Fırın Tepsisi

Pişirme gereçleri arasında çok yönlü kullanım imkanı sunan fırın tepsisi çeşitleri öne çıkar. Çoğu mutfakta yer alan tepsiler birbirinden lezzetli yemeklerin yapımını sağlar. Çeşitli materyallerle hazırlananların yanı sıra farklı formlara sahip modellerini bulmak da mümkündür. Yemek pişirmeyi seven herkes amacına uygun bir tasarıma ulaşabilir. Geniş ürün yelpazesi oluşturan markalar sizler için işlevsel ürünler hazırlar. Dayanıklı materyallerle donatılmaları sayesinde tepsiler uzun yıllar mutfaktaki yerini korur. Kendinize bir tepsi seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kriter bulunur. Öncelikli olarak sahip olduğunuz fırının ölçüsü alışverişiniz esnasında sizlere yol gösterecektir. Sonrasında ise materyal tercihinizi göz önünde bulundurarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Çok Yönlü Fırın Tepsisi Modelleri

Fırın tepsileri çok yönlü tasarımları ile geniş kullanım avantajlarına sahiptir. Kek kalıbı, güveç ve düz tepsi olarak birbirinden çeşitli modelleri bulunabilir. Amaca yönelik çeşitlerinin yanı sıra kullanılan materyal türleri öne çıkar. Her malzemenin kendine ait bir avantajı bulunur. Yuvarlak, dikdörtgen, kare fırın tepsisi dahil birçok modelde kullanılan materyallerden bazıları şunlardır:

  • Alüminyum: Hafif yapılara ve ısıyı homojen bir şekilde dağıtan yüzeylere sahiptir. En yaygın kullanılan malzemelerden biridir.
  • Cam: Geleneksel tepsilerin örneklerinden biridir. Çeşitli formlarının olması sayesinde birçok mutfakta kendisine yer bulur.
  • Silikon: En eğlenceli tasarımları sunan yüzeylerdir. Yemeklerin kolayca çıkmasına olanak verir. Fakat genelde düz fırın tepsisi ya da ızgara teli üzerinde fırına verilmesi önerilir.
  • Döküm: Ağır yapısı ile bilinir ve et yemeklerinin vazgeçilmez tepsilerini oluşturur.

Üretim materyalleri haricinde pişirme tepsileri farklı formlara sahip modeller oluşturur. En yaygın kullanılan şekillerden biri yuvarlaktır. Hamur işleri dahil birçok yemeğin pişmesine olanak verir. En çok alüminyum ve cam fırın tepsisi modellerinde görülür. Gelişen teknoloji sayesinde yuvarlak ve kelepçeli fırın tepsisi çeşitleri bulmak da mümkündür. Fırın tepsisi yuvarlak formların yanında kare ve dikdörtgen şekiller de sunar. Bu tür şekiller döküm ve silikon materyallerinde sıklıkla bulunabilir. Düz kenarları sayesinde pratik bir kullanım deneyimi sunar.

Her Amaca Uygun Fırın Tepsisi Ölçüleri

Fırın tepsisi ebatları uzunluk, çap ve derinlik olarak farklı alternatifler sunar. Geniş ölçü yelpazesi farklı fırınlarda kullanılmak üzere tepsiler tasarlanmasına olanak verir. Küçük fırın tepsisi ölçüleri standart olarak 27 x 40 cm ebatlara sahiptir. Küçük yuvarlak fırın tepsisi ölçülerinde ara boyutlar da bulmak mümkündür. Mini ölçüler sayesinde tek ya da iki kişilik porsiyonlar hazırlamak mümkün hale gelir. Küçük oldukları için dolap içlerinde yer kaplamazlar. Mini fırınlar dahil çoğu fırınla uyum gösterirler. Orta boy yuvarlak fırın tepsisi ölçüleri ise 27 x 38 cm ebatındadır. Küçüklerde olduğu gibi orta boyutlarda da ara boyutlar bulmak mümkündür. En sık kullanılan ölçüleri oluşturan orta boyutlar çok amaçlı bir kullanım imkanı sunar. Orta boy fırın tepsisi çoğunlukla her fırın tipine uyum gösteren çeşitleri oluşturur.

Büyük boy fırın tepsisi ölçüleri ise 42 cm ve üzerinde ebatlara sahiptir. Kare ve yuvarlak fırın tepsisi büyük boy seçenekleri için tam boy fırın gereklidir. Diğer boyutlara göre daha kısıtlı bir kullanım alanı sunar. Fakat büyük porsiyonların tek seferde pişirilmesi için ideal bir seçenek olarak karşınıza çıkmayı başarır. Fırın tepsisi ölçüleri yeni çıkan modeller sayesinde istenilen şekilde de ayarlanabilir. Bunu mümkün kılan özellik ayarlanabilir fırın tepsisi türlerinde bulunur.

