Glutensiz Ürünler

Yemek hayatın en büyük ve en sevilen parçalarından biridir. Hem yaşam fonksiyonlarını devam ettirebilmek için gerekli hem de en büyük zevklerden biri olması, yemekleri ve yemek yemeyi insan hayatının merkezine taşır. Leziz yemekler yemek büyük bir zevk olsa da, her birey farklıdır. Özellikle gluten hassasiyeti olan bireylerin, çölyak hastalarının ve bununla beraber bu bireylerin çevrelerindeki insanların, yemeklerini seçerken ekstra dikkatli olması gerekir. Sağlığın hayatta her şeyden önce geldiği su götürmez bir gerçektir. Anlık bir dikkatsizlik bile gluten hassasiyeti olan bireylerin ve çölyak hastalarının hayat kalitelerini oldukça hızlı ve yoğun şekilde düşürebilir. Ancak evinizde veya günlük hayatınızda güvenle, korkmadan yiyebileceğiniz pek çok glutensiz ürünler mevcuttur. Atıştırmalıktan ana yemeklere kadar pek çok ürünün glutensiz halini bulmak mümkündür. Böylece glutensiz ürünler nerede satılır gibi sorularla aklınızı meşgul etmek ve endişelenmek zorunda kalmazsınız. Hepsiburada da oldukça geniş ve çeşitli bir glutensiz paketli ürünler yelpazesine sahiptir. Üstelik bunlara her gün yenisi katılmaktadır. Her türlü tahıl, bakliyat, atıştırmalık ve daha nice ürünleri glutensiz tercih edebileceğiniz kadar büyük bir ürün yelpazesi bir tık uzağınızda kalır. Buna ek olarak, gluten hassasiyeti olan kişiler için oldukça yararlı olacak bir diğer şey de, glutensiz yüzlerce ürünün oldukça uygun fiyatlarla karşılarına çıkması olur. Çünkü hayat standartlarını yüksek tutmak için bu tür ürünlerin ulaşılabilir olması gerekir.

Gluten Hassasiyeti Nedir?

Basit bir anlatımla gluten hassasiyeti, buğday proteininin yeteri kadar sindirilememesi durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gluten vücut tarafından ihtiyaç duyulan bir protein türü değildir. Ancak besinlerde ya da besin dışı kişisel kozmetik ürünlerinde bolca bulunduğu için, insanlar vücutlarına sıklıkla gluten alır. Gluten hassasiyeti en çok bağırsakları etkiler ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen pek çok sonuç doğurur. Hassasiyet yaşayan kişilerde gluten ince bağırsağa saldırır ve rahatsızlığa yol açar. Adından da anlaşılacağı üzere bu hassasiyet gluten bazlı ve gluten içeren ürünler tükettikten sonra açığa çıkar. Bununla beraber, çölyak hastalığı bu durumdan da ciddi bir rahatsızlık olup, otoimmun hastalıkla ilişkilendirilir. Gluten tüketiminden sonra hassasiyet gelişen kişilerle benzer etkiler gözlemlenen çölyak hastaları, diğerinin aksine genetik yatkınlıktan kaynaklı hasta olabilirler. Bununla beraber hassasiyet sorunu çeken kişilerde, çok sık ekmek, makarna, bulgur, unlu mamuller ve türevlerini tüketmek büyük bir rol oynar. Genelde bu rahatsızlığa sahip kişilerde karın ağrısı, şişkinlik, ishal veya kabızlık gibi problemler görülür. Ancak bunların dışında hayat kalitesini daha da düşüren baş ağrısı, çabuk yorulma, eklem ağrısı, dikkat sorunu, duygu durum bozukluğu gibi rahatsızlıklar da görülür. Çölyak hastalığında ise çok daha ciddi problemler karşınıza çıkabilir. Bağırsaklarda sindirimi sağlayan yapıların bozulmasına ve böylece besin emilimini engelleyip bağırsakta hasarlar oluşmasına neden olabilir. Her iki rahatsızlığa da teşhis konulduktan sonra en mühim, etkili ve süregelen tedavi yöntemi glutenli ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmak olur. Glutensiz onaylı ürünler tüketmek verilecek tek doğru ve güvenilir karardır. Besinlerde ne kadar sık gluten kullanıldığı göz önüne alındığında zor gelebilir ancak günümüzde birçok yerde pek çok glutensiz ürünler satış ve üretimi yapılır. Glutensiz ürünler online satış fırsatlarıyla da karşınıza çıkar.

