Günümüzde, en sık karşılaşılan beslenme problemlerinden biri haline gelen gıda alerjisi, her geçen gün doğru beslenmenin önemini ortaya çıkarıyor. Yapılan araştırmalar, özellikle gluten içeren gıdaları tüketenlerin, gıda alerjisi problemini daha sık yaşadığını gösteriyor. Buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein olan glutene alerjisi olan kişiler, bu tahılları tükettikleri zaman alerjik reaksiyonlar göstererek farklı farklı birçok problem yaşayabiliyorlar. Bu proteini içermeyen gıdaları tüketmemesi gereken alerjik kişiler için, glutensiz ürünler en ideal beslenme seçenekleri oluyor. Eğer siz de gluten intoleransı problemi yaşayan kişilerden biriyseniz, sevdiğiniz gıdalarla tamamen vedalaşmanıza gerek kalmadan glutensiz ürünler tüketerek, hem sağlıklı hem de keyifli bir şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz.

Gluten intoleransı olarak adlandırılan çölyak hastalığı olan kişilerde, hububat tahılları tüketildiğinde sindirim probleminin yanı sıra; deride kızarıklıklar, açıklanamayan kilo artışı/kilo azalması, migren, ishal, kabızlık ve anksiyete gibi birçok farklı semptom görülebiliyor. Ekmeğin hamurunu bir arada tutan ve pişerken kabarmasını tetikleyen bir protein olan gluten; pizza, makarna, ekmek, bisküvi, hamur işi ve kahvaltı gevreği gibi birçok gıdanın içerisinde bulunuyor.

Gluten içerdiği için yasaklılar listesinde yer alan; buğday, çavdar, arpa ve yulaftan oluşan besinler, değişik isimlerle adlandırılan birçok çeşitleri ile gluten intoleransı olanlar için iyi bir alternatif oluyor. Çölyak hastalığı açısından ciddi bir risk taşımayan ve tolere edilebilen; mısır ve pirinç gibi tahıllar haricinde, makarna, karabuğday, tarhana, erişte, noodle, çorba harçları, kurabiye gibi sevilen lezzetlerin de glutensiz çeşitleri, alerjik kişiler için en iyi seçimler oluyor. Sevdiğiniz tahıllı gıdaları alerji problemi yaşamadan keyifle tüketebilir ve kendinize harika bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

Süt, yumurta, tavuk, et, balık, kabuklu deniz ürünleri, sebze, meyve, yağ gibi ürünlerde bulunmayan gluten, gıda alerjisi problemi olanlar için diyet listesini oldukça sınırlandırıyor. Mısır, pirinç, karabuğday gibi tahıl ürünleri ise buğday yerine kullanılabildiği için iyi bir seçenek oluyor. Buğdaysız ve glutensiz diyet hemen hemen aynı şeyleri içermesine rağmen; makarna, çavdar ekmeği, bisküvi, granola, tahıldan yapılmış kahvaltılık gevrekler gibi daha birçok glutensiz ürün, sizi sıkıcı diyet listelerinden kurtarıyor. Gluten intoleransı probleminiz veya çölyak hastalığınız var ise glutensiz bir diyet programı; mutlu olmanız, sağlıklı kalmanız ve rahat bir yaşam sürdürmeniz için en uygun seçenek olacaktır.

Bağışıklık sisteminizi korumanızı sağlayacak, sizi gıda alerjisinden koruyacak bir diyet listesi hazırlarken, siz de glutensiz ürünleri tercih ederek sıkıcı bir diyetten uzak kalabilirsiniz. Sevdiğiniz ürünlerin glutensiz versiyonları ile diyetinizi çeşitlendirebilirsiniz. Sebzeli glutensiz erişte çeşitleri ile özlediğiniz lezzetleri keyifle tüketebilirsiniz. Glutensiz, domatesli, ıspanaklı, karışık sebzeli birçok erişte çeşidi arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Gıda alerjisi olanların en çok özlediği yemeklerden biri olan makarna çeşitlerinin glutensiz versiyonları ile çeşit çeşit formda makarna tüketmeye rahatlıkla devam edebilirsiniz. Farklı çeşitlerde mısır unu ve pirinç unu karışımından özel bir teknoloji ile elde edilen glutensiz makarnalar ile; geleneksel makarnaya benzer al dente kıvamı ve lezzet performansını yaşamaya devam edebilirsiniz.

Çorba çeşitlerinin glutensiz olanları ile birçok çorba yemeği hazırlamanız da mümkün. Tarhana çorbasından yüksük çorbasına, yayla çorbasından toros çorbasına kadar daha birçok geleneksel lezzeti alerji problemi yaşamadan tüketebilirsiniz. Et yemekleri için de glutensiz birçok seçeneğin yer aldığı ürünler arasında köfte ve tavuk harçları da bulabilirsiniz. Glutensiz pirinç unu, mısır unu ve mısır irmiği gibi seçenekler ile farklı farklı lezzetleri deneyebilir ve zengin sofralar hazırlayabilirsiniz. Gıda alerjisi olanlar için hayatı kolaylaştıran bu ürünleri tercih ederek sevdiğiniz lezzetlerden uzak kalmayacak, sağlıklı ve lezzetli yemeklerin keyfini çıkaracaksınız.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Glutensiz Ürünler

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 226 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/60006947