Çamaşır Kurutma Askıları

Yeni yıkanmış veya ıslanmış çamaşırların düzenli bir şekilde kurutulması için tasarlanan çamaşır kurutma askıları, pratik bir kullanım süreci sağlar. Duvara monte edilen, bağımsız kullanılan, kalorifer peteğine veya balkon demirine takılan modelleri bulunan çamaşır askılıkları, farklı kullanım alışkanlıklarına uygun tasarımları ile dikkat çeker. Genellikle paslanmaz çelik ve alüminyum malzemelerden üretilen söz konusu askılıkların ahşap ve plastikten yapılan modelleri de vardır. Hem açık hem de kapalı mekanlarda pratik bir şekilde çamaşır kurutma alanı oluşturan bu gereçler, farklı boyutlarda üretilir. Dolayısıyla askılıkların çamaşır kapasitesi model bazında değişiklik gösterir. Bununla birlikte bazı çamaşır kurutma askılarında ev tekstil ürünlerini kurutabilmek için uzun çubuklara yer verilir.

Özellikle katlanabilen modelleri ile öne çıkan çamaşır kurutma askıları, kullanım sonrasında dar alanlarda dahi saklanabilecek şekilde katlanır. Fazla kullanım alanı bulunmayan yaşam alanlarında büyük kolaylık sağlayan bu mekanizma, askılıkların taşınmasını da kolaylaştırır. Kalorifer peteğine takılarak kullanılan çamaşır askılıkları ise hem tek hareketle katlanabilen hem de yukarı doğru iteklenerek çıkarılabilen niteliktedir. Bu sayede ihtiyaç duyulmadığında zahmetsizce katlanabilir veya çıkarılabilir. Dolayısıyla küçük veya büyük olduğu fark etmeksizin çamaşır kurutma askıları kalabalık ve düzensiz bir görünüme neden olmaz. Üstelik uzun ömürlü malzemelerden üretildikleri için deforme olmadan yıllar boyunca kullanılabilir.

Çamaşır Kurutma Askısı Özellikleri

Kurutulması veya havalandırılması gereken giysiler ile ev tekstil ürünlerini kırışmadan asma imkânı tanıyan çamaşır kurutma askıları, portatif tasarımlarıyla dikkat çeker. Özellikle çamaşır kurutma alanı bulunmayan yaşam alanlarında büyük bir kolaylık sağlayan kurutmalıklar, kullanım sonrasında katlanarak dar bir alanda dahi muhafaza edilebilir. Kanatlı, kanatsız, tek katlı, çift katlı, yaylı, tekerlekli gibi farklı türleri bulunan çamaşır kurutma askılık modelleri, ihtiyaç duyulan odaya kolayca taşınabilir. İç mekanlarda kullanım için tasarlanan söz konusu gereçlerin dış mekanlarda kullanılabilecek nitelikte olan modelleri de vardır. Genellikle metal bir iskelet ve çamaşır asmak için ince silindir demirlerin yer aldığı çamaşır kurutma askıları, dar alanlarda çok sayıda çamaşırı kurutma avantajı sağlar.

Farklı kapasite seçenekleri bulunan çamaşır kurutma askılarının katlanabilen modellerinde ortalama 20 metre kurutma alanı vardır. Bu alan üç veya dört kanatta yer alan kurutma alanının toplamıdır. Öte yandan çamaşır kurutma askılarında kanatların genişliği farklılık gösterdiği için asılacak çamaşırın boyutuna uygun çamaşırlık tercih etmek gerekir. Örneğin, dört kanatlı modellerde kanatların her biri genellikle 50 cm’dir. Dolayısıyla bu tür çamaşır askıları büyük elbiseler, ceketler, nevresim ve havluların asılması için uygun değildir. Öte yandan askı tellerinin uzunluğu 145 cm’e varan büyük çamaşır kurutma askıları da bulmak mümkündür. Ancak en sık tercih edilen ölçüler ortalama 30x60x90 cm’dir.

Genellikle hafif olduğu için alüminyumdan üretilen çamaşır kurutma askılıkları eloksal kaplama ile dayanıklı hale getirilir. Bu kaplama sayesinde çamaşırlık telleri aşınmaya, paslanmaya ve eğilmeye dirençli olur. Çamaşır kurutma askısı paslanmaz alüminyum dışında çelik ve ahşaptan da üretilir. Özellikle ahşap çamaşır kurutma askıları, yay benzeri bir sistem ile açılıp kapanır. Sadece dikey konumlandırıldıkları için klasik çamaşır kurutma askıları kadar alana ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte söz konusu askılıkların yüksekliği ve çamaşır kurutma alanının genişliği tamamen kullanıcılar tarafından ayarlanabilir. Öte yandan banyoda kullanım için tasarlanmış olan ve çöp kovası gibi plastikten üretilen mini çamaşır askı aparatları da vardır. Daha çok iç çamaşırı ve çorap kurutmak için kullanılan bu mini gereçler, yer kaplamamaları ile öne çıkar.