Glutensiz Ürün Çeşitleri

Pek çok kişinin ilk defa duyma ihtimali yüksek olan bu ürünler hakkında kafasında glutensiz ürünler nelerdir benzeri sorular olması oldukça doğaldır. Glutensiz ürünler alışveriş sırasında artık pek çok yerde karşınıza çıkan, sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek ürünlerdir. Yenilen birçok besinde gluten olmasıyla beraber rahatsızlığı olan kişiler de düşünülerek pek çok glutenli besin türünün glutensiz halleri de üretilmeye başlanır. Bunun yanında doğal olarak glutensiz olan pek çok ürün de bulunur. Doğru bir diyetin ana parçalarından biri olan tam tahıllardan, sadece birkaçı dışında pek çoğu glutensizdir. Bunlardan bazıları kinoa, esmer pirinç, karabuğday, sorgul, tapyoka ve yulaftır. Bunun yanında çocuktan yaşlıya neredeyse herkesin çok sevdiği meyveler de doğal olarak glutensiz bir yapıya sahiptir. Hatta sadece meyveler değil, sebzeler de bu gruba dahildir. Örneğin; turunçgiller, muz, elma, çilek, brokoli, ıspanak, patates, mantar, soğan ve daha pek çoğu doğal olarak glutensiz besinlerdendir. Et ve diğer protein ürünlerine gelindiğinde, protein içermelerine rağmen birçoğu glutensizdir. Baklagiller, kuruyemişler, kırmızı ve beyaz et glutensiz protein ürünlerinin sadece bir kısmıdır. Doğal süt ürünlerinin birçoğu da glutensizdir. Sütler, tereyağları, peynirler ve yoğurtlar katkı maddesi ve aromalar içermediği sürece glutensiz besinlere dahil edilirler. Bunun yanında birçok doğal katı ve sıvı yağ da glutensiz ürünlerdendir. İçeceklere gelindiğinde şekersiz ve doğal olan, arpa gibi ürünlerle üretilmeyen pek çok içecek glutensizdir. Glutenli ürünler listesi genelde bu glutensiz ürünlerin servis edildiği veya içinde kullanıldığı maddelere göre kabarabilir. Örnek olarak, kırmızı ve beyaz et doğal olarak glutensizdir ancak soya sosuyla servis edilmesi halinde soya sosundaki glutenle beraber amacının dışına çıkar. Bunun yanında, bahsi geçen pek çok ürün katkı maddesi ve aroma arttırıcılara açık ürünlerdir, bu yüzden ürün üzerinde iyi bir analizden sonra alınması en doğrusudur. Glutenli ürünlerin başında gelen buğday ve arpa bazlı ürünler, unlu mamuller ve pek çok atıştırmalığa gelince gluten içermeyenlerini yemek veya genel olarak kaçınmak gerekir.

Glutensiz Ürünler Neden Tercih Edilmelidir?

