Emaye Tencereler

Emaye dünyanın en eski kaplama malzemesidir. Cama benzer yüzeyi ile kırılgan özelliğe sahiptir. Özenle kullanılması gereken bir malzemedir. Parlak olmasının verdiği hoş görüntüsü ile göz zevkinize hitap edecek şık görünüme sahiptir.

Emaye Tencereler

Kullanımı kolay ve pratik olan emaye tencereler, kaygan yüzeyi ile de kolay temizlenir. Çizilmediği, yıpranmadığı, dikkatle kullanıldığı sürece çok uzun ömürlüdür. Emaye malzemesi olarak nötr olduğu için, besinlerin doğal yapısını bozmadan olduğu gibi pişirir. Kullanımı rahat olan emaye tencereler, ısıya son derece dayanıklı olduğu için, mutfaklarda tercih edilen işlevsel bir üründür. 

Emaye Tencere Zararlı mı?

Sağlıklı beslenme ve besinlerin doğal yapılarının bozulmadan tüketilmesine önem veriyorsanız, emaye tencereler vazgeçilmeziniz arasında yer alır. Gıdalarınızın besleyici ve bol vitaminli olabilmesi için, çeşitli besinler kullanabileceğiniz gibi, "Hangi sebzeyi nasıl pişirsem daha sağlıklı olur?" ya da "Besin değerini düşürmeden nasıl pişirebilirim?" gibi sorularınızın cevabını da emaye tencereleri kullanarak bulabilirsiniz.

Tükettiğiniz besinlerin vitamin değerleri, besleyici özellikleri, doğal yapılarının korunması ve sağlıklı olması için, çeşitli pişirme yöntemleri ile birlikte kullandığınız tencere türü de, çok büyük önem taşır. Mutfakta kullandığınız, özellikle de ısı ile temasta bulunan araç - gereçlerinizi çok dikkatli ve bilinçli bir şekilde tercih etmelisiniz.

Tencerenizin hangi maddeden yapıldığı yiyeceklerinizin besin değerlerini ve sağlığınızı fazlasıyla etkiler. Tencere yapımında kullanılan bazı maddeler yemeğinizi pişirme sırasında, besinlerde bulunan maddelerle kimyasal reaksiyona girebilir. Bu durumda da sağlığınızı fazlasıyla etkileyebilir.

Emaye; cam hamuruna, kurşun oksit, boraks, soda, potasyum hidroksit gibi maddelerin eklenmesi ile elde edilir. Cama benzer emaye tencerelerin kullanımının sağlıklı olması; asitlerden etkilenmemesi ve paslanmamasından kaynaklanır. Emaye, ısıya dayanıklı olduğu için fırınlarda 250 dereceye kadar rahatlıkla kullanabileceğiniz bir üründür.

Emaye tencerenin iç ve dış yüzeyinde demir döküm bulunur. Çok yüksek ısıya dayanıklı olan emaye tencerenizde yemek pişirirken, gıdalarınıza demir geçebilir. Tükettiğiniz gıdalara geçen demir, kansızlık ile ilgili sorununuz var ise, demir seviyenizin yükselmesine katkıda bulunur. Emaye tencereniz zararlı olmamakla birlikte tam tersi, delinmediği, çizilmediği, yıpranmadığı, parlak yüzeyinin korunduğu sürece, fazlasıyla sağlıklıdır ve çok uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

Emaye Tencere İlk Kullanım

Satın aldığınız yeni emaye tencereyi kullanmadan önce hiçbir deterjan katkısı olmadan sadece sıcak su ile yıkamalısınız.

Yıkama işleminden sonra ocağın üzerinde bir süre ısıtmalı, emaye tencerenin içinin kaygan olmasını sağlamak üzere, her yerine temas edecek şekilde bir miktar sıvı yağ dökmelisiniz. Bu işlem sadece ilk defa kullanacağınız emaye tencere için yapmanız gereken bir işlemdir. Her kullanımda yapmanız gerekmez.

Tencerenin emaye özelliğinin uzun süre korunması için, kullandığınız mutfak araç - gereçlerinin sert, delici, çizici olmamasına dikkat etmeli, tahta ya da plastik kepçe, kaşık, spatula kullanmaya özen göstermelisiniz.

Emaye tencerenizi ısıttıktan sonra, ısıyı hapsedebilme ve eşit bir şekilde dağıtma özelliğinden dolayı, ocağınızı çok fazla açmadan kısık ateşte kullanmalısınız. Bu eşit dağılımlı ısıdan aynı zamanda tencere kulpları da etkilenebilir. Tencereyi ocaktan alırken çıplak elle dokunmamalı, kalın mutfak eldiveni ya da tutacak kullanmalısınız.

Emaye, cam hamuruna birçok maden oksitleri eklenerek elde edildiği için, bir nevi cam özelliği gösterir. Bu nedenle emaye tencerenizi düşürmemeye, çarpmamaya dikkat etmelisiniz.

Tencerenizin emaye özelliğinin zarar görmemesi, yıpranmaması için sık sık olmamak kaydıyla bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Ürünü çoğunlukla elinizde yıkamalı fakat sert, delici, çizici, aletler, çamaşır suyu içeren temizleyici maddeler kullanmadan temizlemeye özen göstermelisiniz. Yıkama işlemi bittikten sonra dolabınıza, raflarınıza kaldırmadan önce, ürünün tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Emaye Tencere Fiyatları

Toplam 24 / 559 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80667013/22535/60000275