Çamaşır Kurutma Askısı Çeşitleri

Çamaşır kurutma askıları bağımsız olanlar ve montaj gerektirenler olmak üzere iki çeşittir. Bağımsız bir modül formunda olan askılıklar saniyeler içinde açılarak kullanılabilir. Alüminyumdan üretilen askılıkların kurulumun ardından sabit kalması ve üzerine çamaşır asıldığında yeniden katlanmaması için plastik aparatlar kullanılır. Bu plastik aparatlar aynı zamanda askılığın mukavemetini de artırır. Böylece ince tellere sahip olan çamaşır kurutma askıları dahi çok miktarda ıslak çamaşırı taşıyabilir. Bağımsız modellerde kanatlar ve askı alanlar genellikle üst üste katlanır. Bununla birlikte askı alanlarının ayarlanabildiği dikey askılıklar da bulmak mümkündür. Metal veya ahşaptan üretilen bu çamaşır askılıkları dar alanları değerlendirmek için idealdir. Üstelik tekerlekli tasarımları sayesinde üzerinde çamaşırlar varken de farklı yerlere taşınabilir.

Montaj gerektiren askılıklar arasında öne çıkanlardan biri balkon çamaşır kurutma askısı paslanmaz alüminyum modellerdir. Klipsleri ile balkon demirine veya duvarına tutturulan bu çamaşır askıları, belli bir miktar çamaşırın balkona asılarak kurutulabilmesini sağlar. Benzer bir mekanizmaya sahip olan portatif askılıklar ise peteklere asılarak kullanılır. Özellikle kış aylarında çamaşırların hızlı kurumasını sağlamak için tasarlanan bu askılıklar, genellikle 60x30 cm ölçülerindedir. Kalorifer peteğinin önünü değerlendirme olanağı tanıyan petek kurutmalıkları, kullanılmadığında kolayca çıkarılabilir. Öte yandan nostaljik çamaşır kurutma askıları da vardır. Bunlardan en bilineni soba borularının üst kısmına takılan klipsli askılıklardır. Ön kısmı açık tellerden meydan gelen bu askılıklar, sobanın ısısını kullanarak hızlı bir şekilde çamaşır kurutma olanağı tanır.

Çamaşır Kurutma Askısı Modelleri

Hemen her yaşam alanında kullanılan çamaşır kurutma askılıkları farklı avantajlara sahip tasarımlarla üretilir. Bunlardan en dikkat çekici olanı çift kanatlı portatif modellerdir. Orta kısımda yer alan telli kısmın kanatlara kıyasla daha geniş olduğu bu çamaşırlık modellerinde yanlarda yer alan kanatlar isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Aynı görünüme sahip çamaşırlık modelleri arasında yan kanatları olmayanlar da vardır. Az miktarda çamaşır kurutması gereken kullanıcılar için ideal olan bu ürünler, kanatlı modeller ile hemen hemen aynı genişlikte kullanım alanı gerektirir. Bazı çamaşır kurutma askısı modellerinde ise iki orta kısım ve dört kanat yer alır. Parçalı kurutma alanı sağlayan bu ürünlerde her bir tel, ortalama 60 cm uzunluğundadır.

Bağımsız çamaşır kurutma askıları arasında yoğun ilgi gören modellerden biri de çok katlı kule tipi askılardır. Klasik tasarımlarda olduğu gibi kanatları bulunmayan bu askılıklar, açık raf sistemlerinde olduğu gibi askı raflarına sahiptir. Bu rafların yüksekliği ise pratik bir şekilde ayarlanabildiğinden kullanıcılar uzun elbiseleri, havluları, çarşafları asmak için rafların yerini değiştirebilir. Kule tipi çamaşır kurutma askılıklarında ayak kısmında dört adet tekerlek bulunur. Bu tasarım sayesinde çamaşırlık farklı yerlere zahmetsizce taşınabilir. Ayrıca kule tipi olarak adlandırılan çamaşır kurutma askıları genellikle 3 katlı olarak tasarlanır. Hem kule tipi hem de klasik tip askılıkların bazılarında dış mekan kullanımında konfor sağlaması için mandallık bulunur. Bazılarında ise çorap asmak ve elbise askısı ile kurutma yapmak için ek aksesuarlar yer alır. Tüm bu çamaşır kurutma askılığı fiyatları ise model farklılıkları nedeniyle birbirinden farklıdır.