Glutensiz beslenmek çölyak ve gluten hassasiyeti olan kişiler için kaçınılmaz olabilir. Ancak glutensiz yemek bu rahatsızlığa sahip olmayan kişiler tarafından da tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, bu tercihin size pek çok faydası da olabilir. Gluten insan vücudunda gerekli bir protein değildir. Hatta, romatizma, tiroit sorunu, saç ve tırnak yapısında bozulmalar gibi pek çok sağlık sorunu bazı araştırmaların sonucunda gluten ile ilişkilendirilir. Bununla birlikte glutensiz ürünlerin faydaları bilindiğinden daha fazladır. Gluten tüketimini azalttığınızda veya durdurduğunuzda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Örneğin, tırnaklarınız eskiden olduğundan çok daha güçlü olabilir. Hatta tırnakta üzerindeki mantar enfeksiyonu oluşumunun da önüne geçilebilir. İnce telli ve güçsüz saçlara sahipseniz bunun da nedeni gluten ağırlıklı beslenme olabilir. Çünkü gluten saç derisinin yapısını bozar. Buna ek olarak, daha dikkatli ve odağı yüksek biri olursunuz. Gün içinde uyuşukluk problemi yaşıyorsanız glutensiz beslenerek bundan kurtulabilirsiniz. Gluten, bağırsak yapısında bozulmalara yol açabilir. Bunun etkisi olarak demir emilimini azaltabilir ve bu kansızlığa yol açabilir. Glutensiz beslenmek demir, çinko, B12 gibi vücut tarafından pek çok fonksiyonu sağlamak için ihtiyaç duyulan vitaminlerin emilimini artırır. Glutensiz ürünlerin belki de bilinen en büyük faydası da kan şekerini dengeleyici ve düzenleyici olmalarıdır. Bu nedenle diyabetik hastalar da rahatlıkla tüketebilir. Kilo vermeye ve ödem atmaya oldukça büyük bir yardımcı olan glutensiz ürünler, bir bakıma kilo ve ödem yaratan pek çok besin ile vedalaşmak demektir. Ayrıca, tiroit sorunları yaşayan kişilerde sorunun kaynağı yine gluten olabilir. Bağırsak sorunları dolaylı olarak tiroit bezlerini etkileyebilir ve bu da bu rahatsızlığa sebep olabilir. Glutensiz doğal ürünler hayatınızın pek çok alanına etki eder. Glutensiz ürünler sipariş edilirken bu durumun göz önünde bulundurulması yararlı olabilir.

Glutenli ve Glutensiz Ürün Farkları

Sağlığa faydası bulunan ürünlerin diğer ürünler kadar lezzetli olmadığına dair yanlış bir kanı vardır. Bu kanı internetteki lezzetli tarifler kadar kolayca bulunabilen lezzetli ürünler sayesinde de çürütülür. Pek çok çeşidiyle glutensiz ürünler her zevke ve her damak tadına uygun hale getirilir. Glutensiz tahıl ürünleri de en az glutenli tahıl ürünleri kadar lezzetlidir. Aralarındaki en büyük fark her zaman glutensiz ürünlerin sağlık açısından daha faydalı olmasıdır. Araştırmalara göre, glutensiz ürünlerle glutenli olanlar yüzde 97 oranında aynı tada sahiptir. Glutensiz ürünleri denemek hem dengeli bir yaşam hem de formda kalmak için yapmanız gereken bir şeydir. Glutenli beslenmeye devam ettikçe gluten hassasiyeti gösterme ihtimaliniz artar. Glutensiz bir diyeti takip etmek sanıldığından çok daha kolaydır. Çünkü yenilebilecek pek çok ürün vardır. Ancak glutensiz ürünler seçilirken dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır. Ürünün içinde olmamasından dolayı glutenli diğer ürünlerle aynı ortamda üretilen ürünlerde de glutensiz ibaresi görülür. Ancak yine de içinde gluten olabileceği ibaresi düşülür. Bunun nedeni aynı ortamda glutenli bir ürünle herhangi bir şekilde temas etmiş olma olasılığındandır. Bu da risk oluşturabilecek bir etkendir. Ancak gerçek glutensiz malzeme ile her türlü tarifin ne denli lezzetli olduğunu, glutensiz şekersiz ürünler ile her tatlının ne kadar etkileyici olduğunu görebilirsiniz. Türk mutfağının her türlü lezzeti için uygun ve lezzetli bir glutensiz ürün bulabilirsiniz. Bulgurun Türk mutfağındaki yeri çok büyük ve önemlidir. Glutensiz bulgurla yüzlerce lezzetli tarif ve pilav yapabilirsiniz. Bunun yanında ekmeksiz doymam diyen pek çok insan bulmak mümkündür. Glutensiz ekmek lezzeti ile sizi şaşırtırken her yemeğin de tamamlayıcısı olabilir.

