan bardak aparatı bulunmaktadır. Bu bardak aparatı sayesinde bu model kalabalık işyerlerinde ve hastanelerde en çok tercih edilme sebebidir. Ürünün garanti kapsamında kalabilmesi için ürünün ambalaj ve kutu açılımını yetkili servise bırakınız.
  • Beko BSS 4420 Su Sebili: Açık gri renkte olan bu Beko BSS 4420 su sebili tam boy su pınarı olarak da bilinmektedir. Elektrikli kontrol sistemiyle çalışmaktadır. Çift musluklu yapıya sahip olan bu su sebilide sıcak ve soğuk su musluğu ayrı olarak kullanılmaktadır. 4420 kodlu su sebilinin bardak aparatı da bulunmaktadır. Ürünün ambalajsız ağırlığı 20 kilogram, ambalajsız yüksekliği 94 santimetre, ambalajsız derinliği 34 santimetre ve ambalajsız genişliği 32 santimetredir. Bu su sebilinin soğuk su tankı kapasitesi 3.2 litredir. Sıcak su tank kapasitesi ise 1.2 litredir. Soğutma kapasitesi 2 litre/saat ve ısıtma kapasitesi 5 litre/saattir. Üründeki soğuk su derecesi 5 ile 10 derece arasında değişirken, sıcak su derecesi 35 ile 92 derece arasında değişmektedir. Ürünün garanti kapsamında kalabilmesi için ambalaj ve kutu açılımı yapmayınız. Ürünü satın aldığınızda yetkili servisten kurulum isteyebilirsiniz. Eğer yetkili servis gelmeden ürünün ambalaj ve kutu açılımını yapmış olursanız ürün garanti kapsamı dışında kalabilmektedir. Lütfen yetkili servis gelmeden ürünün ambalaj ve kutu açılımını yapmayınız.
  • Beko BSS 4600 Gizli Damacanalı Gri Su Sebili: Hem sıcak hem de soğuk su kaynağı olan Beko 4600 su sebili, gri renkte olup oldukça şık bir görüntüye sahiptir. Gizli damacana özelliği ile de hem görüntüsünde sadelik oluşturmakta hem de damacanayı yerleştirme konusunda size kolaylık sağlamaktadır. Elektrikli kontrol sistemine sahiptir. Tam boy su pınarı olarak da bilinmektedir. Ürünün rengi açık gridir. Ambalajsız ağırlığı 14.5 kilogram, ambalajsız yüksekliği 104 santimetre, ambalajsız derinliği 36 santimetre ve ambalajsız genişliği 31 santimetredir. Üründeki soğuk su tankı kapasitesi 3.6 litre ve sıcak su tankı kapasitesi 1.1 litredir. Soğuk su derecesi 5 ile 10 derece arasında, sıcak su derecesi ise 80 ile 90 derece arasındadır. Soğutma kapasite değeri 2.5 litre/saat ve ısıtma kapasite değeri 4 litre/saattir. 
  • Beko Su Sebili BSS 2203 (Sıcak + Soğuk): İncelediğimiz ürün beyaz renkli oldukça sade bir görünüme sahiptir. Soğuk su tank kapasitesi 3 litre iken sıcak su tank kapasitesi 1 litredir. Soğuk su derecesi 5 ile 10 derece arasında iken sıcak su derecesi maksimum 90 dereceye kadar çıkabilmektedir. Ürünün ambalajsız yüksekliği 93 santimetre, ambalajsız genişliği 31 santimetre ve ambalajsız derinliği 32 santimetredir. 2203 kodlu su sebilinde tüm bu özelliklere ek olarak sıcak su için tuş emniyeti bulunmaktadır. Ürünün garanti kapsamında kalabilmesi için yetkili servis gelmeden kutu ve ambalaj açılımı yapmayınız.
  • Beko BSS 4601 Gizli Damacanalı Su Sebili: İncelediğimiz ürün Beko BSS 4601 su sebili beyaz renkli gizli damacana özelliği olan sade ve şık bir görüntüsü olan bir su sebilidir. Mekanik kontrol sistemi ile çalışmaktadır. Ürünün bardak aparatı bulunmaktadır. Gizli damacana bölümünde adaptör damacana kapağı bulunmaktadır. Ürünün ambalajsız ağırlığı 12 kilogram, ambalajsız yüksekliği 96 santimetre, ambalajsız derinliği 31 santimetre ve ambalajsız genişliği 31 santimetredir. Soğuk su tank kapasitesi 3.8 litre iken sıcak su tankı yoktur. Soğutma kapasitesi 2 litre/saattir ve soğuk su 5 ile 10 derece arasında ayarlanabilmektedir. 

Su Sebilleri Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Bu cihazlarda genelde iki musluk bulunmaktadır. Birinden sıcak su diğerinden de soğuk, buz gibi su akmaktadır. Bu cihazlardaki sıcak sularla çay içebilir, kahve yapabilirsiniz.

Su Sebili Kullanmak Sağlıklı mıdır?

Su sebilleri, temizliğine gerekli özen gösterildiğinde, sterilizasyonu yapıldığında oldukça sağlıklı bir makinedir. 

Su Sebillerinin Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Sağlığımız açısından çok önemli olan suyu içtiğimiz kabın temizliği de sağlığımız için çok önemlidir. Bu yüzden su sebillerinin en az 2 ayda bir gerekli temizliği ve sterilizasyonu yapılmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Beko Su Sebili

10 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Fiyat Aralığı
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?