Çamaşır Kurutma Askısı Kullanımı

Çamaşır kurutma askıları konforlu bir kullanım sağlayacak şekilde tasarlanmış ürünlerdir. Bu sebeple hem kurulumları oldukça kolaydır hem de çamaşırları mandalsız olarak asabilme olanağı tanır. Özellikle iç mekanlarda rüzgar sorunu olmayacağı için mandal kullanımı gerektirmeyen bu askılıkların portatif olanları çapraz bir şekilde açılarak sabitlenir. Yeteri kadar açıldığında ise alt kısımda yer alan plastik aparatlar sayesinde sabitlenir ve daha fazla açılarak devrilmez. Bununla birlikte montaj gerektiren modeller ise genellikle bir yerlere tutturularak kullanılır. Bunun için arka kısımlarında klips benzeri tutma kolları bulunan çamaşır kurutma askısı balkon demiri, kalorifer peteği gibi alanlara kolayca sabitlenir. Üstelik bu işlem çamaşırlıkta veya sabitlendiği alanda deformasyona neden olmaz. Çamaşır kurutma askısı duvara monte edilerek kullanılacak ise matkap, dübel ve vida ile kurulum yapılması gerekir. Söz konusu çamaşırlıkların duvar montajı ise şu şekilde yapılabilir:

  • Yay sistemine sahip olan ve önden çekildiğinde açılarak çamaşırlığa dönüşen askılıklar ile sabit kollu askılıkların tamamı için dübel deliklerinin açılması gerekir.
  • Dübel delikleri düzgün bir şekilde açılmalı ve çamaşırlığın kullanım sırasında duvara da zarar vererek yerinden çıkmaması için uygun ölçüde matkap ucu kullanılarak delinmelidir.
  • Dübel deliği açıldıktan sonra dübel, çekiç yardımıyla deliğe yerleştirilir. Ardından çamaşırlık deliğe hizalanarak vidalama yapılır. Vidayı tornavida veya şarjlı vidalama aleti kullanarak sıkıştırmak mümkündür.
  • Bununla birlikte direkt çivi ile yapılan montajlarda açılan delikler zamanla genişlemeye devam eder. Bu da kullanım sıklığına bağlı olarak belli bir süre sonunda çamaşırlığın düşmesine neden olur.
  • Asansör çamaşırlık sistemleri olarak adlandırılan ve tavana monte edilerek kullanılan ürünlerin ise profesyoneller tarafından kurulmasında fayda vardır.

Çamaşır Kurutma Askısı Fiyatları

Çok çeşidi olduğu için geniş bir fiyat aralığında kullanıcıların beğenisine sunulan çamaşır askılıkları, hemen her bütçeye hitap eder. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra dayanıklı olmasıyla da dikkat çeken söz konusu gereçler, kullanıcıların çamaşır kurutma alanı ihtiyacını uzun yıllar karşılayacak niteliktedir. Çamaşır kurutma askısı fiyatları ise malzeme, kanat sayısı, çamaşır asma alanı ölçüleri, genel ölçüler, montaj türü, marka gibi etkenlere göre belirlenir. Örneğin, kanatlı çamaşır kurutma askısı ile kanatsız modeller arasında fiyat farklılıkları vardır. Paslanmaz çelik ve alüminyum çamaşır kurutma askılıkları ise farklı şekilde fiyatlandırılır. Çamaşır kurutmalığı modellerinde çamaşır alanı da fiyatları etkiler. Örneğin, 22 metre kurutma alanı bulunan çamaşır askıları ile 10 metre kurutma alanına sahip askılıklar fiyat açısından aynı düzeyde değildir.

Montaj şekli de çamaşır kurutma askılarında fiyatları etkileyen faktörler arasındadır. Bu nedenle duvar montajı gerektiren, petek/balkon demiri üzerine sabitlenen ve katlanır mekanizması ile bağımsız olarak kullanılan çamaşır kurutma askıları tamamen farklı şekilde fiyatlandırılır. Söz konusu gereçlerin fiyatları uzun kullanım ömrü ile desteklendiği için bütçe dostudur. Ulaşılabilir düzeylerde olan çamaşır kurutma askısı fiyatları zaman zaman kampanyalar ile desteklendiği için tıpkı mandal, temizlik bezi fiyatları gibi belli dönemlerde daha uygun olur. Böyle dönemlerde fırsatları kaçırmadan çok daha uygun koşullarda istenilen çamaşır kurutma askısına sahip olunabilir.

Çamaşır kurutma askıları dış mekanda kullanımı uygun mu?

Çamaşır askıları ıslak çamaşırların kurutulmasında kullanıldığı için paslanmaya dirençli olan paslanmaz çelik ve alüminyum malzemelerden yapılır. Aralarında duvar montajı gerektiren veya balkon demirine sabitlenerek kullanılan çamaşır askılıklarının da bulunduğu bu gereçler, balkon, teras veya bahçede kullanıma uygundur.

Çamaşır kurutma askısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Doğru çamaşır kurutma askısını bulabilmek için askılığın konumlandırılacağı alan, kurutulacak çamaşır sayısı, giysilerin boyutu/serildiğinde kapladığı alan gibi detayların dikkate alınması yeterlidir.

Çamaşır kurutma askıları nasıl temizlenir?

Genellikle kullanılmadığında toz olan çamaşır kurutma askılarının toz fırçası veya nemli bez ile silinmesi, temizlik için yeterlidir. Öte yandan bu temizlik işleminin her kullanım öncesinde yapılması tavsiye edilir. Bu sayede çamaşırlarda toza bağlı lekeler oluşması önlenmiş olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çamaşır Kurutma Askıları

405 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Sepette Kampanyalı Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 405 ürün
DSACategoryId/2147483637/60001549/60001552