Evcil Hayvanlara Özel Glutensiz Besinler

Evinizde ya da iş yerlerinizde hayvan dostlarınız bulunabilir. İnsanın en büyük dostu olarak bilinen köpekler ve herkesin sevgilisi kediler bir kere hayatınıza girdiğinde onlardan kopmak çok zordur. Her zaman onlar için en iyisini, en rahatını ve en güzelini istersiniz. Kendi sağlığınıza gösterdiğiniz önem kadar onlarınkine de önem gösterirsiniz. Hayvanların da rahat bir yaşamı ve beslenmeyi hak ettiğini unutmamak gerekir. Ancak onların sağlığı ve yaşam kalitesi tamamıyla sizin elinizdedir. Çünkü bilinenin aksine, çok sevdiğiniz hayvan dostlarınızın da tıpkı insanlar gibi gluten hassasiyeti olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu belli semptomları takip edip, geniş çaplı bir analiz yapmaktan geçer. Başlıca belirti kusma ve ishal olur. Sindirim sistemine verilen zararla ilk tepki genelde kusma veya ishal ile sindirilemeyen kısmı atmak olur. Bunun haricinde deri tahrişinden kaynaklı olarak tıpkı insanlarda olduğu gibi kaşıntıya da neden olabilir. Ayrıca en belirgin belirtilerden biri solunum yollarındaki iltihaplanmadan dolayı yaşanan nefes almada zorluk olur. Bunu genelde hapşırma ve solunum yollarında tahriş takip eder. Eğer bu belirtiler görmezden gelinirse bunları takiben çeşitli kasılmalar meydana gelir. Bu çok riskli ve çok ciddi bir semptomdur. Acil tıbbi müdahale gerektirir. Durum bu raddeye gelmeden fark etmeniz ve teşhis koydurmanız halinde, üstlenmeniz gereken bazı sorumluluklar vardır. Bu gibi durumlarda eğer dostunuzu çiğ ürünlerle besliyorsanız, un gibi glutenli herhangi bir ürünle temas etmemiş olmasına özen göstermeniz gerekir. Eğer mamalarla ve türevleri ile beslemekteyseniz glutensiz bir mamaya geçmeniz önerilir. Glutensiz hayvan mamalarını kullanmaya başladıktan sonra semptomlar ortadan kalkarsa doğru tanı konulmuş demektir. Böylece hem siz hem de dostunuz rahatlar.