Ayarlanabilir özellikleri sayesinde fırın tepsisi büyük boy ya da küçük ebatlara saniyeler içerisinde ulaşabilir. Mutfaklarda pratiklik kazanmak isteyenler için ideal bir seçim olarak yerini korur. Tek bir tepsi üzerinden birbirinden lezzetli yemek tarifleri hazırlamak mümkün hale gelir.

Fırın Tepsisi Çeşitlerinin Fonksiyonel Özellikleri

Fırın tepsileri yemek yaparken sizlere kolaylık sağlar. Fonksiyonel özellikleri sayesinde temel pişirme araçları içerisinde yer alır. Materyal tercihi özelliklerin belirlenmesinde rol oynar. Alüminyum tepsiler hafif yapıları sayesinde ergonomik kullanım avantajı sağlar. Yapışmaz fırın tepsisi özelliği ise silikon yapılarda öne çıkar. Özel olarak tasarlanan döküm, çelik ve metal tepsilerde de yanmaz yapışmaz özelliği bulmak mümkündür. Seramik tepsilerde doğal materyal özelliği öne çıkar. Topraktan üretilen güveç kabı gibi tepsiler yemeklere ayrı bir lezzet katar. Markalar fonksiyonelliği arttırmak adına bölmeli fırın tepsisi modelleri tasarlar. Bu tür tasarımlarda aynı anda iki ya da üç farklı yemek pişirmek mümkün hale gelir. Et ve sebze gibi gıdaları ayrı bölmelere yerleştirerek tatlarının birbirine geçmesi engellenebilir. Aynı anda birden fazla yemek pişirmek elektrikten de tasarruf etmenin yöntemini sizlere sunar.

Yemek türlerine özel olarak üretilen tepsilerde işlevsel kullanım özelliği dikkat çeker. Delikli fırın tepsisi modelleri pizza, pide ve ekmek gibi hamur işlerinin nemini kaybetmeden pişmesine olanak verir. Ekmek fırın tepsisi olarak da bilinen delikli tasarımlar ısının alt ve üstten homojen bir şekilde alınmasına izin verir. Böylece eşit derecede pişen hamur işleri elde edilir. Et ve sebze yemeklerinde kapaklı fırın tepsisi tasarımları öne çıkar. Yüksek ısıyı buhara çevirmek kapaklar sayesinde mümkün hale gelir. Derin fırın tepsisi özellikleri sayesinde sulu yemeklerin yapımı da kolaylaşır. Sulu yemekler genel olarak ocak üzerinde yapılır. Fakat tencere derinliğinde hazırlanan tepsiler sayesinde birbirinden lezzetli fırın yemekleri yapmak da mümkündür. Çok yönlü özellikler sunan modelleri keşfederek yemek tariflerinde pratiklik kazanabilirsiniz.

Uygun Seçenekler Sunan Fırın Tepsisi Fiyatları

Fırın tepsisi fiyatları markasına, ebatına ve üretim aşamasında tercih edilen materyale göre değişiklik gösterir. En yaygın olan alüminyum türleri uygun fiyat seçeneklerine sahiptir. Fiyatının yanı sıra farklı ebatlarda bulunması da popüler seçimlerden biri olmasını sağlar. Cam tepsilerin fiyatları cep dostu seçenekler oluşturur. Evlere misafirliğe gidilirken hediye alınan bu türler uygun fiyatları sayesinde her bütçeden kullanıcıya hitap eder. Son teknoloji ile üretilen silikon yüzeyler ise fiyat performans açısından cazip bir alışveriş deneyimi yaratır. Yapışmadan muzdarip birçok kişiye silikon fırın tepsisi satın al tavsiyesi verilir. Ölçü olarak küçük, orta ve büyük fırın tepsisi modellerini fiyatları birbirinden farklıdır. Fakat genel olarak uygun seçenekler bulmak mümkündür. Fırın ölçülerini ve tercih ettiğiniz materyali göz önünde bulundurarak tepsi alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Fırın tepsisi bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan tasarımlar arasında alüminyum ve cam yüzeyler yer alır. Fakat ebat olarak büyük olan tepsiler makine içerisinde sığmakta zorlanabilir. Küçük boyutları makinede yıkayarak kolaylık elde etmek mümkündür. Büyük boyutlarda ise elde yıkama yapılması önerilir.

Fırın tepsisi ocak üzerinde kullanılır?

Ocak üzerinde kullanıma uygun olan tepsiler arasında döküm, granit ve emaye yüzeyler yer alır. Cam tepsilerin ocak üzerinde kullanımı güvenli bir ortam oluşturmayabilir. Dolayısıyla sahip olduğunuz ürünün materyaline göre ocak üzerinde kullanım yapmanız tavsiye edilir.

Dibi tutan fırın tepsimi nasıl temizleyebilirim?

En kolay temizleme yöntemi için tepsi içerisinde 2 bardak su koyarak 1 saat fırınlama yapmanız önerilir. Sıcak suyun etkisiyle yumuşayan lekeler daha kolay çıkacaktır. Fırından aldığınız tepsiyi bulaşık deterjanı ile musluk altında kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fırın Tepsisi

1183 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Boy
Toplam 40 / 1183 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?