Glutensiz Ürün Fiyatları

Glutensiz ürünler lezzetli ve sağlıklı olmasıyla birlikte, fiyatları da oldukça büyük bir merak konusudur. Eskiden bulması oldukça zor olan glutensiz yeni ürünler artık ulaşılması oldukça kolay hale gelmiştir. Günler geçtikçe farkındalık ve bilginin artmasıyla beraber her restoranda, her markette ve online satış kanallarında bulunur hale gelmiştir. Ancak bu çoğalmaya rağmen fiyatlarda, glutenli olan ürünlere kıyasla bazı farklılıklar görülür. Bunun nedeni arz ve talep olmakla beraber, bu fark ürünlerin daha kompleks bir üretim ve yapım aşamasından geçmesinden de kaynaklanır. Örneğin; bir ekmeğin yapımı için birden fazla un türü tartılır ve glutenli ekmeğe en uygun ve benzer haline getirilmeye çalışılır. Bunun yanında, hem ithal hem de yerli glutensiz ürünlere erişim sağlanabilir. Ancak ithal glutensiz ürünler ve yerli glutensiz ürünler arasında da fiyat farkı gözlemlenir. Özellikle ithal glutensiz atıştırmalıklarda fiyat farkı göze çarpar. Yerli glutensiz yiyecek fiyatları daha uygun fiyatlarla karşınıza çıkar. Genel olarak yerli glutensiz yemek malzemeleri oldukça uygun fiyatlandırmalarla satıştadır. Ancak nispeten pahalı ürünlere sahip olmanın yolları da vardır. Glutensiz indirimli ürünler bu yollardan sadece bir tanesidir. Bununla birlikte bir fark da bebek ürünlerinde ortaya çıkar. Glutenli bebek ürünleri hem çok sık kullanılan hem de çok kolay bulunan ürünlerdir. Ancak çölyak hastalığı gibi hastalıklar genetiktir ve çok erken müdahaleler gerektirebilir. Glutensiz bebek ürünleri bu müdahaleye yardımcı olmak için olsa da yine arz ve talep farkından fiyatlarda oynamalar görmek mümkündür. Bebek ürünleri piyasasında diğer ürünlere göre daha yüksek fiyatlandırmalarda bulunulabilir. Ancak bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için önemli olan bir etkendir. Bu rahatsızlığı olan bebeklerde istenmeyen her türlü huzursuzluk ve sağlık probleminden ancak bu şekilde kaçınılabilir. Glutensiz ürünler fiyat listesi ihtiyacı olan ebeveynler için bulunabilir. Glutensiz ürün satın almak için Hepsiburada’yı inceleyebilir, size en uygun ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Gluten Hassasiyeti Çölyak Hastalığının Hafif Hali midir?

Gluten hassasiyeti ve Çölyak hastalığı farklı rahatsızlıklardır. Benzer semptomlar görülse de ikisi tamamıyla farklı sonuçlar veren farklı hastalıklar olarak görülür. Çölyak hastalığı, gluten proteinine karşı kişide olan hassasiyetin sonucunda bağırsaklardaki bozunmalar olarak adlandırılır.

Gluten Hassasiyeti Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Gluten hassasiyeti yaşadığınızı anlamanın tek yolu gluten içeren besinler tüketmekten ve tepkiyi gözlemlemekten geçer. Eğer aldığınız tepki gluten hassasiyeti olan bireylerde görülen semptomlar ile benzerlik gösteriyorsa, bu gözlem sonucunda gluten hassasiyetiniz olduğu varsayımını yapabilirsiniz. Bir doktora danışmadan önce bu şekilde kişisel tanı konulabilir. Ancak yine de gluten hassasiyetinden şüpheleniyorsanız, doktora görünmeniz en doğru sonucu verir.

Glutensiz Beslenmek Kiloyu Nasıl Etkiler?

Bilinenin aksine glutensiz beslenmek kilo almanıza veya vermenize büyük etkiler göstermez. Dolayısıyla, sağlıklı bir diyette glutensiz ya da glutenli beslenmek herhangi bir ana faktör olarak görülmemelidir. İyi takip edilen bir diyet ve düzenli egzersiz kilo kontrolü için en önemli iki etkendir.

Sadece Tahıl Bazlı Besinler Mi Gluten İçerir?

Gluten sanılanın aksine sadece unlu mamüller ve tahıl bazlı ürünlerde değil hayatın birçok alanında karşınıza çıkar. Besinlere ek olarak dudak nemlendiricilerinden ilaçlara kadar her alanda gluten kullanımı görülür. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlık yaşayan kişiler aldıkları her ürüne dikkat etmelidir. Gluten hassasiyeti olan bireyler özellikle herhangi bir ürün satın alırken içerdiği malzemelere bakmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Glutensiz Ürünler

288 ürün listeleniyor
Schar
Oneva
Talya Foods
Gluno Glutensiz
Vego
Barilla
Mader
Dr. Oetker
Glutensiz Sofra
Seges
Eti
Cey Natural Foods
Tam Tarım
Ege Glutensiz
Sinangil
Arbella
Balviten
Eat Real
Glutensiz Ada
Nam
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 43 / 288 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?